REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Projekty wymagają studium wykonalności

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Przemysław Gorgol

REKLAMA

REKLAMA

Większość instytucji przyznających dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej wymaga do podjęcia decyzji różnych dokumentów. Jednym z nich jest studium wykonalności.

Zawsze wymaga się właściwie uzupełnionego formularza wniosku o dofinansowanie oraz szeregu oświadczeń czy innych dokumentów formalnych potwierdzających np. zdolność do zaciągania zobowiązań czy wydolność finansową beneficjenta.

REKLAMA

Oprócz tych dokumentów w większości przypadków, szczególnie przy dużych projektach infrastrukturalnych, wymaga się również załączenia studium wykonalności projektu lub odpowiedniego wyciągu z niego.

Doświadczenia z analiz

REKLAMA

Studium wykonalności jest dokumentem, który w zakresie wszystkich możliwych i przewidywalnych aspektów podsumowuje prace nad przygotowaniem naszego projektu do realizacji. Studium wykonalności nie jest więc dokumentem czysto odtwórczym, ale powinno zbierać doświadczenia z różnych analiz, które inwestor podejmuje, przygotowując projekt.

Można zauważyć, iż studium wykonalności wymaga, dla pełności prezentowanego obrazu projektu, aby podczas jego przygotowywania rozważać projekt, mając na uwadze elementy techniczne, środowiskowe, ekonomiczno-finansowe, prawno-organizacyjne czy handlowe oraz inne specyficzne dla danego typu działań.

Niezbędne elementy

Dokumentacja analityczna projektu planowanego do współfinansowania ze środków UE powinna zawierać elementy niezbędne do co najmniej uzupełnienia formularza wniosku o dofinansowanie. Zgodnie z podziałem odpowiedzialności w ramach programów operacyjnych 2007-2013 każda z instytucji zarządzających ma prawo do wyznaczania obowiązujących w danym programie operacyjnym standardów przygotowania dokumentacji. W tym zakresie brak jest więc jednolitych, krajowych standardów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oczywiście wyznaczone przez instytucje zarządzające standardy działania muszą być zgodne z ramami określonymi w aktach prawnych i innych regulacjach kształtujących zasady wykorzystania środków z funduszy UE. W zakresie studium wykonalności głównymi wytycznymi są:

• dokument roboczy nr 4 - Wytyczne dotyczące metodologii przeprowadzania analizy kosztów i korzyści, Komisja Europejska 08/2006,

• Guide to cost-benefit analysis of investment projects (Structural Fund-ERDF, Cohesion Fund and ISPA), DG Regio,

• wytyczne ministra rozwoju regionalnego w zakresie wybranych zagadnień związanych z przygotowaniem projektów inwestycyjnych, w tym projektów generujących dochód. Szczegółowe wytyczne w zakresie wymaganych informacji i zakresu analiz znajdują się na stronach internetowych właściwych instytucji zarządzających.

 

Warianty realizacji

REKLAMA

Analizując projekt planowany do współfinansowania, należy zwrócić uwagę na właściwie opisane warianty jego realizacji. Warianty te powinny uwzględniać zarówno stronę techniczną, jak również środowiskową czy finansową. Właściwy opis przeprowadzonych analiz wariantów realizacji to jeden z ważnych elementów procesu uzasadniania konieczności współfinansowania naszego projektu ze środków UE.

Kolejnym ważnym elementem jest właściwe przeprowadzenie analiz ekonomiczno-finansowych projektu. Dostępne środki UE w ramach budżetu 2007-2013 cechuje dużo większy rygoryzm pod względem konieczności np. uwzględniania w ww. analizach przychodów pojawiających się w okresie użytkowania projektu, a co za tym idzie możliwości pomniejszenia planowanej przez nas na początku wysokości dofinansowania ze środków Unii Europejskiej.

Beneficjenci przygotowujący projekt powinni również zwrócić szczególną uwagę na sprawy związane z zapewnieniem trwałości projektu (która została określona na pięć lat po zakończeniu realizacji projektu). W tym zakresie łącznie nie można doprowadzić do sytuacji, w której projekt zostanie poddany modyfikacjom:

• wpływającym na jej charakter lub warunki jej wykonania lub przyznającym firmie lub instytucji publicznej nienależne korzyści oraz

• wynikającym albo ze zmiany charakteru własności danej pozycji infrastruktury, albo zaprzestania lub zmiany lokalizacji działalności produkcyjnej.


PRZEMYSŁAW GORGOL

ekspert w firmie doradczej Ernst & Young

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania cholesterolu w bilansie sześciolatka. Od kiedy?

Od 5 maja do programu badań bilansu zdrowia sześciolatka wchodzi lipidogram. Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak uważa to za ogromny sukces, bo zwiększy się świadomość, że choroby serca mogą dotykać także młodych.

Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

REKLAMA

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

REKLAMA

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

REKLAMA