REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fundusze Unijne na lata 2014 – 2020

Fundusz Unijny na lata 2014 - 2020
Fundusz Unijny na lata 2014 - 2020
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Rada Europejska podjęła zasadnicze decyzje w kwestii budżetu unijnego na lata 2014 – 2020. Już tylko zatwierdzenie postanowień przez Parlament Europejski dzieli Polskę od otrzymania 72,9 miliarda euro na realizację polityki spójności. W pracach nad planowaniem wydatków i systemem inwestowania funduszy unijnych bierze udział Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.

Na co i ile przeznaczymy środków?

REKLAMA

REKLAMA

Środki otrzymane z budżetu polityki spójności na lata 2014 – 2020 Polska będzie mogła przeznaczyć m.in. na infrastrukturę (połączenia drogowe, kolej, transport publiczny), badania naukowe i ich komercjalizację, modernizację i cyfryzację kraju (szerokopasmowy dostęp do Internetu, e-usługi w administracji), a także rozwój przedsiębiorczości, włączenie społeczne i aktywizację zawodową.

W ramach Funduszy będzie funkcjonowało 6 programów krajowych, a także jeden ponadregionalny, zajmujący się województwami Polski wschodniej. Pełna kwota środków na programy krajowe nie została jeszcze rozdzielona, ze względu na ciągle jeszcze trwające prace nad budżetem w PE. Nie zostały także ostatecznie określone proporcje w ogólnej alokacji miedzy Europejskim Funduszem Rozwoju Regionalnego a Europejskim Funduszem Społecznym. Dlatego też na obecnym etapie można określić jedynie wstępne propozycje budżetów dla poszczególnych programów.

Czytaj także: Wsparcie dla miast w budżecie unijnym

Jakie mają być programy?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wyżej wymienione programy to: Program Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020, dotyczy wsparcia gospodarki, efektywnie korzystającej z zasobów i przyjaznej środowisku (proponowane środki – 24,158 mld euro); Program Inteligentny Rozwój ma pobudzać innowacyjność i konkurencyjność polskiej gospodarki, poprzez zwiększanie nakładów prywatnych na badania i rozwój (proponowane środki – 7,625 mld euro); Program Wiedza, Edukacja, Rozwój będzie skierowany na wspieranie jakości, skuteczności i otwartości szkolnictwa wyższego jako instrumentu gospodarki opartej o wiedzę (3,197 mld euro); Program Polska Cyfrowa jest przeznaczony dla obszaru technologii informacyjno-komunikacyjnych (1,946 mld euro); Program Pomoc Techniczna ma zapewniać sprawne wdrażanie funduszy polityki spójności (570 mln euro); Program Polska Wschodnia ma poprawić pozycję konkurencyjną Polski wschodniej poprzez wzmocnienie rozwoju gospodarczego (2 mld euro) i Regionalne Programy Operacyjne, które mają zwiększać konkurencyjność regionów i podnosić jakość życia ich mieszkańców (proponowane środki to aż 28,089 mld euro).

Sprawdź również: Forum

Perspektywa na lata

 Perspektywa na następne kilka lat to przede wszystkim premiowanie przedsięwzięć wspierających i stymulujących gospodarkę. Najistotniejsze będą projekty wspierające innowację oraz działające na rzecz udynamicznienia gospodarki, przynoszące realne korzyści ekonomiczne. Głównymi odbiorcami unijnego wsparcia będą przedsiębiorcy oraz samorządy. Ma także zostać położony duży nacisk na działania, prowadzące do zmniejszenia rozwarstwienia społecznego i przestrzennego.

Autopromocja
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dokąd trzeba pojechać, aby obaczyć największą na świecie szopkę bożonarodzeniową? Samo Dzieciatko Jezus mierzy ponad trzy metry

  Największa szopka bożonarodzeniowa na świecie stanęła na głównym placu hiszpańskiego miasta Alicante. Figury Świętej Rodziny są gigantyczne. 

  MSZ: zmiany traktatów UE mają być procedowane w ciszy i wolniej; reforma traktatowa na Radzie Europejskiej wiosną 2024 roku

  Zgodnie z nowym pomysłem, zmiany traktatów UE mają być procedowane w ciszy i wolniej; najpierw propozycje mają trafić do Rady ds. Środowiska, na wiosnę mają być procedowane na Radzie Europejskiej; dlatego tak ważne jest, by presja w tej sprawie była kontynuowana - powiedział minister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk.

  Zamówienia publiczne 2024 - nowe progi unijne i nowy średni kurs złotego do euro

  Wiemy już jakie są progi unijne dla celów zamówień publicznych, ich równowartości w złotych, równowartości w złotych kwot wyrażonych w euro oraz średni kursu złotego w stosunku do euro stanowiący podstawę przeliczania wartości zamówień publicznych lub konkursów.

  Darmowe odblaski zawieszone na świątecznych choinkach w Warszawie. Do kiedy można odbierać?

  Jeszcze do 8 grudnia można w 35 punktach w Warszawie odebrać darmowe odblaski. Zawieszki znajdują się na świątecznych choinkach a cała akcja odbywa się w ramach wspólnej inicjatywy profilaktyczno-edukacyjnej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie oraz Straży Miejskiej m.st. Warszawy już po raz dziewiąty. 

  REKLAMA

  Dodatek osłonowy od 228,8 zł do 822,25 zł. Wnioski od 1 stycznia do 30 kwietnia 2024 r. Także przez Internet. Wypłata do końca czerwca 2024 r.

  Dodatek osłonowy od 228,8 zł do 822,25 zł. Wnioski od 1 stycznia do 30 kwietnia 2024 r. Wypłata do końca czerwca 2024 r. Takie są parametry zwaloryzowanego dodatku osłonowego.

  800 plus. ZUS: pierwsze przelewy już 2 stycznia 2024 r.. Są już terminy kolejnych

  Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska poinformowała, że od stycznia 2024 r. ZUS podniesie osobom uprawnionym automatycznie wysokość świadczenia wychowawczego z 500 zł do 800 zł miesięcznie. Nie trzeba składać żadnego dodatkowego wniosku. Pierwsze przelewy z 800 plus ZUS wyśle 2 stycznia 2024 r.

  Wynagrodzenia nauczycieli 2024. Co najmniej 30 proc. podwyżki, nie mniej niż 1500 zł. ZNP czeka na realizację obietnic wyborczych

  Od nowego rządu wyłonionego przez większość sejmową oczekujemy w 2024 roku jak najszybszego przystąpienia do realizacji deklaracji z kampanii wyborczej - powiedział prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz. Wskazał na zapowiedzianą 30 proc. podwyżkę wynagrodzeń nauczycieli.

  Umiejętności polskich piętnastolatków powyżej średniej OECD i UE [Badanie PISA 2022]

  We wszystkich trzech obszarach objętych międzynarodowym badaniem PISA 2022 wyniki polskich piętnastolatków są powyżej średniej dla krajów OECD oraz powyżej średniej uzyskanej przez uczniów z Unii Europejskiej. Jednocześnie są one niższe niż w poprzedniej edycji badania - poinformowano 5 grudnia 2023 r. Główną badaną dziedziną były umiejętności matematyczne.

  REKLAMA

  Jakim powietrzem oddychają dzieci w szkołach i przedszkolach? Temat stężenia dwutlenku węgla w budynkach to problem pomijany, nierozumiany - a wpływa na zdrowie, koncentrację, samopoczucie

  O tym jak wpływa stan techniczny budynków szkół i przedszkoli na powietrze jakim oddychają uczniowie i dlaczego problem jakości powierza i stężenia w nim dwutlenku węgla jest pomijany i nierozumiany – rozmawiamy z Elżbietą Lemańską-Błażowską z organizacji Rodzice dla Klimatu.

  Zimno? W tym miasteczku temperatura spadła do minus 58 stopni Celsjusza!

  Minus 58 stopni Celsjusza - taką temperaturę odnotowano w miejscowości Ojmiakon na Syberii, w republice Jakucji. Szacuje się, że z powodu wiatru i wilgoci odczuwalna temperatura może wynosić nawet minus 63 stopnie! Informacje podała agencja Reutera.

  REKLAMA