REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fundusz Poręczeń Unijnych udziela gwarancji realizacji przedsięwzięcia

Marta Szwedkowicz
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Fundusz Poręczeń Unijnych pomaga przedsiębiorcom w wykorzystaniu funduszy strukturalnych.

Zadaniem Funduszu Poręczeń Unijnych (FPU) jest wspieranie podmiotów realizujących projekty współfinansowane ze środków Unii Europejskiej. Z FPU udzielane są poręczenia i gwarancje spłaty kredytów, regwarancje, gwarancje dobrego wykonania kontraktu oraz gwarancje realizacji przedsięwzięcia jako zabezpieczenia finansowania lub realizacji przedsięwzięć z udziałem środków Unii Europejskiej. Produkty te są dostępne nie tylko dla bezpośrednich odbiorców pomocy unijnej, ale mogą z nich również skorzystać podwykonawcy takiego przedsięwzięcia.

REKLAMA

REKLAMA

Poręczenia i gwarancje spłaty kredytów udzielane są do kwoty 5 mln euro i jednocześnie 80 proc. wartości całego przedsięwzięcia. Poręczenie można uzyskać na każdym etapie realizowanego projektu, co umożliwia beneficjentom zmianę dotychczasowych zabezpieczeń. Opłata prowizyjna wynosi od 0,5 do 1,5 proc., w zależności od okresu i kwoty objętej poręczeniem opłata za gwarancję jest o 0,5 proc. wyższa.

Gwarancja realizacji przedsięwzięcia ułatwia wykonanie tzw. projektów miękkich, np. szkoleniowych, które są bezpośrednio realizowane ze środków unijnych. O gwarancje wnioskuje wykonawca przedsięwzięcia, który musi przedstawić instytucji podejmującej decyzję o dofinansowaniu zabezpieczenie wykonania projektu zgodnie z planem.

Gwarancję realizowanego przedsięwzięcia można uzyskać w każdym oddziale Banku Gospodarstwa Krajowego. Pełna ich lista znajduje się na stronie www.bgk.com.pl. Gwarancja obejmuje okres indywidualnie uzgodniony ze zleceniodawcą oraz wynikający z umowy o finansowanie przedsięwzięcia z Unii Europejskiej. Za jej udzielenie pobierana jest jednorazowa opłata prowizyjna w wysokości 0,6 proc. kwoty gwarancji za każdy rozpoczęty kwartał jej obowiązywania. Gwarancja może objąć do 80 proc. wartości przedsięwzięcia i jednocześnie nie może przekroczyć 5 mln euro.

REKLAMA

Gwarancja realizacji przedsięwzięcia może zostać także wykorzystana przez beneficjentów środków unijnych, którzy otrzymują dotację rozwojową w formie zaliczki i muszą ustanowić zabezpieczenie należytego wykonania zobowiązań wynikających z umowy o dofinansowanie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ponadto przedsiębiorcy, którzy uzyskują gwarancje w innym banku, mają możliwość otrzymania regwarancji z Funduszu Poręczeń Unijnych. Udzielenie gwarancji wykonawcom projektów unijnych wiąże się z wysokim ryzykiem banku. Dzięki regwarancji z FPU, która udzielana jest do 80 proc. wartości gwarancji realizacji przedsięwzięcia, maksymalnie do kwoty 5 mln euro, bank ponosi w takim przypadku ryzyko w wysokości tylko 20 proc. kwoty wydanej gwarancji. Od udzielonej regwarancji pobierana jest opłata 0,2 proc. za każdy rozpoczęty kwartał. Regwaracja zostanie wypłacona przez Bank Gospodarstwa Krajowego, jeżeli wykonawca nie wywiąże się z przedsięwzięcia objętego gwarancją banku. Zabezpieczeniem samej regwarancji jest najczęściej weksel własny in blanco.

MARTA SZWEDKOWICZ

specjalista w Banku Gospodarstwa Krajowego

WIĘCEJ INFORMACJI: www.fpu.bgk.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

Taki jest stan budżetu państwa. Są najnowsze dane

Są nowe dane dotyczące stanu budżetu państwa. Deficyt budżetu po czerwcu wyniósł 69 mld 905,9 mln zł. Tak podało w opublikowanych szacunkowych danych Ministerstwo Finansów. Co jeszcze wiadomo o wykonaniu budżetu?

Skromniejsze podwyżki dla pielęgniarek i położnych? Ile zarabiają w 2024 roku?

Jakie jest obecnie wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarek i położnych? Jakie podwyżki i zmiany zasad ustalania tych wynagrodzeń są przewidziane w obywatelskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, który jest obecnie procedowany w Sejmie RP.

REKLAMA

Projekt "Szkoły międzypokoleniowej" ruszy jesienią, w formie pilotażu

Projekt "Szkoły międzypokoleniowej", czyli wspólna przestrzeń dla uczniów i seniorów, sprzyjająca wymianie informacji i integracji międzypokoleniowej, ruszy jesienią w formie pilotażu. Tak przekazała minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz.

Minister finansów: płace w budżetówce wzrosną nieznacznie więcej niż 4,1% w 2025 roku. Realna wartość wynagrodzeń ma być utrzymana

Resort finansów zaproponuje Radzie Ministrów wyższą niż 4,1 proc. waloryzację wynagrodzeń w sferze budżetowej w 2025 r. - poinformował 15 lipca 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego. Nie wskazał jednak żadnego konkretnego wskaźnika podwyżek dla budżetówki w przyszłym roku.

Darmowa rehabilitacja z ZUS dla nauczycieli i innych pracujących głosem. Dla kogo 24 dni w sanatorium? Jak uzyskać skierowanie?

ZUS informuje, że osoby, dla których głos jest głównym narzędziem pracy (np. nauczyciele) są narażone na zaburzenia funkcji narządu głosu i tym samym grozi im utrata zdolności do pracy. Jeżeli chcą temu zapobiec, mogą skorzystać z rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej ZUS w schorzeniach narządu głosu. Rehabilitacja lecznicza w zakresie schorzenia narządu głosu, na którą kieruje ZUS, trwa 24 dni w ośrodku rehabilitacyjnym w takich miejscowościach jak: Ciechocinek, Jelenia Góra, Ostróda, Świeradów-Zdrój, Uniejów. Jak uzyskać skierowanie do sanatorium?

Wakacje 2024: dokąd najchętniej jeżdżą Polacy i jakie mają budżety?

Większość Polaków (84 proc.) planuje wyjechać na wakacje, i większość spędzi je w Polsce (64 proc.). Tak wynika z  raportu International Travel Confidence Index 2024 opracowanego na zlecenie Allianz Partners.

REKLAMA

Rekordowa liczba pasażerów z lotniska Chopina

Ponad 2 mln odprawionych w ciągu miesiąca pasażerów. To rekord, który padł w czerwcu na lotnisku Chopina. Z szacunków wynika, ze w całym roku ta liczba będzie wynosić 20 mln. 

Darmowe potańcówki w Warszawie

Wracają potańcówki na Grochowskiej. Od 12 lipca mieszkańcy dzielnicy Praga-Południe i okolic będą mogli tańczyć do muzyki z różnych stron świata. 

REKLAMA