REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wykluczenie beneficjenta

Agnieszka Jeżewska
Środki unijne - wykluczenie beneficjenta
Środki unijne - wykluczenie beneficjenta
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kiedy następuje wykluczenie beneficjenta z możliwości otrzymania środków przeznaczonych na realizację programów finansowanych z udziałem środków europejskich? Jak długo trwa okres wykluczenia?

Jeżeli w toku prowadzonej procedury windykacyjnej odnośnie zwrotu środków przeznaczonych na realizację programów finansowanych z udziałem środków europejskich, na skutek ustalenia, że środki te zostały:
• wykorzystane niezgodnie z przeznaczeniem;
• wykorzystane z naruszeniem procedur określonych w umowie międzynarodowej albo innych procedur obowiązujących przy ich wykorzystaniu;
• pobrane nienależnie lub w nadmiernej wysokości

REKLAMA

bądź na etapie ją poprzedzającym tj. w ramach czynności kontrolnych, sprawdzających, stwierdzono, że:

beneficjent otrzymał płatność na podstawie dokumentów podrobionych, przerobionych, potwierdzających nieprawdę;
• beneficjent nie zwrócił środków w terminie mu wskazanym;
• okoliczności, które skutkowały wdrożoną procedurą windykacyjną, nastąpiły wskutek przestępstwa uznanego prawomocnym wyrokiem sądu – beneficjenta, partnera, podmiotu uprawnionego do dokonania wydatku;

następuje wykluczenie beneficjenta z możliwości otrzymania środków przeznaczonych na realizację programów finansowanych z udziałem środków europejskich.

Okres wykluczenia rozpoczyna się od dnia, w którym decyzja wydana przez instytucję zarządzającą, pośredniczącą, wdrażającą, po bezskutecznym upływie terminu określonym  w wezwaniu do zwrotu środków albo do wyrażenia zgody na pomniejszenie kolejnej płatności – stała się ostateczna.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Okres wykluczenia kończy się z upływem 3 lat od dnia dokonania zwrotu środków.

REKLAMA

W sytuacji, gdy decyzja, o której mowa powyżej stała się ostateczna przed dniem stwierdzenia okoliczności
• otrzymania przez beneficjenta płatności na podstawie dokumentów podrobionych, przerobionych, potwierdzających nieprawdę;
• braku zwrotu środków przez beneficjenta w terminie mu wskazanym;
• okoliczności, które skutkowały wdrożoną procedurą windykacyjną, nastąpiły wskutek przestępstwa uznanego prawomocnym wyrokiem sądu – beneficjenta, partnera, podmiotu uprawnionego do dokonania wydatku

okres wykluczenia rozpoczyna się od dnia stwierdzenia tych okoliczności. Należy jednak pamiętać, że jeśli zwrot środków przez beneficjenta podlegającego wykluczeniu na skutek ustawowych przesłanek kwalifikujących nastąpił w trybie wezwania do zwrotu lub pomniejszenia płatności, jak również przed wydaniem decyzji
po bezskutecznym upływie terminu wskazanego wezwaniem, to okres wykluczenia rozpoczyna się od dnia stwierdzenia okoliczności spełniających przesłanki kwalifikujące wykluczenie, a kończy się z upływem 3 lat od dnia dokonania zwrotu środków przez beneficjenta.

Zobacz również: Dodatkowe wynagrodzenie roczne (trzynastka) a projekt unijny

Autopromocja

Minister Finansów jest zobowiazazny do prowadzenia rejestru podmiotów wykluczonych,  co wywołuje reperkusje m. in. w udostępnianiu informacji objętych rejestrem, instytucji zarządzającej, pośredniczącej i wdrążającej.

Niedochowanie należytej staranności w rozważanej tym artykułem materii podlega reżimowi ustawy z dnia 17 listopada 2004 r. o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych.( dz. U. Z 2005 Nr 14,poz.114). Jest bowiem naruszeniem dyscypliny finansów publicznych:
- niedokonanie w terminie przez otrzymującego lub wykorzystującego środki publiczne  lub środki przekazane ze środków publicznych, związane z realizacją programów
lub projektów finansowanych z udziałem środków unijnych lub zagranicznych, rozliczenia tych środków;
- niedokonanie w terminie lub w należnej wysokości zwrotu kwoty środków publicznych lub środków przekazanych ze środków publicznych, związanych z realizacją programów  lub projektów finansowanych z udziałem środków unijnych lub zagranicznych;
- nieprzekazanie w terminie lub w należnej wysokości zwracanej kwoty środków publicznych lub środków przekazanych ze środków publicznych, związanych z realizacją programów  lub projektów finansowanych z udziałem środków unijnych lub zagranicznych przez podmiot, za pośrednictwem którego zwracane są te środki;
- wykorzystanie środków publicznych lub środków przekazanych ze środków publicznych, związanych z realizacją programów lub projektów finansowanych z udziałem środków unijnych lub zagranicznych, niezgodnie z przeznaczeniem lub z naruszeniem procedur obowiązujących przy ich wykorzystaniu.

Polecamy serwis: Fundusze unijne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dokąd trzeba pojechać, aby obaczyć największą na świecie szopkę bożonarodzeniową? Samo Dzieciatko Jezus mierzy ponad trzy metry

  Największa szopka bożonarodzeniowa na świecie stanęła na głównym placu hiszpańskiego miasta Alicante. Figury Świętej Rodziny są gigantyczne. 

  MSZ: zmiany traktatów UE mają być procedowane w ciszy i wolniej; reforma traktatowa na Radzie Europejskiej wiosną 2024 roku

  Zgodnie z nowym pomysłem, zmiany traktatów UE mają być procedowane w ciszy i wolniej; najpierw propozycje mają trafić do Rady ds. Środowiska, na wiosnę mają być procedowane na Radzie Europejskiej; dlatego tak ważne jest, by presja w tej sprawie była kontynuowana - powiedział minister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk.

  Zamówienia publiczne 2024 - nowe progi unijne i nowy średni kurs złotego do euro

  Wiemy już jakie są progi unijne dla celów zamówień publicznych, ich równowartości w złotych, równowartości w złotych kwot wyrażonych w euro oraz średni kursu złotego w stosunku do euro stanowiący podstawę przeliczania wartości zamówień publicznych lub konkursów.

  Darmowe odblaski zawieszone na świątecznych choinkach w Warszawie. Do kiedy można odbierać?

  Jeszcze do 8 grudnia można w 35 punktach w Warszawie odebrać darmowe odblaski. Zawieszki znajdują się na świątecznych choinkach a cała akcja odbywa się w ramach wspólnej inicjatywy profilaktyczno-edukacyjnej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie oraz Straży Miejskiej m.st. Warszawy już po raz dziewiąty. 

  REKLAMA

  Dodatek osłonowy od 228,8 zł do 822,25 zł. Wnioski od 1 stycznia do 30 kwietnia 2024 r. Także przez Internet. Wypłata do końca czerwca 2024 r.

  Dodatek osłonowy od 228,8 zł do 822,25 zł. Wnioski od 1 stycznia do 30 kwietnia 2024 r. Wypłata do końca czerwca 2024 r. Takie są parametry zwaloryzowanego dodatku osłonowego.

  800 plus. ZUS: pierwsze przelewy już 2 stycznia 2024 r.. Są już terminy kolejnych

  Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska poinformowała, że od stycznia 2024 r. ZUS podniesie osobom uprawnionym automatycznie wysokość świadczenia wychowawczego z 500 zł do 800 zł miesięcznie. Nie trzeba składać żadnego dodatkowego wniosku. Pierwsze przelewy z 800 plus ZUS wyśle 2 stycznia 2024 r.

  Wynagrodzenia nauczycieli 2024. Co najmniej 30 proc. podwyżki, nie mniej niż 1500 zł. ZNP czeka na realizację obietnic wyborczych

  Od nowego rządu wyłonionego przez większość sejmową oczekujemy w 2024 roku jak najszybszego przystąpienia do realizacji deklaracji z kampanii wyborczej - powiedział prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz. Wskazał na zapowiedzianą 30 proc. podwyżkę wynagrodzeń nauczycieli.

  Umiejętności polskich piętnastolatków powyżej średniej OECD i UE [Badanie PISA 2022]

  We wszystkich trzech obszarach objętych międzynarodowym badaniem PISA 2022 wyniki polskich piętnastolatków są powyżej średniej dla krajów OECD oraz powyżej średniej uzyskanej przez uczniów z Unii Europejskiej. Jednocześnie są one niższe niż w poprzedniej edycji badania - poinformowano 5 grudnia 2023 r. Główną badaną dziedziną były umiejętności matematyczne.

  REKLAMA

  Jakim powietrzem oddychają dzieci w szkołach i przedszkolach? Temat stężenia dwutlenku węgla w budynkach to problem pomijany, nierozumiany - a wpływa na zdrowie, koncentrację, samopoczucie

  O tym jak wpływa stan techniczny budynków szkół i przedszkoli na powietrze jakim oddychają uczniowie i dlaczego problem jakości powierza i stężenia w nim dwutlenku węgla jest pomijany i nierozumiany – rozmawiamy z Elżbietą Lemańską-Błażowską z organizacji Rodzice dla Klimatu.

  Zimno? W tym miasteczku temperatura spadła do minus 58 stopni Celsjusza!

  Minus 58 stopni Celsjusza - taką temperaturę odnotowano w miejscowości Ojmiakon na Syberii, w republice Jakucji. Szacuje się, że z powodu wiatru i wilgoci odczuwalna temperatura może wynosić nawet minus 63 stopnie! Informacje podała agencja Reutera.

  REKLAMA