Tychy wyrównują szanse mieszkańców w dostępie do Internetu
REKLAMA
Od 2009 roku Tychy realizują projekt „Dać szansę Tyszanom – Internet dla zagrożonych wykluczeniem cyfrowym”. Przedsięwzięcie jest finansowane ze środków działania 8.3 „Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu – eInclusion” Programu Innowacyjna Gospodarka. W projekcie uczestniczą mieszkańcy miasta, którzy kwalifikują się do jednej z następujących grup:
1) gospodarstwa domowe spełniające kryterium dochodowe upoważniające do otrzymania wsparcia z systemu pomocy społecznej,
2) gospodarstwa domowe spełniające kryterium dochodowe upoważniające do otrzymania wsparcia z systemu świadczeń rodzinnych,
3) osoby niepełnosprawne ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności,
4) rodziny zastępcze.
Ogółem w tyskim projekcie uczestniczy 30 niepełnosprawnych i 70 gospodarstw domowych z niskimi dochodami.
Jednak miasto zdecydowało się, że spośród wymienionych grup szczególnym wsparciem zostaną objęte rodziny wielodzietne liczące troje dzieci i więcej, o niskich dochodach. Przy czym warunkiem było, aby przynajmniej jedno dziecko w rodzinie było w wieku szkolnym. Władze miasta uznały bowiem, że to właśnie niezamożne rodziny z dziećmi najbardziej potrzebują pomocy w dostępie do nowoczesnego sprzętu i technologii. Dzięki temu będą mogły na równi z innymi mieszkańcami uczestniczyć w życiu miasta, a więc m.in. korzystać z:
● elektronicznej rekrutacji do szkół i przedszkoli,
● internetowego katalogu miejskich bibliotek,
● ofert pracy udostępnianych przez urząd miasta,
● komunikacji elektronicznej z urzędem miasta.
Projekt polega na udostępnieniu beneficjentom bezpłatnego dostępu do Internetu, który miasto wykupiło u lokalnego dostawcy. Aby umożliwić korzystanie tym osobom z sieci, przekazano im także wysokiej klasy zestawy komputerowe. Z każdym uczestnikiem projektu podpisano umowę uczestnictwa w projekcie, w której określono prawa i obowiązki beneficjenta, a także opisano sposób świadczenia usług technicznych i serwisowych w zakresie użytkowanego sprzętu komputerowego.
Dodatkowo, już w trakcie realizacji projektu, samorząd Tychów wystąpił do Instytucji Wdrażającej działanie 8.3 o zgodę na zakup ze środków projektu dodatkowego sprzętu dla beneficjentów. Kupiono drukarki wraz z usługą instalacyjną dla najbardziej potrzebujących osób, pamięci USB oraz urządzenia umożliwiające korzystanie z Internetu osobom niewidomym lub słabo widzącym. Urząd Miasta nie finansował wymiany tonerów w drukarkach ani innych materiałów eksploatacyjnych.
Więcej w Gazecie Samorządu i Administracji - Zamów prenumeratę >>
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.