| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Porady ekspertów INFORLEX.pl > Kiedy funkcjonariuszowi PSP należy się medal za długoletnią służbę

Kiedy funkcjonariuszowi PSP należy się medal za długoletnią służbę

Mam pytanie dotyczące nadania medalu za długoletnią służb dla funkcjonariusza PSP. Do stycznia 2014 r. zgodnie z rozporządzeniem Prezydenta RP z dnia 15.12.2004 r. o nadanie orderów i odznaczeń (DZ.U. Nr 90, poz. 450 z późn. zm.) nie obowiązywało stopniowanie czyli jeśli 1 raz występowaliśmy z wnioskiem o nadanie srebrnego medalu dla strażaka po 22 latach to otrzymywał taki medal. Zmiany rozporządzenia mówią o tym, że po 10 latach od ostatniego nadania można wystąpić z kolejnym wnioskiem. Czy mam rozumieć, że obecnie nadal można wnioskować o nadanie srebrnego medalu dla strażaka posiadającego 22 letni staż (brązowego medalu nie posiada) i dopiero po 32 latach będzie mógł otrzymać złoty medal czy należy najpierw wystąpić z wnioskiem o nadanie Brązowego Medalu?

Tak, nadal komendant może wnioskować o nadanie srebrnego medalu dla strażaka posiadającego 22 letni staż pracy.

Medal za Długoletnią Służbę jest to nagroda za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej w służbie Państwa.

Szczegółowy tryb postępowania w sprawach o nadanie tych odznaczeń reguluje rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 15 grudnia 2004 r. (Dz. U. Nr 277, poz. 2743 ze zm.). W miesiącu styczniu 2014 r. weszły w życie przepisy modyfikujące wymienione regulacje prawne związane z nadawaniem Medalu za Długoletnią Służbę. Pierwsza istotna nowelizacja odnosi się do inicjowania wniosku o nadanie medalu w przypadku, gdy kandydat posiada już medal niższego stopnia. Wówczas zgodnie z przepisami prośbę o nadanie medalu wyższego stopnia przedstawia się nie wcześniej, niż po upływie 10 lat od poprzedniego odznaczenia.

Przy nadawaniu Medalu za Długoletnią Służbę - naszym zdaniem - nie zachowuje się kolejności w jego stopniach tak jak ma to miejsce przy odznace zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej, gdzie w rozporządzeniu ministra spraw wewnętrznych i administracji ustawodawca wyraźnie uregulował, że przy nadawaniu odznaki zachowuje się kolejność w jej stopniach. W rozporządzeniu Prezydenta RP brak jest takiego zapisu.

Podstawa prawna:

§ 2 rozporządzenia w sprawie szczegółowego trybu postępowania w sprawach o nadanie orderów i odznaczeń oraz wzorów odpowiednich dokumentów (Dz. U. z 2004 r. Nr 277, poz. 2743 ze zm.)

Joanna Skrobisz, prawnik, specjalista prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Zarzeczny

PR & Account Executive

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »