REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Grecja a wspólnotowa polityka wodna

Anna Ostrowska-Tomańska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Brak sporządzenia wymaganych przez dyrektywę analiz i przeglądów prowadzi do naruszenia przez opieszałe państwo członkowskie jego zobowiązań traktatowych.

Skarga Komisji na uchybienie zobowiązaniom państwa członkowskiego przez Grecję jest uzasadniona - orzekł Europejski Trybunał Sprawiedliwości (ETS) w wyroku z 31 stycznia 2008 r. w sprawie Komisja Wspólnot Europejskich/Grecja

REKLAMA

SYGN. AKT C-264/07

Komisja zwróciła się do ETS ze skargą o stwierdzenie uchybienia zobowiązaniom członkowskim przez Grecję, która nie przyjęła w przewidzianym na to czasie przepisów zapewniających implementację do greckiego porządku prawnego postanowień Dyrektywy 2000/60/WE ustanawiającej ramy wspólnotowego działania w zakresie polityki wodnej. Dyrektywa ta przewiduje, że państwa członkowskie są zobowiązane przeprowadzić analizy i przeglądy niektórych obszarów rzecznych i przedłożyć Komisji sprawozdania je podsumowujące. Państwa członkowskie zobowiązane były przeprowadzić stosowne badania najpóźniej do 22 grudnia 2004 r. i zaprezentować Komisji ich wyniki najpóźniej do 22 marca 2005 r. Stwierdziwszy, że Grecja nie przedstawiła jej wyników swych analiz, Komisja skierowała do niej wezwanie do ustosunkowania się do jej spostrzeżeń. Grecką odpowiedź Komisja oceniła jako zbyt ogólną, nieuwzględniającą szczególnie każdego z regionów hydrograficznych, badań wpływu aktywności ludzkiej na stan wód powierzchniowych i wód podziemnych ani analizy ekonomicznej użytkowania wód, tak jak przewidywał to art. 5 Dyrektywy. Sprawozdanie Grecji nie uwzględniało również, zdaniem Komisji, wymogów technicznych oceny badań stanu wód, o jakich mówią załączniki ii i iii do dyrektywy. Wobec tego Komisja skierowała do Grecji uzasadnioną opinię wzywając ją jednocześnie do dostosowania greckiego prawa do wymogów dyrektywy w ciągu dwóch miesięcy. Odpowiedź władz greckich nie wskazywała, by gromadzenie informacji wymaganych przez dyrektywę ani prace nad raportem końcowym były zakończone. Z tego powodu Komisja złożyła skargę w ETS.

UZASADNIENIE

ETS ustalił, że Grecja w swej odpowiedzi na skargę Komisji potwierdziła, że zamierza ukończyć zbieranie informacji przewidzianych w dyrektywie i prace nad analizą wód w ciągu drugiej połowy 2007 r., tak by raport był gotowy do końca 2007 r. ETS stwierdził zatem, że w momencie właściwym do oceny istnienia naruszenia zobowiązań przez państwo członkowskie, a więc po upływie dwumiesięcznego okresu wyznaczonego Grecji przez Komisję do ustosunkowania się do uzasadnionej opinii, Grecja nie spełniła wymogów wynikających z dyrektywy. Należało zatem stwierdzić, że Grecja uchybiła swym zobowiązaniom traktatowym, a skarga Komisji była uzasadniona. ETS uznał więc, że nie sporządziwszy dla każdego regionu hydrograficznego położonego na jej terytorium analizy zgodnej z postanowieniami dyrektywy, wskazującej wpływ działalności ludzkiej na stan wód podziemnych i powierzchniowych, a także badania użytkowania wód, Grecja naruszyła obowiązki państwa członkowskiego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

ANNA OSTROWSKA-TOMAŃSKA

aplikantka adwokacka, doktorantka w centrum im. Willy Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  MEN: Rozporządzenie zostało podpisane - nauczyciele mają już zagwarantowane podwyżki wynagrodzeń

  Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie zwiększające wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli. Wzrost wynagrodzenia nauczycieli początkujących wyniesie 33%, natomiast wynagrodzenie nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrośnie o 30%.

  Zmiany w KRS 2024 - rząd Tuska przyjął projekt nowelizacji

  Na posiedzeniu 20 lutego 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS), przygot4owany przez Ministra Sprawiedliwości. 

  Podwyżki dla nauczycieli w 2024 roku - rozporządzenie podpisane

  W dniu 20 lutego 2024 r. Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie określające minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Wynagrodzenie nauczycieli początkujących rośnie o 33%, a w przypadku nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrost wynosi 30%. Podpisane rozporządzenie skierowano do publikacji w Dzienniku Ustaw. Wzrost wynagrodzeń jest możliwy z powodu zwiększenia subwencji oświatowej.

  Ile jest osób w kryzysie bezdomności w Polsce? W nocy z 28 na 29 odbędzie się liczenie

  Ile jest w Polsce osób w kryzysie bezdomności? Dokładne szacunki nie są znane. Ostatnie badanie miało miejsce w 2019 r. W tym roku, w nocy z 28 na 29 lutego w całej Polsce zostanie przeprowadzone liczenie osób w kryzysie bezdomności. 

  REKLAMA

  Podwyżki w budżetówce 2024. Komu +10%,+20% a nawet +47%? Wyższe kwoty wynagrodzenia zasadniczego w kategoriach zaszeregowania [projekt rozporządzenia]

  W dniu 20 lutego 2024 r. został opublikowany projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniający rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w niektórych państwowych jednostkach budżetowych. Jakie podwyżki wynikają z tego projektu? O ile wzrosną wynagrodzenia?

  Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana 27 lutego, tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę"

  Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana w dniu 27 lutego 2024 roku, odbędzie się tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę". Tak zapowiadają strajkujący rolnicy, którzy chcą m.in. żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu.

  Badania naukowe: Nadmiar białka w diecie szkodzi tętnicom. To wyższe ryzyko miażdżycy

  Spożywanie zbyt dużych ilości białka zwiększa ryzyko miażdżycy. Winę za to ponosi aminokwas leucyna – informuje pismo “Nature Metabolism”. Odkryty przez naukowców z University of Pittsburgh School of Medicine mechanizm molekularny sprawia, że nadmierna ilość białka w diecie może zwiększać ryzyko miażdżycy.

  Protest rolników 20 lutego. "Chcemy, żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu"

  Protest rolników 20 lutego. "Chcemy, żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu" - wskazał przewodniczący OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych Sławomir Izdebski. Rolnicy oczekują też wstrzymania niekontrolowanego importu produktów rolnych z Ukrainy oraz utrzymania w Polsce hodowli zwierząt futerkowych.

  REKLAMA

  Dofinansowaniem inwestycji w OZE i poprawę efektywności energetycznej gospodarstw [wnioski do 23 lutego]

  Inwestycje w OZE i poprawę efektywności energetycznej gospodarstw. Wnioski o przyznanie pomocy finansowej można składać do 23 lutego 2024 roku.

  Lek na porost zębów jeszcze w tej dekadzie? Dr Takahashi w połowie 2024 roku rozpocznie badania kliniczne. Jak daleko do rewolucji w stomatologii?

  W ostatnich tygodniach w mediach toczyła się dyskusja o tym, że japoński naukowiec zapowiedział, iż jeszcze w tej dekadzie powstanie lek na porost zębów. Ta wiadomość zelektryzowała środowisko medyczne, a także pacjentów implantologicznych i protetycznych. Ale zdaniem dr n. med. Piotra Przybylskiego należy trochę ostudzić emocje w tym zakresie. Lek na porost zębów, jak każdy lek, musiałby przejść wiele badań klinicznych, aby potwierdzono jego skuteczność i bezpieczeństwo, a następnie dopuszczono do obrotu. Jak wskazuje ekspert, sam ewentualny proces odrastania zębów musi być też dokładnie monitorowany, aby nie wywołał poważnych problemów z układem zgryzowym i funkcją żucia. Nawet jeśli lek rozpocznie nową erę w stomatologii, to upłynie jeszcze wiele lat, zanim w ogóle trafi do Polski. Sami lekarze będą musieli też przejść liczne szkolenia, aby móc go podawać pacjentom. I to też nie będzie łatwy proces do zrealizowania.

  REKLAMA