REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak przyznanie ulg w podatkach lokalnych wpływa na inwestycje w gminie

EM

REKLAMA

REKLAMA

Rada gminy może w drodze uchwały ustalić na dany rok pewne ulgi podatkowe, np. w podatku od nieruchomości związane m.in. z tworzeniem nowych miejsc pracy. Czy zachęty podatkowe wpływają na inwestycje w gminie?

BARBARA FLORYS

inspektor do spraw środków pomocowych i obsługi inwestorów Urzędu Miasta i Gminy Murowana Goślina (województwo wielkopolskie)


Inwestorów, z którymi współpracują jednostki administracji lokalnej, można podzielić na dwie grupy. Pierwsza to inwestorzy zamierzający zainwestować na terenie danej gminy. Druga dotyczy przedsiębiorców, którzy już na jej obszarze działają.

W ramach pierwszej grupy (firm już obecnych na terenie danego samorządu) można stwierdzić, że ulgi w podatkach lokalnych (zwłaszcza w podatku od nieruchomości) nie są już, tak jak jeszcze kilka lat temu, warunkiem decydującym o zlokalizowaniu inwestycji na danym terenie. Obecnie bardziej istotne dla nowo lokujących się firm są: dogodność położenia terenu, bliskość ciągów komunikacyjnych, uzbrojenie działki w media (odpowiednia moc energii, sieć wodociągowa, sieć kanalizacyjna, możliwość spustu wód deszczowych), aktualność miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, a co w dzisiejszych czasach ważne: dostępność odpowiedniej liczby wykwalifikowanej siły roboczej.

Z reguły niższe stawki podatkowe są interesujące, gdy dotyczą one tylko pierwszego okresu działalności firmy na terenie danego samorządu, a przedsiębiorstwa biorą pod uwagę w swoich biznesplanach różne determinanty powodzenia inwestycji w perspektywie długoterminowej (co najmniej kilkuletniej).

Rozpatrując atrakcyjność ulg podatkowych dla drugiej grupy inwestorów, a mianowicie już obecnych na danym terenie, należy stwierdzić, że ulgi podatkowe, zwłaszcza dotyczące zniżek za tworzenie nowych miejsc pracy, są dość istotne dla firm już działających, zwłaszcza globalnych. Dla tych przedsiębiorstw, oprócz oczywistych parametrów makroekonomicznych, takich jak np. cena siły roboczej, ważny staje się tzw. after care service, czyli profesjonalna obsługa ze strony danego samorządu, w trakcie całego okresu działalności firmy na jego terenie. Tutaj pojawia się także kwestia udogodnień, w tym zniżek w podatku od nieruchomości, oferowanych za adaptację lub budowę nowych obiektów na cele działalności gospodarczej lub tworzenie nowych miejsc pracy. W obecnej dobie globalizacji przedsiębiorstw, najistotniejszych przy decyzjach delokalizacyjnych, nie tylko pomiędzy regionami danego kraju, ale zwłaszcza pomiędzy krajami, staje się dbałość o każdy element obsługi.

Tutaj właśnie pojawia się nacisk na każdą możliwość obniżenia kosztów, czyli również płaconych podatków lokalnych. Lecz jest ona tylko dodatkiem do innych elementów obsługi, jak np. usprawniania procedur administracyjnych czy uzbrajania terenu w wymagane media. Dla firm nowo lokalizujących się na terenie danego samorządu, ulgi podatkowe są tylko elementem dodatkowym branym pod uwagę w analizie ekonomicznej, zwłaszcza ze względu na krótki okres ich obowiązywania (z reguły jeden rok).

WNIOSEK

Należałoby uznać, że ulgi w podatkach lokalnych (w tym zwłaszcza w podatku od nieruchomości) mogą być dodatkowym atutem gminy w obsłudze inwestorów, ale zawsze podstawowym musi być profesjonalizm i elastyczność w codziennych kontaktach przez cały okres działalności przedsiębiorstwa na terenie danego samorządu.

(EM)

PODSTAWA PRAWNA

l Art. 7 ust. 3 oraz art. 12 ust. 4 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz.U. z 2006 r. nr 121, poz. 844 ze zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  D. Tusk odblokował unijne pieniądze na polskie KPO [137 mld euro, 600 mld zł]. W przyszłym tygodniu dwie ważne decyzje. von der Leyen: Razem będziemy bronić praworządności w całej Europie

  Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Belgii Alexander De Croo w piątek 23 lutego 2023 r. rozmawiali w Warszawie z premierem Tuskiem. Przewodnicząca KE poinformowała po spotkaniu, że w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje ws. funduszy europejskich dla Polski. Uwolnią one do 137 mld euro z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy.

  PFRON: Od 1 marca wnioski o samochody dla osób niepełnosprawnych. Dopłata 80% od 150 000 zł albo 85% od 130 000 zł

  Maksymalna wartość samochodu objęta wsparciem wynosi 300 000 zł (osoba niepełnosprawna jest kierowcą) albo 230 000 zł (opiekun jest kierowcą). Muszą to być samochody dostosowane do potrzeb osób korzystających w poruszaniu się wózkiem inwalidzkim.

  Depresja nie wybiera. Ale na dobrostan psychiczny może wpłynąć dieta albo... pies

  23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. To dobra okazja do tego, aby przypomnieć sobie, że ta choroba może dotknąć każdego. Gdzie szukać pomocy? Jak poprawić swój dobrostan psychiczny? 

  Stawki uposażenia żołnierzy zawodowych w 2024 roku [Tabela]. Podwyżka z wyrównaniem od 1 stycznia. Rozporządzenie już obowiązuje. Będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową

  W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 16 lutego 2024 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych zostały określone te stawki ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenie weszło w życie 21 lutego 2024 r. Od 1 kwietnia 2024 r. będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową żołnierzy zawodowych.

  REKLAMA

  Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

  Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

  Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I. Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

  W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

  Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

  W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

  Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

  Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

  REKLAMA

  Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

  W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

  REKLAMA