reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Porady ekspertów INFORLEX.pl > Jakie informacje powinny być zawarte w ogłoszeniu o udzieleniu zamówienia

Jakie informacje powinny być zawarte w ogłoszeniu o udzieleniu zamówienia

W ogłoszeniu o udzieleniu zamówienia zamawiający podaje liczbę ofert odrzuconych. Jeżeli zamawiający wykluczył wykonawcę z postępowania i w konsekwencji jego ofertę uznaje się za odrzuconą to należy podać w ogłoszeniu o udzieleniu zamówienia liczbę 1 (tego wykonawcę który został wykluczony) czy 0? Analogicznie czy w protokole PN należy wpisać wykonawcę wykluczonego zarówno w pozycji: wykonawcy wykluczeni i w pozycji: oferty odrzucone? Czy tylko w pozycji wykonawcy wykluczeni?

Ogłoszenie o udzieleniu zamówienia zamieszczane w Biuletynie Zamówień Publicznych zawiera w punkcie IV.3) informację o liczbie odrzuconych ofert bez bliższego doprecyzowania czy chodzi o oferty odrzucone sensu stricte z jednej z podstaw określonych w art. 89 ust. 1. Art. 24 ust 4 ustawy Prawo zamówień publicznych zawiera klauzulę uznania za odrzuconą oferty, gdy wykonawca, który ją złożył został wykluczony. Taki przepis był niezbędny aby formalne rzecz biorąc nie podważano, czy oferta wykluczonego wykonawcy również traci byt prawny w postępowaniu o udzielenie zamówienia. Niestety brak jest jednolitości w ocenie czy należy w punkcie IV.3) wpisać wyłącznie odrzucone oferty z art. 89 ust. czy również uznane za odrzucone z art. 24 ust 4. Uważam, że w związku z tym jak najbardziej dopuszczalne i stosowne jest podanie liczby ofert odrzuconych zarówno z art. 89 ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych jak i ofert uznanych za odrzucone z art. 24 ust 4. Daje to większą przejrzystość informacji dla każdego kto zapozna się z ogłoszeniem o udzieleniu zamówienia i z pewnością wskazuje na fakt odrzucenia oferty niezależnie od tego czy "tylko" została uznana za odrzuconą w związku z wykluczeniem, czy odrzucona na jakiejś samodzielnej podstawie. Podobnie w punkcie 12 protokołu z postępowania można wpisać liczbę ofert odrzuconych i uznanych za odrzucone łącznie. Z mojego doświadczenia wynika, że takie postępowanie nie spotyka się z krytyką instytucji kontrolnych, a daje najpełniejszy obraz co do losów ofert w postępowaniu.

Podstawa prawna:

Art. 24, art. 89 ustawy Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 907)

Piotr Wiśniewski, specjalista prawa zamówień publicznych

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Artykuł sponsorowany

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Chałas i Wspólnicy

Kancelaria Prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama