REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak przyznanie ulg w podatkach lokalnych wpływa na inwestycje w gminie

EM

REKLAMA

REKLAMA

Rada gminy może w drodze uchwały ustalić na dany rok pewne ulgi podatkowe, np. w podatku od nieruchomości związane m.in. z tworzeniem nowych miejsc pracy. Czy zachęty podatkowe wpływają na inwestycje w gminie?

BARBARA FLORYS

inspektor do spraw środków pomocowych i obsługi inwestorów Urzędu Miasta i Gminy Murowana Goślina (województwo wielkopolskie)


Inwestorów, z którymi współpracują jednostki administracji lokalnej, można podzielić na dwie grupy. Pierwsza to inwestorzy zamierzający zainwestować na terenie danej gminy. Druga dotyczy przedsiębiorców, którzy już na jej obszarze działają.

W ramach pierwszej grupy (firm już obecnych na terenie danego samorządu) można stwierdzić, że ulgi w podatkach lokalnych (zwłaszcza w podatku od nieruchomości) nie są już, tak jak jeszcze kilka lat temu, warunkiem decydującym o zlokalizowaniu inwestycji na danym terenie. Obecnie bardziej istotne dla nowo lokujących się firm są: dogodność położenia terenu, bliskość ciągów komunikacyjnych, uzbrojenie działki w media (odpowiednia moc energii, sieć wodociągowa, sieć kanalizacyjna, możliwość spustu wód deszczowych), aktualność miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, a co w dzisiejszych czasach ważne: dostępność odpowiedniej liczby wykwalifikowanej siły roboczej.

Z reguły niższe stawki podatkowe są interesujące, gdy dotyczą one tylko pierwszego okresu działalności firmy na terenie danego samorządu, a przedsiębiorstwa biorą pod uwagę w swoich biznesplanach różne determinanty powodzenia inwestycji w perspektywie długoterminowej (co najmniej kilkuletniej).

Rozpatrując atrakcyjność ulg podatkowych dla drugiej grupy inwestorów, a mianowicie już obecnych na danym terenie, należy stwierdzić, że ulgi podatkowe, zwłaszcza dotyczące zniżek za tworzenie nowych miejsc pracy, są dość istotne dla firm już działających, zwłaszcza globalnych. Dla tych przedsiębiorstw, oprócz oczywistych parametrów makroekonomicznych, takich jak np. cena siły roboczej, ważny staje się tzw. after care service, czyli profesjonalna obsługa ze strony danego samorządu, w trakcie całego okresu działalności firmy na jego terenie. Tutaj pojawia się także kwestia udogodnień, w tym zniżek w podatku od nieruchomości, oferowanych za adaptację lub budowę nowych obiektów na cele działalności gospodarczej lub tworzenie nowych miejsc pracy. W obecnej dobie globalizacji przedsiębiorstw, najistotniejszych przy decyzjach delokalizacyjnych, nie tylko pomiędzy regionami danego kraju, ale zwłaszcza pomiędzy krajami, staje się dbałość o każdy element obsługi.

Tutaj właśnie pojawia się nacisk na każdą możliwość obniżenia kosztów, czyli również płaconych podatków lokalnych. Lecz jest ona tylko dodatkiem do innych elementów obsługi, jak np. usprawniania procedur administracyjnych czy uzbrajania terenu w wymagane media. Dla firm nowo lokalizujących się na terenie danego samorządu, ulgi podatkowe są tylko elementem dodatkowym branym pod uwagę w analizie ekonomicznej, zwłaszcza ze względu na krótki okres ich obowiązywania (z reguły jeden rok).

WNIOSEK

Należałoby uznać, że ulgi w podatkach lokalnych (w tym zwłaszcza w podatku od nieruchomości) mogą być dodatkowym atutem gminy w obsłudze inwestorów, ale zawsze podstawowym musi być profesjonalizm i elastyczność w codziennych kontaktach przez cały okres działalności przedsiębiorstwa na terenie danego samorządu.

(EM)

PODSTAWA PRAWNA

l Art. 7 ust. 3 oraz art. 12 ust. 4 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz.U. z 2006 r. nr 121, poz. 844 ze zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

Top 10 szkół przyjaznych LGBTQ+ w 2024 roku. Nowy ranking

W ramach 4. ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, przeprowadzonej pod hasłem "Szkoła Zaufania", zebrano opinie 20 tys. osób. Po raz pierwszy wyniki zostały zaprezentowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Szkoły, które zdobyły najwyższe miejsca, otrzymają tarcze z rysunkiem tęczy i napisem "Szkoła Zaufania".

Europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami. Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy

Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy, które mają na celu ułatwienie życia osobom z niepełnosprawnościami w całej Unii Europejskiej. Przepisy te wprowadzają ogólnounijną kartę dla osób z niepełnosprawnościami oraz europejską kartę parkingową dla osób z niepełnosprawnościami.

REKLAMA

Rada Krajowa KO zatwierdziła listy do Parlamentu Europejskiego. Sienkiewicz podał się do dymisji

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Na czele list znajdują się znane postacie, w tym członkowie rządu.

Jak walczyć z przymrozkami? Gdzie? kiedy? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami? [prognoza pogody]

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi jabłoniami, gruszami, śliwami, borówką, porzeczkami?

Jaka jest liczba ludności w Polsce? Dane GUS

Liczba ludności w Polsce znów się zmniejszyła. Ile wynosi na koniec I kwartału 2024 r.? GUS podał dane. 

Różowe skrzyneczki w szkołach. MEN pracuje nad nowym projektem

Wiceminister edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz poinformowała, że resort bierze pod uwagę kwestię dostępności w szkołach tzw. różowych skrzyneczek ze środkami higieny intymnej. Przekazała, że w środę spotka się w tej sprawie z przedstawicielami samorządu.

REKLAMA

ZNP: gwałtowna zainteresowanie nauczycieli urlopami dla poratowania zdrowia. Emerytury stażowe bez tego urlopu

W ciągu ostatnich trzech lat o 40 proc. wzrosła liczba wniosków nauczycieli o urlopy dla poratowania zdrowia, a także liczba zwolnień lekarskich. Nie skorzystają z urlopu nauczyciele na wcześniejszych emeryturach.

Nowa lista lektur. Co proponuje Ministerstwo Edukacji Narodowej?

W projekcie MEN znalazły się m.in. lektury szkolne wydane w ostatnich latach. Jakie pozycje zniknęły z listy?

REKLAMA