Jakie wydatki będą kwalifikowane w ramach Programu Kapitał Ludzki?
REKLAMA
REKLAMA
Kwestią podstawową jest fakt, że planowane w ramach projektu koszty muszą być przedstawione w formie budżetu zadaniowego z uwzględnieniem wydatków bezpośrednich i pośrednich. Do tych pierwszych należą m.in. zarządzanie projektem, obsługa księgowa, rekrutacja uczestników projektu, promocja projektu, szkolenia, studia uzupełniające czy też upowszechnianie alternatywnych i elastycznych form zatrudnienia. Natomiast koszty pośrednie to te wydatki, które nie mogą zostać dokładnie przyporządkowane do konkretnego zadania realizowanego w ramach projektu, należą do nich np. opłaty administracyjne, opłaty za energię elektryczną czy wodę, amortyzacja sprzętu, usługi internetowe oraz sprzątanie pomieszczeń. Istotne, że wartość kosztów pośrednich ograniczona jest limitami od 10 proc. do 20 proc. bezpośrednich kosztów projektu, w zależności od wartości całego projektu.
Ważne, że w ramach programu Kapitał Ludzki możliwe jest kwalifikowanie wydatków objętych wsparciem z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, jest to tzw. cross-financing. Dotyczyć on może tylko tych wydatków, których poniesienie wynika z potrzeby realizacji danego projektu. Jednak wartość wydatków poniesionych w ramach cross-financingu nie może stanowić więcej niż 10 proc. wszystkich wydatków kwalifikowanych. Limit ten jest wyższy w przypadku działań dotyczących integracji społecznej (Działanie 1.3 oraz wszystkie działania priorytetu VII), wydatki te mogą stanowić do 15 proc. wydatków kwalifikowanych. W ramach tego instrumentu możliwe jest finansowanie m.in. zakupu oraz leasingu sprzętu i wyposażenia, a także dostosowania budynków, pomieszczeń i miejsc pracy. Wydatki poniesione w ramach cross-financingu powinny być realizowane zgodnie z zasadą równości szans, w szczególności dotyczy to potrzeb osób niepełnosprawnych. Warto jednak przy tym pamiętać, że instrument ten nie obejmuje budowy nowych budynków czy też remontu pomieszczeń, lecz jedynie wyposażenia i niewielkich prac dostosowawczych, związanych z realizowanymi projektami w ramach POKL.
Istotne jest, aby beneficjent pamiętał o obowiązku ujawnienia przychodów, które powstaną w związku z realizacją projektów z POKL. Warto pamiętać, że sprzęt i wyposażenie zakupione w ramach projektu nie może zostać zbyte za uzyskaniem korzyści majątkowej przez okres pięciu lat od zakończenia realizacji projektu.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Jerzy Kwieciński, wiceminister rozwoju regionalnego
JERZY KWIECIŃSKI
wiceminister rozwoju regionalnego
REKLAMA
REKLAMA