Fundusze unijne na poprawę bezpieczeństwa w gminie
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Zagadnienia dotyczące poprawy bezpieczeństwa publicznego oraz walki z przestępczością i patologiami społecznymi zostały ujęte w wielu działaniach przewidzianych do współfinansowania ze środków Unii Europejskiej. Strategia Rozwoju Kraju na lata 2007-2013, której priorytety realizowane są między innymi poprzez regionalne programy operacyjne, za jeden z celów stawia podniesienie poziomu i jakości życia mieszkańców Polski, poszczególnych obywateli i rodzin. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w opracowaniu pod nazwą - Zadania jednostek samorządu terytorialnego w zakresie ochrony porządku i bezpieczeństwa publicznego - wskazuje monitoring wizyjny jako ważny element w tworzeniu lokalnych programów prewencyjnych. Lokalizacja kamer w newralgicznych punktach miasta pozwala na całodobową obserwację i kontrolę niebezpiecznych miejsc, umożliwiając jednocześnie pogotowiu ratunkowemu, Policji, Straży Miejskiej oraz Straży Pożarnej podjęcie szybkiej i sprawnej interwencji. Zakup i instalacja zintegrowanych systemów monitoringu w miejscach publicznych znacząco przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa publicznego zarówno osób, jak i mienia, istotnie ogranicza liczbę popełnianych przestępstw i wykroczeń, a niekiedy zupełnie je eliminuje. Monitoring wizyjny miasta jest ponadto doskonałą płaszczyzną współpracy Policji oraz jednostek samorządu terytorialnego kształtującą lokalną politykę bezpieczeństwa.
REKLAMA
Aby monitoring wizyjny mógł sprawnie działać, niezbędne jest jednak wybudowanie infrastruktury telekomunikacyjnej zapewniającej przekazanie sygnału z kamer rozmieszczonych w newralgicznych punktach miasta do centrum monitorowania. Realizacja takiego zadania z wykorzystaniem funduszy Unii Europejskiej może odbywać się na dwa sposoby.
REKLAMA
Można wykorzystać fundusze przeznaczone na działania związane z rewitalizacją obszarów zdegradowanych. Należy ich szukać w regionalnych programach operacyjnych. Wbrew często wyrażanej opinii, obszary zdegradowane to nie tylko tereny powojskowe. W wielu przypadkach centra miasta z uwagi na duże nagromadzenie negatywnych zjawisk społecznych uznać można za obszary zdegradowane i jako takie powinny podlegać rewitalizacji. W regionalnych programach operacyjnych znajdują się zapisy mówiące wprost o realizacji projektów zakładających poprawę bezpieczeństwa publicznego oraz programów walki z przestępczością i patologiami społecznymi w tym tworzeniu stref bezpieczeństwa i zapobieganiu przestępczości, zakupie i instalacji zintegrowanych systemów monitoringu w miejscach publicznych.
Monitoring wizyjny miasta może być również elementem usługi realizowanej przez miejską sieć szerokopasmową. Projekt budowy monitoringu wizyjnego może zapoczątkować budowę takiej sieci w miastach, które jeszcze jej nie mają. Jednocześnie może przyczynić się do rozwoju już działających sieci. W tym przypadku należy sięgnąć do działań związanych z rozwojem społeczeństwa informacyjnego w zakresie budowy sieci szerokopasmowych regionalnego programu operacyjnego. Ten sposób podejścia do realizacji monitoringu wizyjnego pozwoli na bazie wybudowanej infrastruktury na uruchomienie wielu kolejnych usług związanych między innymi z elektroniczną administracją oraz zapewnieniem szerokopasmowego dostępu do internetu. Wybór sposobu postępowania uzależniony powinien być od celu planowanego projektu oraz wysokości środków dostępnych w ramach regionalnych programów operacyjnych.
SŁAWOMIR ZYGADŁO
konsultant projektów IT w EFICOM
REKLAMA
REKLAMA