REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak gminy mogą sfinansować inwestycje wodno-kanalizacyjne

_ ŁS
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jakie środki unijne w tym roku samorządy mogą otrzymać na przedsięwzięcia związane z gospodarką wodno-ściekową? Które programy są najbardziej efektywne? Czy w każdym województwie samorządy mają takie same możliwości ubiegania się o środki europejskie?

JANINA RADZIECKA,

REKLAMA

ROBERT GOLBA

firma doradcza Empirio

REKLAMA

Zgodnie z obowiązującymi światowymi trendami Unia Europejska kładzie nacisk na ochronę środowiska naturalnego. Przekłada się to na działania jednostek samorządu terytorialnego, które są zobowiązane realizować szereg zadań poprawiających stan środowiska naturalnego. Niestety, koszty związane z dostosowaniem wspomnianej infrastruktury do przepisów i norm unijnych przekraczają możliwości finansowe administracji samorządowej. Aby umożliwić i przyspieszyć proces rozbudowy i modernizacji infrastruktury wodno-ściekowej, Unia Europejska przeznaczyła specjalne fundusze na ten właśnie cel. Realizowane cele zapisane w poszczególnych priorytetach i działaniach programów operacyjnych skierowane są na poprawę jakości środowiska przyrodniczego oraz zarządzanie zasobami naturalnymi w sposób zwiększający korzyści dla ludności.

Jednostki samorządu terytorialnego, poszukując źródeł finansowania projektów związanych z modernizacją gospodarki wodo-ściekowej, powinny skierować się do trzech źródeł: Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko, Regionalny Program Operacyjny oraz Program Rozwoju Obszarów Wiejskich. O wyborze właściwego programu decydują cele zapisane w wytycznych, zasięg terytorialny oraz wielkość projektu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko (Działanie 1.1 Gospodarka wodno-ściekowa w aglomeracjach powyżej 15 tys. Równoważna Liczba Ludności) można uzyskać dofinansowanie na budowę i modernizację systemów kanalizacji zbiorczej oraz oczyszczalni ścieków komunalnych. Włączono natomiast budowę i modernizację systemów zaopatrzenia w wodę i kanalizacji deszczowej. Możliwe jest uzyskanie 85 proc. dofinansowania kosztów kwalifikowanych projektu. W Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich (Oś 3 Jakość życia na obszarach wiejskich i różnicowanie gospodarki wiejskiej, Działanie: Podstawowe usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej) pomocy udziela się na realizację projektów w zakresie gospodarki wodno-ściekowej w szczególności: zaopatrzenia w wodę, odprowadzania i oczyszczania ścieków, w tym systemów kanalizacji sieciowej lub kanalizacji zagrodowej.

W ramach regionalnych programów operacyjnych budżet funduszy strukturalnych na lata 2007-2013 został podzielony na poszczególne województwa. Urzędy marszałkowskie samodzielnie zaprojektowały programy będące podstawą do rozdysponowania funduszy unijnych w sposób zapewniający rozwój danych regionów. Przykładowo w regionalnym programie operacyjnym dla województwa dolnośląskiego(Działanie 4.2 Infrastruktura wodno-ściekowa) samorządy mogą starać się o środki m.in. na: budowę przebudowę lub rozbudowę sieci wodociągowej, ujęć wodnych, urządzeń przesyłowo-magazynowych oraz uzdatniania wody na cele bytowe, jak również na budowę, przebudowę lub rozbudowę sieci kanalizacji sanitarnej, sieci kanalizacji deszczowej, oczyszczalni ścieków i innych urządzeń wodo-ściekowych zmniejszających negatywne oddziaływanie zanieczyszczeń na środowisko (w tym badania i monitoring jakości wód i ścieków). Natomiast w regionalnym programie województwa lubuskiego (Działanie 3.1 Infrastruktura ochrony środowiska przyrodniczego) samorządy mogą liczyć na środki finansowe na porządkowanie gospodarki ściekowej, w tym poprawę jakości wody pitnej, zarządzanie i dystrybucję wody pitnej i oczyszczanie wód użytkowych.

ŁS

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Projekt "Szkoły międzypokoleniowej" ruszy jesienią, w formie pilotażu

Projekt "Szkoły międzypokoleniowej", czyli wspólna przestrzeń dla uczniów i seniorów, sprzyjająca wymianie informacji i integracji międzypokoleniowej, ruszy jesienią w formie pilotażu. Tak przekazała minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz.

Minister finansów: płace w budżetówce wzrosną nieznacznie więcej niż 4,1% w 2025 roku. Realna wartość wynagrodzeń ma być utrzymana

Resort finansów zaproponuje Radzie Ministrów wyższą niż 4,1 proc. waloryzację wynagrodzeń w sferze budżetowej w 2025 r. - poinformował 15 lipca 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego. Nie wskazał jednak żadnego konkretnego wskaźnika podwyżek dla budżetówki w przyszłym roku.

Darmowa rehabilitacja z ZUS dla nauczycieli i innych pracujących głosem. Dla kogo 24 dni w sanatorium? Jak uzyskać skierowanie?

ZUS informuje, że osoby, dla których głos jest głównym narzędziem pracy (np. nauczyciele) są narażone na zaburzenia funkcji narządu głosu i tym samym grozi im utrata zdolności do pracy. Jeżeli chcą temu zapobiec, mogą skorzystać z rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej ZUS w schorzeniach narządu głosu. Rehabilitacja lecznicza w zakresie schorzenia narządu głosu, na którą kieruje ZUS, trwa 24 dni w ośrodku rehabilitacyjnym w takich miejscowościach jak: Ciechocinek, Jelenia Góra, Ostróda, Świeradów-Zdrój, Uniejów. Jak uzyskać skierowanie do sanatorium?

Wakacje 2024: dokąd najchętniej jeżdżą Polacy i jakie mają budżety?

Większość Polaków (84 proc.) planuje wyjechać na wakacje, i większość spędzi je w Polsce (64 proc.). Tak wynika z  raportu International Travel Confidence Index 2024 opracowanego na zlecenie Allianz Partners.

REKLAMA

Rekordowa liczba pasażerów z lotniska Chopina

Ponad 2 mln odprawionych w ciągu miesiąca pasażerów. To rekord, który padł w czerwcu na lotnisku Chopina. Z szacunków wynika, ze w całym roku ta liczba będzie wynosić 20 mln. 

Darmowe potańcówki w Warszawie

Wracają potańcówki na Grochowskiej. Od 12 lipca mieszkańcy dzielnicy Praga-Południe i okolic będą mogli tańczyć do muzyki z różnych stron świata. 

Koncert życzeń związków nauczycielskich: 500 zł dodatku za wychowawstwo, 15% lub 20% podwyżki w 2025 roku, 4 dni urlopu na żądanie, zmiany w zastępstwach, odprawach, godzinach ponadwymiarowych i inne postulaty

Związek Nauczycielstwa Polskiego i  Prezydium Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" wystosowały 10 lipca 2024 r. odrębne pisma do Ministerstwa Edukacji Narodowej zawierające obszerne listy spraw wymagających pilnego uregulowania. Są to odpowiedzi na ustalenia grupy roboczej ds. wynagradzania nauczycieli z 26 czerwca br. działającej w ramach Zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli. Czego domagają się związkowcy?

Mięsak. Poznaj objawy tego nowotworu

Mięsak to rzadki nowotwór. Stanowi około 1% wszystkich nowotworów u dorosłych i około 15% u dzieci. Lipiec to miesiąc poświęcony budowaniu świadomości na temat mięsaków. Warto wiedzieć, czym są te nowotwory, jakie dają objawy i jak ważna jest szybka diagnoza. 

REKLAMA

Czy warto iść na tradycyjne studia w 2024 roku? Gdzie zdobyć praktyczne umiejętności przydatne w pracy?

Dziś coraz więcej osób kwestionuje sens tradycyjnego modelu akademickiego, który koncentruje się głównie na zdobywaniu wiedzy teoretycznej, bez jednoczesnego zapewnienia praktycznych umiejętności przydatnych na rynku pracy. Także rosnące koszty edukacji oraz obawy o przyszłe zatrudnienie skłaniają młodych ludzi do poszukiwania alternatywnych ścieżek rozwoju zawodowego, takich jak kursy, szkolenia praktyczne czy praca zdalna. Czy warto zatem jeszcze iść na tradycyjne studia?

Dyrektor CKE: Będą zmiany w maturach i egzaminie ósmoklasisty w 2025 r. Rok szkolny 2024/2025: Odchudzona o 20% podstawa programowa

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik w rozmowie z Polską Agencją Prasową udzielił informacji odnośnie zmian w maturach i egzaminie ósmoklasisty wynikających z uszczuplenia podstawy programowej od roku szkolnego 2024/2025. Najwięcej zmian ma być na egzaminie maturalnym z języka polskiego, tak pisemnym, jak i ustnym, np. znacznie skrócona zostanie lista pytań jawnych.

REKLAMA