REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie instytucje będą kontrolować projekty finansowane z funduszy

_ AO
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Kto będzie kontrolował projekty inwestycyjne? Czy w okresie aplikowania o pomoc z sektorowych programów operacyjnych 2004-2006 były przypadki cofnięcia dofinansowania? Jakie były przyczyny odmowy wypłaty dotacji?

MONIKA NIEWINOWSKA

REKLAMA

departament informacji i promocji Ministerstwo Rozwoju Regionalnego

Zawarcie umowy o dofinansowanie świadczy o tym, że instytucja zarządzająca konkretnym programem unijnym zgadza się na dofinansowanie projektu. Można więc mówić jedynie o przypadkach cofnięca, dofinansowania.

Cofnięcie dofinansowania może być zastosowane w przypadku stwierdzenia rażących nieprawidłowości podczas realizacji projektu, np. istotne opóźnienie we wdrażaniu, braki w dokumentacji poświadczającej poniesione wydatki itp. Jest to jednak środek ostateczny.

REKLAMA

Wcześniej instytucja zarządzająca wskazuje błędy i zwraca się z prośbą do beneficjenta o ich naprawienie, np. uzupełnienie braków w dokumentacji. Beneficjent w przypadku cofnięcia dofinansowania będzie musiał zwrócić całą kwotę dofinansowania wraz z odsetkami. By uniknąć tego problemu, należy realizować projekt zgodnie z terminami i innymi postanowieniami zawartymi w umowie o dofinansowaniu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Inwestycje unijne będą kontrolowane na wszystkich szczeblach przez instytucje zarządzające, pośredniczące, jak i wdrażające. Instytucje zarządzające będą delegować kompetencje w zakresie kontroli instytucjom niższego szczebla. Obecnie podpisano już porozumienia między instytucjami zarządzającymi a instytucjami pośredniczącymi. Instytucje pośredniczące także mają prawo delegowania kompetencji kontrolnych niżej, mogą też część kompetencji zachować dla siebie.

Jeżeli chodzi o regionalne programy operacyjne, to samorządy mają swobodę w wyborze instytucji pośredniczącej, a co za tym idzie, delegowania im kompetencji. Część instytucji jest wyłoniona w procedurze przetargowej. W tych przypadkach porozumienia nie są jeszcze podpisane.

Instytucje zarządzające określają też w drodze wytycznych standardy i procedury kontroli, w sytuacji kiedy instytucje wykonujące zadania w zakresie kontroli będą jednocześnie beneficjentami.

Nie należy zapomnieć o kontrolach, które będą przeprowadzały instytucje zewnętrzne, takie jak: Najwyższa Izba Kontroli albo Regionalna Izba Obrachunkowa. A także delegacje przysyłane przez Komisję Europejską, w szczególności przy dużych projektach inwestycyjnych.

Ostateczną decyzję o sfinansowaniu projektu podejmuje instytucja zarządzająca danym programem unijnym.

REKLAMA

Występują przypadki cofnięcia dofinansowania w sektorowych programach operacyjnych 2004-2006. W przeważającej większości wynikają one z uchybień podczas procedury przetargowej. Także podczas kontroli na miejscu okazuje się czasami, że wydatki, które na papierze wydawały się kwalifikowane, wcale kwalifikowanymi nie były.

Rozpiętość finansowa niewypłacenia dofinansowania jest dość duża. Jakkolwiek nie są to znane spektakularne przypadki, kiedy cofnięto by dofinansowanie dużego projektu realizowanego przez samorząd. Zwrot dotacji dotyczy jedynie tych kosztów, które zostały uznane za niekwalifikowane.

AO

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Okres przejściowy dla e-Doręczeń do końca 2025 r. W celu zapewnienia skutecznego wdrożenia w podmiotach publicznych

Wprowadzenie okresu przejściowego dla e-Doręczeń do 31 grudnia 2025 r. dla podmiotów publicznych. Tak zakłada projekt nowelizacji ustawy opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

CKE: harmonogram egzaminów zawodowych i potwierdzających kwalifikacje w 2025 roku

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała harmonogram egzaminów zawodowych i egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie, które będą przeprowadzane w 2025 r. w sesji zimowej - w styczniu oraz w sesji letniej - w czerwcu i na początku lipca.

Rewolucja w przychodniach już od 24 sierpnia. Problemy ginekologiczne i kardiologiczne rozwiążesz na innych zasadach

Od soboty, 24 sierpnia pacjenci mogą korzystać z centralnej elektronicznej rejestracji na wybrane świadczenia. Pacjenci w ramach programu pilotażowego mogą samodzielnie zapisywać się i odwoływać wizyty online w poradniach kardiologicznych i w ramach dwóch programów ginekologicznych.

Masowa likwidacja porodówek? Gdzie? 1/3 nie spełnia limitu 400 porodów rocznie. Bez tego nie będzie umowy z NFZ

W sierpniu 2024 r. Ministerstwo Zdrowia przekazało do konsultacji publicznych projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw. To element reformy szpitalnictwa, która m.in. zmienia zasady kwalifikacji szpitali do tzw. sieci. Projekt ten przewiduje, że w przypadku profilu położnictwo i ginekologia o kwalifikacji miałaby decydować minimalna liczba odebranych porodów. Resort zdrowia wstępnie określił ją na około 400 rocznie. Szpitale w "sieci" mają umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia, co ma im gwarantować ciągłość i stabilność finansowania.

REKLAMA

Stypendia: Uczniowie dostali po 5000 zł od premiera. Teraz wnioski do fundacji i uczelni składają studenci

Otwierają się okienka na składanie wniosków o stypendia dla studentów. Miejsce składania wniosków: uczelnie i fundacje. Rok akademicki rozpoczyna się przecież już w październiku. Rok szkolny w szkołach zaczyna się miesiące wcześniej. Dlatego stypendia dla uczniów ruszyły wcześniej. Przykładem są stypendia premiera w łącznej kwocie 20 mln zł dla 4000 uczniów.

Depresja okołoporodowa. Dlaczego tak mało zwraca się uwagę na zdrowie psychiczne kobiet w ciąży, połogu i po stracie?

Depresja okołoporodowa dotyczy bardzo wielu kobiet. Tymczasem ponad 70 proc. matek, które urodziły dziecko w latach 2019-2024 nie miało przeprowadzonej obowiązkowej oceny ryzyka wystąpienia tej choroby. 

Chciał okraść mieszkanie, ale pogrążył się w lekturze książki

Do niecodziennego włamania doszło w jednym z mieszkań w Rzymie. Złodziej, przeszukując sypialnię natknął się na leżącą na szafce książkę. Zaczął czytać z zainteresowaniem. Przerwał dopiero, gdy do mieszkania wkroczyła wezwana przez właściciela apartamentu policja. 

5 zmian w roku szkolnym 2024/2025 r. Co zmienia się dla ucznia, rodzica i nauczyciela

Uczniów czeka uszczuplona podstawa programowa, a nauczycieli standardy zatrudniania specjalistów, które w pełni zaczną obowiązywać od roku szkolnego 2024/2025. Rodzice uczniów z Ukrainy powinni przygotować się na uzależnienie wypłat świadczeń wychowawczych (tzw. 800 plus) od realizacji obowiązku szkolnego. To jednak nie wszystkie nowości. Oto 5 kolejnych ważnych zmian!

REKLAMA

L4 z kodem "C" - co oznacza? Duży wzrost tego typu zwolnień lekarskich

W 2022 r. wydano 6,1 tys. zwolnień lekarskich z kodem "C". W 2023 r. było to już 6,6 tys. Tak wynika z raportu ZUS dotyczącego absencji w pracy z powodu choroby w 2023 r. Kod ten oznacza, że zwolnienie zostało wystawione w przypadku niezdolności do pracy spowodowanej nadużyciem alkoholu. 

Noszenie maseczek wraca. Jest wyraźne ostrzeżenie GIS

Główny Inspektor Sanitarny informuje o wzrastającej liczbie zakażeń na Covid-19. W związku z tym zapowiada nowe zalecenia, które mają dotyczyć m.in. obowiązku noszenia maseczek. GIS ostrzega przed szczytem zachorowań, który spodziewany jest w drugiej połowie października.

REKLAMA