Termin na wniesienie odwołania od czynności zamawiającego
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Swoje stanowisko w kwestii zachowania terminu wniesienia odwołania od czynności zamawiającego w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego zajął Sąd Najwyższy w Uchwale Sądu Najwyższego z dnia 7 lutego 2014 r., wydana w sprawie oznaczonej sygnaturą akt III CZP 90/13 w sprawie terminu do wniesienia odwołania od czynności zamawiającego w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego.
REKLAMA
Zadaniem Sądu „Do zachowania – przewidzianego w art. 182 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (jedn. tekst Dz. U. z 2013 r., poz. 907 ze zm.) – terminu do wniesienia odwołania od czynności zamawiającego w postępowaniu o udzielenie zamówienia nie ma znaczenia dzień oddania odwołania w polskiej placówce pocztowej operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. – Prawo pocztowe lub placówce pocztowej operatora świadczącego pocztowe usługi powszechne w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej.”
Powyższa Uchwała Sądu Najwyższego potwierdza stanowisko zajmowane przez Urząd Zamówień Publicznych w wydawanych opiniach oraz publikacjach, w związku z nowelizacją ustawy Prawo zamówień publicznych wprowadzoną ustawą z dnia 2 grudnia 2009 r. o zmianie ustawy – Prawo zamówień publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 223, poz. 1778). Nowelizacja ta uchyliła przepis, zgodnie z którym równoznacznym z wniesieniem odwołania było jego złożenie w placówce pocztowej operatora publicznego. Tym samym, dla zachowania terminu wniesienia odwołania konieczne jest jego doręczenie w wymaganym terminie Prezesowi Krajowej Izby Odwoławczej. Odwołanie wnosi się w formie pisemnej albo elektronicznej opatrzonej bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (jedn. tekst Dz. U. z 2013 r., poz. 907 ze zm.)
Źródło: Urząd Zamówień Publicznych
Polecamy również: Faktury elektroniczne w zamówieniach publicznych od 2017 roku
REKLAMA
REKLAMA