REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fundusze unijne na poprawę bezpieczeństwa w gminie

Sławomir Zygadło
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Na budowę systemu monotoringu miejskiego, środków finansowych można szukać m.in. w programach wykorzystujących fundusze unijne przeznaczone na działania związane z rewitalizacją obszarów zdegradowanych.

REKLAMA

Zagadnienia dotyczące poprawy bezpieczeństwa publicznego oraz walki z przestępczością i patologiami społecznymi zostały ujęte w wielu działaniach przewidzianych do współfinansowania ze środków Unii Europejskiej. Strategia Rozwoju Kraju na lata 2007-2013, której priorytety realizowane są między innymi poprzez regionalne programy operacyjne, za jeden z celów stawia podniesienie poziomu i jakości życia mieszkańców Polski, poszczególnych obywateli i rodzin. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w opracowaniu pod nazwą - Zadania jednostek samorządu terytorialnego w zakresie ochrony porządku i bezpieczeństwa publicznego - wskazuje monitoring wizyjny jako ważny element w tworzeniu lokalnych programów prewencyjnych. Lokalizacja kamer w newralgicznych punktach miasta pozwala na całodobową obserwację i kontrolę niebezpiecznych miejsc, umożliwiając jednocześnie pogotowiu ratunkowemu, Policji, Straży Miejskiej oraz Straży Pożarnej podjęcie szybkiej i sprawnej interwencji. Zakup i instalacja zintegrowanych systemów monitoringu w miejscach publicznych znacząco przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa publicznego zarówno osób, jak i mienia, istotnie ogranicza liczbę popełnianych przestępstw i wykroczeń, a niekiedy zupełnie je eliminuje. Monitoring wizyjny miasta jest ponadto doskonałą płaszczyzną współpracy Policji oraz jednostek samorządu terytorialnego kształtującą lokalną politykę bezpieczeństwa.

REKLAMA

Aby monitoring wizyjny mógł sprawnie działać, niezbędne jest jednak wybudowanie infrastruktury telekomunikacyjnej zapewniającej przekazanie sygnału z kamer rozmieszczonych w newralgicznych punktach miasta do centrum monitorowania. Realizacja takiego zadania z wykorzystaniem funduszy Unii Europejskiej może odbywać się na dwa sposoby.

REKLAMA

Można wykorzystać fundusze przeznaczone na działania związane z rewitalizacją obszarów zdegradowanych. Należy ich szukać w regionalnych programach operacyjnych. Wbrew często wyrażanej opinii, obszary zdegradowane to nie tylko tereny powojskowe. W wielu przypadkach centra miasta z uwagi na duże nagromadzenie negatywnych zjawisk społecznych uznać można za obszary zdegradowane i jako takie powinny podlegać rewitalizacji. W regionalnych programach operacyjnych znajdują się zapisy mówiące wprost o realizacji projektów zakładających poprawę bezpieczeństwa publicznego oraz programów walki z przestępczością i patologiami społecznymi w tym tworzeniu stref bezpieczeństwa i zapobieganiu przestępczości, zakupie i instalacji zintegrowanych systemów monitoringu w miejscach publicznych.

Monitoring wizyjny miasta może być również elementem usługi realizowanej przez miejską sieć szerokopasmową. Projekt budowy monitoringu wizyjnego może zapoczątkować budowę takiej sieci w miastach, które jeszcze jej nie mają. Jednocześnie może przyczynić się do rozwoju już działających sieci. W tym przypadku należy sięgnąć do działań związanych z rozwojem społeczeństwa informacyjnego w zakresie budowy sieci szerokopasmowych regionalnego programu operacyjnego. Ten sposób podejścia do realizacji monitoringu wizyjnego pozwoli na bazie wybudowanej infrastruktury na uruchomienie wielu kolejnych usług związanych między innymi z elektroniczną administracją oraz zapewnieniem szerokopasmowego dostępu do internetu. Wybór sposobu postępowania uzależniony powinien być od celu planowanego projektu oraz wysokości środków dostępnych w ramach regionalnych programów operacyjnych.

SŁAWOMIR ZYGADŁO

Dalszy ciąg materiału pod wideo

konsultant projektów IT w EFICOM

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

REKLAMA

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

REKLAMA

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

REKLAMA