REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fundusze unijne na poprawę bezpieczeństwa w gminie

Sławomir Zygadło
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Na budowę systemu monotoringu miejskiego, środków finansowych można szukać m.in. w programach wykorzystujących fundusze unijne przeznaczone na działania związane z rewitalizacją obszarów zdegradowanych.

REKLAMA

Zagadnienia dotyczące poprawy bezpieczeństwa publicznego oraz walki z przestępczością i patologiami społecznymi zostały ujęte w wielu działaniach przewidzianych do współfinansowania ze środków Unii Europejskiej. Strategia Rozwoju Kraju na lata 2007-2013, której priorytety realizowane są między innymi poprzez regionalne programy operacyjne, za jeden z celów stawia podniesienie poziomu i jakości życia mieszkańców Polski, poszczególnych obywateli i rodzin. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w opracowaniu pod nazwą - Zadania jednostek samorządu terytorialnego w zakresie ochrony porządku i bezpieczeństwa publicznego - wskazuje monitoring wizyjny jako ważny element w tworzeniu lokalnych programów prewencyjnych. Lokalizacja kamer w newralgicznych punktach miasta pozwala na całodobową obserwację i kontrolę niebezpiecznych miejsc, umożliwiając jednocześnie pogotowiu ratunkowemu, Policji, Straży Miejskiej oraz Straży Pożarnej podjęcie szybkiej i sprawnej interwencji. Zakup i instalacja zintegrowanych systemów monitoringu w miejscach publicznych znacząco przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa publicznego zarówno osób, jak i mienia, istotnie ogranicza liczbę popełnianych przestępstw i wykroczeń, a niekiedy zupełnie je eliminuje. Monitoring wizyjny miasta jest ponadto doskonałą płaszczyzną współpracy Policji oraz jednostek samorządu terytorialnego kształtującą lokalną politykę bezpieczeństwa.

REKLAMA

Aby monitoring wizyjny mógł sprawnie działać, niezbędne jest jednak wybudowanie infrastruktury telekomunikacyjnej zapewniającej przekazanie sygnału z kamer rozmieszczonych w newralgicznych punktach miasta do centrum monitorowania. Realizacja takiego zadania z wykorzystaniem funduszy Unii Europejskiej może odbywać się na dwa sposoby.

REKLAMA

Można wykorzystać fundusze przeznaczone na działania związane z rewitalizacją obszarów zdegradowanych. Należy ich szukać w regionalnych programach operacyjnych. Wbrew często wyrażanej opinii, obszary zdegradowane to nie tylko tereny powojskowe. W wielu przypadkach centra miasta z uwagi na duże nagromadzenie negatywnych zjawisk społecznych uznać można za obszary zdegradowane i jako takie powinny podlegać rewitalizacji. W regionalnych programach operacyjnych znajdują się zapisy mówiące wprost o realizacji projektów zakładających poprawę bezpieczeństwa publicznego oraz programów walki z przestępczością i patologiami społecznymi w tym tworzeniu stref bezpieczeństwa i zapobieganiu przestępczości, zakupie i instalacji zintegrowanych systemów monitoringu w miejscach publicznych.

Monitoring wizyjny miasta może być również elementem usługi realizowanej przez miejską sieć szerokopasmową. Projekt budowy monitoringu wizyjnego może zapoczątkować budowę takiej sieci w miastach, które jeszcze jej nie mają. Jednocześnie może przyczynić się do rozwoju już działających sieci. W tym przypadku należy sięgnąć do działań związanych z rozwojem społeczeństwa informacyjnego w zakresie budowy sieci szerokopasmowych regionalnego programu operacyjnego. Ten sposób podejścia do realizacji monitoringu wizyjnego pozwoli na bazie wybudowanej infrastruktury na uruchomienie wielu kolejnych usług związanych między innymi z elektroniczną administracją oraz zapewnieniem szerokopasmowego dostępu do internetu. Wybór sposobu postępowania uzależniony powinien być od celu planowanego projektu oraz wysokości środków dostępnych w ramach regionalnych programów operacyjnych.

SŁAWOMIR ZYGADŁO

Dalszy ciąg materiału pod wideo

konsultant projektów IT w EFICOM

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

  MEN: Rozporządzenie zostało podpisane - nauczyciele mają już zagwarantowane podwyżki wynagrodzeń

  Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie zwiększające wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli. Wzrost wynagrodzenia nauczycieli początkujących wyniesie 33%, natomiast wynagrodzenie nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrośnie o 30%.

  Zmiany w KRS 2024 - rząd Tuska przyjął projekt nowelizacji

  Na posiedzeniu 20 lutego 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS), przygot4owany przez Ministra Sprawiedliwości. 

  Podwyżki dla nauczycieli w 2024 roku - rozporządzenie podpisane

  W dniu 20 lutego 2024 r. Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie określające minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Wynagrodzenie nauczycieli początkujących rośnie o 33%, a w przypadku nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrost wynosi 30%. Podpisane rozporządzenie skierowano do publikacji w Dzienniku Ustaw. Wzrost wynagrodzeń jest możliwy z powodu zwiększenia subwencji oświatowej.

  REKLAMA

  Ile jest osób w kryzysie bezdomności w Polsce? W nocy z 28 na 29 odbędzie się liczenie

  Ile jest w Polsce osób w kryzysie bezdomności? Dokładne szacunki nie są znane. Ostatnie badanie miało miejsce w 2019 r. W tym roku, w nocy z 28 na 29 lutego w całej Polsce zostanie przeprowadzone liczenie osób w kryzysie bezdomności. 

  Podwyżki w budżetówce 2024. Komu +10%,+20% a nawet +47%? Wyższe kwoty wynagrodzenia zasadniczego w kategoriach zaszeregowania [projekt rozporządzenia]

  W dniu 20 lutego 2024 r. został opublikowany projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniający rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w niektórych państwowych jednostkach budżetowych. Jakie podwyżki wynikają z tego projektu? O ile wzrosną wynagrodzenia?

  Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana 27 lutego, tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę"

  Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana w dniu 27 lutego 2024 roku, odbędzie się tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę". Tak zapowiadają strajkujący rolnicy, którzy chcą m.in. żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu.

  Badania naukowe: Nadmiar białka w diecie szkodzi tętnicom. To wyższe ryzyko miażdżycy

  Spożywanie zbyt dużych ilości białka zwiększa ryzyko miażdżycy. Winę za to ponosi aminokwas leucyna – informuje pismo “Nature Metabolism”. Odkryty przez naukowców z University of Pittsburgh School of Medicine mechanizm molekularny sprawia, że nadmierna ilość białka w diecie może zwiększać ryzyko miażdżycy.

  REKLAMA

  Protest rolników 20 lutego. "Chcemy, żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu"

  Protest rolników 20 lutego. "Chcemy, żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu" - wskazał przewodniczący OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych Sławomir Izdebski. Rolnicy oczekują też wstrzymania niekontrolowanego importu produktów rolnych z Ukrainy oraz utrzymania w Polsce hodowli zwierząt futerkowych.

  Dofinansowaniem inwestycji w OZE i poprawę efektywności energetycznej gospodarstw [wnioski do 23 lutego]

  Inwestycje w OZE i poprawę efektywności energetycznej gospodarstw. Wnioski o przyznanie pomocy finansowej można składać do 23 lutego 2024 roku.

  REKLAMA