Europejskie Forum Rolnicze. Podpisano uzgodnienie m.in. o utrzymaniu embarga na produkty rolne z Ukrainy
REKLAMA
REKLAMA
- Europejskie Forum Rolnicze
- Zrównoważony rozwój w rolnictwie
- Minister rolnictwa i przedstawiciele organizacji rolnych podpisali uzgodnienie m.in. o utrzymaniu embarga na produkty rolne z Ukrainy
Europejskie Forum Rolnicze
W pierwszym dniu zaplanowano debatę z udziałem przedstawicieli organizacji rolniczych, które brały udział w protestach, oraz ministra rolnictwa i rozwoju wsi Czesława Siekierskiego. Spotkanie ma być okazją do poszukiwania kompromisowych rozwiązań dotyczących importu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy.
REKLAMA
Wśród innych debat, które odbędą się w ramach forum, będzie też ta poświęcona 20-leciu polskiego rolnictwa w Unii Europejskiej. W programie przewidziane są także sesje panelowe, które skoncentrują się na innowacjach w rolnictwie oraz wpływie sztucznej inteligencji na rozwój branży.
Zrównoważony rozwój w rolnictwie
W trakcie forum nie zabraknie także analizy spraw związanych ze zmianami klimatycznymi i rozwojem odnawialnych źródeł energii, a także bloku poświęconego zrównoważonemu rozwojowi i wpływowi kryteriów ESG na sektor rolno-spożywczy.
Organizatorzy przygotowali również ofertę dla uczniów i nauczycieli ze szkół rolniczych. W jej ramach odbędzie się m.in. I Turniej Rolnictwa Cyfrowego. Przygotowane zostały też specjalne panele eksperckie.
Minister rolnictwa i przedstawiciele organizacji rolnych podpisali uzgodnienie m.in. o utrzymaniu embarga na produkty rolne z Ukrainy
REKLAMA
W środę 20 marca podczas konferencji prasowej podczas drugiego dnia Europejskiego Forum Rolniczego zaprezentowano podpisane we wtorek w nocy uzgodnienie. Na konferencji obecny był wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak, który również brał udział w tworzeniu dokumentu. Zaznaczył, że dokument nazywa się oficjalnie "uzgodnienia zawarte w Jasionce 19 marca 2024" i nie jest to porozumienie.
„Podpisując to uzgodnienie zdawaliśmy sobie sprawę, każda ze stron, jak wielka ciąży na nas odpowiedzialność za sporządzenie takiego dokumentu. Bo tutaj mamy, w tym dokumencie, zbiór zobowiązań dwóch stron, przede wszystkim strony rządowej, do podjęcia określonych działań” – powiedział wiceszef MRiRW.
Wiceminister ocenił, że najważniejszym punktem dokumentu jest zobowiązanie rządu do uregulowania relacji gospodarczych z Ukrainą. „Ważne jest również to, że minister rolnictwa ma też wystąpić do premiera o wprowadzenie zakazu tranzytu przez Polskę produktów objętych już embargiem” – powiedział. Dodał jednocześnie, że zakaz tranzytu miałby obowiązywać do czasy, kiedy oba kraje, Polska i Ukraina, wypracują odpowiednie porozumienie handlowe, które „będzie chroniło nasz rynek, będzie dawało Polsce bezpieczeństwo żywnościowe”.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.