Kategorie

Jaką infrastrukturę turystyczną można sfinansować dzięki RPO

_ AO
Czy regionalne programy operacyjne różnią się znacznie w zakresie finansowania przedsięwzięć turystycznych? W jakiej wysokości potrzebny jest wkład własny, jednostki samorządu terytorialnego?

ARTUR CABAJEWSKI

project manager, Eficom

Nowy okres programowania unijnego 2007-2013 daje samorządom terytorialnym szerokie możliwości wspierania rozwoju infrastruktury turystycznej. Jej wieloletnie niedoinwestowanie, ubogie zaplecze usługowe i słaba (lub negatywna) promocja spowodowały, że polska turystyka wymaga sporych nakładów, aby konkurować na równi ze starszymi krajami Unii Europejskiej. Z pomocą przychodzi Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego (EFRR), a w węższym zakresie Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW). W Polsce zarządzanie większą częścią środków EFRR na rozwój turystyki zostało przekazane samorządom województw. Wskazane przez nie instytucje wdrażające (zazwyczaj urzędy marszałkowskie) będą udzielać dotacji w ramach regionalnych programów operacyjnych (RPO). Ponieważ każde województwo ma swój RPO, poszczególne regiony będą preferować różnego typu projekty. W większości regionów, na listach przykładowych projektów powtarzają się takie przedsięwzięcia, jak: budowa i modernizacja bazy noclegowej i gastronomicznej, rozwój obiektów sportowo-rekreacyjnych, tras turystycznych, ścieżek rowerowych czy przystosowanie obiektów zabytkowych do celów turystycznych, np. hotelarskich. Niektóre programy podkreślają specyfikę danego regionu. Na przykład, wyżynne i górskie województwo małopolskie zachęca potencjalnych beneficjentów do ubiegania się o dotację m.in. na rozwój stacji narciarskich oraz inwestycje w schroniska. Z kolei w regionie warmińsko-mazurskim planuje się dofinansować zagospodarowanie nieczynnych linii kolejowych oraz inwestycje w trasy kajakowe i zagospodarowanie brzegów jezior.

Możliwości otwierają się również przed uzdrowiskami. Przykładowo, RPO Warmia i Mazury przewiduje dofinansowanie parków zdrojowych i kinezyterapeutycznych, ścieżek zdrowia, skwerów i pijalni uzdrowiskowych. Ponieważ turystykę wiele łączy z kulturą, RPO uwzględniają także szeroko rozumiany rozwój infrastruktury kulturalnej.

Pod kątem zasad dofinansowania infrastruktury turystycznej z RPO, poszczególne województwa najbardziej różnią się w wymogach co do wkładu własnego. Dla przykładu, samorządy w województwie mazowieckim muszą wnieść wkład własny w wysokości 3 proc. (o ile nie występuje pomoc publiczna), w województwie warmińsko-mazurskim - 10 proc., a w województwie małopolskim - 25 proc. Jeśli chodzi o dopuszczalną wartość projektów, regiony również wykazują zróżnicowanie.

 

Na terenach objętych Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013 (PROW), czyli na obszarach wiejskich i w miastach do 5 tys. mieszkańców, wsparcie dla samorządów w ramach RPO może być udzielone na projekty przewidujące wartość dofinansowania powyżej 500 tys. zł. Wynika to z tzw. linii demarkacyjnej. Należy pamiętać, że poszczególne RPO także i w tej kwestii mogą się nieco różnić.

PROW jest programem ogólnokrajowym. W ramach działania Odnowa i rozwój wsi samorządy gmin wiejskich, wiejsko-miejskich i miast liczących do 5 tys. mieszkańców będą mogły ubiegać się o dotację ze środków EFRROW na projekty inwestycyjne dotyczące m.in. infrastruktury turystycznej, kulturalnej i sportowo-rekreacyjnej. Poziom pomocy z EFRROW może wynieść maksymalnie 75 proc. wartości inwestycji. Maksymalna wysokość pomocy na realizację projektów w jednej miejscowości nie może przekroczyć 500 tys. zł (w całym okresie programowania 2007-2013). Działanie będzie wdrażane przez samorządy wojewódzkie.

AO

Chcesz dowiedzieć się więcej, skorzystaj z naszego programu
INFORLEX Plan kont dla firm – program
INFORLEX Plan kont dla firm – program
Tylko teraz
Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  1 sty 2000
  19 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Program Poznaj Polskę - do kiedy nabór wniosków?

  Program Poznaj Polskę - do kiedy nabór wniosków na dofinansowanie do wycieczek szkolnych? Program cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, są dodatkowe środki.

  Protest medyków 2021 [PODCAST]

  Protest medyków - jakie są postulaty protestujących? Jak wygląda obecnie praca w służbie zdrowia? Na te pytania, w rozmowie z Martą Zdanowską (Infor.pl) odpowiada ratownik medyczny, Jan Świtała. Zapraszamy do wysłuchania najnowszego podcastu "DGPtalk: Z pierwszej strony".

  Laboratoria Przyszłości - miliard na wyposażenie dla szkół

  Laboratoria Przyszłości - rusza największa rządowa inwestycja w nowoczesną edukację. Na co będzie można uzyskać wsparcie z programu?

  Whistleblowing – stan gotowości sektora publicznego

  Whistleblowing. Zostały trzy miesiące dni do wdrożenia systemów dla sygnalistów przez podmioty prawne w sektorze publicznym, a więc i jednostek samorządu terytorialnego oraz podmioty w sektorze prywatnym. Do dnia dzisiejszego, pomimo upływu blisko 22 miesięcy od dnia publikacji Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z dnia 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii, nie pojawił się nawet projekt ustawy implementującego ww. Dyrektywę do polskiego porządku prawnego.

  Brakuje nauczycieli - czy prawo do nauki jest zagrożone?

  Prawo do nauki może być zagrożone przez brak nauczycieli.

  Do kiedy wniosek o 300+?

  Wniosek o 300+ wciąż można złożyć. Do kiedy ZUS przyjmuje wnioski o "Dobry start" w 2021 r.?

  "Dla lasu, dla ludzi" - kampania społeczna Lasów Państwowych

  Lasy Państwowe przygotowały kampanię społeczną "Dla lasu, dla ludzi". Jakie są cele kampanii?

  Zaświadczenie o kontynuowaniu nauki do ZUS - ważny termin

  Zaświadczenie o kontynuowaniu nauki do ZUS to ważny dokument dla uczniów i studentów pobierających rentę rodzinną. Do kiedy należy go złożyć?

  Środki dla samorządów na działania edukacyjne

  Samorządy do 17 września 2021 r. mają otrzymać środki z rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej na działania edukacyjne.

  Whistleblowing – czemu sygnaliści nie zgłaszają naruszeń?

  Whistleblowing. Kluczowym testem dla systemów będzie to czy wpłyną zgłoszenia od sygnalistów i jak na nie zareagujemy. Ilu pracowników jest gotowych zgłosić nadużycie w pracy? Dlaczego pracownicy nie powiadamiają swoich pracodawców o nadużyciach w pracy?

  Stan wyjątkowy w Polsce 2021 - czy jest zgodny z prawem? [PODCAST]

  2 września 2021 na części terytorium Polski wprowadzono stan wyjątkowy. Jest to odpowiedź polskich władz na, trwający od kilku tygodni, kryzys uchodźczy na granicy z Białorusią. Co to właściwie oznacza dla obywateli? Czy działania rządu są zgodne z prawem? Te kwestie w rozmowie z Martą Zdanowską (Infor.pl) wyjaśnia mec. Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska. Zapraszamy do wysłuchania najnowszego podcastu "DGPtalk: Z pierwszej strony".

  Podział uczniów na zaszczepionych i niezaszczepionych - czy jest dozwolony?

  Podział uczniów na zaszczepionych i niezaszczepionych - czy jest dozwolony? Oto odpowiedź Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka.

  Całodobowa infolinia dla dzieci, młodzieży i rodziców

  Całodobowa infolinia dla dzieci, młodzieży, rodziców i już działa pod numerem telefonu 800 800 605. Można na niej uzyskać profesjonalną pomoc doświadczonych psychologów, pedagogów oraz prawników. Połączenia są bezpłatne.

  Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli?

  Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli? Nauczyciel, który nie będzie chciał pracować przy wyższym pensum, będzie mógł odejść na wcześniejszą emeryturę na obowiązujących wcześniej zasadach – dowiedział się DGP.

  Podwyżki dla nauczycieli i wyższe pensum w 2022 r.?

  Podwyżki dla nauczycieli i wyższe pensum w 2022 roku? Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowuje kolejne propozycje dotyczące reformy systemu wynagradzania nauczycieli.

  Stan wyjątkowy a stan wojenny

  Stan wyjątkowy a stan wojenny - czym się różnią, kiedy można je wprowadzić? Jakie stany nadzwyczajne przewiduje Konstytucja?

  Stan wyjątkowy - kogo nie obowiązują ograniczenia?

  Stan wyjątkowy - kogo nie obowiązują ograniczenia? Co z weselami, pogrzebami, chrzcinami? Czy w stanie wyjątkowym mogą się odbyć wybory?

  Stypendium szkolne w 2021 r.

  Stypendium szkolne na rok szkolny 2021/2022 to jedna z dostępnych form pomocy materialnej dla uczniów. Kto i kiedy może uzyskać stypendium?

  Reforma wynagrodzeń nauczycieli 2022

  Reforma wynagrodzeń nauczycieli 2022 - minister Czarnek zapowiada podwyżki wiążące się z reformą edukacji. Ile ma wynieść pensum?

  Czy będą podwyżki dla nauczycieli w 2022 r.?

  Ile zarabiają nauczyciele? Czy projekt ustawy budżetowej na 2022 rok przewiduje podwyżki dla nauczycieli? Przedstawiamy stanowisko ZNP.

  Stan wyjątkowy w Polsce - wątpliwości RPO

  Stan wyjątkowy. RPO ma wątpliwości ws. ograniczeń pracy dziennikarzy oraz dostępu do informacji publicznej.

  Stan wyjątkowy - Sejm zdecydował

  Stan wyjątkowy - Sejm nie uchylił rozporządzenia Prezydenta. Stanem wyjątkowym są objęte 183 miejscowości na Podlasiu i Lubelszczyźnie, znajdujące się przy granicy z Białorusią.

  „Hazard? Nie daj się wciągnąć!” – akcja edukacyjna KAS

  Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) wznawia ogólnopolską akcję edukacyjną, której celem jest podniesienie świadomości o zagrożeniach związanych z uzależnieniem od hazardu i uczestnictwem w nielegalnych grach hazardowych. W poprzednich edycjach akcji zorganizowano  ponad 1,6 tys. spotkań w szkołach. Wzięło w nich udział prawie 110 tys. osób. Akcja odbywa się pod honorowym patronatem Ministra Edukacji i Nauki.

  Stan wyjątkowy - kary za łamanie zakazów

  Stan wyjątkowy - jakie kary grożą za łamanie zakazów i przebywanie na terenach przygranicznych na Podlasiu i w województwie lubelskim?

  Miasta a zmiany klimatu - projekt ustawy

  Projekt ustawy, która ma zwiększyć odporność miast na zamiany klimatu i poprawić jakość życia mieszkańców, opublikowano na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Co zawiera?