Kiedy funkcjonariuszowi PSP należy się medal za długoletnią służbę
REKLAMA
REKLAMA
Tak, nadal komendant może wnioskować o nadanie srebrnego medalu dla strażaka posiadającego 22 letni staż pracy.
REKLAMA
Medal za Długoletnią Służbę jest to nagroda za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej w służbie Państwa.
REKLAMA
Szczegółowy tryb postępowania w sprawach o nadanie tych odznaczeń reguluje rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 15 grudnia 2004 r. (Dz. U. Nr 277, poz. 2743 ze zm.). W miesiącu styczniu 2014 r. weszły w życie przepisy modyfikujące wymienione regulacje prawne związane z nadawaniem Medalu za Długoletnią Służbę. Pierwsza istotna nowelizacja odnosi się do inicjowania wniosku o nadanie medalu w przypadku, gdy kandydat posiada już medal niższego stopnia. Wówczas zgodnie z przepisami prośbę o nadanie medalu wyższego stopnia przedstawia się nie wcześniej, niż po upływie 10 lat od poprzedniego odznaczenia.
Przy nadawaniu Medalu za Długoletnią Służbę - naszym zdaniem - nie zachowuje się kolejności w jego stopniach tak jak ma to miejsce przy odznace zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej, gdzie w rozporządzeniu ministra spraw wewnętrznych i administracji ustawodawca wyraźnie uregulował, że przy nadawaniu odznaki zachowuje się kolejność w jej stopniach. W rozporządzeniu Prezydenta RP brak jest takiego zapisu.
Podstawa prawna:
§ 2 rozporządzenia w sprawie szczegółowego trybu postępowania w sprawach o nadanie orderów i odznaczeń oraz wzorów odpowiednich dokumentów (Dz. U. z 2004 r. Nr 277, poz. 2743 ze zm.)
Joanna Skrobisz, prawnik, specjalista prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
REKLAMA
REKLAMA