REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Promowanie miasta dzięki obecności w telenoweli

Magdalena Pokrzycka-Walczak

REKLAMA

Sukces serialu „Ojciec Mateusz” to także sukces władz samorządowych Sandomierza. Wiele wskazuje na to, że powstaje właśnie kolejne atrakcyjne przedsięwzięcie z udziałem samorządu – w Lublinie trwają zdjęcia do filmu „Wszystko przed nami”, w którym miasto będzie mieć swój ważny udział. Duża w tym zasługa Lubelskiego Funduszu Filmowego – jednej z dziesięciu tego typu inicjatyw samorządowych w Polsce.

Przez trzy lata działalności Lubelski Fundusz Filmowy (dalej: LFF) prowadził kilka akcji promocyjnych i projektów. – Jednym z najważniejszych było przedsięwzięcie „Lublin – miasto filmowe”, którego zadaniem była promocja miasta jako miejsca, gdzie filmowcy są mile widziani, a ich działalność – polegająca na realizacji projektów filmowych – może być nie tylko efektywnie wspierana logistycznie, lecz także finansowo – tłumaczy Grzegorz Linkowski, koordynator Lubelskiego Funduszu Filmowego.

Lubelskim samorządowcom zależało także na tym, aby zaistnieć szerzej w przestrzeni audiowizualnej regionu i kraju. – W kolejnych trzech latach działalności ogłosiliśmy trzy konkursy na produkcje filmowe, których akcja rozgrywa się w Lublinie – dofinansowaliśmy kilka ciekawych propozycji uznanych twórców – informuje koordynator LFF. Przedstawiciele lubelskiego samorządu byli obecni także na największych festiwalach filmowych w kraju, brali udział w forach dyskusyjnych, spotkaniach panelowych oraz konferencjach poświęconych tematyce filmowej i audiowizualnej.

Jednym z kolejnych działań promocyjnych w ramach LFF jest pomoc przy realizacji projektu lubelskiego pisarza i scenarzysty Marcina Wrońskiego, autora cyklu powieści o komisarzu Maciejewskim. – Akcja książek rozgrywa się w międzywojennym Lublinie, ma efektowną fabułę, dlatego – jako lubelski samorząd – postanowiliśmy zainteresować TVP tym tematem – mówi Grzegorz Linkowski. Koordynator LFF ma nadzieję, że w przyszłym roku powstanie 13 odcinków serialu, który będzie emitowany w blokach godzinnych – prawdopodobnie w 2014 roku – na antenie TVP2.

Atuty miasta doceniane przez filmowców

Zdaniem Grzegorza Linkowskiego trzeba stale „wysyłać sygnały” o istnieniu Funduszu i o możliwościach, jakie daje samorząd filmowcom i producentom. I właśnie jeden z takich sygnałów trafił pod koniec ubiegłego roku do TVP.

– W grudniu 2011 r. TVP ogłosiła konkurs na serial o tematyce współczesnej, promujący przedsiębiorczość i samodzielność, a także kreatywność Polaków – wspomina koordynator LFF. Spośród 50 propozycji wygrał scenariusz Ilony Łepkowskiej pod roboczym tytułem „Mały Londyn”, obecnie „Wszystko przed nami”. I przedstawiciele producenta, czyli TVP, rozpoczęli przygotowania do castingu na miasto, które miało być tłem, a jednocześnie głównym miejscem, gdzie rozgrywa się akcja filmu. – Poszukiwane było miasto średniej wielkości, ale z ciekawymi propozycjami planów filmowych oraz wartością dodaną – tym czymś, co miało zdecydować o sukcesie – mówi Grzegorz Linkowski.

Oprócz Lublina duże szanse na zwycięstwo miały także Płock, Bydgoszcz i Kalisz. O sukcesie Lublina zdecydował m.in. fakt, że w obrębie Starego Miasta znajduje się wiele obiektów oraz ciekawych planów i ujęć, których poszukiwali producenci.

– Miasto jest swego rodzaju fenomenem urbanistycznym, bo na stosunkowo niewielkiej przestrzeni odkryć można replikę włoskiej starówki czy renesansowej południowoeuropejskiej prowincji, a odnowione kamienice i restauracyjne patia na podwórkach tworzą niespotykany w innych miejscach klimat – zapewnia Grzegorz Linkowski. Podkreśla także praktyczne zalety usytuowania kilku planów filmowych w bliskiej odległości. – To znacznie skraca czas i ogranicza koszty związane z przenoszeniem planu, bo akcja zazwyczaj rozgrywa się w kilku miejscach. W Warszawie na potrzeby realizacji seriali buduje się wnętrza, ponieważ wynajem jest nieopłacalny, tymczasem w Lublinie do dyspozycji producentów oddajemy staromiejskie pustostany czy urokliwe, kilkukondygnacyjne, drewniane zewnętrzne klatki schodowe.

Więcej w Gazecie Samorządu i Administracji - Zamów prenumeratę >>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Będą pieniądze na budowę i przystosowanie schronów. Nawet 6 mld zł rocznie

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował, że ok. 6 mld zł rocznie będzie przeznaczonych na budowę i przystosowanie schronów w samorządach. Niebawem na ten cel zostanie przekazanych 0,15 pkt proc. PKB.

Znów rekord odprawionych pasażerów z Lotniska Chopina. Dokąd latamy najczęściej?

W ciągu 10 miesięcy Lotnisko Chopina odprawiło ponad 18 mln pasażerów. Tylko w październiku Okęcie odprawiło blisko 1,9 mln podróżnych. Najwięcej osób podróżowało w niedzielę, 6 października – 68 tys. 883.

Rośnie liczba ubezpieczonych cudzoziemców. Na koniec października było ich 1 mln 191 tys. [Dane ZUS]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o wzroście liczby ubezpieczonych cudzoziemców. Jak wynika z najnowszych danych ZUS, na koniec października 2024 r. do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 191 tys. cudzoziemców.

MEN: Jest 27 000 nauczycieli religii. 45% poradzi sobie z ograniczeniem godzin religii z 2 do 1 tygodniowo [Wykaz]

MEN podał informacje o liczbie katechetów w Polsce (w tym liczbę katechetów mających uprawnienia do nauki innego przedmiotu). Przeszło 27 000 nauczycieli wiąże swoje zajęcia zawodowe z nauczaniem religii. I taka jest liczba osób, które z niepokojem czekają na ostateczny kształt lekcji religii. Czy min. Barbarze Nowackiej uda się redukcja liczby godzin religii z 2 do 1 tygodniowo? Czy za drugą godzinę odbywającą się np. w salkach katechetycznych rząd wypłaci wynagrodzenia katechetom? Na ogólną liczbą 27 000 katechetów uczyć innego przedmiotu niż religia może 12 304 nauczycieli. 

REKLAMA

W Sejmie: Dla krwiodawców nie 2 a 3 dni wolne od pracy. Państwo przejmuje koszt wynagrodzeń [Przykład]

W Sejmie propozycja: Nowy dzień wolny. I to państwo płaci za trzy dni wolnego od pracy dla krwiodawców. Od razu trzeba ocenić szansę na nowelizację przepisów na zerową, ale zobaczmy jak wyglądałyby przepisie po zmianie. I które trzeba zmienić. Może się kiedyś uda?

Szkoły nauczą dzieci odróżniania prawdy od manipulacji. Zmiany w systemie edukacyjnym w celu lepszego wykorzystania narzędzi cyfrowych

Do 2035 r. Polska ma zdrożyć jeden z kamieni milowych KPO - Politykę Cyfrowej Transformacji Edukacji. Chodzi m.in. o przemodelowanie kształcenia tak, by uczyć dzieci odróżniania prawdy od manipulacji, weryfikowania źródeł i korzystania z nich, a także mądrego używania narzędzi sztucznej inteligencji.

Będzie zmiana zasad sporządzania sprawozdań budżetowych. Projekt rozporządzenia w sprawie sprawozdawczości budżetowej

Projektowane nowe rozporządzenie w sprawie sprawozdawczości budżetowej ma dostosować obecne zasady sporządzania sprawozdań do nowej ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Projekt zawiera m.in. nowe wzory i instrukcje sporządzania sprawozdań składanych przez JST.

Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Znamy finałową dwudziestkę plebiscytu

Na liście 20 słów w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2024 znalazły się m.in. "aura", "skibidi", "yapping", "czemó" i "womp womp". Organizatorem plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN.

REKLAMA

Młodzieżowe Słowo Roku 2024: finałowa 20-ka. Co znaczą te słowa? Można już głosować

Pierwszy etap dziewiątego plebiscytu PWN – Młodzieżowe Słowo Roku – jest już za nami! Dzięki zaangażowaniu głosujących do plebiscytowej bazy trafiło tysiące ciekawych słów i wyrażeń, spośród których Jury wyłoniło finałową dwudziestkę. Teraz czas na kolejną rundę – można już głosować na swoje ulubione słowo! Organizator plebiscytu, Wydawnictwo Naukowe PWN, czeka na głosy tylko do 30 listopada. Już niebawem przekonamy się, które słowo zostanie tym SZCZEGÓLNYM dla współczesnej, młodzieżowej polszczyzny.

Rolnicy protestują przeciwko umowie UE-Mercosur: obawy o zalew taniej żywności z Ameryki Południowej

Europejscy rolnicy głośno sprzeciwiają się umowie handlowej UE-Mercosur, która ma być podpisana podczas nadchodzącego szczytu G20. Obawiają się, że tani import z Ameryki Południowej zagrozi ich konkurencyjności. Rolnicy podkreślają, że tamtejsze produkty nie spełniają unijnych standardów zrównoważonego rozwoju, co obniża koszty produkcji.

REKLAMA