Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kto i kiedy może otrzymać dopłaty bezpośrednie do gruntów rolnych

Monika Burzyńska
inforCMS
Rolnicy otrzymali już formularze wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich za 2008 rok. Ze względu na zmianę przepisów wspólnotowych różnią się one od tych, które trzeba było wypełnić w poprzednich latach. Od 15 marca rolnicy będą mogli je składać w biurach powiatowych ARiMR.

Czy kupujący może otrzymywać dopłaty

Planuję powiększenie mojego gospodarstwa rolnego, dlatego zamierzam dokupić grunt rolny należący do sąsiada. Chciałbym otrzymywać dopłaty bezpośrednie do tej ziemi. Czy osoba kupująca grunt w tym roku może otrzymywać płatności z nim związane? Kiedy powinienem go kupić, by tak się stało?

Tak

Nabywca gruntu może otrzymywać dopłaty bezpośrednie związane z jego posiadaniem. Jednak nie w każdym przypadku jest to możliwe. Kluczowe znaczenie ma data 31 maja 2008 r. 21 stycznia tego roku Rada Unii Europejskiej przyjęła bowiem rozporządzenie, zgodnie z którym płatności bezpośrednie będą przysługiwały rolnikowi, który posiada grunty rolne na dzień 31 maja roku, w którym został złożony wniosek. Można więc jednoznacznie stwierdzić, że do gruntów sprzedanych przed 31 maja płatności przysługują nabywcy.

Redakcja poleca: Przewodnik po zmianach przepisów 2015/2016 (książka)

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Natomiast, gdy przeniesienie prawa własności nastąpi po 31 maja, to płatności przysługiwać będą sprzedającemu (przekazującemu), a nie tak jak dotychczas rolnikowi, który kupił te grunty rolne. Jeśli więc nasz czytelnik chce otrzymywać dopłaty dotyczące zakupionego gruntu, to powinien zadbać o to, by podpisanie umowy sprzedaży miało miejsce przed 31 maja 2008 r.

Podobnie będzie w przypadku umowy dzierżawy. W przypadku gdy umowa dzierżawy zostanie podpisana przed 31 maja 2008 r., dzierżawca będzie mógł otrzymać dopłaty bezpośrednie. W sytuacji gdy umowa zostanie zawarta po tej dacie, to wydzierżawiający będzie uprawniony do ich otrzymania.

Czy można po raz czwarty posiać pszenicę

Mam pole nadające się pod uprawę pszenicy. Zamierzam wnioskować o dopłaty bezpośrednie do niego. Ile razy będę mógł siać na nim pszenicę, by nie naruszyć warunków dobrej kultury rolnej? Czy będę mógł przez kolejne cztery lata uprawiać na nim to zboże?

Nie

Wykorzystywanie tego samego gruntu pod uprawę pszenicy przez cztery kolejne lata będzie stanowiło naruszenie warunków utrzymania gruntu w dobrej kulturze rolnej. Lepiej nie planować takiego wykorzystania pola, z posiadaniem którego wiąże się otrzymywanie dopłat bezpośrednich. Trzeba od razu założyć, że pszenica będzie uprawiana na określonej powierzchni pola nie dłużej niż trzy kolejne lata.

Osoby ubiegające się o płatności bezpośrednie mają obowiązek utrzymywania gruntów rolnych w dobrej kulturze rolnej (zgodnie z normami). Od 2008 roku wprowadzony został wymóg polegający na tym, że w przypadku uprawy pszenicy, żyta, owsa i jęczmienia nie może być uprawiany ten sam gatunek zboża na tej samej powierzchni dłużej niż przez trzy lata. W związku z tym czytelnik musi liczyć się z tym, że na tym samym gruncie będzie mógł uprawiać np. pszenicę maksymalnie przez trzy kolejne lata. Posianie pszenicy czwarty raz nie będzie zgodne z zasadami utrzymywania gruntów w dobrej kulturze rolnej.

Trzeba przy tym zaznaczyć, że osoby ubiegające się o dopłaty bezpośrednie związane z gruntami przeznaczonymi pod zasiew zbóż (pszenicy, żyta, owsa i jęczmienia) powinny obszar ich uprawy wyrysować na dostarczonym załączniku graficznym. W przypadku jego braku, do wniosku należy dołączyć oświadczenie, które zawiera wykaz wszystkich działek, na których prowadzona jest uprawa zbóż.

Czy będzie można zmienić wniosek

Z uzyskanych przeze mnie w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informacji wynika, że wnioski o dopłaty bezpośrednie można będzie składać do 15 maja tego roku. Wiem jednak, że dla mnie to za wcześnie, ponieważ ostateczną decyzję w sprawie wykorzystania części gruntów będę mógł podjąć dopiero w czerwcu. Czy będzie można zmienić wniosek po jego złożeniu?

Tak

Istnieje możliwość wprowadzenia zmian do wniosku o przyznanie płatności na rok 2008, ale trzeba liczyć się z tym, że może to spowodować zmniejszenie jej wysokości.

Wnioski o przyznanie płatności na 2008 rok rolnicy mogą składać w biurach powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa właściwych ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę wnioskodawcy oraz za pośrednictwem poczty, w terminie od 15 marca do 15 maja 2008 r. Dopuszczalne jest też złożenie wniosku w terminie 25 dni kalendarzowych po tym terminie, czyli do 9 czerwca 2008 r., jednakże należy podkreślić, że należna rolnikowi płatność będzie pomniejszana o 1 proc. za każdy dzień roboczy opóźnienia.

Zmiany do złożonego wniosku o przyznanie płatności - z wyjątkiem płatności cukrowej - rolnicy będą mogli składać do 31 maja 2008 r.

Przepisy dopuszczają wprowadzenie zmian we wniosku o przyznanie płatności do 9 czerwca 2008 r., jednak zmiana ta spowoduje zmniejszenie o 1 proc. za każdy dzień roboczy opóźnienia kwoty płatności odnoszącej się do powierzchni działek, dla których dokonano zmian, lub powierzchni działek dodanych. Jeżeli przed upływem wyżej wspomnianych terminów Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa poinformuje rolnika o stwierdzonych nieprawidłowościach we wniosku lub jeśli powiadomiła rolnika o zamiarze przeprowadzenia kontroli na miejscu i ta kontrola ujawni nieprawidłowości, zmiany do wniosku nie będą uwzględnione w odniesieniu do działek rolnych, w przypadku których stwierdzono nieprawidłowości.

Czy wystarczy jeden wniosek

Zamierzam złożyć wniosek o dopłaty do pola przeznaczonego pod uprawę pszenicy. Oprócz tego chciałbym ubiegać się o płatności związane z uprawą truskawek. Czy mam to wykazać na jednym wniosku?

Tak

W 2008 roku rolnicy będą mogli na jednym formularzu wniosku ubiegać się o przyznanie jednolitej płatności obszarowej, płatności uzupełniających, płatności do upraw roślin energetycznych, przejściowych płatności z tytułu owoców miękkich, płatności do pomidorów, płatności cukrowej oraz pomocy finansowej z tytułu wspierania gospodarowania na obszarach górskich i innych obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania.

Zatem rolnik ubiegający się o przyznanie płatności z tytułu owoców miękkich nie musi wypełniać odrębnego wniosku o przyznanie tej płatności.

 

Kto będzie odpowiadał za dobrą kulturę rolną

Zamierzam sprzedać część pola, które kwalifikuje się do dopłat bezpośrednich. Nie wiem jeszcze dokładnie, kiedy dojdzie do zawarcia transakcji. Czy w sytuacji gdy sprzedam go np. we wrześniu, to obowiązek dotyczący utrzymywania tego pola w dobrej kulturze rolnej będzie obciążał mnie, a nie kupującego?

Tak

Jednym z warunków przyznawania płatności bezpośrednich jest utrzymywanie gruntów rolnych w dobrej kulturze rolnej przez cały rok kalendarzowy, w którym został złożony wniosek o przyznanie płatności. W przypadku gdy nasz czytelnik sprzeda grunt objęty dopłatami np. we wrześniu, to będzie mógł je otrzymać, pod warunkiem że grunty te będą utrzymywane w dobrej kulturze rolnej przez cały rok kalendarzowy, w którym złożył wniosek. Brak przestrzegania warunków dobrej kultury rolnej przez rolnika wnioskującego o płatność lub osobę, której przekazane zostały grunty, może spowodować pomniejszenie płatności rolnikowi, który ubiega się o płatność, co do zasady, wynoszące 3 proc. należnej kwoty płatności.

W związku z tym dobrze będzie już w zawieranej umowie sprzedaży zapisać postanowienia dotyczące płatności bezpośrednich. Pozwoli to uniknąć wszelkich wątpliwości mogących być źródłem konfliktów pomiędzy osobą sprzedającą grunt rolny i kupującym.

Czy można dostać dopłaty do 8 arów

Mam 5 ha dużego pola, jak również małą działkę rolną o powierzchni 8 arów. Czy to prawda, że od tego roku można dostać płatności dotyczące takiego małego gruntu?

Tak

Jest to możliwe ze względu na to, że zmieniły się przepisy wspólnotowe w zakresie definicji działki rolnej. Z jej nowego brzmienia wynika, że do ogólnej powierzchni działki rolnej można zaliczyć powierzchnie poniżej 0,1 hektara, jeżeli przylegają do działki rolnej i tworzą zwarty obszar gruntów. W związku z tym rolnicy składający wnioski o dopłaty bezpośrednie w 2008 roku mogą otrzymać jednolitą płatność obszarową do powierzchni gruntów rolnych mniejszych niż 10 arów (0,1 hektara). Umożliwi to rolnikom uzyskanie większej kwoty płatności. Dotychczasowe zasady uniemożliwiały włączenie pól o tak małej powierzchni do tej płatności.

Należy przy tym zaznaczyć, że we wniosku o przyznanie płatności rolnik podaje wszystkie grunty będące w jego posiadaniu, niezależnie od tego, czy ubiega się o przyznanie płatności do tych gruntów.

Czy można wliczyć oczko wodne

W moim gospodarstwie znajduje się oczko wodne mające prawie 80 mkw. Czy wypełniając wniosek o dopłaty bezpośrednie, mogę wliczyć je do powierzchni działki rolnej?

Tak

Do powierzchni działki rolnej kwalifikującej się do jednolitej płatności obszarowej (grupa upraw JPO) rolnik będzie mógł wliczyć przylegające do siebie powierzchnie mniejsze niż 0,1 ha, np. oczka wodne o powierzchni do 100 mkw., rowy, ogródki przydomowe. Należy przy tym wyraźnie zaznaczyć, że nie oznacza to, iż płatności bezpośrednie przysługują oddzielnie do rowów i oczek wodnych.

Podstawa prawna

• Ustawa z 26 stycznia 2007 r. o płatnościach w ramach wsparcia bezpośredniego (Dz.U. nr 35, poz. 217 z późn. zm.) zmieniona przyjętą przez Sejm RP 29 lutego 2008 r. ustawą o zmianie ustawy o płatnościach do gruntów rolnych i płatności cukrowej oraz ustawy o opłacie skarbowej.

MONIKA BURZYŃSKA

Poznaj pierwszą w Polsce Platformę Rachunkowości Budżetowej przygotowaną z myślą o księgowych w budżecie.
Skorzystaj z bezpłatnego dostępu przez 30 dni! Szczegóły promocji znajdziesz na www.inforrb.pl

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Polska zapłaci 20 000 euro kary za odmowę przyjęcia jednego emigranta? Górny limit to 30 000 osób

    Rada UE przyjęła stanowisko negocjacyjne w sprawie reformy regulacji migracyjnych

    Nowelizacja budżetu - dodatkowe pieniądze dla nauczycieli, sędziów, budżetówki. Rząd pracuje w długi weekend

    Ministrowie w piątek o godz. 10 zebrali się na posiedzeniu rządu, który zajmie się projektem nowelizacji tegorocznej ustawy budżetowej; dodatkowe środki mają być przekazane samorządom i przeznaczone na nagrody specjalne dla nauczycieli.

    1125 zł nie tylko dla nauczycieli w szkołach. Pracujący w przedszkolach też dostaną nagrodę

    Nagroda dla nauczycieli zostanie wypłacona nie tylko dla pracujących w szkołach. Wyniesie nie 900 zł jak zapowiadano początkowo, a 1125 zł. 

    MF: Kiedy urzędnicy podatkowi z różnych państw UE mogą prowadzić wspólne kontrole Polaków

    Urzędnicy podatkowi z różnych państw UE będą mogli prowadzić wspólne kontrole; także na terytorium Polski, o ile polska administracja odpowie na taki wniosek pozytywnie - poinformował Marcin Lachowicz z resortu finansów.

    Rząd przyznał 900 zł nagrody specjalnej dla każdego nauczyciela. A to nie koniec bonusów dla budżetówki

    900 zł nagrody specjalnej dla nauczycieli z okazji 250. rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej. Jest to efekt porozumienia rządu i NSZZ "Solidarność.

    Utrzymanie zdrowia stawów po 60. roku życia: przewodnik

    Z wiekiem nasze stawy mogą stać się bardziej podatne na zużycie, co prowadzi do takich schorzeń jak choroba zwyrodnieniowa stawów i uszkodzenia chrząstki. Istnieją jednak kroki, które możemy podjąć, aby utrzymać zdrowie. W tym „obszernym” przewodniku przedstawiamy najnowsze badania i zalecenia dotyczące utrzymania zdrowych stawów i zapobiegania schorzeniom związanym ze stawami.

    Czy opłaca się studiować? Sprawdź w systemie ELA

    6 czerwca 2023 roku Ośrodek Przetwarzania Informacji uruchomił na zlecenie Ministerstwa Edukacji i Nauki (MEiN) już ósmą edycję ogólnopolskiego systemu monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych (ELA).

    Akcja "Jak nie czytam, jak czytam" w 2023 r.

    Dziś odbędzie się kolejna edycja akcji "Jak nie czytam, jak czytam", podczas której uczniowie w całej Polsce w tym samym czasie będą czytać dla przyjemności. Jej celem jest stworzenie u dzieci i młodzieży pozytywnych skojarzeń związanych z książką.

     

    Jak zamawiać e-recepty przez aplikację mojeIKP?

    Pacjent, który stale przyjmuje leki na receptę, może teraz poprosić o ponowne ich wystawienie przez aplikację mojeIKP.

    ZUS: dodatkowe 450 mld zł dla 24 mln Polaków. Koniecznie zajrzyj na swoje konto emerytalne
    ZUS zwaloryzował konta ubezpieczonych. O 450 mld zł.
    Sąd Najwyższy uchylił umorzenie sprawy Mariusza Kamińskiego i innych b. szefów CBA. PiS: dywersja i działanie antykonstytucyjne

    Sąd Najwyższy uchylił 6 czerwca 2023 r. umorzenie sprawy Mariusza Kamińskiego i innych byłych szefów CBA, skazanych w pierwszej instancji i ułaskawionych przez prezydenta. Sprawa została przekazana do ponownego rozpoznania do sądu okręgowego. To jawna dywersja Sądu Najwyższego i działanie antykonstytucyjne, które ma doprowadzić do całkowitego chaosu prawnego - skomentował wyrok rzecznik PiS Rafał Bochenek.

    Apel pracodawców szpitali powiatowych do ministra zdrowia

    Pracodawcy szpitali powiatowych apelują do ministra zdrowia – czego oczekują? OZPSP zwrócił się do ministra zdrowia o niezwłoczne podjęcie działań, które w realny sposób zmienią i poprawią sytuację finansową placówek medycznych w Polsce. Potrzeba realnych zmian. 

    Ile kredyt studenckich zaciągnęli studenci w 2022 r.? Czy zmieni się kryterium dochodowe w 2023 r.?

    W latach 1998-2022 banki udzieliły kredytu studenckiego blisko 409 tys. studentów i doktorantów. W roku 2022 zawarto 1 280 takich umów.

    Czy warto studiować w 2023 r.?

    Decyzja o podjęciu studiów jest bardzo indywidualna i zależy od wielu czynników, takich jak interesy, cele kariery, sytuacja finansowa i inne osobiste okoliczności.

    Suplementacja chromem i lekkostrawna dieta korzystne dla wątroby

    Wątroba to organ bardzo narażony na skutki wysokotłuszczowej diety. Badania naukowców z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie wykazały, że najlepszym sposobem na poprawę jej funkcjonowania jest przejście na dietę lekkostrawną wraz z suplementowaniem chromu.

    Kiedy pracownik zdalny otrzyma do pracy jednocześnie laptop i monitor stacjonarny?

    Pracownicy pracujący przy użyciu laptopa powinni korzystać z monitora stacjonarnego. Pracodawca może alternatywnie wyposażyć stanowisko pracy w podstawkę zapewniającą ustawienie ekranu laptopa tak, aby jego górna krawędź znajdowała się na wysokości oczu, oraz w dodatkową klawiaturę i mysz. 

    10 godzin pracy od poniedziałku do czwartku. Piątek wolny. Pracodawcy wprowadzają skompresowany tydzień pracy [4 dni pracy]

    Deloitte testuje wdrożenie skompresowanego tygodnia pracy.

    W 2023 r. od rządu 616 mln zł więcej dla rolników

    Od 3 czerwca wyższa stawka zwrotu akcyzy od paliwa rolniczego.

    305 mln zł od rządu dla strażaków

    Minister Moskwa: w tym roku 305 mln zł na wozy ratowniczo-gaśnicze dla OSP.

    W Polsce sprzedano 200 000 pomp ciepła. Wiesz ile wyprodukowano w naszym kraju? [Wywiad]

    W 2022 roku sprzedano w naszym kraju ok. 200 tys. pomp ciepła, z czego jedynie 5 proc. wyprodukowano w Polsce. Importerzy zamawiają produkty pod własnym "brandem" i oferują jako polskie – powiedziała w rozmowie z PAP wiceprezes Izby Gospodarczej Urządzeń (IGU) OZE Aleksandra Jurkowska.

    Nowość: Krople do oczu spowalniają postęp krótkowzroczności u dzieci [Badania]

    Krople do oczu z niską dawką atropiny mogą spowolnić postęp krótkowzroczności u dzieci, ponieważ hamują nadmierne powiększanie się oka – informuje pismo „JAMA Ophthalmology”.

    Sposób na rekreację ruchową: taniec

    Regularne uprawianie aktywności fizycznej ma ogromne znaczenie. Szczególnie polecaną formą sportu jest taniec. Ma on wiele właściwości prozdrowotnych, poprawia samopoczucie, dodaje energii oraz pozwala nawiązać nowe kontakty towarzyskie. Warto więc już dziś udać się na zajęcia taneczne

    Kto może skorzystać z zamrożenia cen energii? Kiedy trzeba złożyć wniosek?

    Rolnicy, osoby z niepełnosprawnościami oraz posiadacze Karty Dużej Rodziny muszą pamiętać, że jeszcze tylko do końca czerwca br. mają czas na złożenie wniosków umożliwiających skorzystanie w tym roku z preferencyjnych rozliczeń cen energii ujętych w Tarczy Solidarnościowej.

    Kiedy święto Bożego Ciała w 2023 r? Historia. Koszt długiego weekendu 2023 r.

    W 2023 r. Boże Ciało przypada 8 czerwca 2023 r. Polacy wzięli urlopy w piątek 9 czerwca. I pojadą na długi weekend. Sporo zapłacą za wypoczynek. Wiadomo inflacja. 

    Do końca czerwca strażacy mogą otrzymać 10 000 zł na każdą jednostkę OSP

    Jednostki OSP mogą do 10 000 zł w programie dofinansowania Fundacji Grupy PERN.