REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wydać pieniądze z Unii Europejskiej na turystykę do Polski

REKLAMA

Na turystyce przyjazdowej bez wątpienia można zarobić. Jak? Wystarczy podejście projektowe, szczegółowa analiza produktu, a później - skuteczne zarządzanie. Czy to naprawdę takie proste?


Turystyka jest jedną z najszybciej rozwijających się branż. Każdego roku wpływy z turystyki są coraz większe. W ostatnich latach zagraniczna turystyka przyjazdowa staje się dla wielu krajów jednym z ważniejszych motorów wzrostu gospodarczego. Aby zaspokoić potrzeby cudzoziemców, oferta produktowa turystyki przyjazdowej musi spełniać kilka warunków.

Po pierwsze - należy dokonać analizy atrakcyjności turystycznej obszaru, na którą składają się walory krajoznawcze, przyrodnicze, historyczne oraz kulturowe. Na terenie Polski znajdują się liczne wartościowe obiekty historyczne, atrakcje krajoznawcze, parki narodowe i krajobrazowe oraz unikalne w skali europejskiej tereny przyrodnicze, m.in. Kraina Tysiąca Jezior, Puszcza Białowieska.

Po drugie - należy zbadać preferencje turystów. Podjęcie tego kroku jest niezbędne do określenia elementów produktu turystycznego, tj. rdzenia, produktu rzeczywistego i poszerzonego. Zbadanie preferencji turystów pozwala określić profil odwiedzających region, zidentyfikować ich potrzeby, a także przygotować prognozy dotyczące preferencji podczas kolejnych przyjazdów.

Po trzecie - pamiętajmy, aby ustalić warianty produktu turystycznego. Po uzyskaniu informacji na temat popytu na usługi turystyczne na danym obszarze należy do każdego segmentu docelowego dobrać odpowiednie elementy produktu turystycznego. Ostateczne warianty produktu turystycznego mają stanowić podstawę do dalszego rozwoju turystyki w regionie.

Wśród czynników wpływających na rozwój turystyki polityka państwa zajmuje szczególną pozycję. W wielu krajach, w tym również europejskich, dochody z turystyki stanowią ważną część dochodów narodowych. Państwo dysponuje wieloma instrumentami, za pomocą których może wpływać na kształtowanie popytu i podaży turystycznej. Do najważniejszych instrumentów polityki turystycznej należą: tworzenie i egzekwowanie prawa turystycznego, wpływ na zagospodarowanie turystyczne, kategoryzacja bazy noclegowej, zwolnienia i ulgi fiskalne, kształcenie kadr. Istotnym elementem polityki turystycznej państwa jest także troska o stan środowiska naturalnego oraz walorów turystycznych. Najważniejsza rola państwa polega na tym, żeby koordynować działalność różnych instytucji i sektorów gospodarki w taki sposób, aby interesy rozwoju turystyki nie kolidowały z rozwojem innych gałęzi przemysłu oraz rolnictwa, ale się wzajemnie uzupełniły, przynosząc korzyści całej gospodarce.

Turystykę współczesną cechuje szczególnie bogata i różnorodna treść ekonomiczna. Jej znaczenie polega głównie na zwiększaniu dochodów regionów recepcyjnych. Często mamy do czynienia z sytuacją, gdy przepływy (transfery) turystyczne, stanowiące istotę ekonomicznych funkcji turystyki, odbywają się z obszarów rozwiniętych gospodarczo lepiej do regionów słabszych pod tym względem. Czasami rozwój turystyki jest jedyną alternatywą dla rozwoju gospodarczego. Korzyści dla państw z turystyki są ogromne, np.: wpływy dewizowe (z noclegów i usług), przyspieszenie procesów przystosowawczych do norm światowych (poprawa standardów świadczonych usług), pozytywny wpływ na zatrudnienie (tworzenie nowych miejsc pracy) oraz efekt mnożnikowy - pieniądze wydane przez gościa zagranicznego stają się przedmiotem obiegu tworząc nowy dochód. Dlaczego więc Polska miałaby pozostać w tyle i nie wykorzystać ogromnej szansy, jaką jest promocja naszego kraju poprzez rynek turystyczny?


PIOTR KAMIŃSKI

konsultant departamentu projektów europejskich, Doradztwo Gospodarcze DGA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

REKLAMA

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

REKLAMA

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

Poradnik kryzysowy. Pierwsze 72 h każde gospodarstwo powinno przetrwać o własnych siłach

Do końca roku do obywateli ma trafić tzw. poradnik kryzysowy. Robert Klonowski z MSWiA przekazał PAP: - Przez trzy dni wszyscy obywatele, każde gospodarstwo domowe, powinno przetrwać o własnych siłach.

REKLAMA