reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Rozwój i promocja > Marketing > Jaką infrastrukturę turystyczną można sfinansować dzięki RPO

Jaką infrastrukturę turystyczną można sfinansować dzięki RPO

Czy regionalne programy operacyjne różnią się znacznie w zakresie finansowania przedsięwzięć turystycznych? W jakiej wysokości potrzebny jest wkład własny, jednostki samorządu terytorialnego?


ARTUR CABAJEWSKI

project manager, Eficom

Nowy okres programowania unijnego 2007-2013 daje samorządom terytorialnym szerokie możliwości wspierania rozwoju infrastruktury turystycznej. Jej wieloletnie niedoinwestowanie, ubogie zaplecze usługowe i słaba (lub negatywna) promocja spowodowały, że polska turystyka wymaga sporych nakładów, aby konkurować na równi ze starszymi krajami Unii Europejskiej. Z pomocą przychodzi Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego (EFRR), a w węższym zakresie Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW). W Polsce zarządzanie większą częścią środków EFRR na rozwój turystyki zostało przekazane samorządom województw. Wskazane przez nie instytucje wdrażające (zazwyczaj urzędy marszałkowskie) będą udzielać dotacji w ramach regionalnych programów operacyjnych (RPO). Ponieważ każde województwo ma swój RPO, poszczególne regiony będą preferować różnego typu projekty. W większości regionów, na listach przykładowych projektów powtarzają się takie przedsięwzięcia, jak: budowa i modernizacja bazy noclegowej i gastronomicznej, rozwój obiektów sportowo-rekreacyjnych, tras turystycznych, ścieżek rowerowych czy przystosowanie obiektów zabytkowych do celów turystycznych, np. hotelarskich. Niektóre programy podkreślają specyfikę danego regionu. Na przykład, wyżynne i górskie województwo małopolskie zachęca potencjalnych beneficjentów do ubiegania się o dotację m.in. na rozwój stacji narciarskich oraz inwestycje w schroniska. Z kolei w regionie warmińsko-mazurskim planuje się dofinansować zagospodarowanie nieczynnych linii kolejowych oraz inwestycje w trasy kajakowe i zagospodarowanie brzegów jezior.

Możliwości otwierają się również przed uzdrowiskami. Przykładowo, RPO Warmia i Mazury przewiduje dofinansowanie parków zdrojowych i kinezyterapeutycznych, ścieżek zdrowia, skwerów i pijalni uzdrowiskowych. Ponieważ turystykę wiele łączy z kulturą, RPO uwzględniają także szeroko rozumiany rozwój infrastruktury kulturalnej.

Pod kątem zasad dofinansowania infrastruktury turystycznej z RPO, poszczególne województwa najbardziej różnią się w wymogach co do wkładu własnego. Dla przykładu, samorządy w województwie mazowieckim muszą wnieść wkład własny w wysokości 3 proc. (o ile nie występuje pomoc publiczna), w województwie warmińsko-mazurskim - 10 proc., a w województwie małopolskim - 25 proc. Jeśli chodzi o dopuszczalną wartość projektów, regiony również wykazują zróżnicowanie.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Daniel Kotyras

Dyrektor ds. Marketingu i PR w NetArt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama