REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie wydatki będą kwalifikowane w ramach Programu Kapitał Ludzki?

Jerzy Kwieciński
Jerzy Kwieciński
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Zanim rozpocznie się realizację projektów finansowanych w ramach programu Kapitał Ludzki, warto zapoznać się ze szczegółowymi wytycznymi w zakresie kwalifikowania wydatków w ramach POKL. O jakich najważniejszych kwestiach związanych z kosztami oraz finansowymi obowiązkami beneficjenta warto pamiętać?

 

Kwestią podstawową jest fakt, że planowane w ramach projektu koszty muszą być przedstawione w formie budżetu zadaniowego z uwzględnieniem wydatków bezpośrednich i pośrednich. Do tych pierwszych należą m.in. zarządzanie projektem, obsługa księgowa, rekrutacja uczestników projektu, promocja projektu, szkolenia, studia uzupełniające czy też upowszechnianie alternatywnych i elastycznych form zatrudnienia. Natomiast koszty pośrednie to te wydatki, które nie mogą zostać dokładnie przyporządkowane do konkretnego zadania realizowanego w ramach projektu, należą do nich np. opłaty administracyjne, opłaty za energię elektryczną czy wodę, amortyzacja sprzętu, usługi internetowe oraz sprzątanie pomieszczeń. Istotne, że wartość kosztów pośrednich ograniczona jest limitami od 10 proc. do 20 proc. bezpośrednich kosztów projektu, w zależności od wartości całego projektu.

Ważne, że w ramach programu Kapitał Ludzki możliwe jest kwalifikowanie wydatków objętych wsparciem z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, jest to tzw. cross-financing. Dotyczyć on może tylko tych wydatków, których poniesienie wynika z potrzeby realizacji danego projektu. Jednak wartość wydatków poniesionych w ramach cross-financingu nie może stanowić więcej niż 10 proc. wszystkich wydatków kwalifikowanych. Limit ten jest wyższy w przypadku działań dotyczących integracji społecznej (Działanie 1.3 oraz wszystkie działania priorytetu VII), wydatki te mogą stanowić do 15 proc. wydatków kwalifikowanych. W ramach tego instrumentu możliwe jest finansowanie m.in. zakupu oraz leasingu sprzętu i wyposażenia, a także dostosowania budynków, pomieszczeń i miejsc pracy. Wydatki poniesione w ramach cross-financingu powinny być realizowane zgodnie z zasadą równości szans, w szczególności dotyczy to potrzeb osób niepełnosprawnych. Warto jednak przy tym pamiętać, że instrument ten nie obejmuje budowy nowych budynków czy też remontu pomieszczeń, lecz jedynie wyposażenia i niewielkich prac dostosowawczych, związanych z realizowanymi projektami w ramach POKL.

Istotne jest, aby beneficjent pamiętał o obowiązku ujawnienia przychodów, które powstaną w związku z realizacją projektów z POKL. Warto pamiętać, że sprzęt i wyposażenie zakupione w ramach projektu nie może zostać zbyte za uzyskaniem korzyści majątkowej przez okres pięciu lat od zakończenia realizacji projektu.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Jerzy Kwieciński, wiceminister rozwoju regionalnego

JERZY KWIECIŃSKI

wiceminister rozwoju regionalnego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o zmianach

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o poprawkach przyjętych przez podkomisję nadzwyczajną dotyczącą nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Chodzi m.in. o wyłączenie z systemu kaucyjnego opakowań mleka i produktów mlecznych.

W Tatrach ratownicy ogłosili zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego ogłosili w czwartek ratownicy TOPR. Obowiązuje od wysokości 1800 m n.p.m. Mogą samoistnie schodzić małe i średnie lawiny. 

Będą pieniądze na budowę i przystosowanie schronów. Nawet 6 mld zł rocznie

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował, że ok. 6 mld zł rocznie będzie przeznaczonych na budowę i przystosowanie schronów w samorządach. Niebawem na ten cel zostanie przekazanych 0,15 pkt proc. PKB.

Znów rekord odprawionych pasażerów z Lotniska Chopina. Dokąd latamy najczęściej?

W ciągu 10 miesięcy Lotnisko Chopina odprawiło ponad 18 mln pasażerów. Tylko w październiku Okęcie odprawiło blisko 1,9 mln podróżnych. Najwięcej osób podróżowało w niedzielę, 6 października – 68 tys. 883.

REKLAMA

Rośnie liczba ubezpieczonych cudzoziemców. Na koniec października było ich 1 mln 191 tys. [Dane ZUS]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o wzroście liczby ubezpieczonych cudzoziemców. Jak wynika z najnowszych danych ZUS, na koniec października 2024 r. do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 191 tys. cudzoziemców.

MEN: Jest 27 000 nauczycieli religii. 45% poradzi sobie z ograniczeniem godzin religii z 2 do 1 tygodniowo [Wykaz]

MEN podał informacje o liczbie katechetów w Polsce (w tym liczbę katechetów mających uprawnienia do nauki innego przedmiotu). Przeszło 27 000 nauczycieli wiąże swoje zajęcia zawodowe z nauczaniem religii. I taka jest liczba osób, które z niepokojem czekają na ostateczny kształt lekcji religii. Czy min. Barbarze Nowackiej uda się redukcja liczby godzin religii z 2 do 1 tygodniowo? Czy za drugą godzinę odbywającą się np. w salkach katechetycznych rząd wypłaci wynagrodzenia katechetom? Na ogólną liczbą 27 000 katechetów uczyć innego przedmiotu niż religia może 12 304 nauczycieli. 

W Sejmie: Dla krwiodawców nie 2 a 3 dni wolne od pracy. Państwo przejmuje koszt wynagrodzeń [Przykład]

W Sejmie propozycja: Nowy dzień wolny. I to państwo płaci za trzy dni wolnego od pracy dla krwiodawców. Od razu trzeba ocenić szansę na nowelizację przepisów na zerową, ale zobaczmy jak wyglądałyby przepisie po zmianie. I które trzeba zmienić. Może się kiedyś uda?

Szkoły nauczą dzieci odróżniania prawdy od manipulacji. Zmiany w systemie edukacyjnym w celu lepszego wykorzystania narzędzi cyfrowych

Do 2035 r. Polska ma zdrożyć jeden z kamieni milowych KPO - Politykę Cyfrowej Transformacji Edukacji. Chodzi m.in. o przemodelowanie kształcenia tak, by uczyć dzieci odróżniania prawdy od manipulacji, weryfikowania źródeł i korzystania z nich, a także mądrego używania narzędzi sztucznej inteligencji.

REKLAMA

Będzie zmiana zasad sporządzania sprawozdań budżetowych. Projekt rozporządzenia w sprawie sprawozdawczości budżetowej

Projektowane nowe rozporządzenie w sprawie sprawozdawczości budżetowej ma dostosować obecne zasady sporządzania sprawozdań do nowej ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Projekt zawiera m.in. nowe wzory i instrukcje sporządzania sprawozdań składanych przez JST.

Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Znamy finałową dwudziestkę plebiscytu

Na liście 20 słów w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2024 znalazły się m.in. "aura", "skibidi", "yapping", "czemó" i "womp womp". Organizatorem plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN.

REKLAMA