REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak przyznanie ulg w podatkach lokalnych wpływa na inwestycje w gminie

EM

REKLAMA

REKLAMA

Rada gminy może w drodze uchwały ustalić na dany rok pewne ulgi podatkowe, np. w podatku od nieruchomości związane m.in. z tworzeniem nowych miejsc pracy. Czy zachęty podatkowe wpływają na inwestycje w gminie?

BARBARA FLORYS

inspektor do spraw środków pomocowych i obsługi inwestorów Urzędu Miasta i Gminy Murowana Goślina (województwo wielkopolskie)


Inwestorów, z którymi współpracują jednostki administracji lokalnej, można podzielić na dwie grupy. Pierwsza to inwestorzy zamierzający zainwestować na terenie danej gminy. Druga dotyczy przedsiębiorców, którzy już na jej obszarze działają.

W ramach pierwszej grupy (firm już obecnych na terenie danego samorządu) można stwierdzić, że ulgi w podatkach lokalnych (zwłaszcza w podatku od nieruchomości) nie są już, tak jak jeszcze kilka lat temu, warunkiem decydującym o zlokalizowaniu inwestycji na danym terenie. Obecnie bardziej istotne dla nowo lokujących się firm są: dogodność położenia terenu, bliskość ciągów komunikacyjnych, uzbrojenie działki w media (odpowiednia moc energii, sieć wodociągowa, sieć kanalizacyjna, możliwość spustu wód deszczowych), aktualność miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, a co w dzisiejszych czasach ważne: dostępność odpowiedniej liczby wykwalifikowanej siły roboczej.

Z reguły niższe stawki podatkowe są interesujące, gdy dotyczą one tylko pierwszego okresu działalności firmy na terenie danego samorządu, a przedsiębiorstwa biorą pod uwagę w swoich biznesplanach różne determinanty powodzenia inwestycji w perspektywie długoterminowej (co najmniej kilkuletniej).

Rozpatrując atrakcyjność ulg podatkowych dla drugiej grupy inwestorów, a mianowicie już obecnych na danym terenie, należy stwierdzić, że ulgi podatkowe, zwłaszcza dotyczące zniżek za tworzenie nowych miejsc pracy, są dość istotne dla firm już działających, zwłaszcza globalnych. Dla tych przedsiębiorstw, oprócz oczywistych parametrów makroekonomicznych, takich jak np. cena siły roboczej, ważny staje się tzw. after care service, czyli profesjonalna obsługa ze strony danego samorządu, w trakcie całego okresu działalności firmy na jego terenie. Tutaj pojawia się także kwestia udogodnień, w tym zniżek w podatku od nieruchomości, oferowanych za adaptację lub budowę nowych obiektów na cele działalności gospodarczej lub tworzenie nowych miejsc pracy. W obecnej dobie globalizacji przedsiębiorstw, najistotniejszych przy decyzjach delokalizacyjnych, nie tylko pomiędzy regionami danego kraju, ale zwłaszcza pomiędzy krajami, staje się dbałość o każdy element obsługi.

Tutaj właśnie pojawia się nacisk na każdą możliwość obniżenia kosztów, czyli również płaconych podatków lokalnych. Lecz jest ona tylko dodatkiem do innych elementów obsługi, jak np. usprawniania procedur administracyjnych czy uzbrajania terenu w wymagane media. Dla firm nowo lokalizujących się na terenie danego samorządu, ulgi podatkowe są tylko elementem dodatkowym branym pod uwagę w analizie ekonomicznej, zwłaszcza ze względu na krótki okres ich obowiązywania (z reguły jeden rok).

WNIOSEK

Należałoby uznać, że ulgi w podatkach lokalnych (w tym zwłaszcza w podatku od nieruchomości) mogą być dodatkowym atutem gminy w obsłudze inwestorów, ale zawsze podstawowym musi być profesjonalizm i elastyczność w codziennych kontaktach przez cały okres działalności przedsiębiorstwa na terenie danego samorządu.

(EM)

PODSTAWA PRAWNA

l Art. 7 ust. 3 oraz art. 12 ust. 4 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz.U. z 2006 r. nr 121, poz. 844 ze zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Okres przejściowy dla e-Doręczeń do końca 2025 r. W celu zapewnienia skutecznego wdrożenia w podmiotach publicznych

Wprowadzenie okresu przejściowego dla e-Doręczeń do 31 grudnia 2025 r. dla podmiotów publicznych. Tak zakłada projekt nowelizacji ustawy opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

CKE: harmonogram egzaminów zawodowych i potwierdzających kwalifikacje w 2025 roku

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała harmonogram egzaminów zawodowych i egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie, które będą przeprowadzane w 2025 r. w sesji zimowej - w styczniu oraz w sesji letniej - w czerwcu i na początku lipca.

Rewolucja w przychodniach już od 24 sierpnia. Problemy ginekologiczne i kardiologiczne rozwiążesz na innych zasadach

Od soboty, 24 sierpnia pacjenci mogą korzystać z centralnej elektronicznej rejestracji na wybrane świadczenia. Pacjenci w ramach programu pilotażowego mogą samodzielnie zapisywać się i odwoływać wizyty online w poradniach kardiologicznych i w ramach dwóch programów ginekologicznych.

Masowa likwidacja porodówek? Gdzie? 1/3 nie spełnia limitu 400 porodów rocznie. Bez tego nie będzie umowy z NFZ

W sierpniu 2024 r. Ministerstwo Zdrowia przekazało do konsultacji publicznych projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw. To element reformy szpitalnictwa, która m.in. zmienia zasady kwalifikacji szpitali do tzw. sieci. Projekt ten przewiduje, że w przypadku profilu położnictwo i ginekologia o kwalifikacji miałaby decydować minimalna liczba odebranych porodów. Resort zdrowia wstępnie określił ją na około 400 rocznie. Szpitale w "sieci" mają umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia, co ma im gwarantować ciągłość i stabilność finansowania.

REKLAMA

Stypendia: Uczniowie dostali po 5000 zł od premiera. Teraz wnioski do fundacji i uczelni składają studenci

Otwierają się okienka na składanie wniosków o stypendia dla studentów. Miejsce składania wniosków: uczelnie i fundacje. Rok akademicki rozpoczyna się przecież już w październiku. Rok szkolny w szkołach zaczyna się miesiące wcześniej. Dlatego stypendia dla uczniów ruszyły wcześniej. Przykładem są stypendia premiera w łącznej kwocie 20 mln zł dla 4000 uczniów.

Depresja okołoporodowa. Dlaczego tak mało zwraca się uwagę na zdrowie psychiczne kobiet w ciąży, połogu i po stracie?

Depresja okołoporodowa dotyczy bardzo wielu kobiet. Tymczasem ponad 70 proc. matek, które urodziły dziecko w latach 2019-2024 nie miało przeprowadzonej obowiązkowej oceny ryzyka wystąpienia tej choroby. 

Chciał okraść mieszkanie, ale pogrążył się w lekturze książki

Do niecodziennego włamania doszło w jednym z mieszkań w Rzymie. Złodziej, przeszukując sypialnię natknął się na leżącą na szafce książkę. Zaczął czytać z zainteresowaniem. Przerwał dopiero, gdy do mieszkania wkroczyła wezwana przez właściciela apartamentu policja. 

5 zmian w roku szkolnym 2024/2025 r. Co zmienia się dla ucznia, rodzica i nauczyciela

Uczniów czeka uszczuplona podstawa programowa, a nauczycieli standardy zatrudniania specjalistów, które w pełni zaczną obowiązywać od roku szkolnego 2024/2025. Rodzice uczniów z Ukrainy powinni przygotować się na uzależnienie wypłat świadczeń wychowawczych (tzw. 800 plus) od realizacji obowiązku szkolnego. To jednak nie wszystkie nowości. Oto 5 kolejnych ważnych zmian!

REKLAMA

L4 z kodem "C" - co oznacza? Duży wzrost tego typu zwolnień lekarskich

W 2022 r. wydano 6,1 tys. zwolnień lekarskich z kodem "C". W 2023 r. było to już 6,6 tys. Tak wynika z raportu ZUS dotyczącego absencji w pracy z powodu choroby w 2023 r. Kod ten oznacza, że zwolnienie zostało wystawione w przypadku niezdolności do pracy spowodowanej nadużyciem alkoholu. 

Noszenie maseczek wraca. Jest wyraźne ostrzeżenie GIS

Główny Inspektor Sanitarny informuje o wzrastającej liczbie zakażeń na Covid-19. W związku z tym zapowiada nowe zalecenia, które mają dotyczyć m.in. obowiązku noszenia maseczek. GIS ostrzega przed szczytem zachorowań, który spodziewany jest w drugiej połowie października.

REKLAMA