REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wniosek do programu unijnego Kapitał Ludzki

REKLAMA

Opublikowany został druk wniosku do Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (PO KL) 2007 - 2013. Nie jest to ostateczna wersja, ale na jego podstawie można już kompletować dokumenty i tworzyć opis projektu do dofinansowania.

Administracja publiczna wspierana będzie w ramach priorytetu Dobre rządzenie, na który przeznaczono prawie 611 mln euro.

Wnioski o dofinansowanie w ramach PO KL składane będą w formie elektronicznej w ramach tzw. generatora wniosków oraz jako wydruk w formie papierowej. Obecny druk jest mniej skomplikowany niż wnioski stosowane o podobną pomoc unijną w poprzednim okresie, aplikowania o środki, tj. w latach 2004 - 2006. Będzie też potrzebna mniejsza liczba załączników. Mniejsze też są wymagania w przypadku charakterystyki projektu. Przyjęto, że tekst charakterystyki nie może być większy niż 18 tys. znaków komputerowych.

Wniosek o dofinansowanie zawiera szczegółowe informacje o projekcie, dane teleadresowe jednostki samorządowej lub innego beneficjenta oraz charakterystykę projektu. Ważną częścią wniosku jest także budżet projektu i oświadczenie prawdy. Wnioskodawca określa harmonogram realizacji projektu, w podziale na etapy, miesiące, kwartały albo lata. Należy też pamiętać, że udział własny samorządu to nie jest tylko udział finansowy, ale może to być inna forma materialna, jak np. udostępnienie sal do szkoleń w gminnym ośrodku kultury albo dowóz uczestników kursu pojazdami będącymi we własności urzędu gminy albo udział pracowników urzędu gminnego jako wykładowców kursu.

WAŻNE ADRESY

Pełny opis projektu wraz z drukiem wniosku można znaleźć na stronach internetowych poświęconych funduszom strukturalnym: www.funduszestrukturalne.gov.pl.

Informacje o projekcie

W części pod nazwą informacje o projekcie wnioskodawca będzie musiał podać numer i nazwę priorytetu, w ramach którego będzie starał się o pomoc unijną. Dlatego ważna jest znajomość całego PO KL. Następnie należy podać numer i nazwę działania oraz instytucję, w której wniosek zostanie złożony.

Należy też pamiętać, by tytuł projektu był inny niż nazwa priorytetu lub działania. Określić trzeba czas realizacji projektu. Podać też trzeba obszar realizacji przedsięwzięcia, np. gmina, powiat albo województwo.

W najłatwiejszej części pod tytułem Projektodawca, należy podać możliwie wszystkie dane teleadresowe dotyczące wnioskodawcy i realizatora projektu.

Cały wniosek będzie miał postać aplikacji generatora wniosku. Będzie on występował jako komputerowa aplikacja niezależna i wyłącznie dla PO KL. Generator będzie włączał albo wyłączał pola w zależności od wybranego priorytetu albo działania.

Charakterystyka i cel

Mimo wprowadzenia uproszczeń, część III druku wniosku będzie zdecydowanie najtrudniejsza. Dotyczy ona charakterystyki projektu.

W celach przedsięwzięcia trzeba uzasadnić potrzebę realizacji projektu, wskazać problemy, jakie mają być rozwiązane, np. w gminie, poprzez realizację przedsięwzięcia. Wskazać też trzeba cel nadrzędny, ogólny projektu i jego zgodność z PO KL. Określone powinny być też cele szczegółowe, które dotyczą rozwiązywania problemów lokalnych.

W punkcie pod nazwą grupy wsparcia opisane muszą być osoby i instytucje, które mają być objęte wsparciem w ramach projektu. Uzasadniony musi być też wybór konkretnej grupy docelowej.

Należy też opisać metodologię, sposób rekrutacji uczestników szkolenia oraz wskazać, że proces ten uwzględnia zasadę równego traktowania kobiet i mężczyzn.

Wpisać również trzeba, w zależności od priorytetu i działania, przewidywaną liczbę osób i instytucji, które zostaną objęte wsparciem. W punkcie - działania - należy opisać poszczególne działania podejmowane w ramach projektu. Zdefiniowane zadania powinny być tożsame z zadaniami opisywanymi w budżecie oraz wskazanymi w harmonogramie realizacji projektu.

Opis rezultatów

Ważną częścią charakterystyki projektu jest określenie rezultatów, jakie chce osiągnąć wnioskodawca i realizator projektu. Komisja oceniająca wnioski zwracać będzie na to szczególnie baczną uwagę. Należy opisać miękkie i twarde rezultaty w odniesieniu do planowanych działań oraz sposobów, w jakie te rezultaty będą mierzone albo badane w trakcie realizacji przedsięwzięcia.

Innym także ważnym punktem charakterystyki jest potencjał projektodawcy i zarządzanie projektem. Należy w nim opisać, jakie jest doświadczenie projektodawcy (także partnerów, jeżeli są) przy realizacji projektów o podobnej tematyce. Należy opisać przedsięwzięcia już zrealizowane w okresie ostatnich trzech lat, których tematyka nawiązuje do rodzaju wsparcia oferowanego w ramach niniejszego projektu.

Opisać trzeba również, jak wyglądać będzie struktura zarządzania projektem. Opisać też trzeba zaplecze techniczne oraz jaka kadra zaangażowana będzie w realizację projektu.

Wskazać także należy przychody za poprzedni rok obrotowy projektodawcy oraz partnerów realizujących projekt.

KTO BĘDZIE REALIZOWAŁ PROJEKTY

W ramach PO KL projekty będą mogły realizować m.in.:

l instytucje rynku pracy,

l instytucje szkoleniowe,

l jednostki administracji rządowej i samorządowej,

l przedsiębiorcy,

l instytucje otoczenia biznesu,

l organizacje pozarządowe,

l instytucje systemu oświaty i szkolnictwa wyższego.

Budżet przedsięwzięcia

Budżet przedsięwzięcia realizowanego w ramach PO KL musi składać się z dwóch elementów: budżetu zadaniowego będącego podstawą rozliczenia wydatków oraz budżetu jednostkowego będącego podstawą do oceny kwalifikalności i racjonalności wydatków. W budżecie określane są tylko koszty, które kwalifikują się do refundacji.

Budżet ma charakter zadaniowy i powinien odzwierciedlać działania zaplanowane w ramach projektu. Podawane w nim są koszty bezpośrednie i pośrednie. W pierwszym przypadku chodzi o koszty, jakie zostaną poniesione przy realizacji konkretnych działań zakładanych przy realizacji przedsięwzięcia. Przy kosztach zaś pośrednich podawana jest także część kosztów wnioskodawcy, które nie mogą zostać bezpośrednio przyporządkowane do konkretnego zadania.

Oceniony musi być także przychód, o ile zostanie on wygospodarowany. Wkład własny do realizacji projektu określony powinien być jako kwota wkładu własnego zarówno pieniężnego, jak i niepieniężnego, np. wynajęcie sali, dowóz uczestników szkolenia.

Natomiast w harmonogramie realizacji projektu każde z działań należy zdefiniować i rozpisać na poszczególne okresy czasowe i etapy.

W punkcie dotyczącym beneficjentów ostatecznych należy określić, ilu beneficjentów będzie uczestniczyć i otrzymywać wsparcie w poszczególnych kwartałach bądź miesiącach.

Każde z zadań określonych w budżecie projektu we wniosku należy rozpisać na poszczególne składowe z podaniem kosztów jednostkowych. W przypadku kosztów, które odbiegają od przyjętych stawek rynkowych, należy wpisać uzasadnienie dla kosztów jednostkowych.


ANDRZEJ OKRASIŃSKI

andrzej.okrasinski@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Są już wypłaty podwyżek 30-33% dla nauczycieli - informuje Lublin, Kalisz, Rzeszów, Biała Podlaska, Brwinów, Hrubieszów. Samorządy nie czekały do końca kwietnia

  Rozpoczęła się długo wyczekiwana wypłata podwyżek dla nauczycieli. 1 marca wyższe wynagrodzenie otrzymali nauczyciele z Lublina i Koszalina. Również mniejsze gminy uruchamiają wyższe przelewy.

  Stopnie alarmowe na terenie całego kraju. Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia

  Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia wprowadzające stopnie alarmowe - 2. stopnia BRAVO i 2. stopnia BRAVO-CRP na terenie całego kraju oraz 2. stopnia BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej, mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

  Pobyt w szpitalu - jak się przygotować?

  Pobyt w szpitalu często wiąże się ze stresem. Czasem zmniejszyć go może odpowiednie przygotowanie i wiedza o tym, co jest potrzebne do przyjęcia do szpitala. Podpowiadamy w artykule. 

  Od 1 marca 2024 r. zmiana wysokości opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny

  Jaka jest aktualna wysokość opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny? Kiedy pobierana jest taka opłata?

  REKLAMA

  Infolinia dla żołnierzy i ich rodzin uruchomiona - wsparcie psychologiczne

  29 lutego 2024 roku została uruchomiona bezpłatna i ogólnodostępna infolinia dla żołnierzy WP, pracowników resortu obrony narodowej oraz ich rodzin.

  29 lutego - Światowy Dzień Chorób Rzadkich. Ile ich jest na świecie?

  Dzień Chorób Rzadkich przypada na ostatni dzień lutego, data jest nieprzypadkowa. Na całym świecie 300 mln ludzi żyje z rzadkimi chorobami. 

  Jak pozbyć się mikroplastiku z wody? Prosty sposób

  Mikroplastik jest wszechobecny, niestety trafia także do pożywienia i wody. Chociaż na ten moment nie wiadomo dokładnie, jak wpływa na ludzki organizm, to wpływ ten z pewnością nie jest pozytywny. Naukowcy znaleźli sposób na pozbycie się mikroplastiku go z wody. 

  "Szczyt rolniczy" w Warszawie. Dziś premier spotkał się z protestującymi rolnikami

  Dziś w Warszawie miał miejsce "szczyt rolniczy". Premier Donald Tusk spotkał się z przedstawicielami protestujących rolników. Tematem rozmów jest m.in. kwestia napływu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. Rolnicy sprzeciwiają się również unijnej polityce Zielonego Ładu.

  REKLAMA

  Ustawa o dostępności w produktach i usługach od 28 czerwca 2025 roku

  Ustawa o zapewnieniu dostępności w produktach i usługach dla osób z niepełnosprawnościami i ze szczególnymi potrzebami ma wejść w życie dnia 28 czerwca 2025 roku. O jakie produkty i usługi chodzi ustawodawcy wdrażającemu unijną dyrektywę zwaną "Europejskim Aktem o Dostępności” (EAA)?

  Ekoschematy 2024 - rozporządzenie wprowadza zmiany od 15 marca

  Ekoschematy 2024 - oświadczenie zastąpi zdjęcia geotagowane. Jest projekt rozporządzenia dotyczącego zmian w dopłatach dla rolników w ramach ekoschematów. Zmiany wejdą w życie 15 marca 2024 roku.

  REKLAMA