REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obniżenie ceny to pomoc publiczna

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Anna Ostrowska-Tomańska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Obniżka ceny za mienie państwowe musi być uzasadniona Odwołanie Technische Glaswerke Ilmenau jest oddalone - orzekł Europejski Trybunał Sprawiedliwości (ETS) w wyroku z dnia 11 stycznia 2007 r. w sprawie Technische Glaswerke Ilmenau GmbH /Komisja Wspólnot Europejskich (sygn. akt C-404/04 P)

Technische Glaswerke Ilmenau (skarżąca) domagała się w swoim odwołaniu do ETS uchylenia wyroku Sądu I Instancji (SPI), który odmówił stwierdzenia nieważności decyzji Komisji Wspólnot Europejskich dotyczącej pomocy publicznej, jaką skarżąca otrzymywała od Niemiec.

Spółka Technische Glaswerke Ilmenau zajmuje się wyrabianiem produktów ze szkła. Spółka ta została utworzona w 1994 r. przez małżeństwo Geiss, którzy założyli spółkę w celu wykupu czterech z dwunastu linii produkcyjnych od wcześniejszej Huty Szkła Ilmenau. Huta ta znajdowała się wówczas w stanie likwidacji i należała do niemieckiego skarbu państwa. Sprzedaż tych czterech linii produkcyjnych skarżącej nastąpiła w dwóch etapach. W realizacji każdego z nich skarżąca spółka miała zapłacić określoną cenę za linie produkcyjne, ceny te miały być płatne w ratach. Po pewnym czasie spółka Glaswerke Ilmenau napotkała trudności finansowe. Ponieważ groziła jej likwidacja, zwróciła się do organu państwowego, do którego ówcześnie należała huta szkła Ilmenau, o renegocjację umowy i obniżenie pozostałych do spłaty rat. Zakończyła się ona obniżeniem ceny zakupu linii produkcyjnych przez skarżącą. RFN zawiadamiała Komisję Europejską o rodzajach pomocy finansowej przekazywanej spółce Glaswerke Ilmenau. Postępowanie przed Komisją zakończyło się wydaniem decyzji, w której m.in. stwierdziła ona, że obniżenie ceny było niedozwolonym rodzajem pomocy publicznej udzielonej skarżącej spółce. Skarga na tę decyzję do SPI nie przyniosła spodziewanego przez spółkę Ilmenau rezultatu. Dlatego wniosła ona odwołanie do ETS, wskazując, że SPI popełnił błąd w ocenie stanu faktycznego przez to, że uznał obniżenie ceny za pomoc publiczną i nie wykazał w uzasadnieniu swego wyroku, dlaczego doszedł do takiego wniosku.

UZASADNIENIE

Rozpatrując odwołanie Technische Glaswerke Ilmenau, ETS skupił się na formalnej stronie jej zarzutów, w tym tego dotyczącego błędu w ustaleniach faktycznych. ETS wskazał, że spółka ta nie poparła dostatecznie swoich zarzutów przedstawianych w postępowaniu przed SPI, tak aby sąd mógł się z nimi zmierzyć. ETS przyznał rację Sądowi Pierwszej Instancji wskazując zgodnie z utrwalonym orzecznictwem, że sąd nie ma obowiązku w uzasadnieniu swego wyroku polemizować i rozprawiać się z każdym argumentem przytoczonym przez strony, niezależnie od tego, jaki on jest. Jeśli strona nie dostarcza sądowi dostatecznie jasnych, określonych i popartych dowodami argumentów, wówczas sąd nie ma obowiązku odparcia ich w uzasadnieniu wyroku, o ile nie dał im wiary w swoim rozstrzygnięciu. Zgodnie ze wskazaniem Komisji ewentualny zarzut złej kwalifikacji obniżenia ceny jako pomocy publicznej mogła skarżąca uzasadnić przedstawiając dowody, które Komisja mogłaby wykorzystać w postępowaniu administracyjnym. Sama obniżka ceny za część mienia przedsiębiorstwa państwowego bez uzasadnienia jej konieczności względami pomocy publicznej musiała być zakwalifikowana jako niedozwolona pomoc publiczna. Z tych względów ETS oddalił odwołania spółki Technische Glaswerke Ilmenau.

Anna Ostrowska-Tomańska

aplikantka adwokacka, doktorantka w Centrum im. Willy Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

REKLAMA

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

REKLAMA

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

Poradnik kryzysowy. Pierwsze 72 h każde gospodarstwo powinno przetrwać o własnych siłach

Do końca roku do obywateli ma trafić tzw. poradnik kryzysowy. Robert Klonowski z MSWiA przekazał PAP: - Przez trzy dni wszyscy obywatele, każde gospodarstwo domowe, powinno przetrwać o własnych siłach.

REKLAMA