REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fundusze szwajcarskie dla samorządów

Barbara Matysik
Socjolog o wieloletnim doświadczeniu zawodowym w pomocy społecznej i administracji publicznej, ekspert w obszarze integracji społecznej, zatrudnienia, autor i koordynator projektów współfinansowanych ze środków zewnętrznych, wieloletni nauczyciel Kolegium Pracowników Służb Społecznych, wykładowca studiów podyplomowych w obszarze pomocy społecznej i pracy socjalnej. Autor publikacji z zakresu pomocy społecznej i zabezpieczenia społecznego. Doświadczony trener i współautor programów szkoleń i specjalizacji dla kadr pomocy społecznej. Konsultantka wybranych ośrodków pomocy społecznej.

REKLAMA

Trwa nabór wniosków do Funduszu Partnerskiego Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. O dotacje mogą ubiegać się m.in. jednostki samorządu w partnerstwie ze szwajcarskimi podmiotami.

W terminie do 30 listopada 2011 roku, polskie jednostki samorządu terytorialnego, ich związki i stowarzyszenia oraz polskie instytucje i partnerzy społeczni w partnerstwie ze szwajcarskimi podmiotami mogą składać wnioski o dofinansowanie projektów.

REKLAMA

Fundusz Partnerski jest drugim z dwóch specjalnych instrumentów finansowych – tzw. Grantu Blokowego Funduszy Szwajcarskich, zaś pierwszym jest  Fundusz dla Organizacji Pozarządowych, do którego nabór został już zamknięty.

REKLAMA

Na Fundusz Partnerski przeznaczone jest ok. 1,8 mln franków szwajcarskich. Nabór jest prowadzony przez firmę ECORYS Polska Sp. z o.o., która w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Gmin RP Euroregion Bałtyk, ogłosiła w dniu 1 czerwca 2011 rozpoczęcie naboru wniosków o dofinansowanie w ramach Funduszu Partnerskiego.

Fundusze Szwajcarskie oznaczają Szwajcarsko-Polski Program Współpracy, który stanowi część programu bezzwrotnej pomocy finansowej dla rozszerzonej Unii Europejskiej. Polska jest jednym spośród 10 państw członkowskich Unii Europejskiej, które przystąpiły do Unii w dniu 1 maja 2004 rok. Natomiast wsparcie finansowe Szwajcarii jest przejawem solidarności wobec nowych krajów członkowskich UE, które traktowane jest zarazem jako podstawa trwałych gospodarczych i politycznych powiązań z tymi krajami.

Szwajcarsko-Polski Program Współpracy powołano celem redukowania różnic gospodarczych i społecznych pomiędzy Polską, a bardziej rozwiniętymi państwami Unii Europejskiej. Na obszarze Polski założeniem Funduszy Szwajcarskich jest zmniejszanie dystansu pomiędzy aktywnie postępującymi w rozwoju ośrodkami miejskimi a regionami słabo rozwiniętymi pod względem strukturalnym. Cel ten próbuje się ociągnąć dzięki m.in.: powoływaniu i działaniu partnerstw między polskimi a szwajcarskimi władzami lokalnymi i regionalnymi lub instytucjami i partnerami społecznymi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Fundusz Partnerski ma za zadanie:

- promować i wzmacniać partnerstwa pomiędzy polskimi, a szwajcarskimi władzami lokalnymi i regionalnymi lub instytucjami i partnerami społecznymi,

- tworzyć i wzmacniać sieć współpracy polskich i szwajcarskich władz lokalnych i regionalnych, instytucji i partnerów społecznych z polskimi organizacjami pozarządowymi,

aby zwiększać i wzmacniać ich znaczenie w toku podejmowania decyzji dla regionu lub podregionu.

W konsekwencji tak określonych zadań Funduszu, projekty które mogą ubiegać się o dofinansowanie powinny spełniać jeden z następujących warunków:

- mieć na celu wzmacnianie/tworzenie partnerstw koncentrujących się na promowaniu i wymianie najlepszych praktyk i/lub przekazaniu know how lub wiedzy w obrębie partnerskich podmiotów lub instytucji,

- mieć na celu wzmacnianie/tworzenie partnerstw zmierzających do zapewnienia transferu wiedzy i doświadczeń szwajcarskich podmiotów w zakresie zapewnienia dostępu do informacji i udziału w procesie podejmowania decyzji dotyczących konkretnych przedsięwzięć takich jak działania informacyjne, konsultacje społeczne i negocjacje z partnerami społecznymi,

- tworzyć/wzmacniać sieci współpracy polskich i szwajcarskich jednostek w celu zwiększenia ich roli w procesie podejmowania decyzji dla regionu i/lub podregionu.

W konkursie grantowym mogą wziąć udział:

- polskie jednostki samorządu terytorialnego, w tym ich związki i stowarzyszenia, w partnerstwie ze szwajcarskimi jednostkami samorządu terytorialnego (ich związkami i stowarzyszeniami) lub szwajcarskimi partnerami społecznymi i instytucjami.

- polskie instytucje i polscy partnerzy społeczni w partnerstwie ze szwajcarskimi jednostkami samorządu terytorialnego (ich stowarzyszeniami lub związkami) lub szwajcarskimi partnerami społecznymi i instytucjami.

REKLAMA

Zawiązanie partnerstwa międzynarodowego pomiędzy podmiotami polskimi a szwajcarskimi w ramach Funduszu Partnerskiego jest obowiązkowe. Istnieje możliwość znalezienia partnera ze Szwajcarii poprzez Szwajcarską Agencję ds. Rozwoju i Współpracy>>

Szczegóły dotyczące wymogów jakie muszą spełniać podmioty ubiegające się o środki zostały zawarte w „Podręczniku Procedur Funduszu Partnerskiego” znajdującym się na stronie www.swissgrant.pl. Na stronie znajdują się także wzory dokumentów aplikacyjnych.

Termin złożenia wniosków upływa 30 listopada 2011 r.

Barbara Matysik

samorzad.infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Pendolino od 49 zł. Zwykły pociąg od 19 zł. Warszawa-Kraków. Warszawa Gdańsk. Do tego zniżki ustawowe. Tanio na PKP [1 października 2023 r.]

  Milion biletów w superpromocyjnych cenach. Ceny będą się zaczynały od 19 zł, np. na trasie Warszawa-Kraków czy Gdańsk-Warszawa, a w przypadku pociągów klasy Pendolino od 49 zł. Osoby uprawnione do ulg ustawowych, np. uczniowie, studenci czy renciści będą mogli skorzystać ze swoich zniżek przy zakupie naszych promocyjnych biletów. Dzięki czemu ostateczna cena przejazdu będzie jeszcze niższa.

  Sanah na Narodowym w Warszawie 22 września - Saska Kępa wyłączona z ruchu, zmiany w komunikacji miejskiej

  W piątek, 22 września o godz. 20, na stadionie Narodowym wystąpi Sanah. Ratusz zachęca do korzystania z komunikacji miejskiej, szczególnie, że dla wszystkich będzie darmowa z okazji Dnia bez Samochodu. Od godziny 17 wyłączona z ruchu zostanie Saska Kępa.

  Rewolucja w VAT: do KSeF będzie dodana aplikacja, która przygotuje automatycznie deklarację VAT. Podatnik ją sprawdzi i zatwierdzi. Co z biurami rachunkowymi?

  Wiceminister finansów: deklaracja podatkowa przedsiębiorców będzie wypełniana przed skarbówkę

  Pierwsza polska elektrownia jądrowa na obszarze gmin: Choczewo lub Gniewino i Krokowa [GDOŚ wydał decyzję środowiskową]

  GDOŚ wydał decyzję środowiskową dla elektrowni atomowej.

  REKLAMA

  Telus: cieszę się, że Ukraina zaczęła z nami rozmawiać ws. produktów rolnych

  Robert Telus minister rolnictwa odbył rozmowę telefoniczną z ministrem rolnictwa Ukrainy Mykołą Solskim. Powiedział: Cieszę się, że Ukraina zaczęła z nami nareszcie rozmawiać ws. produktów rolnych, a nie z Niemcami czy Unią Europejską ponad naszymi głowami. 

  Sztuczna inteligencja (AI) - pomaga czy zagraża edukacji? Czy AI zabija kreatywność studentów?

  Rozwój sztucznej inteligencji (AI) stanowi przełom mający wpływ na wiele aspektów naszego życia. Jednym z obszarów, który szczególnie odczuwa wpływ nowoczesnej technologii, jest edukacja. Czy AI wspomaga i ulepsza proces edukacyjny, czy też może stanowić zagrożenie dla tradycyjnych metod nauczania? Rola sztucznej inteligencji budzi wiele pytań i dyskusji na temat jej wpływu na metody dydaktyczne, rolę wykładowców a na końcu kreatywność studentów.

  Zasiłek rodzinny od 1 listopada 2023 r. Trochę wstyd, że kwoty 95 zł, 124 zł, 135 zł, 674 zł i 764 zł nie zostały zwaloryzowane na 2024 r.

  1 listopada 2023 r. rozpocznie się nowy okres rozliczania zasiłku rodzinnego. Potrwa do 31 października 2024 r. 

  Dwie ścieżki czasowej zmiany miejsca głosowania. Dopisanie do spisu wyborców a zaświadczenie o prawie do głosowania. Czym się różnią? [Wybory 2023]

  Głosujesz poza swoim miejscem zameldowania poprzez dopisanie się do spisu wyborców w interesującej Cię gminie albo pobierając zaświadczenie o prawie do głosowania.

  REKLAMA

  Jakie owoce i warzywa kojarzą się z latem? Pierwsze miejsce może być tylko jedno

  Jakie owoce i warzywa najczęściej kojarzą się z latem? Wśród respondentów królują truskawki. A co jeszcze jest nieodłącznym symbolem lata? Sprawdzamy u progu jesieni. 

  43 900 zł dla mieszkańców bloków, 375 000 zł dla wspólnot w programie "Ciepłe mieszkanie 2". Ogrzewanie elektryczne, pompy ciepła, kotły, termodernizacja, fotowoltaika [od 29 września 2023 r.]

  29 września rusza program "Ciepłe mieszkanie". Mieszkańcy bloków mogą otrzymać od 16 500 zł do 43 900 zł dla mieszkańców bloków, 375 000 zł dla wspólnot mieszkaniowych. Wartość całego programu to 1,75 mld zł.

  REKLAMA