REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obniżenie ceny to pomoc publiczna

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Anna Ostrowska-Tomańska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Obniżka ceny za mienie państwowe musi być uzasadniona Odwołanie Technische Glaswerke Ilmenau jest oddalone - orzekł Europejski Trybunał Sprawiedliwości (ETS) w wyroku z dnia 11 stycznia 2007 r. w sprawie Technische Glaswerke Ilmenau GmbH /Komisja Wspólnot Europejskich (sygn. akt C-404/04 P)

Technische Glaswerke Ilmenau (skarżąca) domagała się w swoim odwołaniu do ETS uchylenia wyroku Sądu I Instancji (SPI), który odmówił stwierdzenia nieważności decyzji Komisji Wspólnot Europejskich dotyczącej pomocy publicznej, jaką skarżąca otrzymywała od Niemiec.

Spółka Technische Glaswerke Ilmenau zajmuje się wyrabianiem produktów ze szkła. Spółka ta została utworzona w 1994 r. przez małżeństwo Geiss, którzy założyli spółkę w celu wykupu czterech z dwunastu linii produkcyjnych od wcześniejszej Huty Szkła Ilmenau. Huta ta znajdowała się wówczas w stanie likwidacji i należała do niemieckiego skarbu państwa. Sprzedaż tych czterech linii produkcyjnych skarżącej nastąpiła w dwóch etapach. W realizacji każdego z nich skarżąca spółka miała zapłacić określoną cenę za linie produkcyjne, ceny te miały być płatne w ratach. Po pewnym czasie spółka Glaswerke Ilmenau napotkała trudności finansowe. Ponieważ groziła jej likwidacja, zwróciła się do organu państwowego, do którego ówcześnie należała huta szkła Ilmenau, o renegocjację umowy i obniżenie pozostałych do spłaty rat. Zakończyła się ona obniżeniem ceny zakupu linii produkcyjnych przez skarżącą. RFN zawiadamiała Komisję Europejską o rodzajach pomocy finansowej przekazywanej spółce Glaswerke Ilmenau. Postępowanie przed Komisją zakończyło się wydaniem decyzji, w której m.in. stwierdziła ona, że obniżenie ceny było niedozwolonym rodzajem pomocy publicznej udzielonej skarżącej spółce. Skarga na tę decyzję do SPI nie przyniosła spodziewanego przez spółkę Ilmenau rezultatu. Dlatego wniosła ona odwołanie do ETS, wskazując, że SPI popełnił błąd w ocenie stanu faktycznego przez to, że uznał obniżenie ceny za pomoc publiczną i nie wykazał w uzasadnieniu swego wyroku, dlaczego doszedł do takiego wniosku.

UZASADNIENIE

Rozpatrując odwołanie Technische Glaswerke Ilmenau, ETS skupił się na formalnej stronie jej zarzutów, w tym tego dotyczącego błędu w ustaleniach faktycznych. ETS wskazał, że spółka ta nie poparła dostatecznie swoich zarzutów przedstawianych w postępowaniu przed SPI, tak aby sąd mógł się z nimi zmierzyć. ETS przyznał rację Sądowi Pierwszej Instancji wskazując zgodnie z utrwalonym orzecznictwem, że sąd nie ma obowiązku w uzasadnieniu swego wyroku polemizować i rozprawiać się z każdym argumentem przytoczonym przez strony, niezależnie od tego, jaki on jest. Jeśli strona nie dostarcza sądowi dostatecznie jasnych, określonych i popartych dowodami argumentów, wówczas sąd nie ma obowiązku odparcia ich w uzasadnieniu wyroku, o ile nie dał im wiary w swoim rozstrzygnięciu. Zgodnie ze wskazaniem Komisji ewentualny zarzut złej kwalifikacji obniżenia ceny jako pomocy publicznej mogła skarżąca uzasadnić przedstawiając dowody, które Komisja mogłaby wykorzystać w postępowaniu administracyjnym. Sama obniżka ceny za część mienia przedsiębiorstwa państwowego bez uzasadnienia jej konieczności względami pomocy publicznej musiała być zakwalifikowana jako niedozwolona pomoc publiczna. Z tych względów ETS oddalił odwołania spółki Technische Glaswerke Ilmenau.

Anna Ostrowska-Tomańska

aplikantka adwokacka, doktorantka w Centrum im. Willy Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dlaczego badania przesiewowe są takie ważne?

W tym roku Komisja Europejska, Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Instytut Onkologii wspólnie promują badania przesiewowe w kierunku raka. Kampania #GetScreenedEU ma zwiększyć świadomość, zwłaszcza wśród kobiet, i zachęcić do profilaktyki. Z danych WHO wynika, że wskaźnik przeżycia w przypadku wczesnego rozpoznania raka piersi przekracza 90 proc.

Nowe dotacje na modernizację energetyczną dla instytucji publicznych ze Śląska od czerwca 2025 r.

W województwie śląskim planowany jest nabór na dofinansowanie modernizacji energetycznej budynków użyteczności publicznej. Jak można wyczytać z harmonogramu już od 30 czerwca 2025 r. samorządy, szkoły, przychodnie, domy kultury i inne jednostki realizujące cele publiczne będą mogły ubiegać się o wsparcie sięgające nawet 85% kosztów kwalifikowanych. To realna szansa na zmniejszenie zużycia energii, obniżenie rachunków i podniesienie standardu obiektów.

Rządowy program "Moc Małych Społeczności". Do podziału 70 mln zł. Nabór wniosków do 9 czerwca 2025 r.

W piątek, 16 maja 2025 r. rozpoczął się nabór wniosków w ramach „Rządowego Programu wsparcia organizacji pozarządowych Moc Małych Społeczności”. Adresowany jest do NGOsów działających w mniejszych miastach oraz na terenach wiejskich.

Konkurs "Aktywny Senior 2025". Wnioski o dofinansowania można składać do 11 czerwca 2025 r.

12 maja 2025 r. Ministerstwo Sportu i Turystyki ogłosiło nabór wniosków do zadania Aktywny Senior w ramach programu Aktywność dla Każdego. Wnioski o dofinansowania w ramach konkursu "Aktywny Senior 2025" można składać do 11 czerwca 2025 r.

REKLAMA

Duży ruch na Okęciu. Lotnisko od początku roku odprawiło ponad 6,6 mln podróżnych

Lotnisko Chopina jest na granicy przepustowości. Od stycznia do końca kwietnia br. odprawiło już ponad 6,6 mln podróżnych, podczas gdy w tym samym okresie w ubiegłym roku było to prawie 5,9 mln osób. Dokąd latamy najczęściej?

Polacy mniej chodzą do kina

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące widzów w kinach w 2024 r. W porównaniu z 2023 r., liczba widzów w kinach stałych spadła o 0,4 proc. do 49,5 mln

Spacer w lesie - lek na codzienny stres

Regularne, 30-minutowe spacery w naturze pięć razy w tygodniu mogą zmniejszyć ryzyko depresji aż o 30% – podaje raport Transforming Scotland's Health. W obliczu prognoz WHO, że do 2030 roku depresja stanie się najczęstszą chorobą na świecie, kontakt z przyrodą to skuteczna forma profilaktyki.

Są fundusze na ekologię, cyfryzację i innowacje

W dobie dynamicznego rozwoju technologii cyfrowej i wdrażania kolejnych innowacji, nie można zapominać o zagrożeniach, które się z nimi wiążą. Zgodnie z unijną zasadą „Do No Significant Harm” („Nie Czyń Znaczącej Szkody”), gdy ubiegamy się o wsparcie z funduszy, jesteśmy zobowiązani do prowadzenia inwestycji w sposób, który nie będzie wyrządzać poważnych szkód środowiskowych czy społecznych.

REKLAMA

Spadł ruch na radomskim lotnisku, ale w planach nowe kierunki

Polskie Porty Lotnicze poinformowały, że lotnisko w Radomiu obsłużyło w kwietniu br. ok. 2,5 tys. pasażerów; to spadek o 42 proc. wobec zeszłego roku. W pierwszych czterech miesiącach tego roku ruch w radomskim pocie spadł o 31 proc.

Ratownicy medyczni nie chcą kamizelek nożoodpornych

Ogólnopolski Związek Zawodowy Ratowników Medycznych (OZZRM) uważa, że pomysł powszechnego wprowadzenia kamizelek nożoodpornych, jako reakcji na śmierć ratownika ugodzonego nożem, nie jest dobry. Co proponują związkowcy?

REKLAMA