reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Rozwój i promocja > Fundusze unijne > Fundusze szwajcarskie dla samorządów

Fundusze szwajcarskie dla samorządów

Trwa nabór wniosków do Funduszu Partnerskiego Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. O dotacje mogą ubiegać się m.in. jednostki samorządu w partnerstwie ze szwajcarskimi podmiotami.

W terminie do 30 listopada 2011 roku, polskie jednostki samorządu terytorialnego, ich związki i stowarzyszenia oraz polskie instytucje i partnerzy społeczni w partnerstwie ze szwajcarskimi podmiotami mogą składać wnioski o dofinansowanie projektów.

Fundusz Partnerski jest drugim z dwóch specjalnych instrumentów finansowych – tzw. Grantu Blokowego Funduszy Szwajcarskich, zaś pierwszym jest  Fundusz dla Organizacji Pozarządowych, do którego nabór został już zamknięty.

Na Fundusz Partnerski przeznaczone jest ok. 1,8 mln franków szwajcarskich. Nabór jest prowadzony przez firmę ECORYS Polska Sp. z o.o., która w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Gmin RP Euroregion Bałtyk, ogłosiła w dniu 1 czerwca 2011 rozpoczęcie naboru wniosków o dofinansowanie w ramach Funduszu Partnerskiego.

Fundusze Szwajcarskie oznaczają Szwajcarsko-Polski Program Współpracy, który stanowi część programu bezzwrotnej pomocy finansowej dla rozszerzonej Unii Europejskiej. Polska jest jednym spośród 10 państw członkowskich Unii Europejskiej, które przystąpiły do Unii w dniu 1 maja 2004 rok. Natomiast wsparcie finansowe Szwajcarii jest przejawem solidarności wobec nowych krajów członkowskich UE, które traktowane jest zarazem jako podstawa trwałych gospodarczych i politycznych powiązań z tymi krajami.

Szwajcarsko-Polski Program Współpracy powołano celem redukowania różnic gospodarczych i społecznych pomiędzy Polską, a bardziej rozwiniętymi państwami Unii Europejskiej. Na obszarze Polski założeniem Funduszy Szwajcarskich jest zmniejszanie dystansu pomiędzy aktywnie postępującymi w rozwoju ośrodkami miejskimi a regionami słabo rozwiniętymi pod względem strukturalnym. Cel ten próbuje się ociągnąć dzięki m.in.: powoływaniu i działaniu partnerstw między polskimi a szwajcarskimi władzami lokalnymi i regionalnymi lub instytucjami i partnerami społecznymi.

Fundusz Partnerski ma za zadanie:

- promować i wzmacniać partnerstwa pomiędzy polskimi, a szwajcarskimi władzami lokalnymi i regionalnymi lub instytucjami i partnerami społecznymi,

- tworzyć i wzmacniać sieć współpracy polskich i szwajcarskich władz lokalnych i regionalnych, instytucji i partnerów społecznych z polskimi organizacjami pozarządowymi,

aby zwiększać i wzmacniać ich znaczenie w toku podejmowania decyzji dla regionu lub podregionu.

W konsekwencji tak określonych zadań Funduszu, projekty które mogą ubiegać się o dofinansowanie powinny spełniać jeden z następujących warunków:

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Samorzad.infor.pl
Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sylwia Jezierska

Radca prawny/Adwokat kościelny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama