REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Środki unijne - wykluczenie beneficjenta
Środki unijne - wykluczenie beneficjenta
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kiedy następuje wykluczenie beneficjenta z możliwości otrzymania środków przeznaczonych na realizację programów finansowanych z udziałem środków europejskich? Jak długo trwa okres wykluczenia?

Jeżeli w toku prowadzonej procedury windykacyjnej odnośnie zwrotu środków przeznaczonych na realizację programów finansowanych z udziałem środków europejskich, na skutek ustalenia, że środki te zostały:
• wykorzystane niezgodnie z przeznaczeniem;
• wykorzystane z naruszeniem procedur określonych w umowie międzynarodowej albo innych procedur obowiązujących przy ich wykorzystaniu;
• pobrane nienależnie lub w nadmiernej wysokości

REKLAMA

bądź na etapie ją poprzedzającym tj. w ramach czynności kontrolnych, sprawdzających, stwierdzono, że:

beneficjent otrzymał płatność na podstawie dokumentów podrobionych, przerobionych, potwierdzających nieprawdę;
• beneficjent nie zwrócił środków w terminie mu wskazanym;
• okoliczności, które skutkowały wdrożoną procedurą windykacyjną, nastąpiły wskutek przestępstwa uznanego prawomocnym wyrokiem sądu – beneficjenta, partnera, podmiotu uprawnionego do dokonania wydatku;

następuje wykluczenie beneficjenta z możliwości otrzymania środków przeznaczonych na realizację programów finansowanych z udziałem środków europejskich.

Okres wykluczenia rozpoczyna się od dnia, w którym decyzja wydana przez instytucję zarządzającą, pośredniczącą, wdrażającą, po bezskutecznym upływie terminu określonym  w wezwaniu do zwrotu środków albo do wyrażenia zgody na pomniejszenie kolejnej płatności – stała się ostateczna.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Okres wykluczenia kończy się z upływem 3 lat od dnia dokonania zwrotu środków.

REKLAMA

W sytuacji, gdy decyzja, o której mowa powyżej stała się ostateczna przed dniem stwierdzenia okoliczności
• otrzymania przez beneficjenta płatności na podstawie dokumentów podrobionych, przerobionych, potwierdzających nieprawdę;
• braku zwrotu środków przez beneficjenta w terminie mu wskazanym;
• okoliczności, które skutkowały wdrożoną procedurą windykacyjną, nastąpiły wskutek przestępstwa uznanego prawomocnym wyrokiem sądu – beneficjenta, partnera, podmiotu uprawnionego do dokonania wydatku

okres wykluczenia rozpoczyna się od dnia stwierdzenia tych okoliczności. Należy jednak pamiętać, że jeśli zwrot środków przez beneficjenta podlegającego wykluczeniu na skutek ustawowych przesłanek kwalifikujących nastąpił w trybie wezwania do zwrotu lub pomniejszenia płatności, jak również przed wydaniem decyzji
po bezskutecznym upływie terminu wskazanego wezwaniem, to okres wykluczenia rozpoczyna się od dnia stwierdzenia okoliczności spełniających przesłanki kwalifikujące wykluczenie, a kończy się z upływem 3 lat od dnia dokonania zwrotu środków przez beneficjenta.

Zobacz również: Dodatkowe wynagrodzenie roczne (trzynastka) a projekt unijny

Minister Finansów jest zobowiazazny do prowadzenia rejestru podmiotów wykluczonych,  co wywołuje reperkusje m. in. w udostępnianiu informacji objętych rejestrem, instytucji zarządzającej, pośredniczącej i wdrążającej.

Niedochowanie należytej staranności w rozważanej tym artykułem materii podlega reżimowi ustawy z dnia 17 listopada 2004 r. o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych.( dz. U. Z 2005 Nr 14,poz.114). Jest bowiem naruszeniem dyscypliny finansów publicznych:
- niedokonanie w terminie przez otrzymującego lub wykorzystującego środki publiczne  lub środki przekazane ze środków publicznych, związane z realizacją programów
lub projektów finansowanych z udziałem środków unijnych lub zagranicznych, rozliczenia tych środków;
- niedokonanie w terminie lub w należnej wysokości zwrotu kwoty środków publicznych lub środków przekazanych ze środków publicznych, związanych z realizacją programów  lub projektów finansowanych z udziałem środków unijnych lub zagranicznych;
- nieprzekazanie w terminie lub w należnej wysokości zwracanej kwoty środków publicznych lub środków przekazanych ze środków publicznych, związanych z realizacją programów  lub projektów finansowanych z udziałem środków unijnych lub zagranicznych przez podmiot, za pośrednictwem którego zwracane są te środki;
- wykorzystanie środków publicznych lub środków przekazanych ze środków publicznych, związanych z realizacją programów lub projektów finansowanych z udziałem środków unijnych lub zagranicznych, niezgodnie z przeznaczeniem lub z naruszeniem procedur obowiązujących przy ich wykorzystaniu.

Polecamy serwis: Fundusze unijne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Refundowane leczenie dla ciężarnych kobiet chorych na SMA już od 1 kwietnia

    Bardzo dobra wiadomość dla dorosłych kobiet chorych na SMA. Od 1 kwietnia refundowane będzie leczenie nusinersenem dla kobiet chorych na rdzeniowy zanik mięśni będących w ciąży – zdecydowało Ministerstwo Zdrowia. Dzięki temu pacjentki nie będą musiały przerywać tej terapii. Jesteśmy jednym z pierwszych krajów, które będą leczyły kobiety w ciąży chore na SMA.

    W dniach 29-31 marca utrudnienia w stolicy w związku z wielkanocnymi procesjami. Gdzie?

    Już od piątku i przez cały świąteczny weekend w Warszawie, w związku z procesjami i drogami krzyżowymi ruch na drogach będzie utrudniony albo chwilowo wstrzymany.  

    Tutaj lepiej nie jechać na Wielkanoc. Zatrzęsienie turystów

    Planujesz Wielkanoc we Włoszech? Spodziewaj się tłumów. Od Wielkiej Soboty do poświątecznego wtorku turyści zarezerwowali we Włoszech ponad 7 milionów noclegów. To więcej niż w poprzednich latach. 

    Wybory samorządowe 2024. 29 marca upływa ważny termin dla niepełnosprawnych i starszych wyborców

    Piątek to ostatni dzień, w którym wyborcy z niepełnosprawnością i osoby starsze mogą złożyć wniosek o głosowanie przez pełnomocnika w wyborach samorządowych.

    REKLAMA

    Jak stosować rozporządzenie o pracach domowych? Co jest jasne? Co budzi wątpliwości? [min B. Nowacka, 1 kwietnia 2024 r.]

    Wątpliwości dotyczą trzech definicji wykorzystanych w rozporządzeniu - nauczyciela i uczniowie nie mają wskazówek jak je rozumieć i stosować.

    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

    REKLAMA

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    REKLAMA