REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fundusz Poręczeń Unijnych udziela gwarancji realizacji przedsięwzięcia

Marta Szwedkowicz
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Fundusz Poręczeń Unijnych pomaga przedsiębiorcom w wykorzystaniu funduszy strukturalnych.

Zadaniem Funduszu Poręczeń Unijnych (FPU) jest wspieranie podmiotów realizujących projekty współfinansowane ze środków Unii Europejskiej. Z FPU udzielane są poręczenia i gwarancje spłaty kredytów, regwarancje, gwarancje dobrego wykonania kontraktu oraz gwarancje realizacji przedsięwzięcia jako zabezpieczenia finansowania lub realizacji przedsięwzięć z udziałem środków Unii Europejskiej. Produkty te są dostępne nie tylko dla bezpośrednich odbiorców pomocy unijnej, ale mogą z nich również skorzystać podwykonawcy takiego przedsięwzięcia.

REKLAMA

REKLAMA

Poręczenia i gwarancje spłaty kredytów udzielane są do kwoty 5 mln euro i jednocześnie 80 proc. wartości całego przedsięwzięcia. Poręczenie można uzyskać na każdym etapie realizowanego projektu, co umożliwia beneficjentom zmianę dotychczasowych zabezpieczeń. Opłata prowizyjna wynosi od 0,5 do 1,5 proc., w zależności od okresu i kwoty objętej poręczeniem opłata za gwarancję jest o 0,5 proc. wyższa.

Gwarancja realizacji przedsięwzięcia ułatwia wykonanie tzw. projektów miękkich, np. szkoleniowych, które są bezpośrednio realizowane ze środków unijnych. O gwarancje wnioskuje wykonawca przedsięwzięcia, który musi przedstawić instytucji podejmującej decyzję o dofinansowaniu zabezpieczenie wykonania projektu zgodnie z planem.

Gwarancję realizowanego przedsięwzięcia można uzyskać w każdym oddziale Banku Gospodarstwa Krajowego. Pełna ich lista znajduje się na stronie www.bgk.com.pl. Gwarancja obejmuje okres indywidualnie uzgodniony ze zleceniodawcą oraz wynikający z umowy o finansowanie przedsięwzięcia z Unii Europejskiej. Za jej udzielenie pobierana jest jednorazowa opłata prowizyjna w wysokości 0,6 proc. kwoty gwarancji za każdy rozpoczęty kwartał jej obowiązywania. Gwarancja może objąć do 80 proc. wartości przedsięwzięcia i jednocześnie nie może przekroczyć 5 mln euro.

REKLAMA

Gwarancja realizacji przedsięwzięcia może zostać także wykorzystana przez beneficjentów środków unijnych, którzy otrzymują dotację rozwojową w formie zaliczki i muszą ustanowić zabezpieczenie należytego wykonania zobowiązań wynikających z umowy o dofinansowanie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ponadto przedsiębiorcy, którzy uzyskują gwarancje w innym banku, mają możliwość otrzymania regwarancji z Funduszu Poręczeń Unijnych. Udzielenie gwarancji wykonawcom projektów unijnych wiąże się z wysokim ryzykiem banku. Dzięki regwarancji z FPU, która udzielana jest do 80 proc. wartości gwarancji realizacji przedsięwzięcia, maksymalnie do kwoty 5 mln euro, bank ponosi w takim przypadku ryzyko w wysokości tylko 20 proc. kwoty wydanej gwarancji. Od udzielonej regwarancji pobierana jest opłata 0,2 proc. za każdy rozpoczęty kwartał. Regwaracja zostanie wypłacona przez Bank Gospodarstwa Krajowego, jeżeli wykonawca nie wywiąże się z przedsięwzięcia objętego gwarancją banku. Zabezpieczeniem samej regwarancji jest najczęściej weksel własny in blanco.

MARTA SZWEDKOWICZ

specjalista w Banku Gospodarstwa Krajowego

WIĘCEJ INFORMACJI: www.fpu.bgk.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wyższe stawki uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych w 2024 roku [Tabela]. Rozporządzenie już obowiązuje

  W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 16 lutego 2024 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych zostały określone te stawki ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenie weszło w życie 21 lutego 2024 r.

  Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

  Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

  Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I. Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

  W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

  Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

  W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

  REKLAMA

  Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

  Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

  Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

  W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

  Zmiany w KRS 2024 - rząd Tuska przyjął projekt nowelizacji

  Na posiedzeniu 20 lutego 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS), przygot4owany przez Ministra Sprawiedliwości. 

  REKLAMA

  Podwyżki dla nauczycieli w 2024 roku - rozporządzenie podpisane i opublikowane. Wchodzi w życie 22 lutego ze skutkiem od 1 stycznia

  W dniu 20 lutego 2024 r. Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie określające minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Już 21 lutego rozporządzenie to zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. Wynagrodzenie nauczycieli początkujących rośnie o 33%, a w przypadku nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrost wynosi 30%. Podpisane rozporządzenie skierowano do publikacji w Dzienniku Ustaw. Wzrost wynagrodzeń jest możliwy z powodu zwiększenia subwencji oświatowej.

  Ile jest osób w kryzysie bezdomności w Polsce? W nocy z 28 na 29 odbędzie się liczenie

  Ile jest w Polsce osób w kryzysie bezdomności? Dokładne szacunki nie są znane. Ostatnie badanie miało miejsce w 2019 r. W tym roku, w nocy z 28 na 29 lutego w całej Polsce zostanie przeprowadzone liczenie osób w kryzysie bezdomności. 

  REKLAMA