REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Tychy wyrównują szanse mieszkańców w dostępie do Internetu

REKLAMA

Samorząd Tychów zaangażował się w realizację projektu zapobiegającego wykluczeniu cyfrowemu najsłabiej sytuowanych mieszkańców miasta. Przede wszystkim jest on skierowany do rodzin, tak by ułatwić dzieciom i młodzieży start w dorosłe życie, w którym sukces uzależniony jest w dużym stopniu od umiejętności korzystania z nowoczesnych technologii.

Od 2009 roku Tychy realizują projekt „Dać szansę Tyszanom – Internet dla zagrożonych wykluczeniem cyfrowym”. Przedsięwzięcie jest finansowane ze środków działania 8.3 „Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu – eInclusion” Programu Innowacyjna Gospodarka. W projekcie uczestniczą mieszkańcy miasta, którzy kwalifikują się do jednej z następujących grup:

1) gospodarstwa domowe spełniające kryterium dochodowe upoważniające do otrzymania wsparcia z systemu pomocy społecznej,

2) gospodarstwa domowe spełniające kryterium dochodowe upoważniające do otrzymania wsparcia z systemu świadczeń rodzinnych,

3) osoby niepełnosprawne ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności,

4) rodziny zastępcze.

Ogółem w tyskim projekcie uczestniczy 30 niepełnosprawnych i 70 gospodarstw domowych z niskimi dochodami.

Jednak miasto zdecydowało się, że spośród wymienionych grup szczególnym wsparciem zostaną objęte rodziny wielodzietne liczące troje dzieci i więcej, o niskich dochodach. Przy czym warunkiem było, aby przynajmniej jedno dziecko w rodzinie było w wieku szkolnym. Władze miasta uznały bowiem, że to właśnie niezamożne rodziny z dziećmi najbardziej potrzebują pomocy w dostępie do nowoczesnego sprzętu i technologii. Dzięki temu będą mogły na równi z innymi mieszkańcami uczestniczyć w życiu miasta, a więc m.in. korzystać z:

● elektronicznej rekrutacji do szkół i przedszkoli,

● internetowego katalogu miejskich bibliotek,

● ofert pracy udostępnianych przez urząd miasta,

● komunikacji elektronicznej z urzędem miasta.

Projekt polega na udostępnieniu beneficjentom bezpłatnego dostępu do Internetu, który miasto wykupiło u lokalnego dostawcy. Aby umożliwić korzystanie tym osobom z sieci, przekazano im także wysokiej klasy zestawy komputerowe. Z każdym uczestnikiem projektu podpisano umowę uczestnictwa w projekcie, w której określono prawa i obowiązki beneficjenta, a także opisano sposób świadczenia usług technicznych i serwisowych w zakresie użytkowanego sprzętu komputerowego.

Dodatkowo, już w trakcie realizacji projektu, samorząd Tychów wystąpił do Instytucji Wdrażającej działanie 8.3 o zgodę na zakup ze środków projektu dodatkowego sprzętu dla beneficjentów. Kupiono drukarki wraz z usługą instalacyjną dla najbardziej potrzebujących osób, pamięci USB oraz urządzenia umożliwiające korzystanie z Internetu osobom niewidomym lub słabo widzącym. Urząd Miasta nie finansował wymiany tonerów w drukarkach ani innych materiałów eksploatacyjnych.

Więcej w Gazecie Samorządu i Administracji - Zamów prenumeratę >>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Matura 2024. Zdajesz maturę z geografii? Zrób powtórkę z naszymi testami wiedzy

Matura 2024. W jakim terminie maturzyści będą pisać egzamin z geografii? Jakie są wymagania egzaminacyjne? 

Wystarczy 3 godziny dziennie i dolegliwości masz jak w banku. Może to dotyczyć nawet co drugiego Polaka

Najnowsze badania potwierdzają starą prawdę, że granie na komputerze nie służy zdrowiu. Dlaczego jednak profesjonalni gracze, którzy poświęcają na grę bardzo dużo czasu, nie cierpią bardziej niż amatorzy?

RPO: Nauczyciele mianowani są gorzej traktowani co do ochrony przedemerytalnej. MEN rozważy zmianę przepisów

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do ministra edukacji o rozważenie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Chodzi o zrównanie uprawnień nauczycieli mianowanych z uprawnieniami nauczycieli zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, związanych z ochroną przedemerytalną i prawem do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia nauczyciela do pracy przez sąd pracy i podjęcia przez niego zatrudnienia. Barbara Nowacka, minister edukacji zapowiedziała powołanie Zespołu, który będzie analizował zgłaszane postulaty odnośnie sytuacji prawnej nauczycieli – także w zakresie ochrony przedemerytalnej i prawa do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia do pracy przez sąd pracy.

Ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną i nie zmniejszy się liczba miejsc w przedszkolach. Trzeba też zerwać łatkę miasta maczet.

Trzeba szukać oszczędności, ale ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną. Nie zmniejszy się też liczba miejsc w przedszkolach. Łukasz Gibała twierdzi też, że ma pomysł na Kraków bez partyjniactwa i opowiedział o tym w programie Gość INFOR.PL

REKLAMA

60 złotych brutto za godzinę dodatkowych zajęć dla nauczycieli. Będzie można wykorzystać 100 dodatkowych godzin

W programie „Aktywna Szkoła” właśnie wprowadzono istotne zmiany. Osoby prowadzące zajęcia dostaną wyższe wynagrodzenie. Poszerzy się też katalog osób prowadzących zajęcia.

Prezes NFOŚiGW dla "DGP": perspektywa ewentualnego wycofania dotacji dla pieców gazowych wywołuje niezadowolenie i niepewność

Decyzja o dalszym dofinansowaniu pieców gazowych w ramach programu Czyste Powietrze będzie musiała zostać podjęta w tym roku – powiedziała "Dziennikowi Gazecie Prawnej" prezes NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak.

Ile depresja Polaków kosztuje gospodarkę?

66,6% - aż tle dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów kojarzonych z depresją. Najczęściej to uczucie zmęczenia i obniżenie nastroju. To poprawa względem ubiegłego roku, ale wciąż bardzo duża liczba. Tak wynika z danych najnowszego raportu. Autorzy badania szacują, że gospodarka traci na tym około 3 mld zł rocznie. 

Dostajesz podejrzane SMS-y? Twój operator sieci komórkowej je zablokuje

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni podłączyli się do systemu służącego do wymiany informacji o fałszywych wiadomościach – telegraf.cert.pl. System służy do przekazywania wzorca fałszywej wiadomości SMS.

REKLAMA

Egzamin ósmoklasisty - język polski. Zrób powtórkę z naszymi testami wiedzy

Egzamin ósmoklasisty już coraz bliżej. Uczniowie kończący szkołę podstawową przystąpią do sprawdzianów wiedzy w dniach 14-16 maja 2024. Przygotowaliśmy małą powtórkę z języka polskiego. 

Masz 18 lat i kochasz podróżować? Sprawdź, jak wygrać podróż po Europie

Do końca kwietnia można się zgłaszać do konkursu DiscoverEU i wygrać podróż po Europie. Jakie warunki trzeba spełnić? Jak się zgłosić?  

REKLAMA