REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaka jest podstawa przyznania nagrody jubileuszowej dyrektorowi samorządowej instytucji kultury

Pieniądze, instytucja kultury/ Fot. Fotolia
Pieniądze, instytucja kultury/ Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Proszę o udzielenie odpowiedzi na jakiej podstawie Wójt Gminy może przyznać nagrodę jubileuszową dyrektorowi samorządowej instytucji kultury? Czy nagroda ta może być przyznana na podstawie regulaminu wynagradzania obowiązującego w instytucji kultury, czy tylko i wyłącznie na podstawie § 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 21 stycznia 2003 r. w sprawie szczegółowego wykazu świadczeń dodatkowych, które mogą być przyznane osobom kierującym niektórymi podmiotami prawnymi, oraz trybu ich przyznawania (Dz. U. Nr 14, poz. 139)? Jednakże w ww. rozporządzeniu wysokość nagrody jubileuszowej po 40 latach pracy (200 %) jest mniej korzystna od nagrody jubileuszowej w ustawie o organizowaniu działalności kulturalnej, która po 40 latach pracy wynosi 300 %. Spotkałam się z regulacjami dotyczącymi przyznawania nagród jubileuszowych pracownikom zarządzającymi samorządowymi instytucjami kultury określonymi zarządzeniem Wójta.

Wójt gminy może przyznać dyrektorowi samorządowej instytucji kultury nagrodę jubileuszową zgodnie z regulaminem wynagradzania obowiązującym w instytucji ultury, jeżeli w odrębnym zarządzeniem nie określił zasad wynagradzania i przyznawania innych świadczeń dla osób zarządzających samorządowymi samorządowymi jednostkami organizacyjnymi.

REKLAMA

Dyrektor samorządowej instytucji kultury może mieć wynagrodzenie ustalone przez wójta gminy działającego w imieniu organu założycielskiego w granicach określonych w ustawie o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi (tzw. ustawy kominowej). Oprócz miesięcznych wynagrodzeń menedżerowie publicznych podmiotów mogą dostawać z tytułu zatrudnienia świadczenia dodatkowe o charakterze bytowym, socjalnym, komunikacyjnym oraz ubezpieczeń majątkowych i osobowych - inne bądź wyższe od ustalonych w regulaminach wynagradzania, układach zbiorowych pracy albo w odrębnych przepisach.

Redakcja poleca: Umowy terminowe – jak zawierać i wypowiadać (książka)

Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów do świadczeń dodatkowych zalicza:

REKLAMA

- odprawy emerytalne i rentowe,
- zwrot częściowych kosztów użytkowania udostępnionego lokalu mieszkalnego, w tym służbowego,
- świadczenia związane z korzystaniem z częściowo odpłatnych usług telekomunikacyjnych,
- świadczenia z tytułu dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego, majątkowego oraz osobowego w wysokości do 25 proc. większej niż wskazana w regulaminie wynagradzania, układzie zbiorowym albo w odrębnych przepisach.
- nagrody jubileuszowe

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jedna osoba uprawniona może otrzymać świadczenia dodatkowe o łącznej wartości w roku nie większej niż 12-krotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia przyjętego dla ustalenia miesięcznego wynagrodzenia. Tylko w przypadku, gdy przepisy obowiązujące w danej jednostce nie przewidują prawa do nagrody jubileuszowej lub innych świadczeń, organ założycielski może je przyznać w wysokości określonej w rozporządzeniu prezesa Rady Ministrów z 21 stycznia 2003 r. w sprawie szczegółowego wykazu świadczeń dodatkowych, które mogą być przyznane osobom kierującym niektórymi podmiotami prawnymi, oraz trybu ich przyznawania (DzU nr 14, poz. 139).

Zgodnie z przepisami ustawy za wieloletnią pracę pracownicy instytucji kultury otrzymują nagrodę jubileuszową w wysokości:

  • 1) po 20 latach pracy - 75% wynagrodzenia miesięcznego;
  • 2) po 25 latach pracy - 100% wynagrodzenia miesięcznego;
  • 3) po 30 latach pracy - 150% wynagrodzenia miesięcznego;
  • 4) po 35 latach pracy - 200% wynagrodzenia miesięcznego;
  • 5) po 40 latach pracy - 300% wynagrodzenia miesięcznego.

Wynagrodzenie miesięczne będące podstawą nagrody jubileuszowej oblicza się według zasad obowiązujących przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy.

Do okresu uprawniającego do nabycia prawa do nagrody jubileuszowej wlicza się wszystkie poprzednie zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

Podstawa prawna:

Art. 1, 2, 5 ust. 2 ustawy o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi (Dz.U z 2015 r. poz. 2099 ze zm.)

§ 2 rozporządzenie w sprawie szczegółowego wykazu świadczeń dodatkowych, które mogą być przyznane osobom kierującym niektórymi podmiotami prawnymi, oraz trybu ich przyznawania (Dz. U. z 2003 r. Nr 14, poz. 139)

Joanna Skrobisz, prawnik, specjalista prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Polecamy serwis: Pracownicy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR LEX Sektor Publiczny

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

Top 10 szkół przyjaznych LGBTQ+ w 2024 roku. Nowy ranking

W ramach 4. ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, przeprowadzonej pod hasłem "Szkoła Zaufania", zebrano opinie 20 tys. osób. Po raz pierwszy wyniki zostały zaprezentowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Szkoły, które zdobyły najwyższe miejsca, otrzymają tarcze z rysunkiem tęczy i napisem "Szkoła Zaufania".

Europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami. Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy

Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy, które mają na celu ułatwienie życia osobom z niepełnosprawnościami w całej Unii Europejskiej. Przepisy te wprowadzają ogólnounijną kartę dla osób z niepełnosprawnościami oraz europejską kartę parkingową dla osób z niepełnosprawnościami.

Rada Krajowa KO zatwierdziła listy do Parlamentu Europejskiego. Sienkiewicz podał się do dymisji

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Na czele list znajdują się znane postacie, w tym członkowie rządu.

REKLAMA

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami?

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami?

Jaka jest liczba ludności w Polsce? Dane GUS

Liczba ludności w Polsce znów się zmniejszyła. Ile wynosi na koniec I kwartału 2024 r.? GUS podał dane. 

Różowe skrzyneczki w szkołach. MEN pracuje nad nowym projektem

Wiceminister edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz poinformowała, że resort bierze pod uwagę kwestię dostępności w szkołach tzw. różowych skrzyneczek ze środkami higieny intymnej. Przekazała, że w środę spotka się w tej sprawie z przedstawicielami samorządu.

ZNP: gwałtowna zainteresowanie nauczycieli urlopami dla poratowania zdrowia. Emerytury stażowe bez tego urlopu

W ciągu ostatnich trzech lat o 40 proc. wzrosła liczba wniosków nauczycieli o urlopy dla poratowania zdrowia, a także liczba zwolnień lekarskich. Nie skorzystają z urlopu nauczyciele na wcześniejszych emeryturach.

REKLAMA

Nowa lista lektur. Co proponuje Ministerstwo Edukacji Narodowej?

W projekcie MEN znalazły się m.in. lektury szkolne wydane w ostatnich latach. Jakie pozycje zniknęły z listy?

ZNP: wynagrodzenia nauczycieli za wycieczki szkolne. I utrzymanie pensum bez zmian

Problemem wymagającym szybkiego rozstrzygnięcia jest zapewnienie wynagrodzenia nauczycielom za pracę podczas wycieczek szkolnych.

REKLAMA