REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy funkcjonariuszowi PSP należy się medal za długoletnią służbę

Wypadek, kolizja, straż pożarna
Wypadek, kolizja, straż pożarna

REKLAMA

REKLAMA

Mam pytanie dotyczące nadania medalu za długoletnią służb dla funkcjonariusza PSP. Do stycznia 2014 r. zgodnie z rozporządzeniem Prezydenta RP z dnia 15.12.2004 r. o nadanie orderów i odznaczeń (DZ.U. Nr 90, poz. 450 z późn. zm.) nie obowiązywało stopniowanie czyli jeśli 1 raz występowaliśmy z wnioskiem o nadanie srebrnego medalu dla strażaka po 22 latach to otrzymywał taki medal. Zmiany rozporządzenia mówią o tym, że po 10 latach od ostatniego nadania można wystąpić z kolejnym wnioskiem. Czy mam rozumieć, że obecnie nadal można wnioskować o nadanie srebrnego medalu dla strażaka posiadającego 22 letni staż (brązowego medalu nie posiada) i dopiero po 32 latach będzie mógł otrzymać złoty medal czy należy najpierw wystąpić z wnioskiem o nadanie Brązowego Medalu?

Tak, nadal komendant może wnioskować o nadanie srebrnego medalu dla strażaka posiadającego 22 letni staż pracy.

REKLAMA

Medal za Długoletnią Służbę jest to nagroda za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej w służbie Państwa.

REKLAMA

Szczegółowy tryb postępowania w sprawach o nadanie tych odznaczeń reguluje rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 15 grudnia 2004 r. (Dz. U. Nr 277, poz. 2743 ze zm.). W miesiącu styczniu 2014 r. weszły w życie przepisy modyfikujące wymienione regulacje prawne związane z nadawaniem Medalu za Długoletnią Służbę. Pierwsza istotna nowelizacja odnosi się do inicjowania wniosku o nadanie medalu w przypadku, gdy kandydat posiada już medal niższego stopnia. Wówczas zgodnie z przepisami prośbę o nadanie medalu wyższego stopnia przedstawia się nie wcześniej, niż po upływie 10 lat od poprzedniego odznaczenia.

Przy nadawaniu Medalu za Długoletnią Służbę - naszym zdaniem - nie zachowuje się kolejności w jego stopniach tak jak ma to miejsce przy odznace zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej, gdzie w rozporządzeniu ministra spraw wewnętrznych i administracji ustawodawca wyraźnie uregulował, że przy nadawaniu odznaki zachowuje się kolejność w jej stopniach. W rozporządzeniu Prezydenta RP brak jest takiego zapisu.

Podstawa prawna:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

§ 2 rozporządzenia w sprawie szczegółowego trybu postępowania w sprawach o nadanie orderów i odznaczeń oraz wzorów odpowiednich dokumentów (Dz. U. z 2004 r. Nr 277, poz. 2743 ze zm.)

Joanna Skrobisz, prawnik, specjalista prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR LEX Sektor Publiczny

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Jak stosować rozporządzenie o pracach domowych? Co jest jasne? Co budzi wątpliwości? [min B. Nowacka, 1 kwietnia 2024 r.]

    Wątpliwości dotyczą trzech definicji wykorzystanych w rozporządzeniu - nauczyciela i uczniowie nie mają wskazówek jak je rozumieć i stosować.

    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

    REKLAMA

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    Rząd: Dyplom MBA z Collegium Humanum nie pozwoli zasiąść w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa

    Centrum Informacyjne Rządu poinformowało 27 marca 2024 r., że w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych dyplomy MBA uzyskane w Collegium Humanum nie będą uznawane przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

    Prof. Szukalski: Łódź i Poznań już są na etapie demograficznego zjazdu

    Prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego w rozmowie z PAP o kondycji polskich miast i ich przyszłości demograficznej. 

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Ile wolnego mają uczniowie na święta? Kiedy kolejne dni wolne?

    Wolne na święta. Wielkanocna przerwa w nauce zacznie się już od czwartku 28 marca. Uczniowie do zajęć wrócą 3 kwietnia. Kiedy będą następne dni wolne? 

    MEN: Powstał zespół ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad powołaniem ogólnopolskiego rzecznika praw ucznia

    W Ministerstwie Edukacji Narodowej powołano zespół ekspercki ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad zmianami ustawowymi dotyczącymi praw ucznia, a także powołania rzecznika praw ucznia.

    REKLAMA