Kategorie

Jaką infrastrukturę turystyczną można sfinansować dzięki RPO

_ AO
Czy regionalne programy operacyjne różnią się znacznie w zakresie finansowania przedsięwzięć turystycznych? W jakiej wysokości potrzebny jest wkład własny, jednostki samorządu terytorialnego?

ARTUR CABAJEWSKI

project manager, Eficom

Reklama

Nowy okres programowania unijnego 2007-2013 daje samorządom terytorialnym szerokie możliwości wspierania rozwoju infrastruktury turystycznej. Jej wieloletnie niedoinwestowanie, ubogie zaplecze usługowe i słaba (lub negatywna) promocja spowodowały, że polska turystyka wymaga sporych nakładów, aby konkurować na równi ze starszymi krajami Unii Europejskiej. Z pomocą przychodzi Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego (EFRR), a w węższym zakresie Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW). W Polsce zarządzanie większą częścią środków EFRR na rozwój turystyki zostało przekazane samorządom województw. Wskazane przez nie instytucje wdrażające (zazwyczaj urzędy marszałkowskie) będą udzielać dotacji w ramach regionalnych programów operacyjnych (RPO). Ponieważ każde województwo ma swój RPO, poszczególne regiony będą preferować różnego typu projekty. W większości regionów, na listach przykładowych projektów powtarzają się takie przedsięwzięcia, jak: budowa i modernizacja bazy noclegowej i gastronomicznej, rozwój obiektów sportowo-rekreacyjnych, tras turystycznych, ścieżek rowerowych czy przystosowanie obiektów zabytkowych do celów turystycznych, np. hotelarskich. Niektóre programy podkreślają specyfikę danego regionu. Na przykład, wyżynne i górskie województwo małopolskie zachęca potencjalnych beneficjentów do ubiegania się o dotację m.in. na rozwój stacji narciarskich oraz inwestycje w schroniska. Z kolei w regionie warmińsko-mazurskim planuje się dofinansować zagospodarowanie nieczynnych linii kolejowych oraz inwestycje w trasy kajakowe i zagospodarowanie brzegów jezior.

Możliwości otwierają się również przed uzdrowiskami. Przykładowo, RPO Warmia i Mazury przewiduje dofinansowanie parków zdrojowych i kinezyterapeutycznych, ścieżek zdrowia, skwerów i pijalni uzdrowiskowych. Ponieważ turystykę wiele łączy z kulturą, RPO uwzględniają także szeroko rozumiany rozwój infrastruktury kulturalnej.

Pod kątem zasad dofinansowania infrastruktury turystycznej z RPO, poszczególne województwa najbardziej różnią się w wymogach co do wkładu własnego. Dla przykładu, samorządy w województwie mazowieckim muszą wnieść wkład własny w wysokości 3 proc. (o ile nie występuje pomoc publiczna), w województwie warmińsko-mazurskim - 10 proc., a w województwie małopolskim - 25 proc. Jeśli chodzi o dopuszczalną wartość projektów, regiony również wykazują zróżnicowanie.

 

Reklama

Na terenach objętych Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013 (PROW), czyli na obszarach wiejskich i w miastach do 5 tys. mieszkańców, wsparcie dla samorządów w ramach RPO może być udzielone na projekty przewidujące wartość dofinansowania powyżej 500 tys. zł. Wynika to z tzw. linii demarkacyjnej. Należy pamiętać, że poszczególne RPO także i w tej kwestii mogą się nieco różnić.

PROW jest programem ogólnokrajowym. W ramach działania Odnowa i rozwój wsi samorządy gmin wiejskich, wiejsko-miejskich i miast liczących do 5 tys. mieszkańców będą mogły ubiegać się o dotację ze środków EFRROW na projekty inwestycyjne dotyczące m.in. infrastruktury turystycznej, kulturalnej i sportowo-rekreacyjnej. Poziom pomocy z EFRROW może wynieść maksymalnie 75 proc. wartości inwestycji. Maksymalna wysokość pomocy na realizację projektów w jednej miejscowości nie może przekroczyć 500 tys. zł (w całym okresie programowania 2007-2013). Działanie będzie wdrażane przez samorządy wojewódzkie.

AO

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  1 sty 2000
  18 maja 2021
  Zakres dat:

  Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych 2021/2022 - terminy

  Rekrutacja do szkół 2021/2022 - terminy. Od 17 maja 2021 roku można składać wnioski o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej (liceum, technikum). Przedstawiamy szczegółowy harmonogram podany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.

  Kwestionariusz wywiadu przed szczepieniem dla 16 i 17-latków

  Szczepienia 16 i 17-latków - kwestionariusz. Ministerstwo Zdrowia udostępniło kwestionariusz wstępnego wywiadu przed szczepieniem nastolatków. Kwestionariusz do pobrania poniżej.

  Systemy dla sygnalistów w gminach - wykrywanie nieprawidłowości

  Jaki sposób wykrywania nieprawidłowości w gminach był najskuteczniejszy? Jakie wnioski i rekomendacje zawiera raport Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu i E-nform Sp. z o.o.?

  Dokonywanie pomiaru temperatury ciała osób w urzędzie

  Czy w urzędzie można dokonywać pomiaru temperatury ciała pracowników i interesantów? Czy obowiązujące przepisy pozwalają na takie działanie pracodawcy wobec pracowników? Jeśli urząd zdecyduje się na takie działanie, to czy w świetle przepisów o ochronie danych osobowych wymagana jest zgoda osób, którym dokonuje się pomiaru temperatury?

  Rejestracja na szczepienia osób niepełnoletnich

  Rejestracja na szczepienia osób niepełnoletnich ma ruszyć już od poniedziałku (17 maja 2021 r.). Rozporządzenie dotyczące szczepienia przeciwko COVID-19 osób 16+ ma się ukazać w piątek wieczorem. Czy do rejestracji na szczepienia osób niepełnoletnich potrzebna będzie zgoda rodziców?

  Matura z geografii 2021 - arkusz

  Matura z geografii 2021 – co było na egzaminie? Pobierz arkusz matury z geografii na poziomie rozszerzonym i sprawdź zadania z jakimi musieli się zmierzyć maturzyści.

  Budowa instalacji termicznego przekształcania odpadów w PPP to dobry wybór

  Partnerstwo publiczno-prywatne może być bardzo skutecznym narzędziem pozwalającym samorządom prowadzić efektywną gospodarkę odpadami komunalnymi. Dzięki temu możemy zapewnić efektywne gospodarowanie odpadami tworząc infrastrukturę opartą na innowacyjnych technologiach i wprowadzając nowoczesne standardy zarządzania i utrzymania powstałej infrastruktury.

  Powrót do szkół 2021 - zasady bezpieczeństwa

  Powrót do szkół 2021 - zasady bezpieczeństwa. Jak będzie wyglądało nauczanie stacjonarne? Czy w szkole trzeba nosić maseczki? Przedstawiamy zaktualizowane wytyczne MEiN, MZ i GIS dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

  Uniwersytet Jagielloński najlepszą uczelnią z Polski [RANKING]

  Uniwersytet Jagielloński (UJ) zajął najwyższe miejsce spośród polskich uczelni w międzynarodowym rankingu Round University Ranking (RUR). Pierwsze na liście znalazły się uczelnie amerykańskie, zwyciężył Uniwersytet Harvarda.

  Liczba miejsc na uczelniach 2021

  Liczba miejsc na uczelniach 2021 - spada liczba miejsc na bezpłatnych studiach. Czy ciężko będzie dostać się na studia w 2021 roku?

  Szczepienia dla 16- i 17-latków na koronawirusa

  Szczepienia dla 16- i 17-latków - kiedy i jaką szczepionkę na koronawirusa otrzyma młodzież? Mówił o tym na konferencji premier Mateusz Morawiecki.

  Otwarcie kin, teatrów i instytucji kultury - od kiedy?

  Otwarcie kin, teatrów i instytucji kultury - od kiedy? Rząd przyspiesza luzowanie obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa.

  Dodatek covidowy dla personelu niemedycznego szpitali

  Dodatek covidowy - personel niemedyczny szpitali zaangażowany w walkę z epidemią koronawirusa powinien otrzymać jednorazowy dodatek - to jedno z ustaleń spotkania ministra zdrowia Adama Niedzielskiego z przedstawicielami związków zawodowych.

  Bon 500+ na zdrowie

  500+ na zdrowie - bon zdrowotny na badania profilaktyczne dla Polaków powyżej 40 roku życia to zapowiadany nowy program rządu. Na czym ma polegać? Od kiedy wejdzie w życie?

  Matura z WOSu 2021 - arkusz

  Matura z WOSu 2021 - 11 maja o godzinie 14. rozpoczął się egzamin maturalny z wiedzy o społeczeństwie. Pobierz arkusz CKE i sprawdź odpowiedzi.

  Jak sprawdzić wolne terminy szczepień przeciwko koronawirusowi?

  Wolne terminy szczepień - koronawirus. Jak sprawdzić wolne terminy szczepień przeciwko COVID-19 w całej Polsce? Gdzie najszybciej można dostać szczepionkę?

  Zmiana terminu drugiej dawki szczepionki przeciwko COVID-19

  Zmiana terminu drugiego szczepienia na COVID. Rząd, po konsultacjach z ekspertami, podjął decyzję o skróceniu odstępu między podaniem pierwszej i drugiej dawki szczepionek przeciwko koronawirusowi od firm Moderna, Pfizer i AstraZeneca.

  Zmiany w wynagrodzeniach nauczycieli, pensum i awansie zawodowym

  Podwyżki dla nauczycieli, zmiany w pensum i awansie zawodowym. Znamy szczegóły propozycji Ministerstwa Edukacji i Nauki w sprawie zmian dotyczących statusu zawodowego nauczycieli.

  Do kiedy praca zdalna w urzędach 2021?

  Praca zdalna w urzędach – do kiedy? Jakie sprawy możemy załatwić w urzędzie? Jakie są zasady pracy zdalnej urzędników?

  Matura 2021 z matematyki (poziom rozszerzony) - arkusz

  Matura matematyka rozszerzona 2021 - pobierz arkusz CKE. Co na maturze z matematyki? Czy trzeba zdać rozszerzenie?

  Sieć kardiologiczna - od 10 maja pilotaż na Mazowszu

  Sieć kardiologiczna. 10 maja 2021 r. minister zdrowia podpisał rozporządzenie uruchamiające pilotaż sieci kardiologicznej na Mazowszu. Pacjent m.in.: z niewydolnością krążenia, nadciśnieniem tętniczym czy zaburzeniami rytmu, gdy zostanie zakwalifikowany do pilotażu będzie mógł liczyć na kompleksową i skoordynowaną opiekę począwszy od diagnostyki na leczeniu skończywszy. Tego samego dnia została też powołana Krajowa Rada do spraw Kardiologii.

  Wynagrodzenia pracowników samorządowych 2021 - zmiany

  Wynagrodzenia pracowników samorządowych 2021. Sprawdź, jakie kwoty wynagrodzeń przewiduje projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Jakie będą zarobki urzędników?

  Kiedy jest zakończenie roku szkolnego 2021?

  Zakończenie roku szkolnego 2020/2021 – kiedy zaczną się wakacje? Do kiedy trzeba wystawić oceny?

  Matura 2021 z polskiego poziom rozszerzony - arkusz

  Matura rozszerzona z polskiego na poziomie rozszerzonym – pobierz arkusz. Sprawdź, jakie tematy wypracowań mieli do wyboru maturzyści.

  Limit osób w autobusach, tramwajach i pociągach od 15 maja 2021 r.

  Limit osób w autobusach, tramwajach i pociągach zwiększy się od 15 maja 2021 r. Czy będzie trzeba nosić maseczki? Rząd luzuje obostrzenia związane z pandemią koronawirusa, także te dotyczące przemieszczania się i transportu publicznego.