REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Promowanie miasta dzięki obecności w telenoweli

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Magdalena Pokrzycka-Walczak

REKLAMA

Sukces serialu „Ojciec Mateusz” to także sukces władz samorządowych Sandomierza. Wiele wskazuje na to, że powstaje właśnie kolejne atrakcyjne przedsięwzięcie z udziałem samorządu – w Lublinie trwają zdjęcia do filmu „Wszystko przed nami”, w którym miasto będzie mieć swój ważny udział. Duża w tym zasługa Lubelskiego Funduszu Filmowego – jednej z dziesięciu tego typu inicjatyw samorządowych w Polsce.

Przez trzy lata działalności Lubelski Fundusz Filmowy (dalej: LFF) prowadził kilka akcji promocyjnych i projektów. – Jednym z najważniejszych było przedsięwzięcie „Lublin – miasto filmowe”, którego zadaniem była promocja miasta jako miejsca, gdzie filmowcy są mile widziani, a ich działalność – polegająca na realizacji projektów filmowych – może być nie tylko efektywnie wspierana logistycznie, lecz także finansowo – tłumaczy Grzegorz Linkowski, koordynator Lubelskiego Funduszu Filmowego.

Lubelskim samorządowcom zależało także na tym, aby zaistnieć szerzej w przestrzeni audiowizualnej regionu i kraju. – W kolejnych trzech latach działalności ogłosiliśmy trzy konkursy na produkcje filmowe, których akcja rozgrywa się w Lublinie – dofinansowaliśmy kilka ciekawych propozycji uznanych twórców – informuje koordynator LFF. Przedstawiciele lubelskiego samorządu byli obecni także na największych festiwalach filmowych w kraju, brali udział w forach dyskusyjnych, spotkaniach panelowych oraz konferencjach poświęconych tematyce filmowej i audiowizualnej.

Jednym z kolejnych działań promocyjnych w ramach LFF jest pomoc przy realizacji projektu lubelskiego pisarza i scenarzysty Marcina Wrońskiego, autora cyklu powieści o komisarzu Maciejewskim. – Akcja książek rozgrywa się w międzywojennym Lublinie, ma efektowną fabułę, dlatego – jako lubelski samorząd – postanowiliśmy zainteresować TVP tym tematem – mówi Grzegorz Linkowski. Koordynator LFF ma nadzieję, że w przyszłym roku powstanie 13 odcinków serialu, który będzie emitowany w blokach godzinnych – prawdopodobnie w 2014 roku – na antenie TVP2.

Atuty miasta doceniane przez filmowców

Zdaniem Grzegorza Linkowskiego trzeba stale „wysyłać sygnały” o istnieniu Funduszu i o możliwościach, jakie daje samorząd filmowcom i producentom. I właśnie jeden z takich sygnałów trafił pod koniec ubiegłego roku do TVP.

– W grudniu 2011 r. TVP ogłosiła konkurs na serial o tematyce współczesnej, promujący przedsiębiorczość i samodzielność, a także kreatywność Polaków – wspomina koordynator LFF. Spośród 50 propozycji wygrał scenariusz Ilony Łepkowskiej pod roboczym tytułem „Mały Londyn”, obecnie „Wszystko przed nami”. I przedstawiciele producenta, czyli TVP, rozpoczęli przygotowania do castingu na miasto, które miało być tłem, a jednocześnie głównym miejscem, gdzie rozgrywa się akcja filmu. – Poszukiwane było miasto średniej wielkości, ale z ciekawymi propozycjami planów filmowych oraz wartością dodaną – tym czymś, co miało zdecydować o sukcesie – mówi Grzegorz Linkowski.

Oprócz Lublina duże szanse na zwycięstwo miały także Płock, Bydgoszcz i Kalisz. O sukcesie Lublina zdecydował m.in. fakt, że w obrębie Starego Miasta znajduje się wiele obiektów oraz ciekawych planów i ujęć, których poszukiwali producenci.

– Miasto jest swego rodzaju fenomenem urbanistycznym, bo na stosunkowo niewielkiej przestrzeni odkryć można replikę włoskiej starówki czy renesansowej południowoeuropejskiej prowincji, a odnowione kamienice i restauracyjne patia na podwórkach tworzą niespotykany w innych miejscach klimat – zapewnia Grzegorz Linkowski. Podkreśla także praktyczne zalety usytuowania kilku planów filmowych w bliskiej odległości. – To znacznie skraca czas i ogranicza koszty związane z przenoszeniem planu, bo akcja zazwyczaj rozgrywa się w kilku miejscach. W Warszawie na potrzeby realizacji seriali buduje się wnętrza, ponieważ wynajem jest nieopłacalny, tymczasem w Lublinie do dyspozycji producentów oddajemy staromiejskie pustostany czy urokliwe, kilkukondygnacyjne, drewniane zewnętrzne klatki schodowe.

Więcej w Gazecie Samorządu i Administracji - Zamów prenumeratę >>

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MKiŚ: wyznaczamy lasy społeczne z ograniczoną wycinką drzew. 158 tys. ha wokół 11 największych aglomeracji

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało 2 lipca 2025 r., że zakończyło pierwszy etap projektu wyznaczania lasów społecznych wokół największych polskich miast. To przełomowy krok w kierunku zmiany podejścia do gospodarki leśnej - z naciskiem na potrzeby społeczne, zdrowotne i ekologiczne mieszkańców aglomeracji. O szczegółach w trakcie konferencji prasowej mówiła ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska oraz wiceminister klimatu i środowiska, główny konserwator przyrody Mikołaj Dorożała.

Zmiany w opłatach za śmieci – będą nowe zasady segregacji, ulgi i kontrola deklaracji [PROJEKT MKiŚ]

W wykazie prac legislacyjnych pojawił się projekt nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Chodzi o zmiany w funkcjonowaniu systemu gospodarowania odpadami na poziomie gminnym, które w ocenie projektodawców będą odpowiadać na realne potrzeby JST oraz mieszkańców.

RPO: Dość "wrogich przejęć" między gminami. Potrzebna kontrola sądowa

Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje do premiera Donalda Tuska o zawieszenie kontrowersyjnych decyzji dotyczących zmian granic gmin do czasu wprowadzenia nowych przepisów. Od lat brakuje skutecznej kontroli sądowej nad decyzjami Rady Ministrów, które prowadzą do konfliktów między samorządami.

Granica polsko-niemiecka. Polska wprowadza kontrole. Przedsiębiorcy mają 3 pytania

Czy Niemcy przerzucają imigrantów do Polski? Co z granicą polsko-niemiecką? Polska wprowadza kontrole graniczne w celu zapobiegania napływom nielegalnych migrantów. Co na to Niemcy?

REKLAMA

Premier Tusk: po rekonstrukcji w rządzie będą wyłącznie przyzwoici ludzie; około 15 lipca zapadną decyzje personalne

W dniu 30 czerwca 2025 r. na konferencji prasowej Premier Donald Tusk zapowiedział, że około 15 lipca zaproponuje kształt rządu po rekonstrukcji. Rozmowy w tej sprawie są prowadzone z liderami koalicyjnych ugrupowań - PSL, Polski 2050 i Lewicy. Żyjemy w ustrojowym bałaganie, podważane są obiektywne kryteria prawne, dlatego chciałbym, by politycy kierowali się naturalnymi kryteriami, jak zdrowy rozsądek czy zwykła ludzka przyzwoitość, i tacy będą ministrowie po rekonstrukcji - mówił 27 czerwca 2025 r. na konferencji prasowej premier Donald Tusk.

Nowelizacja specustawy powodziowej. Nowe zadania i obowiązki samorządów

Możliwość zamiany zniszczonych nieruchomości na lokale komunalne, obowiązek raportowania decyzji WZ, świadczenie lokalowe, premia powodziowa czy ułatwienia proceduralne w odbudowie zniszczonych domów i obiektów – to najważniejsze zmiany w specustawie powodziowej. Nowelizacja ustawy wzmacnia kompetencje JST, daje im nowe narzędzia, ale też nakłada dodatkowe obowiązki administracyjne i sprawozdawcze.

Czym różni się „odbiór” odpadów komunalnych z nieruchomości od „przyjmowania odpadów”

NSA przypomniał gminom, że ustawodawca rozróżnia pojęcia odbierania odpadów komunalnych od ich przyjmowania i wprowadza odrębnie różne sposoby oddawania odpadów. Co za tym idzie – mechanizmy nie mogą być traktowane jako formy zamienne, kształtowane według własnego uznania gminy.

Wydruk zdjęcia z Google Street View jako dowód w sprawie administracyjnej

Dowodem w postępowaniu administracyjnym może być wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem. Dlatego wydrukom z Geoportalu oraz wydrukom zdjęć Google Street View nie można odmówić mocy dowodowej. Stanowią one jednak tzw. dowody nienazwane i nie mają prawem przewidzianej mocy dowodowej – tak jak w przypadku dokumentów urzędowych, które sporządzone w przepisanej formie przez powołane do tego organy państwowe w ich zakresie działania stanowią dowód tego, co zostało w nich urzędowo stwierdzone.

REKLAMA

Zamówienia publiczne: jakie zmiany są konieczne? 130 tys. zł progu zamiast 80 tys. zł

Konieczne są zmiany w zamówieniach publicznych. Pierwsza dotyczy zasady konkurencyjności, której prawidłowe stosowanie sprawia beneficjentom duże problemy. Druga zmiana polega na podwyższeniu progu kwotowego na 130 tys. zł.

NSZZ „Solidarność” na wojennej ścieżce z MEN: To nie reforma, to degradacja zawodu nauczyciela!

Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” ostro krytykuje planowane przez Ministerstwo Edukacji zmiany w zatrudnianiu specjalistów oraz rozszerzenie obowiązków nauczycieli bez dodatkowego wynagrodzenia. Związkowcy alarmują: MEN łamie prawo pracy, podważa autorytet pedagogów i ignoruje realne potrzeby oświaty. W tle – groźba protestów i oskarżenia o systemowe niszczenie zawodu nauczyciela.

REKLAMA