REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Grecja a wspólnotowa polityka wodna

Anna Ostrowska-Tomańska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Brak sporządzenia wymaganych przez dyrektywę analiz i przeglądów prowadzi do naruszenia przez opieszałe państwo członkowskie jego zobowiązań traktatowych.

Skarga Komisji na uchybienie zobowiązaniom państwa członkowskiego przez Grecję jest uzasadniona - orzekł Europejski Trybunał Sprawiedliwości (ETS) w wyroku z 31 stycznia 2008 r. w sprawie Komisja Wspólnot Europejskich/Grecja

REKLAMA

SYGN. AKT C-264/07

Komisja zwróciła się do ETS ze skargą o stwierdzenie uchybienia zobowiązaniom członkowskim przez Grecję, która nie przyjęła w przewidzianym na to czasie przepisów zapewniających implementację do greckiego porządku prawnego postanowień Dyrektywy 2000/60/WE ustanawiającej ramy wspólnotowego działania w zakresie polityki wodnej. Dyrektywa ta przewiduje, że państwa członkowskie są zobowiązane przeprowadzić analizy i przeglądy niektórych obszarów rzecznych i przedłożyć Komisji sprawozdania je podsumowujące. Państwa członkowskie zobowiązane były przeprowadzić stosowne badania najpóźniej do 22 grudnia 2004 r. i zaprezentować Komisji ich wyniki najpóźniej do 22 marca 2005 r. Stwierdziwszy, że Grecja nie przedstawiła jej wyników swych analiz, Komisja skierowała do niej wezwanie do ustosunkowania się do jej spostrzeżeń. Grecką odpowiedź Komisja oceniła jako zbyt ogólną, nieuwzględniającą szczególnie każdego z regionów hydrograficznych, badań wpływu aktywności ludzkiej na stan wód powierzchniowych i wód podziemnych ani analizy ekonomicznej użytkowania wód, tak jak przewidywał to art. 5 Dyrektywy. Sprawozdanie Grecji nie uwzględniało również, zdaniem Komisji, wymogów technicznych oceny badań stanu wód, o jakich mówią załączniki ii i iii do dyrektywy. Wobec tego Komisja skierowała do Grecji uzasadnioną opinię wzywając ją jednocześnie do dostosowania greckiego prawa do wymogów dyrektywy w ciągu dwóch miesięcy. Odpowiedź władz greckich nie wskazywała, by gromadzenie informacji wymaganych przez dyrektywę ani prace nad raportem końcowym były zakończone. Z tego powodu Komisja złożyła skargę w ETS.

UZASADNIENIE

ETS ustalił, że Grecja w swej odpowiedzi na skargę Komisji potwierdziła, że zamierza ukończyć zbieranie informacji przewidzianych w dyrektywie i prace nad analizą wód w ciągu drugiej połowy 2007 r., tak by raport był gotowy do końca 2007 r. ETS stwierdził zatem, że w momencie właściwym do oceny istnienia naruszenia zobowiązań przez państwo członkowskie, a więc po upływie dwumiesięcznego okresu wyznaczonego Grecji przez Komisję do ustosunkowania się do uzasadnionej opinii, Grecja nie spełniła wymogów wynikających z dyrektywy. Należało zatem stwierdzić, że Grecja uchybiła swym zobowiązaniom traktatowym, a skarga Komisji była uzasadniona. ETS uznał więc, że nie sporządziwszy dla każdego regionu hydrograficznego położonego na jej terytorium analizy zgodnej z postanowieniami dyrektywy, wskazującej wpływ działalności ludzkiej na stan wód podziemnych i powierzchniowych, a także badania użytkowania wód, Grecja naruszyła obowiązki państwa członkowskiego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

ANNA OSTROWSKA-TOMAŃSKA

aplikantka adwokacka, doktorantka w centrum im. Willy Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rekordowa liczba pasażerów z lotniska Chopina

Ponad 2 mln odprawionych w ciągu miesiąca pasażerów. To rekord, który padł w czerwcu na lotnisku Chopina. Z szacunków wynika, ze w całym roku ta liczba będzie wynosić 20 mln. 

Darmowe potańcówki w Warszawie

Wracają potańcówki na Grochowskiej. Od 12 lipca mieszkańcy dzielnicy Praga-Południe i okolic będą mogli tańczyć do muzyki z różnych stron świata. 

Koncert życzeń związków nauczycielskich: 500 zł dodatku za wychowawstwo, 15% lub 20% podwyżki w 2025 roku, 4 dni urlopu na żądanie, zmiany w zastępstwach, odprawach, godzinach ponadwymiarowych i inne postulaty

Związek Nauczycielstwa Polskiego i  Prezydium Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" wystosowały 10 lipca 2024 r. odrębne pisma do Ministerstwa Edukacji Narodowej zawierające obszerne listy spraw wymagających pilnego uregulowania. Są to odpowiedzi na ustalenia grupy roboczej ds. wynagradzania nauczycieli z 26 czerwca br. działającej w ramach Zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli. Czego domagają się związkowcy?

Mięsak. Poznaj objawy tego nowotworu

Mięsak to rzadki nowotwór. Stanowi około 1% wszystkich nowotworów u dorosłych i około 15% u dzieci. Lipiec to miesiąc poświęcony budowaniu świadomości na temat mięsaków. Warto wiedzieć, czym są te nowotwory, jakie dają objawy i jak ważna jest szybka diagnoza. 

REKLAMA

Czy warto iść na tradycyjne studia w 2024 roku? Gdzie zdobyć praktyczne umiejętności przydatne w pracy?

Dziś coraz więcej osób kwestionuje sens tradycyjnego modelu akademickiego, który koncentruje się głównie na zdobywaniu wiedzy teoretycznej, bez jednoczesnego zapewnienia praktycznych umiejętności przydatnych na rynku pracy. Także rosnące koszty edukacji oraz obawy o przyszłe zatrudnienie skłaniają młodych ludzi do poszukiwania alternatywnych ścieżek rozwoju zawodowego, takich jak kursy, szkolenia praktyczne czy praca zdalna. Czy warto zatem jeszcze iść na tradycyjne studia?

Dyrektor CKE: Będą zmiany w maturach i egzaminie ósmoklasisty w 2025 r. Rok szkolny 2024/2025: Odchudzona o 20% podstawa programowa

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik w rozmowie z Polską Agencją Prasową udzielił informacji odnośnie zmian w maturach i egzaminie ósmoklasisty wynikających z uszczuplenia podstawy programowej od roku szkolnego 2024/2025. Najwięcej zmian ma być na egzaminie maturalnym z języka polskiego, tak pisemnym, jak i ustnym, np. znacznie skrócona zostanie lista pytań jawnych.

Min. Sikorski: kilka tysięcy osób w Polsce zgłosiło się do Legionu Ukraińskiego. Polska zapewnia sprzęt i szkolenie

Kilka tysięcy osób zarejestrowało się już w Polsce, aby dołączyć do Legionu Ukraińskiego, czyli nowej ukraińskiej ochotniczej jednostki wojskowej - poinformował minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski podczas Forum Publicznego NATO, zorganizowanego przy okazji szczytu tej organizacji w Waszyngtonie.

Od piątku utrudnienia w Warszawie

W piątek kierowcy w stolicy napotkają utrudnienia na Wale Miedzeszyńskim i moście Poniatowskiego. 

REKLAMA

Poprawka matury w sierpniu 2024

Kiedy jest poprawka matury w sierpniu 2024 roku? Kiedy jest poprawkowa matura pisemna, a kiedy ustna? Co trzeba zrobić, aby przystąpić do terminu poprawkowego? Wyników można spodziewać się we wtorek 10 września 2024 r.

Siedem wsi w Polsce stanie się miastem od początku 2025 roku. Wiemy już które

Od 1 stycznia 2025 r. roku w Polsce przybędzie siedem miast. Tak wynika z założeń projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta oraz zmiany siedziby władz gminy, które zostały opublikowane 9 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych rządu. Nastąpi też 7 zmian dotyczących ustalenia granic gmin i 11 zmian dotyczących ustalenia granic miast.

REKLAMA