Uznawanie dyplomów w Unii Europejskiej
REKLAMA
REKLAMA
Poprzez brak przyjęcia, w zakresie zawodu farmaceuty klinicznego, wszelkich przepisów koniecznych do wykonania Dyrektywy Rady 89/48/EWG w sprawie ogólnego systemu uznawania dyplomów ukończenia studiów wyższych, przyznawanych po ukończeniu kształcenia i szkolenia zawodowego, trwających co najmniej trzy lata, Królestwo Hiszpanii uchybiło zobowiązaniom, jakie na nim ciążą na mocy tej dyrektywy - orzekł ETS w wyroku z 8 maja 2008 r. w sprawie Komisja Wspólnot Europejskich/Hiszpania
REKLAMA
SYGN. AKT C-39/07
W swojej skardze Komisja Wspólnot Europejskich wniosła do ETS o stwierdzenie, że poprzez brak przyjęcia, w zakresie zawodu farmaceuty klinicznego, wszelkich przepisów koniecznych do wykonania Dyrektywy Rady 89/48/EWG w sprawie ogólnego systemu uznawania dyplomów ukończenia studiów wyższych, przyznawanych po ukończeniu kształcenia i szkolenia zawodowego, trwających co najmniej trzy lata, Hiszpania uchybiła zobowiązaniom, jakie na niej ciążą na mocy tej dyrektywy. Hiszpania, odpowiadając na uzasadnioną opinię Komisji i wezwanie do usunięcia naruszeń, broniła się konsekwentnie twierdząc, że Dyrektywa 89/48 nie ma zastosowania do tytułów specjalizacyjnych w sektorze farmacji.
UZASADNIENIE
REKLAMA
Europejski Trybunał Sprawiedliwości zauważył, że zakres zastosowania Dyrektywy 89/48 nie jest ograniczony w zależności od sektora lub rodzajów dyplomów. Z art. 1 lit. a) tej dyrektywy wynika bowiem, że ma ona zastosowanie do każdego dyplomu ukończenia studiów wyższych wydanego po ukończeniu nauki w szkolnictwie pomaturalnym, trwającej co najmniej trzy lata i otwierającej jego posiadaczowi dostęp do zawodu regulowanego.
Ponadto z utrwalonego orzecznictwa wynika, że określony zawód należy uważać za regulowany, jeżeli dostęp do działalności zawodowej, której ten zawód podlega, lub jej wykonywanie uregulowane jest przepisami ustaw, aktów wykonawczych i administracyjnych ustanawiających system, którego skutkiem jest wyraźne zastrzeżenie tej działalności zawodowej dla osób spełniających określone warunki. A także zamknięcie dostępu dla osób, które tych warunków nie spełniają.
Argument Hiszpanii należy oddalić, gdyż prowadziłoby to do wyłączenia prawa obywateli wspólnotowych do uznawania dyplomów specjalizacyjnych w dziedzinie farmacji w sytuacji, gdy prawo to wynika z art. 43 TWE. Natomiast celem art. 47 ust. 3 TWE nie jest ograniczenie zakresu uprawnienia do uznawania dyplomów, lecz uniknięcie wprowadzenia systemu automatycznego uznawania dyplomów dających dostęp do zawodów związanych z ochroną zdrowia przy braku koordynacji przepisów regulujących wykonywanie tych zawodów. To postanowienie TWE dotyczy więc takiego systemu, którego utworzenie powinno być powiązane ze stopniową harmonizacją przepisów dotyczących wykonywania tych zawodów.
ANNA OSTROWSKA-TOMAŃSKA
aplikantka adwokacka, doktorantka w Centrum im. Willy Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego
REKLAMA
REKLAMA