REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wydać pieniądze z Unii Europejskiej na turystykę do Polski

REKLAMA

Na turystyce przyjazdowej bez wątpienia można zarobić. Jak? Wystarczy podejście projektowe, szczegółowa analiza produktu, a później - skuteczne zarządzanie. Czy to naprawdę takie proste?


Turystyka jest jedną z najszybciej rozwijających się branż. Każdego roku wpływy z turystyki są coraz większe. W ostatnich latach zagraniczna turystyka przyjazdowa staje się dla wielu krajów jednym z ważniejszych motorów wzrostu gospodarczego. Aby zaspokoić potrzeby cudzoziemców, oferta produktowa turystyki przyjazdowej musi spełniać kilka warunków.

Po pierwsze - należy dokonać analizy atrakcyjności turystycznej obszaru, na którą składają się walory krajoznawcze, przyrodnicze, historyczne oraz kulturowe. Na terenie Polski znajdują się liczne wartościowe obiekty historyczne, atrakcje krajoznawcze, parki narodowe i krajobrazowe oraz unikalne w skali europejskiej tereny przyrodnicze, m.in. Kraina Tysiąca Jezior, Puszcza Białowieska.

Po drugie - należy zbadać preferencje turystów. Podjęcie tego kroku jest niezbędne do określenia elementów produktu turystycznego, tj. rdzenia, produktu rzeczywistego i poszerzonego. Zbadanie preferencji turystów pozwala określić profil odwiedzających region, zidentyfikować ich potrzeby, a także przygotować prognozy dotyczące preferencji podczas kolejnych przyjazdów.

Po trzecie - pamiętajmy, aby ustalić warianty produktu turystycznego. Po uzyskaniu informacji na temat popytu na usługi turystyczne na danym obszarze należy do każdego segmentu docelowego dobrać odpowiednie elementy produktu turystycznego. Ostateczne warianty produktu turystycznego mają stanowić podstawę do dalszego rozwoju turystyki w regionie.

Wśród czynników wpływających na rozwój turystyki polityka państwa zajmuje szczególną pozycję. W wielu krajach, w tym również europejskich, dochody z turystyki stanowią ważną część dochodów narodowych. Państwo dysponuje wieloma instrumentami, za pomocą których może wpływać na kształtowanie popytu i podaży turystycznej. Do najważniejszych instrumentów polityki turystycznej należą: tworzenie i egzekwowanie prawa turystycznego, wpływ na zagospodarowanie turystyczne, kategoryzacja bazy noclegowej, zwolnienia i ulgi fiskalne, kształcenie kadr. Istotnym elementem polityki turystycznej państwa jest także troska o stan środowiska naturalnego oraz walorów turystycznych. Najważniejsza rola państwa polega na tym, żeby koordynować działalność różnych instytucji i sektorów gospodarki w taki sposób, aby interesy rozwoju turystyki nie kolidowały z rozwojem innych gałęzi przemysłu oraz rolnictwa, ale się wzajemnie uzupełniły, przynosząc korzyści całej gospodarce.

Turystykę współczesną cechuje szczególnie bogata i różnorodna treść ekonomiczna. Jej znaczenie polega głównie na zwiększaniu dochodów regionów recepcyjnych. Często mamy do czynienia z sytuacją, gdy przepływy (transfery) turystyczne, stanowiące istotę ekonomicznych funkcji turystyki, odbywają się z obszarów rozwiniętych gospodarczo lepiej do regionów słabszych pod tym względem. Czasami rozwój turystyki jest jedyną alternatywą dla rozwoju gospodarczego. Korzyści dla państw z turystyki są ogromne, np.: wpływy dewizowe (z noclegów i usług), przyspieszenie procesów przystosowawczych do norm światowych (poprawa standardów świadczonych usług), pozytywny wpływ na zatrudnienie (tworzenie nowych miejsc pracy) oraz efekt mnożnikowy - pieniądze wydane przez gościa zagranicznego stają się przedmiotem obiegu tworząc nowy dochód. Dlaczego więc Polska miałaby pozostać w tyle i nie wykorzystać ogromnej szansy, jaką jest promocja naszego kraju poprzez rynek turystyczny?


PIOTR KAMIŃSKI

konsultant departamentu projektów europejskich, Doradztwo Gospodarcze DGA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kiedy rodzice muszą oddać świadczenia 500 plus i 800+? Wyrok NSA z 24 sierpnia 2023 r. (I OSK 1349/210)

  Jeżeli dziecko nie mieszka z rodzicem pobierającym świadczenia 500+ albo 800 plus, to należy zwrócić 500 zł albo 800 zł za każdy miesiąc pobierania świadczenia.

  Tusk ogłasza akcję "Orlik - wielkie granie". "Jak wiecie, mam obsesję na tym punkcie ..."

  Przygotowaliśmy program rewitalizacji orlików, będziemy je przebudowywali i unowocześniali, będę też chciał zorganizować akcję "Orlik - wielkie granie" dla dziewcząt i chłopców w różnych grupach wiekowych - zapowiedział w niedzielę, w Mińsku Mazowieckim lider PO Donald Tusk.

  P. Czarnek od 1 I 2024 r. da podwyżkę początkującym nauczycielom do 5500 zł. To 5500 zł brutto i 4070 zł netto, czy tylko słynne średnie wynagrodzenie?

  Podwyżka do 5500 zł dla nauczyciela początkującego, to ile netto? Nie znamy odpowiedzi na to pytanie. Minister P. Czarnek prawdopodobnie kolejny raz odwołuje się do średniego wynagrodzenia. Posługiwanie się średnim wynagrodzeniem budzi od kilku lat sprzeciw nauczycieli, gdyż miara ta nie oddaje wartości pensji, które nauczyciele realnie otrzymują na konto. 

  Tylko do 30 IX praca zdalna w związku z pandemią. Tylko do 7 X 2023 r. telepraca. Sprawdź, czy dotyczy to Twojej umowy o pracę

  Praca zdalna zlecona z powodu COVID-19 możliwa tylko do 30 września 2023 r. Telepraca tylko do 7 października. Czy w Twojej firmie zmieniono już dokumenty?

  REKLAMA

  10 000 zł dofinansowania. Wnioski tylko do 30 września [Koła gospodyń wiejskich]

  Do końca września koła gospodyń wiejskich mogą się ubiegać o przyznanie środków finansowych na działalność statutową. Dofinansowanie wynosi w zależności od wielkości koła od 8-10 tys. zł - informuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

  Pendolino od 49 zł. Zwykły pociąg od 19 zł. Warszawa-Kraków. Warszawa Gdańsk. Do tego zniżki ustawowe. Tanio na PKP [1 października 2023 r.]

  Milion biletów w superpromocyjnych cenach. Ceny będą się zaczynały od 19 zł, np. na trasie Warszawa-Kraków czy Gdańsk-Warszawa, a w przypadku pociągów klasy Pendolino od 49 zł. Osoby uprawnione do ulg ustawowych, np. uczniowie, studenci czy renciści będą mogli skorzystać ze swoich zniżek przy zakupie naszych promocyjnych biletów. Dzięki czemu ostateczna cena przejazdu będzie jeszcze niższa.

  Sanah na Narodowym w Warszawie 22 września - Saska Kępa wyłączona z ruchu, zmiany w komunikacji miejskiej

  W piątek, 22 września o godz. 20, na stadionie Narodowym wystąpi Sanah. Ratusz zachęca do korzystania z komunikacji miejskiej, szczególnie, że dla wszystkich będzie darmowa z okazji Dnia bez Samochodu. Od godziny 17 wyłączona z ruchu zostanie Saska Kępa.

  Rewolucja w VAT: MF do KSeF doda aplikację, która przygotuje automatycznie deklarację VAT. Czy biura rachunkowe stracą klientów?

  Wiceminister finansów: deklaracja podatkowa przedsiębiorców będzie wypełniana przed skarbówkę. Czy wprowadzone rozwiązanie uderzy w biura rachunkowe zmniejszając liczbę ich klientów?

  REKLAMA

  Pierwsza polska elektrownia jądrowa na obszarze gmin: Choczewo lub Gniewino i Krokowa [GDOŚ wydał decyzję środowiskową]

  GDOŚ wydał decyzję środowiskową dla elektrowni atomowej.

  Telus: cieszę się, że Ukraina zaczęła z nami rozmawiać ws. produktów rolnych

  Robert Telus minister rolnictwa odbył rozmowę telefoniczną z ministrem rolnictwa Ukrainy Mykołą Solskim. Powiedział: Cieszę się, że Ukraina zaczęła z nami nareszcie rozmawiać ws. produktów rolnych, a nie z Niemcami czy Unią Europejską ponad naszymi głowami. 

  REKLAMA