REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaką infrastrukturę turystyczną można sfinansować dzięki RPO

_ AO

REKLAMA

REKLAMA

Czy regionalne programy operacyjne różnią się znacznie w zakresie finansowania przedsięwzięć turystycznych? W jakiej wysokości potrzebny jest wkład własny, jednostki samorządu terytorialnego?

ARTUR CABAJEWSKI

REKLAMA

project manager, Eficom

REKLAMA

Nowy okres programowania unijnego 2007-2013 daje samorządom terytorialnym szerokie możliwości wspierania rozwoju infrastruktury turystycznej. Jej wieloletnie niedoinwestowanie, ubogie zaplecze usługowe i słaba (lub negatywna) promocja spowodowały, że polska turystyka wymaga sporych nakładów, aby konkurować na równi ze starszymi krajami Unii Europejskiej. Z pomocą przychodzi Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego (EFRR), a w węższym zakresie Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW). W Polsce zarządzanie większą częścią środków EFRR na rozwój turystyki zostało przekazane samorządom województw. Wskazane przez nie instytucje wdrażające (zazwyczaj urzędy marszałkowskie) będą udzielać dotacji w ramach regionalnych programów operacyjnych (RPO). Ponieważ każde województwo ma swój RPO, poszczególne regiony będą preferować różnego typu projekty. W większości regionów, na listach przykładowych projektów powtarzają się takie przedsięwzięcia, jak: budowa i modernizacja bazy noclegowej i gastronomicznej, rozwój obiektów sportowo-rekreacyjnych, tras turystycznych, ścieżek rowerowych czy przystosowanie obiektów zabytkowych do celów turystycznych, np. hotelarskich. Niektóre programy podkreślają specyfikę danego regionu. Na przykład, wyżynne i górskie województwo małopolskie zachęca potencjalnych beneficjentów do ubiegania się o dotację m.in. na rozwój stacji narciarskich oraz inwestycje w schroniska. Z kolei w regionie warmińsko-mazurskim planuje się dofinansować zagospodarowanie nieczynnych linii kolejowych oraz inwestycje w trasy kajakowe i zagospodarowanie brzegów jezior.

Możliwości otwierają się również przed uzdrowiskami. Przykładowo, RPO Warmia i Mazury przewiduje dofinansowanie parków zdrojowych i kinezyterapeutycznych, ścieżek zdrowia, skwerów i pijalni uzdrowiskowych. Ponieważ turystykę wiele łączy z kulturą, RPO uwzględniają także szeroko rozumiany rozwój infrastruktury kulturalnej.

Pod kątem zasad dofinansowania infrastruktury turystycznej z RPO, poszczególne województwa najbardziej różnią się w wymogach co do wkładu własnego. Dla przykładu, samorządy w województwie mazowieckim muszą wnieść wkład własny w wysokości 3 proc. (o ile nie występuje pomoc publiczna), w województwie warmińsko-mazurskim - 10 proc., a w województwie małopolskim - 25 proc. Jeśli chodzi o dopuszczalną wartość projektów, regiony również wykazują zróżnicowanie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

REKLAMA

Na terenach objętych Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013 (PROW), czyli na obszarach wiejskich i w miastach do 5 tys. mieszkańców, wsparcie dla samorządów w ramach RPO może być udzielone na projekty przewidujące wartość dofinansowania powyżej 500 tys. zł. Wynika to z tzw. linii demarkacyjnej. Należy pamiętać, że poszczególne RPO także i w tej kwestii mogą się nieco różnić.

PROW jest programem ogólnokrajowym. W ramach działania Odnowa i rozwój wsi samorządy gmin wiejskich, wiejsko-miejskich i miast liczących do 5 tys. mieszkańców będą mogły ubiegać się o dotację ze środków EFRROW na projekty inwestycyjne dotyczące m.in. infrastruktury turystycznej, kulturalnej i sportowo-rekreacyjnej. Poziom pomocy z EFRROW może wynieść maksymalnie 75 proc. wartości inwestycji. Maksymalna wysokość pomocy na realizację projektów w jednej miejscowości nie może przekroczyć 500 tys. zł (w całym okresie programowania 2007-2013). Działanie będzie wdrażane przez samorządy wojewódzkie.

AO

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

  W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

  Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

  Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

  Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

  W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

  REKLAMA

  Zmiany w KRS 2024 - rząd Tuska przyjął projekt nowelizacji

  Na posiedzeniu 20 lutego 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS), przygot4owany przez Ministra Sprawiedliwości. 

  Podwyżki dla nauczycieli w 2024 roku - rozporządzenie podpisane

  W dniu 20 lutego 2024 r. Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie określające minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Wynagrodzenie nauczycieli początkujących rośnie o 33%, a w przypadku nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrost wynosi 30%. Podpisane rozporządzenie skierowano do publikacji w Dzienniku Ustaw. Wzrost wynagrodzeń jest możliwy z powodu zwiększenia subwencji oświatowej.

  Ile jest osób w kryzysie bezdomności w Polsce? W nocy z 28 na 29 odbędzie się liczenie

  Ile jest w Polsce osób w kryzysie bezdomności? Dokładne szacunki nie są znane. Ostatnie badanie miało miejsce w 2019 r. W tym roku, w nocy z 28 na 29 lutego w całej Polsce zostanie przeprowadzone liczenie osób w kryzysie bezdomności. 

  Podwyżki w budżetówce 2024. Komu +10%,+20% a nawet +47%? Wyższe kwoty wynagrodzenia zasadniczego w kategoriach zaszeregowania [projekt rozporządzenia]

  W dniu 20 lutego 2024 r. został opublikowany projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniający rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w niektórych państwowych jednostkach budżetowych. Jakie podwyżki wynikają z tego projektu? O ile wzrosną wynagrodzenia?

  REKLAMA

  Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana 27 lutego, tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę"

  Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana w dniu 27 lutego 2024 roku, odbędzie się tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę". Tak zapowiadają strajkujący rolnicy, którzy chcą m.in. żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu.

  Badania naukowe: Nadmiar białka w diecie szkodzi tętnicom. To wyższe ryzyko miażdżycy

  Spożywanie zbyt dużych ilości białka zwiększa ryzyko miażdżycy. Winę za to ponosi aminokwas leucyna – informuje pismo “Nature Metabolism”. Odkryty przez naukowców z University of Pittsburgh School of Medicine mechanizm molekularny sprawia, że nadmierna ilość białka w diecie może zwiększać ryzyko miażdżycy.

  REKLAMA