REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firmy zakładają przedszkola za pieniądze z UE

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Dziewięć przedszkoli powstanie za pieniądze Europejskiego Funduszu Społecznego. Na zakładanie przyzakładowych placówek dla małych dzieci w latach 2007–2013 jest ponad 9 mln euro.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej rozstrzygnęło ogólnopolski konkurs na tworzenie miejsc opieki nad dziećmi w przyzakładowych przedszkolach. Wpłynęło 51 wniosków o dotacje. Dofinansowanie zostało przyznane na utworzenie dziewięciu przedszkoli, w których powstanie prawie 500 miejsc. W konkursie było do podziału 16 mln zł. Jest szansa, że dotacja zostanie przyznana jeszcze dwu innym przedszkolom, pod warunkiem, że Ministerstwo Rozwoju Regionalnego wyrazi zgodę na wykorzystanie 4 mln zł, które pozostały z ubiegłorocznego konkursu.

REKLAMA

Projekty można było składać w ramach Poddziałania 1.3.2 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki – Promocja równych szans kobiet i mężczyzn oraz godzenie życia rodzinnego i zawodowego.

REKLAMA

Dofinansowaniem było objęte tworzenie przedszkoli w miejscu pracy. Nie można było złożyć projektu na kwotę wyższą niż dwukrotność przychodów osiągniętych w ostatnim roku obrotowym. Minimalna wartość projektu nie mogła być niższa niż 50 tys. zł. Dodatkowe 20 punktów było przyznawane projektom, które zakładały tworzenie przez pracodawców ośrodków opieki nad dziećmi ich pracowników.

– Zachęcającym dla wnioskodawców był brak zaangażowania własnych środków, ponieważ projekty mogły uzyskać 100 proc. dofinansowania – podkreśla Magdalena Świdnicka-Wołyńska, zastępca dyrektora Departamentu Wdrażania EFS MPiPS.

Potwierdza to Monika Różańska, koordynatorka projektu spółki Weldon. Firma chce utworzyć w Dębicy zakładowe Niepubliczne Przedszkole Językowe dla 125 dzieci. Będzie zapewniało opiekę dzieciom pracowników spółki oraz innych przedsiębiorstw. Firma otrzymała dotację w wysokości 3,5 mln zł. Dzieci będą się uczyć w przedszkolu języka angielskiego, będą też miały zajęcia z rytmiki i tańca. Na umowę cywilnoprawną w placówce będzie zatrudniony pediatra.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– Chcemy utrzymać to przedszkole po zakończeniu projektu. W tym celu nawiązaliśmy współpracę z władzami Dębicy. Będziemy starać się o dotację urzędu miasta – mówi Monika Różańska.

REKLAMA

Przedszkole czynne we wszystkie dni tygodnia przez 12 godzin na dobę powstanie przy Wyższej Szkole Ekonomicznej w Białymstoku. Do placówki będą uczęszczać dzieci pracowników i studentów uczelni. WSE otrzymała dofinansowanie w wysokości 3,2 mln zł.

Natomiast Agencja Mawex z Opola utworzy punkt przedszkolny dla dzieci 35 swoich pracowników za dotację w wysokości prawie 1 mln zł. Będzie je dowozić do przyzakładowego przedszkola kinder taxi, czyli kupiony w leasingu samochód.

W ramach projektów można sfinansować zakup lub leasing pojazdu albo sprzętu, mebli, a także koszty drobnych remontów. Na takie wydatki można przeznaczyć maksymalnie 15 proc. wartości projektu.

Przedszkola będą finansowane z EFS przez dwa lata. Wnioskodawcy musieli przedstawić pomysł na dalsze finansowanie utworzonej placówki. Projektodawcy zapewniali, że będą się starać o przyznanie dotacji z urzędu gminy lub sfinansują przedszkole z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

Zdaniem Aliny Kozińskiej-Bałdygi, prezes Fundacji Inicjatyw Oświatowych, największym problemem przedszkoli tworzonych za pieniądze z UE jest utrzymanie stabilności ich finansowania po zakończeniu realizacji projektu.

– Dotacja na przedszkola pochodzi z budżetu własnego gminy, a to nie jest dobre rozwiązanie. Powinno być choćby minimalne dofinansowanie z budżetu państwa. System finansowania edukacji małych dzieci wymaga zmian i mam nadzieję, że wymusi je Unia Europejska – mówi Alina Kozińska-Bałdyga.

MPiPS zorganizuje kolejny konkurs na zakładanie firmowych przedszkoli w przyszłym roku. Problemem jest to, że na Poddziałanie 1.3.2 PO KL w latach 2007–2013 jest przeznaczone nieco ponad 9 mln euro. Została więc już wydana prawie połowa całej puli.

59,4 proc. dzieci w wieku 3–6 lat uczęszcza do przedszkoli

 

Beata Lisowska

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To było takie proste? Bloomberg: Polska zagroziła blokadą chińskiego eksportu do UE. Teraz spokojniej na granicy z Białorusią

Prezydent Andrzej Duda podczas niedawnej wizyty w Pekinie zagroził Chinom zablokowaniem kluczowego kolejowego szlaku transportowego do UE, by osłabić kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej – napisała 24 lipca 2024 r. agencja Bloomberga. To może być przyczyna spadku nielegalnych przekroczeń tej granicy w ostatnich tygodniach.

Barszcz Sosnowskiego groźny nie tylko po dotknięciu

Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi) to jedna z roślin groźnych dla zdrowia. Warto wiedzieć, że nie tylko dotykanie jej jest ryzykowne. Niebezpieczne może być przebywanie w jej otoczeniu. Co zrobić, gdy już dojdzie do oparzenia?

Rządowi brakuje pieniędzy na służby: Policję, SG, PSP i SOP. Co z programem modernizacyjnym?

Cały czas mamy sytuację niepełnego pokrycia w budżecie wydatków na służby (chodzi o Policję, Straż Graniczną, Państwową Straż Pożarną i Służbę Ochrony Państwa) - poinformował 23 lipca 2024 r. podczas sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych wiceszef MSWiA Czesław Mroczek. Dodał, że w najbliższym czasie przedstawione zostaną propozycje na kolejne lata.

Przeszło 854 mln zł na Sejm w 2025 r. Podwyżki dla posłów i wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu. Wzrosną też ryczałty na biura poselskie

Budżet Kancelarii Sejmu na 2025 r. ma wynieść 854 mln 258 tys. zł - to ponad 80 mln więcej niż w 2024 roku. W dniu 23 lipca 2024 r. sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Kancelarii Sejmu na 2025 rok. Szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki poinformował, że w 2025 roku nastąpi wzrost wynagrodzeń wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu a także posłów.

REKLAMA

Zmiany w finansowaniu ochotniczych straży pożarnych. Znamy plany ministerstwa

Wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz przekazał, że w resorcie trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia ws. przyznawania rekompensaty pieniężnej oraz wyrównania do wysokości rekompensaty wypłacanej strażakowi ratownikowi ochotniczej straży pożarnej.

Zmiany w wynagradzaniu pracowników samorządowych wchodzą w życie 1 sierpnia 2024 r. Pensje od 4000 zł do 6200 zł

1 sierpnia wejdzie w życie znowelizowane rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Ale na wyższe pensje można liczyć przy pensjach należnych od 1 lipca. 

Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje, jest coraz gorzej

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

REKLAMA

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

REKLAMA