REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Promowanie miasta dzięki obecności w telenoweli

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Magdalena Pokrzycka-Walczak

REKLAMA

Sukces serialu „Ojciec Mateusz” to także sukces władz samorządowych Sandomierza. Wiele wskazuje na to, że powstaje właśnie kolejne atrakcyjne przedsięwzięcie z udziałem samorządu – w Lublinie trwają zdjęcia do filmu „Wszystko przed nami”, w którym miasto będzie mieć swój ważny udział. Duża w tym zasługa Lubelskiego Funduszu Filmowego – jednej z dziesięciu tego typu inicjatyw samorządowych w Polsce.

Przez trzy lata działalności Lubelski Fundusz Filmowy (dalej: LFF) prowadził kilka akcji promocyjnych i projektów. – Jednym z najważniejszych było przedsięwzięcie „Lublin – miasto filmowe”, którego zadaniem była promocja miasta jako miejsca, gdzie filmowcy są mile widziani, a ich działalność – polegająca na realizacji projektów filmowych – może być nie tylko efektywnie wspierana logistycznie, lecz także finansowo – tłumaczy Grzegorz Linkowski, koordynator Lubelskiego Funduszu Filmowego.

Lubelskim samorządowcom zależało także na tym, aby zaistnieć szerzej w przestrzeni audiowizualnej regionu i kraju. – W kolejnych trzech latach działalności ogłosiliśmy trzy konkursy na produkcje filmowe, których akcja rozgrywa się w Lublinie – dofinansowaliśmy kilka ciekawych propozycji uznanych twórców – informuje koordynator LFF. Przedstawiciele lubelskiego samorządu byli obecni także na największych festiwalach filmowych w kraju, brali udział w forach dyskusyjnych, spotkaniach panelowych oraz konferencjach poświęconych tematyce filmowej i audiowizualnej.

Jednym z kolejnych działań promocyjnych w ramach LFF jest pomoc przy realizacji projektu lubelskiego pisarza i scenarzysty Marcina Wrońskiego, autora cyklu powieści o komisarzu Maciejewskim. – Akcja książek rozgrywa się w międzywojennym Lublinie, ma efektowną fabułę, dlatego – jako lubelski samorząd – postanowiliśmy zainteresować TVP tym tematem – mówi Grzegorz Linkowski. Koordynator LFF ma nadzieję, że w przyszłym roku powstanie 13 odcinków serialu, który będzie emitowany w blokach godzinnych – prawdopodobnie w 2014 roku – na antenie TVP2.

Atuty miasta doceniane przez filmowców

Zdaniem Grzegorza Linkowskiego trzeba stale „wysyłać sygnały” o istnieniu Funduszu i o możliwościach, jakie daje samorząd filmowcom i producentom. I właśnie jeden z takich sygnałów trafił pod koniec ubiegłego roku do TVP.

– W grudniu 2011 r. TVP ogłosiła konkurs na serial o tematyce współczesnej, promujący przedsiębiorczość i samodzielność, a także kreatywność Polaków – wspomina koordynator LFF. Spośród 50 propozycji wygrał scenariusz Ilony Łepkowskiej pod roboczym tytułem „Mały Londyn”, obecnie „Wszystko przed nami”. I przedstawiciele producenta, czyli TVP, rozpoczęli przygotowania do castingu na miasto, które miało być tłem, a jednocześnie głównym miejscem, gdzie rozgrywa się akcja filmu. – Poszukiwane było miasto średniej wielkości, ale z ciekawymi propozycjami planów filmowych oraz wartością dodaną – tym czymś, co miało zdecydować o sukcesie – mówi Grzegorz Linkowski.

Oprócz Lublina duże szanse na zwycięstwo miały także Płock, Bydgoszcz i Kalisz. O sukcesie Lublina zdecydował m.in. fakt, że w obrębie Starego Miasta znajduje się wiele obiektów oraz ciekawych planów i ujęć, których poszukiwali producenci.

– Miasto jest swego rodzaju fenomenem urbanistycznym, bo na stosunkowo niewielkiej przestrzeni odkryć można replikę włoskiej starówki czy renesansowej południowoeuropejskiej prowincji, a odnowione kamienice i restauracyjne patia na podwórkach tworzą niespotykany w innych miejscach klimat – zapewnia Grzegorz Linkowski. Podkreśla także praktyczne zalety usytuowania kilku planów filmowych w bliskiej odległości. – To znacznie skraca czas i ogranicza koszty związane z przenoszeniem planu, bo akcja zazwyczaj rozgrywa się w kilku miejscach. W Warszawie na potrzeby realizacji seriali buduje się wnętrza, ponieważ wynajem jest nieopłacalny, tymczasem w Lublinie do dyspozycji producentów oddajemy staromiejskie pustostany czy urokliwe, kilkukondygnacyjne, drewniane zewnętrzne klatki schodowe.

Więcej w Gazecie Samorządu i Administracji - Zamów prenumeratę >>

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowa taryfa za prąd później! Rząd przesuwa termin, by umożliwić obniżki cen

Rząd planuje przesunąć start nowych taryf energii z lipca na październik 2025 roku. Powód? Lepsze warunki na rynku hurtowym dają szansę na niższe ceny prądu dla gospodarstw domowych. To może oznaczać realne oszczędności – ale trzeba będzie poczekać.

Badania cholesterolu w bilansie sześciolatka. Od kiedy?

Od 5 maja do programu badań bilansu zdrowia sześciolatka wchodzi lipidogram. Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak uważa to za ogromny sukces, bo zwiększy się świadomość, że choroby serca mogą dotykać także młodych.

Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

REKLAMA

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

REKLAMA

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

REKLAMA