REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Środki unijne - wykluczenie beneficjenta
Środki unijne - wykluczenie beneficjenta
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kiedy następuje wykluczenie beneficjenta z możliwości otrzymania środków przeznaczonych na realizację programów finansowanych z udziałem środków europejskich? Jak długo trwa okres wykluczenia?

Jeżeli w toku prowadzonej procedury windykacyjnej odnośnie zwrotu środków przeznaczonych na realizację programów finansowanych z udziałem środków europejskich, na skutek ustalenia, że środki te zostały:
• wykorzystane niezgodnie z przeznaczeniem;
• wykorzystane z naruszeniem procedur określonych w umowie międzynarodowej albo innych procedur obowiązujących przy ich wykorzystaniu;
• pobrane nienależnie lub w nadmiernej wysokości

REKLAMA

bądź na etapie ją poprzedzającym tj. w ramach czynności kontrolnych, sprawdzających, stwierdzono, że:

beneficjent otrzymał płatność na podstawie dokumentów podrobionych, przerobionych, potwierdzających nieprawdę;
• beneficjent nie zwrócił środków w terminie mu wskazanym;
• okoliczności, które skutkowały wdrożoną procedurą windykacyjną, nastąpiły wskutek przestępstwa uznanego prawomocnym wyrokiem sądu – beneficjenta, partnera, podmiotu uprawnionego do dokonania wydatku;

następuje wykluczenie beneficjenta z możliwości otrzymania środków przeznaczonych na realizację programów finansowanych z udziałem środków europejskich.

Okres wykluczenia rozpoczyna się od dnia, w którym decyzja wydana przez instytucję zarządzającą, pośredniczącą, wdrażającą, po bezskutecznym upływie terminu określonym  w wezwaniu do zwrotu środków albo do wyrażenia zgody na pomniejszenie kolejnej płatności – stała się ostateczna.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Okres wykluczenia kończy się z upływem 3 lat od dnia dokonania zwrotu środków.

REKLAMA

W sytuacji, gdy decyzja, o której mowa powyżej stała się ostateczna przed dniem stwierdzenia okoliczności
• otrzymania przez beneficjenta płatności na podstawie dokumentów podrobionych, przerobionych, potwierdzających nieprawdę;
• braku zwrotu środków przez beneficjenta w terminie mu wskazanym;
• okoliczności, które skutkowały wdrożoną procedurą windykacyjną, nastąpiły wskutek przestępstwa uznanego prawomocnym wyrokiem sądu – beneficjenta, partnera, podmiotu uprawnionego do dokonania wydatku

okres wykluczenia rozpoczyna się od dnia stwierdzenia tych okoliczności. Należy jednak pamiętać, że jeśli zwrot środków przez beneficjenta podlegającego wykluczeniu na skutek ustawowych przesłanek kwalifikujących nastąpił w trybie wezwania do zwrotu lub pomniejszenia płatności, jak również przed wydaniem decyzji
po bezskutecznym upływie terminu wskazanego wezwaniem, to okres wykluczenia rozpoczyna się od dnia stwierdzenia okoliczności spełniających przesłanki kwalifikujące wykluczenie, a kończy się z upływem 3 lat od dnia dokonania zwrotu środków przez beneficjenta.

Zobacz również: Dodatkowe wynagrodzenie roczne (trzynastka) a projekt unijny

Minister Finansów jest zobowiazazny do prowadzenia rejestru podmiotów wykluczonych,  co wywołuje reperkusje m. in. w udostępnianiu informacji objętych rejestrem, instytucji zarządzającej, pośredniczącej i wdrążającej.

Niedochowanie należytej staranności w rozważanej tym artykułem materii podlega reżimowi ustawy z dnia 17 listopada 2004 r. o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych.( dz. U. Z 2005 Nr 14,poz.114). Jest bowiem naruszeniem dyscypliny finansów publicznych:
- niedokonanie w terminie przez otrzymującego lub wykorzystującego środki publiczne  lub środki przekazane ze środków publicznych, związane z realizacją programów
lub projektów finansowanych z udziałem środków unijnych lub zagranicznych, rozliczenia tych środków;
- niedokonanie w terminie lub w należnej wysokości zwrotu kwoty środków publicznych lub środków przekazanych ze środków publicznych, związanych z realizacją programów  lub projektów finansowanych z udziałem środków unijnych lub zagranicznych;
- nieprzekazanie w terminie lub w należnej wysokości zwracanej kwoty środków publicznych lub środków przekazanych ze środków publicznych, związanych z realizacją programów  lub projektów finansowanych z udziałem środków unijnych lub zagranicznych przez podmiot, za pośrednictwem którego zwracane są te środki;
- wykorzystanie środków publicznych lub środków przekazanych ze środków publicznych, związanych z realizacją programów lub projektów finansowanych z udziałem środków unijnych lub zagranicznych, niezgodnie z przeznaczeniem lub z naruszeniem procedur obowiązujących przy ich wykorzystaniu.

Polecamy serwis: Fundusze unijne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

Top 10 szkół przyjaznych LGBTQ+ w 2024 roku. Nowy ranking

W ramach 4. ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, przeprowadzonej pod hasłem "Szkoła Zaufania", zebrano opinie 20 tys. osób. Po raz pierwszy wyniki zostały zaprezentowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Szkoły, które zdobyły najwyższe miejsca, otrzymają tarcze z rysunkiem tęczy i napisem "Szkoła Zaufania".

Europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami. Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy

Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy, które mają na celu ułatwienie życia osobom z niepełnosprawnościami w całej Unii Europejskiej. Przepisy te wprowadzają ogólnounijną kartę dla osób z niepełnosprawnościami oraz europejską kartę parkingową dla osób z niepełnosprawnościami.

REKLAMA

Rada Krajowa KO zatwierdziła listy do Parlamentu Europejskiego. Sienkiewicz podał się do dymisji

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Na czele list znajdują się znane postacie, w tym członkowie rządu.

Jak walczyć z przymrozkami? Gdzie? kiedy? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami? [prognoza pogody]

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi jabłoniami, gruszami, śliwami, borówką, porzeczkami?

Jaka jest liczba ludności w Polsce? Dane GUS

Liczba ludności w Polsce znów się zmniejszyła. Ile wynosi na koniec I kwartału 2024 r.? GUS podał dane. 

Różowe skrzyneczki w szkołach. MEN pracuje nad nowym projektem

Wiceminister edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz poinformowała, że resort bierze pod uwagę kwestię dostępności w szkołach tzw. różowych skrzyneczek ze środkami higieny intymnej. Przekazała, że w środę spotka się w tej sprawie z przedstawicielami samorządu.

REKLAMA

ZNP: gwałtowna zainteresowanie nauczycieli urlopami dla poratowania zdrowia. Emerytury stażowe bez tego urlopu

W ciągu ostatnich trzech lat o 40 proc. wzrosła liczba wniosków nauczycieli o urlopy dla poratowania zdrowia, a także liczba zwolnień lekarskich. Nie skorzystają z urlopu nauczyciele na wcześniejszych emeryturach.

Nowa lista lektur. Co proponuje Ministerstwo Edukacji Narodowej?

W projekcie MEN znalazły się m.in. lektury szkolne wydane w ostatnich latach. Jakie pozycje zniknęły z listy?

REKLAMA