REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Tychy wyrównują szanse mieszkańców w dostępie do Internetu

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Samorząd Tychów zaangażował się w realizację projektu zapobiegającego wykluczeniu cyfrowemu najsłabiej sytuowanych mieszkańców miasta. Przede wszystkim jest on skierowany do rodzin, tak by ułatwić dzieciom i młodzieży start w dorosłe życie, w którym sukces uzależniony jest w dużym stopniu od umiejętności korzystania z nowoczesnych technologii.

Od 2009 roku Tychy realizują projekt „Dać szansę Tyszanom – Internet dla zagrożonych wykluczeniem cyfrowym”. Przedsięwzięcie jest finansowane ze środków działania 8.3 „Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu – eInclusion” Programu Innowacyjna Gospodarka. W projekcie uczestniczą mieszkańcy miasta, którzy kwalifikują się do jednej z następujących grup:

1) gospodarstwa domowe spełniające kryterium dochodowe upoważniające do otrzymania wsparcia z systemu pomocy społecznej,

2) gospodarstwa domowe spełniające kryterium dochodowe upoważniające do otrzymania wsparcia z systemu świadczeń rodzinnych,

3) osoby niepełnosprawne ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności,

4) rodziny zastępcze.

Ogółem w tyskim projekcie uczestniczy 30 niepełnosprawnych i 70 gospodarstw domowych z niskimi dochodami.

Jednak miasto zdecydowało się, że spośród wymienionych grup szczególnym wsparciem zostaną objęte rodziny wielodzietne liczące troje dzieci i więcej, o niskich dochodach. Przy czym warunkiem było, aby przynajmniej jedno dziecko w rodzinie było w wieku szkolnym. Władze miasta uznały bowiem, że to właśnie niezamożne rodziny z dziećmi najbardziej potrzebują pomocy w dostępie do nowoczesnego sprzętu i technologii. Dzięki temu będą mogły na równi z innymi mieszkańcami uczestniczyć w życiu miasta, a więc m.in. korzystać z:

● elektronicznej rekrutacji do szkół i przedszkoli,

● internetowego katalogu miejskich bibliotek,

● ofert pracy udostępnianych przez urząd miasta,

● komunikacji elektronicznej z urzędem miasta.

Projekt polega na udostępnieniu beneficjentom bezpłatnego dostępu do Internetu, który miasto wykupiło u lokalnego dostawcy. Aby umożliwić korzystanie tym osobom z sieci, przekazano im także wysokiej klasy zestawy komputerowe. Z każdym uczestnikiem projektu podpisano umowę uczestnictwa w projekcie, w której określono prawa i obowiązki beneficjenta, a także opisano sposób świadczenia usług technicznych i serwisowych w zakresie użytkowanego sprzętu komputerowego.

Dodatkowo, już w trakcie realizacji projektu, samorząd Tychów wystąpił do Instytucji Wdrażającej działanie 8.3 o zgodę na zakup ze środków projektu dodatkowego sprzętu dla beneficjentów. Kupiono drukarki wraz z usługą instalacyjną dla najbardziej potrzebujących osób, pamięci USB oraz urządzenia umożliwiające korzystanie z Internetu osobom niewidomym lub słabo widzącym. Urząd Miasta nie finansował wymiany tonerów w drukarkach ani innych materiałów eksploatacyjnych.

Więcej w Gazecie Samorządu i Administracji - Zamów prenumeratę >>

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minimalne warunki utrzymania psów i kotów w schroniskach dla zwierząt [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie minimalnych warunków utrzymywania psów i kotów w schroniskach dla zwierząt trafił do konsultacji i opiniowania. Co zawiera? Co się zmieni?

Nowe świadczenie "Moje zdrowie – Bilans Zdrowia Osoby Dorosłej": większa dostępność do skierowań na badania. Jakie badania będzie można zrobić? Kto będzie mógł wystawić skierowanie na badanie? [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad zmianami mającymi zwiększenie dostępności do świadczeń zdrowotnych o charakterze diagnostyczno-profilaktycznym. Położne i pielęgniarki będą mogły wystawiać skierowania na badania w ramach nowego świadczenia "Moje zdrowie – Bilans Zdrowia Osoby Dorosłej". Jakie badania będzie można zrobić?

W czwartek nawet blisko 30 st. C. Gdzie takie temperatury?

Jest szansa, że w tym roku na Wielkanoc nie będzie śniegu. Od kilku dni pogoda jest wiosenna, w czwartek temperatura wyniesie od 21 do 26 st. C, a w centrum możliwe jest nawet 27 st. C!

Podwyżki dla pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Kto odpowiada za podwyżki? Odpowiedź MF i MRPiPS [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Podwyżki dla pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Kto odpowiada za podwyżki? Odpowiedź MF i MRPiPS. Co zakłada projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniający rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (RD172)?

REKLAMA

Nowa taryfa za prąd później! Rząd przesuwa termin, czeka na niższe ceny energii

Rząd planuje przesunąć start nowych taryf energii z lipca na październik 2025 roku. Powód? Lepsze warunki na rynku hurtowym dają szansę na niższe ceny prądu dla gospodarstw domowych. To może oznaczać realne oszczędności – ale trzeba będzie poczekać.

Badania cholesterolu w bilansie sześciolatka. Od kiedy?

Od 5 maja do programu badań bilansu zdrowia sześciolatka wchodzi lipidogram. Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak uważa to za ogromny sukces, bo zwiększy się świadomość, że choroby serca mogą dotykać także młodych.

Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

REKLAMA

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

REKLAMA