REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak gminy mogą sfinansować inwestycje wodno-kanalizacyjne

_ ŁS
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jakie środki unijne w tym roku samorządy mogą otrzymać na przedsięwzięcia związane z gospodarką wodno-ściekową? Które programy są najbardziej efektywne? Czy w każdym województwie samorządy mają takie same możliwości ubiegania się o środki europejskie?

JANINA RADZIECKA,

REKLAMA

ROBERT GOLBA

firma doradcza Empirio

REKLAMA

Zgodnie z obowiązującymi światowymi trendami Unia Europejska kładzie nacisk na ochronę środowiska naturalnego. Przekłada się to na działania jednostek samorządu terytorialnego, które są zobowiązane realizować szereg zadań poprawiających stan środowiska naturalnego. Niestety, koszty związane z dostosowaniem wspomnianej infrastruktury do przepisów i norm unijnych przekraczają możliwości finansowe administracji samorządowej. Aby umożliwić i przyspieszyć proces rozbudowy i modernizacji infrastruktury wodno-ściekowej, Unia Europejska przeznaczyła specjalne fundusze na ten właśnie cel. Realizowane cele zapisane w poszczególnych priorytetach i działaniach programów operacyjnych skierowane są na poprawę jakości środowiska przyrodniczego oraz zarządzanie zasobami naturalnymi w sposób zwiększający korzyści dla ludności.

Jednostki samorządu terytorialnego, poszukując źródeł finansowania projektów związanych z modernizacją gospodarki wodo-ściekowej, powinny skierować się do trzech źródeł: Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko, Regionalny Program Operacyjny oraz Program Rozwoju Obszarów Wiejskich. O wyborze właściwego programu decydują cele zapisane w wytycznych, zasięg terytorialny oraz wielkość projektu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko (Działanie 1.1 Gospodarka wodno-ściekowa w aglomeracjach powyżej 15 tys. Równoważna Liczba Ludności) można uzyskać dofinansowanie na budowę i modernizację systemów kanalizacji zbiorczej oraz oczyszczalni ścieków komunalnych. Włączono natomiast budowę i modernizację systemów zaopatrzenia w wodę i kanalizacji deszczowej. Możliwe jest uzyskanie 85 proc. dofinansowania kosztów kwalifikowanych projektu. W Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich (Oś 3 Jakość życia na obszarach wiejskich i różnicowanie gospodarki wiejskiej, Działanie: Podstawowe usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej) pomocy udziela się na realizację projektów w zakresie gospodarki wodno-ściekowej w szczególności: zaopatrzenia w wodę, odprowadzania i oczyszczania ścieków, w tym systemów kanalizacji sieciowej lub kanalizacji zagrodowej.

W ramach regionalnych programów operacyjnych budżet funduszy strukturalnych na lata 2007-2013 został podzielony na poszczególne województwa. Urzędy marszałkowskie samodzielnie zaprojektowały programy będące podstawą do rozdysponowania funduszy unijnych w sposób zapewniający rozwój danych regionów. Przykładowo w regionalnym programie operacyjnym dla województwa dolnośląskiego(Działanie 4.2 Infrastruktura wodno-ściekowa) samorządy mogą starać się o środki m.in. na: budowę przebudowę lub rozbudowę sieci wodociągowej, ujęć wodnych, urządzeń przesyłowo-magazynowych oraz uzdatniania wody na cele bytowe, jak również na budowę, przebudowę lub rozbudowę sieci kanalizacji sanitarnej, sieci kanalizacji deszczowej, oczyszczalni ścieków i innych urządzeń wodo-ściekowych zmniejszających negatywne oddziaływanie zanieczyszczeń na środowisko (w tym badania i monitoring jakości wód i ścieków). Natomiast w regionalnym programie województwa lubuskiego (Działanie 3.1 Infrastruktura ochrony środowiska przyrodniczego) samorządy mogą liczyć na środki finansowe na porządkowanie gospodarki ściekowej, w tym poprawę jakości wody pitnej, zarządzanie i dystrybucję wody pitnej i oczyszczanie wód użytkowych.

ŁS

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  D. Tusk odblokował unijne pieniądze na polskie KPO [137 mld euro, 600 mld zł]. W przyszłym tygodniu dwie ważne decyzje. von der Leyen: Razem będziemy bronić praworządności w całej Europie

  Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Belgii Alexander De Croo w piątek 23 lutego 2023 r. rozmawiali w Warszawie z premierem Tuskiem. Przewodnicząca KE poinformowała po spotkaniu, że w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje ws. funduszy europejskich dla Polski. Uwolnią one do 137 mld euro z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy.

  PFRON: Od 1 marca wnioski o samochody dla osób niepełnosprawnych. Dopłata 80% od 150 000 zł albo 85% od 130 000 zł

  Maksymalna wartość samochodu objęta wsparciem wynosi 300 000 zł (osoba niepełnosprawna jest kierowcą) albo 230 000 zł (opiekun jest kierowcą). Muszą to być samochody dostosowane do potrzeb osób korzystających w poruszaniu się wózkiem inwalidzkim.

  Depresja nie wybiera. Ale na dobrostan psychiczny może wpłynąć dieta albo... pies

  23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. To dobra okazja do tego, aby przypomnieć sobie, że ta choroba może dotknąć każdego. Gdzie szukać pomocy? Jak poprawić swój dobrostan psychiczny? 

  Stawki uposażenia żołnierzy zawodowych w 2024 roku [Tabela]. Podwyżka z wyrównaniem od 1 stycznia. Rozporządzenie już obowiązuje. Będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową

  W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 16 lutego 2024 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych zostały określone te stawki ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenie weszło w życie 21 lutego 2024 r. Od 1 kwietnia 2024 r. będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową żołnierzy zawodowych.

  REKLAMA

  Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

  Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

  Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I.Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

  W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

  Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

  W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

  Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

  Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

  REKLAMA

  Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

  W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

  REKLAMA