Grecja a wspólnotowa polityka wodna
REKLAMA
REKLAMA
Skarga Komisji na uchybienie zobowiązaniom państwa członkowskiego przez Grecję jest uzasadniona - orzekł Europejski Trybunał Sprawiedliwości (ETS) w wyroku z 31 stycznia 2008 r. w sprawie Komisja Wspólnot Europejskich/Grecja
REKLAMA
SYGN. AKT C-264/07
Komisja zwróciła się do ETS ze skargą o stwierdzenie uchybienia zobowiązaniom członkowskim przez Grecję, która nie przyjęła w przewidzianym na to czasie przepisów zapewniających implementację do greckiego porządku prawnego postanowień Dyrektywy 2000/60/WE ustanawiającej ramy wspólnotowego działania w zakresie polityki wodnej. Dyrektywa ta przewiduje, że państwa członkowskie są zobowiązane przeprowadzić analizy i przeglądy niektórych obszarów rzecznych i przedłożyć Komisji sprawozdania je podsumowujące. Państwa członkowskie zobowiązane były przeprowadzić stosowne badania najpóźniej do 22 grudnia 2004 r. i zaprezentować Komisji ich wyniki najpóźniej do 22 marca 2005 r. Stwierdziwszy, że Grecja nie przedstawiła jej wyników swych analiz, Komisja skierowała do niej wezwanie do ustosunkowania się do jej spostrzeżeń. Grecką odpowiedź Komisja oceniła jako zbyt ogólną, nieuwzględniającą szczególnie każdego z regionów hydrograficznych, badań wpływu aktywności ludzkiej na stan wód powierzchniowych i wód podziemnych ani analizy ekonomicznej użytkowania wód, tak jak przewidywał to art. 5 Dyrektywy. Sprawozdanie Grecji nie uwzględniało również, zdaniem Komisji, wymogów technicznych oceny badań stanu wód, o jakich mówią załączniki ii i iii do dyrektywy. Wobec tego Komisja skierowała do Grecji uzasadnioną opinię wzywając ją jednocześnie do dostosowania greckiego prawa do wymogów dyrektywy w ciągu dwóch miesięcy. Odpowiedź władz greckich nie wskazywała, by gromadzenie informacji wymaganych przez dyrektywę ani prace nad raportem końcowym były zakończone. Z tego powodu Komisja złożyła skargę w ETS.
UZASADNIENIE
ETS ustalił, że Grecja w swej odpowiedzi na skargę Komisji potwierdziła, że zamierza ukończyć zbieranie informacji przewidzianych w dyrektywie i prace nad analizą wód w ciągu drugiej połowy 2007 r., tak by raport był gotowy do końca 2007 r. ETS stwierdził zatem, że w momencie właściwym do oceny istnienia naruszenia zobowiązań przez państwo członkowskie, a więc po upływie dwumiesięcznego okresu wyznaczonego Grecji przez Komisję do ustosunkowania się do uzasadnionej opinii, Grecja nie spełniła wymogów wynikających z dyrektywy. Należało zatem stwierdzić, że Grecja uchybiła swym zobowiązaniom traktatowym, a skarga Komisji była uzasadniona. ETS uznał więc, że nie sporządziwszy dla każdego regionu hydrograficznego położonego na jej terytorium analizy zgodnej z postanowieniami dyrektywy, wskazującej wpływ działalności ludzkiej na stan wód podziemnych i powierzchniowych, a także badania użytkowania wód, Grecja naruszyła obowiązki państwa członkowskiego.
ANNA OSTROWSKA-TOMAŃSKA
aplikantka adwokacka, doktorantka w centrum im. Willy Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego
REKLAMA
REKLAMA