reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Rozwój i promocja > Fundusze unijne > Grecja a wspólnotowa polityka wodna

Grecja a wspólnotowa polityka wodna

Brak sporządzenia wymaganych przez dyrektywę analiz i przeglądów prowadzi do naruszenia przez opieszałe państwo członkowskie jego zobowiązań traktatowych.


Skarga Komisji na uchybienie zobowiązaniom państwa członkowskiego przez Grecję jest uzasadniona - orzekł Europejski Trybunał Sprawiedliwości (ETS) w wyroku z 31 stycznia 2008 r. w sprawie Komisja Wspólnot Europejskich/Grecja

SYGN. AKT C-264/07

Komisja zwróciła się do ETS ze skargą o stwierdzenie uchybienia zobowiązaniom członkowskim przez Grecję, która nie przyjęła w przewidzianym na to czasie przepisów zapewniających implementację do greckiego porządku prawnego postanowień Dyrektywy 2000/60/WE ustanawiającej ramy wspólnotowego działania w zakresie polityki wodnej. Dyrektywa ta przewiduje, że państwa członkowskie są zobowiązane przeprowadzić analizy i przeglądy niektórych obszarów rzecznych i przedłożyć Komisji sprawozdania je podsumowujące. Państwa członkowskie zobowiązane były przeprowadzić stosowne badania najpóźniej do 22 grudnia 2004 r. i zaprezentować Komisji ich wyniki najpóźniej do 22 marca 2005 r. Stwierdziwszy, że Grecja nie przedstawiła jej wyników swych analiz, Komisja skierowała do niej wezwanie do ustosunkowania się do jej spostrzeżeń. Grecką odpowiedź Komisja oceniła jako zbyt ogólną, nieuwzględniającą szczególnie każdego z regionów hydrograficznych, badań wpływu aktywności ludzkiej na stan wód powierzchniowych i wód podziemnych ani analizy ekonomicznej użytkowania wód, tak jak przewidywał to art. 5 Dyrektywy. Sprawozdanie Grecji nie uwzględniało również, zdaniem Komisji, wymogów technicznych oceny badań stanu wód, o jakich mówią załączniki ii i iii do dyrektywy. Wobec tego Komisja skierowała do Grecji uzasadnioną opinię wzywając ją jednocześnie do dostosowania greckiego prawa do wymogów dyrektywy w ciągu dwóch miesięcy. Odpowiedź władz greckich nie wskazywała, by gromadzenie informacji wymaganych przez dyrektywę ani prace nad raportem końcowym były zakończone. Z tego powodu Komisja złożyła skargę w ETS.

UZASADNIENIE

ETS ustalił, że Grecja w swej odpowiedzi na skargę Komisji potwierdziła, że zamierza ukończyć zbieranie informacji przewidzianych w dyrektywie i prace nad analizą wód w ciągu drugiej połowy 2007 r., tak by raport był gotowy do końca 2007 r. ETS stwierdził zatem, że w momencie właściwym do oceny istnienia naruszenia zobowiązań przez państwo członkowskie, a więc po upływie dwumiesięcznego okresu wyznaczonego Grecji przez Komisję do ustosunkowania się do uzasadnionej opinii, Grecja nie spełniła wymogów wynikających z dyrektywy. Należało zatem stwierdzić, że Grecja uchybiła swym zobowiązaniom traktatowym, a skarga Komisji była uzasadniona. ETS uznał więc, że nie sporządziwszy dla każdego regionu hydrograficznego położonego na jej terytorium analizy zgodnej z postanowieniami dyrektywy, wskazującej wpływ działalności ludzkiej na stan wód podziemnych i powierzchniowych, a także badania użytkowania wód, Grecja naruszyła obowiązki państwa członkowskiego.

ANNA OSTROWSKA-TOMAŃSKA

aplikantka adwokacka, doktorantka w centrum im. Willy Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

KDP Tax

Kancelaria doradztwa podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama