reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Rozwój i promocja > Fundusze unijne > Tychy wyrównują szanse mieszkańców w dostępie do Internetu

Tychy wyrównują szanse mieszkańców w dostępie do Internetu

Samorząd Tychów zaangażował się w realizację projektu zapobiegającego wykluczeniu cyfrowemu najsłabiej sytuowanych mieszkańców miasta. Przede wszystkim jest on skierowany do rodzin, tak by ułatwić dzieciom i młodzieży start w dorosłe życie, w którym sukces uzależniony jest w dużym stopniu od umiejętności korzystania z nowoczesnych technologii.

Od 2009 roku Tychy realizują projekt „Dać szansę Tyszanom – Internet dla zagrożonych wykluczeniem cyfrowym”. Przedsięwzięcie jest finansowane ze środków działania 8.3 „Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu – eInclusion” Programu Innowacyjna Gospodarka. W projekcie uczestniczą mieszkańcy miasta, którzy kwalifikują się do jednej z następujących grup:

1) gospodarstwa domowe spełniające kryterium dochodowe upoważniające do otrzymania wsparcia z systemu pomocy społecznej,

2) gospodarstwa domowe spełniające kryterium dochodowe upoważniające do otrzymania wsparcia z systemu świadczeń rodzinnych,

3) osoby niepełnosprawne ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności,

4) rodziny zastępcze.

Ogółem w tyskim projekcie uczestniczy 30 niepełnosprawnych i 70 gospodarstw domowych z niskimi dochodami.

Jednak miasto zdecydowało się, że spośród wymienionych grup szczególnym wsparciem zostaną objęte rodziny wielodzietne liczące troje dzieci i więcej, o niskich dochodach. Przy czym warunkiem było, aby przynajmniej jedno dziecko w rodzinie było w wieku szkolnym. Władze miasta uznały bowiem, że to właśnie niezamożne rodziny z dziećmi najbardziej potrzebują pomocy w dostępie do nowoczesnego sprzętu i technologii. Dzięki temu będą mogły na równi z innymi mieszkańcami uczestniczyć w życiu miasta, a więc m.in. korzystać z:

● elektronicznej rekrutacji do szkół i przedszkoli,

● internetowego katalogu miejskich bibliotek,

● ofert pracy udostępnianych przez urząd miasta,

● komunikacji elektronicznej z urzędem miasta.

Projekt polega na udostępnieniu beneficjentom bezpłatnego dostępu do Internetu, który miasto wykupiło u lokalnego dostawcy. Aby umożliwić korzystanie tym osobom z sieci, przekazano im także wysokiej klasy zestawy komputerowe. Z każdym uczestnikiem projektu podpisano umowę uczestnictwa w projekcie, w której określono prawa i obowiązki beneficjenta, a także opisano sposób świadczenia usług technicznych i serwisowych w zakresie użytkowanego sprzętu komputerowego.

Dodatkowo, już w trakcie realizacji projektu, samorząd Tychów wystąpił do Instytucji Wdrażającej działanie 8.3 o zgodę na zakup ze środków projektu dodatkowego sprzętu dla beneficjentów. Kupiono drukarki wraz z usługą instalacyjną dla najbardziej potrzebujących osób, pamięci USB oraz urządzenia umożliwiające korzystanie z Internetu osobom niewidomym lub słabo widzącym. Urząd Miasta nie finansował wymiany tonerów w drukarkach ani innych materiałów eksploatacyjnych.

Więcej w Gazecie Samorządu i Administracji - Zamów prenumeratę >>

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR
Nowa matryca stawek VAT – PKWiU, CN378.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Tanecki

Posiada ponad 10 lat doświadczenia w zarządzaniu ochroną danych osobowych i bezpieczeństwem informacji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama