REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak gminy mogą sfinansować inwestycje wodno-kanalizacyjne

_ ŁS
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jakie środki unijne w tym roku samorządy mogą otrzymać na przedsięwzięcia związane z gospodarką wodno-ściekową? Które programy są najbardziej efektywne? Czy w każdym województwie samorządy mają takie same możliwości ubiegania się o środki europejskie?

JANINA RADZIECKA,

REKLAMA

ROBERT GOLBA

firma doradcza Empirio

REKLAMA

Zgodnie z obowiązującymi światowymi trendami Unia Europejska kładzie nacisk na ochronę środowiska naturalnego. Przekłada się to na działania jednostek samorządu terytorialnego, które są zobowiązane realizować szereg zadań poprawiających stan środowiska naturalnego. Niestety, koszty związane z dostosowaniem wspomnianej infrastruktury do przepisów i norm unijnych przekraczają możliwości finansowe administracji samorządowej. Aby umożliwić i przyspieszyć proces rozbudowy i modernizacji infrastruktury wodno-ściekowej, Unia Europejska przeznaczyła specjalne fundusze na ten właśnie cel. Realizowane cele zapisane w poszczególnych priorytetach i działaniach programów operacyjnych skierowane są na poprawę jakości środowiska przyrodniczego oraz zarządzanie zasobami naturalnymi w sposób zwiększający korzyści dla ludności.

Jednostki samorządu terytorialnego, poszukując źródeł finansowania projektów związanych z modernizacją gospodarki wodo-ściekowej, powinny skierować się do trzech źródeł: Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko, Regionalny Program Operacyjny oraz Program Rozwoju Obszarów Wiejskich. O wyborze właściwego programu decydują cele zapisane w wytycznych, zasięg terytorialny oraz wielkość projektu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko (Działanie 1.1 Gospodarka wodno-ściekowa w aglomeracjach powyżej 15 tys. Równoważna Liczba Ludności) można uzyskać dofinansowanie na budowę i modernizację systemów kanalizacji zbiorczej oraz oczyszczalni ścieków komunalnych. Włączono natomiast budowę i modernizację systemów zaopatrzenia w wodę i kanalizacji deszczowej. Możliwe jest uzyskanie 85 proc. dofinansowania kosztów kwalifikowanych projektu. W Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich (Oś 3 Jakość życia na obszarach wiejskich i różnicowanie gospodarki wiejskiej, Działanie: Podstawowe usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej) pomocy udziela się na realizację projektów w zakresie gospodarki wodno-ściekowej w szczególności: zaopatrzenia w wodę, odprowadzania i oczyszczania ścieków, w tym systemów kanalizacji sieciowej lub kanalizacji zagrodowej.

W ramach regionalnych programów operacyjnych budżet funduszy strukturalnych na lata 2007-2013 został podzielony na poszczególne województwa. Urzędy marszałkowskie samodzielnie zaprojektowały programy będące podstawą do rozdysponowania funduszy unijnych w sposób zapewniający rozwój danych regionów. Przykładowo w regionalnym programie operacyjnym dla województwa dolnośląskiego(Działanie 4.2 Infrastruktura wodno-ściekowa) samorządy mogą starać się o środki m.in. na: budowę przebudowę lub rozbudowę sieci wodociągowej, ujęć wodnych, urządzeń przesyłowo-magazynowych oraz uzdatniania wody na cele bytowe, jak również na budowę, przebudowę lub rozbudowę sieci kanalizacji sanitarnej, sieci kanalizacji deszczowej, oczyszczalni ścieków i innych urządzeń wodo-ściekowych zmniejszających negatywne oddziaływanie zanieczyszczeń na środowisko (w tym badania i monitoring jakości wód i ścieków). Natomiast w regionalnym programie województwa lubuskiego (Działanie 3.1 Infrastruktura ochrony środowiska przyrodniczego) samorządy mogą liczyć na środki finansowe na porządkowanie gospodarki ściekowej, w tym poprawę jakości wody pitnej, zarządzanie i dystrybucję wody pitnej i oczyszczanie wód użytkowych.

ŁS

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Matura 2024. Zdajesz maturę z geografii? Zrób powtórkę z naszymi testami wiedzy

Matura 2024. W jakim terminie maturzyści będą pisać egzamin z geografii? Jakie są wymagania egzaminacyjne? 

Wystarczy 3 godziny dziennie i dolegliwości masz jak w banku. Może to dotyczyć nawet co drugiego Polaka

Najnowsze badania potwierdzają starą prawdę, że granie na komputerze nie służy zdrowiu. Dlaczego jednak profesjonalni gracze, którzy poświęcają na grę bardzo dużo czasu, nie cierpią bardziej niż amatorzy?

RPO: Nauczyciele mianowani są gorzej traktowani co do ochrony przedemerytalnej. MEN rozważy zmianę przepisów

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do ministra edukacji o rozważenie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Chodzi o zrównanie uprawnień nauczycieli mianowanych z uprawnieniami nauczycieli zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, związanych z ochroną przedemerytalną i prawem do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia nauczyciela do pracy przez sąd pracy i podjęcia przez niego zatrudnienia. Barbara Nowacka, minister edukacji zapowiedziała powołanie Zespołu, który będzie analizował zgłaszane postulaty odnośnie sytuacji prawnej nauczycieli – także w zakresie ochrony przedemerytalnej i prawa do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia do pracy przez sąd pracy.

Ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną i nie zmniejszy się liczba miejsc w przedszkolach. Trzeba też zerwać łatkę miasta maczet.

Trzeba szukać oszczędności, ale ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną. Nie zmniejszy się też liczba miejsc w przedszkolach. Łukasz Gibała twierdzi też, że ma pomysł na Kraków bez partyjniactwa i opowiedział o tym w programie Gość INFOR.PL

REKLAMA

60 złotych brutto za godzinę dodatkowych zajęć dla nauczycieli. Będzie można wykorzystać 100 dodatkowych godzin

W programie „Aktywna Szkoła” właśnie wprowadzono istotne zmiany. Osoby prowadzące zajęcia dostaną wyższe wynagrodzenie. Poszerzy się też katalog osób prowadzących zajęcia.

Prezes NFOŚiGW dla "DGP": perspektywa ewentualnego wycofania dotacji dla pieców gazowych wywołuje niezadowolenie i niepewność

Decyzja o dalszym dofinansowaniu pieców gazowych w ramach programu Czyste Powietrze będzie musiała zostać podjęta w tym roku – powiedziała "Dziennikowi Gazecie Prawnej" prezes NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak.

Ile depresja Polaków kosztuje gospodarkę?

66,6% - aż tle dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów kojarzonych z depresją. Najczęściej to uczucie zmęczenia i obniżenie nastroju. To poprawa względem ubiegłego roku, ale wciąż bardzo duża liczba. Tak wynika z danych najnowszego raportu. Autorzy badania szacują, że gospodarka traci na tym około 3 mld zł rocznie. 

Dostajesz podejrzane SMS-y? Twój operator sieci komórkowej je zablokuje

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni podłączyli się do systemu służącego do wymiany informacji o fałszywych wiadomościach – telegraf.cert.pl. System służy do przekazywania wzorca fałszywej wiadomości SMS.

REKLAMA

Egzamin ósmoklasisty - język polski. Zrób powtórkę z naszymi testami wiedzy

Egzamin ósmoklasisty już coraz bliżej. Uczniowie kończący szkołę podstawową przystąpią do sprawdzianów wiedzy w dniach 14-16 maja 2024. Przygotowaliśmy małą powtórkę z języka polskiego. 

Masz 18 lat i kochasz podróżować? Sprawdź, jak wygrać podróż po Europie

Do końca kwietnia można się zgłaszać do konkursu DiscoverEU i wygrać podróż po Europie. Jakie warunki trzeba spełnić? Jak się zgłosić?  

REKLAMA