REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fundusze Unijne na lata 2014 – 2020

Fundusz Unijny na lata 2014 - 2020
Fundusz Unijny na lata 2014 - 2020
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Rada Europejska podjęła zasadnicze decyzje w kwestii budżetu unijnego na lata 2014 – 2020. Już tylko zatwierdzenie postanowień przez Parlament Europejski dzieli Polskę od otrzymania 72,9 miliarda euro na realizację polityki spójności. W pracach nad planowaniem wydatków i systemem inwestowania funduszy unijnych bierze udział Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.

Na co i ile przeznaczymy środków?

REKLAMA

REKLAMA

Środki otrzymane z budżetu polityki spójności na lata 2014 – 2020 Polska będzie mogła przeznaczyć m.in. na infrastrukturę (połączenia drogowe, kolej, transport publiczny), badania naukowe i ich komercjalizację, modernizację i cyfryzację kraju (szerokopasmowy dostęp do Internetu, e-usługi w administracji), a także rozwój przedsiębiorczości, włączenie społeczne i aktywizację zawodową.

W ramach Funduszy będzie funkcjonowało 6 programów krajowych, a także jeden ponadregionalny, zajmujący się województwami Polski wschodniej. Pełna kwota środków na programy krajowe nie została jeszcze rozdzielona, ze względu na ciągle jeszcze trwające prace nad budżetem w PE. Nie zostały także ostatecznie określone proporcje w ogólnej alokacji miedzy Europejskim Funduszem Rozwoju Regionalnego a Europejskim Funduszem Społecznym. Dlatego też na obecnym etapie można określić jedynie wstępne propozycje budżetów dla poszczególnych programów.

Czytaj także: Wsparcie dla miast w budżecie unijnym

Jakie mają być programy?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wyżej wymienione programy to: Program Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020, dotyczy wsparcia gospodarki, efektywnie korzystającej z zasobów i przyjaznej środowisku (proponowane środki – 24,158 mld euro); Program Inteligentny Rozwój ma pobudzać innowacyjność i konkurencyjność polskiej gospodarki, poprzez zwiększanie nakładów prywatnych na badania i rozwój (proponowane środki – 7,625 mld euro); Program Wiedza, Edukacja, Rozwój będzie skierowany na wspieranie jakości, skuteczności i otwartości szkolnictwa wyższego jako instrumentu gospodarki opartej o wiedzę (3,197 mld euro); Program Polska Cyfrowa jest przeznaczony dla obszaru technologii informacyjno-komunikacyjnych (1,946 mld euro); Program Pomoc Techniczna ma zapewniać sprawne wdrażanie funduszy polityki spójności (570 mln euro); Program Polska Wschodnia ma poprawić pozycję konkurencyjną Polski wschodniej poprzez wzmocnienie rozwoju gospodarczego (2 mld euro) i Regionalne Programy Operacyjne, które mają zwiększać konkurencyjność regionów i podnosić jakość życia ich mieszkańców (proponowane środki to aż 28,089 mld euro).

Sprawdź również: Forum

Perspektywa na lata

 Perspektywa na następne kilka lat to przede wszystkim premiowanie przedsięwzięć wspierających i stymulujących gospodarkę. Najistotniejsze będą projekty wspierające innowację oraz działające na rzecz udynamicznienia gospodarki, przynoszące realne korzyści ekonomiczne. Głównymi odbiorcami unijnego wsparcia będą przedsiębiorcy oraz samorządy. Ma także zostać położony duży nacisk na działania, prowadzące do zmniejszenia rozwarstwienia społecznego i przestrzennego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od 1 września 2025 r. zmiany w szkołach. Jedna godzina tygodniowo religii. Czy coś jeszcze się zmieni?

Ministra edukacji Barbara Nowacka ogłosiła, że od 1 września 2025 roku w polskich szkołach zostanie wprowadzona jedna godzina lekcji religii. To oznacza, że uczniowie będą mieli możliwość uczestniczenia w zajęciach religijnych raz w tygodniu.

Podwyżki wynagrodzeń nawet o 1000 zł dla pracowników samorządowych. Padł apel ZMP

 Związek Miast Polskich wyraził negatywną opinię o projekcie nowelizacji rozporządzenia dotyczącego wynagradzania pracowników samorządowych. 

Nauczyciele wciąż bez wynagrodzenia za opiekę nad uczniami. Od dziś wnioski. Wzór wniosku [Podróże z klasą]

Pomimo apeli ZNP nauczyciele wciąż bez wynagrodzenia za opiekę nad uczniami w czasie wycieczek szkolnych. Dziś rusza przyjmowanie wniosków do najnowszego programu dofinansowania wycieczek szkolnych (2-5 dni) [Podróże z klasą].

Zmiany w podstawie programowej. Nowa lista lektur bez Rymkiewicza i Dukaja

Minister Edukacji, Barbara Nowacka, ogłosiła, że do końca czerwca zostanie opublikowana podstawa programowa z listą lektur.

REKLAMA

W szkołach będzie jedna godzina lekcji religii. Będzie nowe rozporządzenie MEN

Barbara Nowacka, minister edukacji, poinformowała, że od 1 września 2025 r. w szkołach będzie jedna godzina lekcji religii. Lekcje będą mogły być prowadzone w grupach międzyklasowych.

Wojsko wypłaci 6000 zł mężczyznom i kobietom 18-35 lat. Ochotnicy zasilą rezerwę [Wakacje z wojskiem]

W pierwszym turnusie programu „Wakacje z wojskiem”, który rozpoczął się w ubiegłym tygodniu, udział bierze 3,5 tys. młodych Polaków w ponad 30 jednostkach wojskowych na terenie całego kraju. W sumie w okresie wakacyjnym odbędą się trzy tury szkolenia, a wniosek o udział złożyło już ponad 11 tys. osób.

Rada Języka Polskiego opublikowała PDF-a z nowymi zasadami ortografii. Zmiany w dużych literach. Prościej z imiesłowami

Rada Języka Polskiego opublikowała 11 nowych zasad polskiej ortografii. Nowe reguły pisowni w PDF-ie w artykule. Zmiany w dużych literach. Prościej z imiesłowami. 

Od 1 lipca 2024 r. 35-godzinny tydzień pracy dla urzędników. Startuje pilotażowy program

Już od 1 lipca 2024 roku urzędnicy miejscy w Lesznie będą pracować 35 godzin zamiast 40 godzin tygodniowo przy zachowaniu dotychczasowej wysokości wynagrodzenia i wymiaru urlopu wypoczynkowego. Wierzę, że moi pracownicy to docenią i sprostają wyzwaniu podniesienia efektywności pracy – mówi prezydent Leszna Grzegorz Rusiecki.

REKLAMA

Kto może dorabiać do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego? Wyjaśnienia ZUS

ZUS wyjaśnia, że przejście na nauczycielskie świadczenie kompensacyjne nie musi oznaczać końca aktywności zawodowej. Kadra pedagogiczna może w dalszym ciągu pracować, ale aby ZUS nie zawiesił czy nie zmniejszył wypłacanego świadczenia, trzeba spełnić określone warunki. Jakie?

Zmiany w nauczaniu religii. Rzecznik Praw Obywatelskich wyraził obawy

Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek wyraził obawy co do proponowanych zmian w organizacji nauki religii w szkołach. Projekt nowelizacji rozporządzenia ministra edukacji ma uelastyczniać możliwość organizacji lekcji religii i etyki, umożliwiając tworzenie grup dzieci z różnych roczników i oddziałów klasowych. Jednak RPO wskazuje na trudności związane z ochroną konstytucyjnego prawa do nauki oraz ochroną pracy. Nowa organizacja lekcji religii może prowadzić do redukcji zatrudnienia katechetów, dlatego RPO zwraca uwagę na potrzebę określenia mechanizmów pomocy dla tej grupy nauczycieli.

REKLAMA