REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fundusze szwajcarskie dla samorządów

Barbara Matysik
Socjolog o wieloletnim doświadczeniu zawodowym w pomocy społecznej i administracji publicznej, ekspert w obszarze integracji społecznej, zatrudnienia, autor i koordynator projektów współfinansowanych ze środków zewnętrznych, wieloletni nauczyciel Kolegium Pracowników Służb Społecznych, wykładowca studiów podyplomowych w obszarze pomocy społecznej i pracy socjalnej. Autor publikacji z zakresu pomocy społecznej i zabezpieczenia społecznego. Doświadczony trener i współautor programów szkoleń i specjalizacji dla kadr pomocy społecznej. Konsultantka wybranych ośrodków pomocy społecznej.

REKLAMA

Trwa nabór wniosków do Funduszu Partnerskiego Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. O dotacje mogą ubiegać się m.in. jednostki samorządu w partnerstwie ze szwajcarskimi podmiotami.

W terminie do 30 listopada 2011 roku, polskie jednostki samorządu terytorialnego, ich związki i stowarzyszenia oraz polskie instytucje i partnerzy społeczni w partnerstwie ze szwajcarskimi podmiotami mogą składać wnioski o dofinansowanie projektów.

REKLAMA

Fundusz Partnerski jest drugim z dwóch specjalnych instrumentów finansowych – tzw. Grantu Blokowego Funduszy Szwajcarskich, zaś pierwszym jest  Fundusz dla Organizacji Pozarządowych, do którego nabór został już zamknięty.

REKLAMA

Na Fundusz Partnerski przeznaczone jest ok. 1,8 mln franków szwajcarskich. Nabór jest prowadzony przez firmę ECORYS Polska Sp. z o.o., która w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Gmin RP Euroregion Bałtyk, ogłosiła w dniu 1 czerwca 2011 rozpoczęcie naboru wniosków o dofinansowanie w ramach Funduszu Partnerskiego.

Fundusze Szwajcarskie oznaczają Szwajcarsko-Polski Program Współpracy, który stanowi część programu bezzwrotnej pomocy finansowej dla rozszerzonej Unii Europejskiej. Polska jest jednym spośród 10 państw członkowskich Unii Europejskiej, które przystąpiły do Unii w dniu 1 maja 2004 rok. Natomiast wsparcie finansowe Szwajcarii jest przejawem solidarności wobec nowych krajów członkowskich UE, które traktowane jest zarazem jako podstawa trwałych gospodarczych i politycznych powiązań z tymi krajami.

Szwajcarsko-Polski Program Współpracy powołano celem redukowania różnic gospodarczych i społecznych pomiędzy Polską, a bardziej rozwiniętymi państwami Unii Europejskiej. Na obszarze Polski założeniem Funduszy Szwajcarskich jest zmniejszanie dystansu pomiędzy aktywnie postępującymi w rozwoju ośrodkami miejskimi a regionami słabo rozwiniętymi pod względem strukturalnym. Cel ten próbuje się ociągnąć dzięki m.in.: powoływaniu i działaniu partnerstw między polskimi a szwajcarskimi władzami lokalnymi i regionalnymi lub instytucjami i partnerami społecznymi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Fundusz Partnerski ma za zadanie:

- promować i wzmacniać partnerstwa pomiędzy polskimi, a szwajcarskimi władzami lokalnymi i regionalnymi lub instytucjami i partnerami społecznymi,

- tworzyć i wzmacniać sieć współpracy polskich i szwajcarskich władz lokalnych i regionalnych, instytucji i partnerów społecznych z polskimi organizacjami pozarządowymi,

aby zwiększać i wzmacniać ich znaczenie w toku podejmowania decyzji dla regionu lub podregionu.

W konsekwencji tak określonych zadań Funduszu, projekty które mogą ubiegać się o dofinansowanie powinny spełniać jeden z następujących warunków:

- mieć na celu wzmacnianie/tworzenie partnerstw koncentrujących się na promowaniu i wymianie najlepszych praktyk i/lub przekazaniu know how lub wiedzy w obrębie partnerskich podmiotów lub instytucji,

- mieć na celu wzmacnianie/tworzenie partnerstw zmierzających do zapewnienia transferu wiedzy i doświadczeń szwajcarskich podmiotów w zakresie zapewnienia dostępu do informacji i udziału w procesie podejmowania decyzji dotyczących konkretnych przedsięwzięć takich jak działania informacyjne, konsultacje społeczne i negocjacje z partnerami społecznymi,

- tworzyć/wzmacniać sieci współpracy polskich i szwajcarskich jednostek w celu zwiększenia ich roli w procesie podejmowania decyzji dla regionu i/lub podregionu.

W konkursie grantowym mogą wziąć udział:

- polskie jednostki samorządu terytorialnego, w tym ich związki i stowarzyszenia, w partnerstwie ze szwajcarskimi jednostkami samorządu terytorialnego (ich związkami i stowarzyszeniami) lub szwajcarskimi partnerami społecznymi i instytucjami.

- polskie instytucje i polscy partnerzy społeczni w partnerstwie ze szwajcarskimi jednostkami samorządu terytorialnego (ich stowarzyszeniami lub związkami) lub szwajcarskimi partnerami społecznymi i instytucjami.

REKLAMA

Zawiązanie partnerstwa międzynarodowego pomiędzy podmiotami polskimi a szwajcarskimi w ramach Funduszu Partnerskiego jest obowiązkowe. Istnieje możliwość znalezienia partnera ze Szwajcarii poprzez Szwajcarską Agencję ds. Rozwoju i Współpracy>>

Szczegóły dotyczące wymogów jakie muszą spełniać podmioty ubiegające się o środki zostały zawarte w „Podręczniku Procedur Funduszu Partnerskiego” znajdującym się na stronie www.swissgrant.pl. Na stronie znajdują się także wzory dokumentów aplikacyjnych.

Termin złożenia wniosków upływa 30 listopada 2011 r.

Barbara Matysik

samorzad.infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Min. rolnictwa Cz. Siekierski: Różne, nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu muszą zostać wycofane

  Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski w dniu 27 lutego 2024 r. w czasie posiedzenia unijnej Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa (AGRIFISH), powiedział: – Różne, nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu muszą zostać wycofane. Komisja Europejska musi zrozumieć protestujących rolników. Rolnicy mówią: nic o nas, bez nas. List przewodniczącego Norberta Linsa pokazuje, że Parlament Europejski też oczekuje szybkich działań.

  Doradca Prezydenta RP: kontrolę nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE

  Profesor Andrzej Waśko, doradca prezydenta RP, przewodniczący Rady ds. Rodziny, Edukacji i Wychowania, odnosząc się do "Europejskiego obszaru edukacji" podkreślił, że polityka oświatowa, która dotąd była powierzona kompetencji rządów krajowych, stanie się częścią polityki unijnej. Zwrócił uwagę, że kontrole nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE.

  Min. Siekierski: KE narzuciła nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu; musimy zrozumieć protesty rolników. 27 lutego posiedzenie unijnej rady ministrów w Brukseli. 29 lutego rozmowy z rolnikami w Ministerstwie

  Komisja Europejska narzuciła zbyt duże, nieracjonalne, kosztowne wymogi Zielonego Ładu, które miały służyć środowisku, przeciwdziałać zmianom klimatu, a w rzeczywistości doprowadziły do bankructwa wielu gospodarstw - oświadczył w 26 lutego 2024 r. na konferencji prasowej w Brukseli minister rolnictwa RP Czesław Siekierski. Wcześniej tego samego dnia, jeszcze będąc w Polsce w czasie konferencji prasowej kierownictwa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, minister Siekierski powiedział: Musimy zrozumieć protesty rolników i o to będę zabiegał na jutrzejszym posiedzeniu unijnej rady ministrów w Brukseli.

  KPO 2024. Polska nie dostanie wszystkich pieniędzy? Ekspert: 43 inwestycje i ich refinansowanie zagrożone. Konieczna rewizja polskiego KPO

  Zdaniem Łukasza Kościjańczuka, eksperta firmy doradczej CRIDO, ok. 43 inwestycji w ramach Krajowego Planu Odbudowy (z 56 zaplanowanych) może nie zostać zrealizowanych do 31 sierpnia 2026 r, co oznacza, że Polska nie otrzyma refinansowania z UE. Dlatego niezbędna jest rewizja KPO, która - jak oszacował ekspert - może objąć nawet połowę planowanych przedsięwzięć.

  REKLAMA

  D. Tusk odblokował unijne pieniądze na polskie KPO [137 mld euro, 600 mld zł]. W przyszłym tygodniu dwie ważne decyzje. von der Leyen: Razem będziemy bronić praworządności w całej Europie

  Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Belgii Alexander De Croo w piątek 23 lutego 2023 r. rozmawiali w Warszawie z premierem Tuskiem. Przewodnicząca KE poinformowała po spotkaniu, że w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje ws. funduszy europejskich dla Polski. Uwolnią one do 137 mld euro z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy.

  PFRON: Od 1 marca wnioski o samochody dla osób niepełnosprawnych. Dopłata 80% od 150 000 zł albo 85% od 130 000 zł

  Maksymalna wartość samochodu objęta wsparciem wynosi 300 000 zł (osoba niepełnosprawna jest kierowcą) albo 230 000 zł (opiekun jest kierowcą). Muszą to być samochody dostosowane do potrzeb osób korzystających w poruszaniu się wózkiem inwalidzkim.

  Depresja nie wybiera. Ale na dobrostan psychiczny może wpłynąć dieta albo... pies

  23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. To dobra okazja do tego, aby przypomnieć sobie, że ta choroba może dotknąć każdego. Gdzie szukać pomocy? Jak poprawić swój dobrostan psychiczny? 

  Uposażenia żołnierzy zawodowych w 2024 roku [Tabela stawek]. Będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową

  W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 16 lutego 2024 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych zostały określone te stawki ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenie weszło w życie 21 lutego 2024 r. Od 1 kwietnia 2024 r. będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową żołnierzy zawodowych.

  REKLAMA

  Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

  Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

  Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I.Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

  W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

  REKLAMA