Fundusz Poręczeń Unijnych udziela gwarancji realizacji przedsięwzięcia
REKLAMA
REKLAMA
Zadaniem Funduszu Poręczeń Unijnych (FPU) jest wspieranie podmiotów realizujących projekty współfinansowane ze środków Unii Europejskiej. Z FPU udzielane są poręczenia i gwarancje spłaty kredytów, regwarancje, gwarancje dobrego wykonania kontraktu oraz gwarancje realizacji przedsięwzięcia jako zabezpieczenia finansowania lub realizacji przedsięwzięć z udziałem środków Unii Europejskiej. Produkty te są dostępne nie tylko dla bezpośrednich odbiorców pomocy unijnej, ale mogą z nich również skorzystać podwykonawcy takiego przedsięwzięcia.
REKLAMA
REKLAMA
Poręczenia i gwarancje spłaty kredytów udzielane są do kwoty 5 mln euro i jednocześnie 80 proc. wartości całego przedsięwzięcia. Poręczenie można uzyskać na każdym etapie realizowanego projektu, co umożliwia beneficjentom zmianę dotychczasowych zabezpieczeń. Opłata prowizyjna wynosi od 0,5 do 1,5 proc., w zależności od okresu i kwoty objętej poręczeniem opłata za gwarancję jest o 0,5 proc. wyższa.
Gwarancja realizacji przedsięwzięcia ułatwia wykonanie tzw. projektów miękkich, np. szkoleniowych, które są bezpośrednio realizowane ze środków unijnych. O gwarancje wnioskuje wykonawca przedsięwzięcia, który musi przedstawić instytucji podejmującej decyzję o dofinansowaniu zabezpieczenie wykonania projektu zgodnie z planem.
Gwarancję realizowanego przedsięwzięcia można uzyskać w każdym oddziale Banku Gospodarstwa Krajowego. Pełna ich lista znajduje się na stronie www.bgk.com.pl. Gwarancja obejmuje okres indywidualnie uzgodniony ze zleceniodawcą oraz wynikający z umowy o finansowanie przedsięwzięcia z Unii Europejskiej. Za jej udzielenie pobierana jest jednorazowa opłata prowizyjna w wysokości 0,6 proc. kwoty gwarancji za każdy rozpoczęty kwartał jej obowiązywania. Gwarancja może objąć do 80 proc. wartości przedsięwzięcia i jednocześnie nie może przekroczyć 5 mln euro.
REKLAMA
Gwarancja realizacji przedsięwzięcia może zostać także wykorzystana przez beneficjentów środków unijnych, którzy otrzymują dotację rozwojową w formie zaliczki i muszą ustanowić zabezpieczenie należytego wykonania zobowiązań wynikających z umowy o dofinansowanie.
Ponadto przedsiębiorcy, którzy uzyskują gwarancje w innym banku, mają możliwość otrzymania regwarancji z Funduszu Poręczeń Unijnych. Udzielenie gwarancji wykonawcom projektów unijnych wiąże się z wysokim ryzykiem banku. Dzięki regwarancji z FPU, która udzielana jest do 80 proc. wartości gwarancji realizacji przedsięwzięcia, maksymalnie do kwoty 5 mln euro, bank ponosi w takim przypadku ryzyko w wysokości tylko 20 proc. kwoty wydanej gwarancji. Od udzielonej regwarancji pobierana jest opłata 0,2 proc. za każdy rozpoczęty kwartał. Regwaracja zostanie wypłacona przez Bank Gospodarstwa Krajowego, jeżeli wykonawca nie wywiąże się z przedsięwzięcia objętego gwarancją banku. Zabezpieczeniem samej regwarancji jest najczęściej weksel własny in blanco.
MARTA SZWEDKOWICZ
specjalista w Banku Gospodarstwa Krajowego
WIĘCEJ INFORMACJI: www.fpu.bgk.pl
REKLAMA
REKLAMA