REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pierwszy stadion będzie wybudowany dzięki partnerstwu

Ewa Grączewska-Ivanova
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W Łodzi powstanie pierwszy w Polsce stadion w formule partnerstwa publiczno- -prywatnego. Wykonawca będzie mógł pobierać wynagrodzenie w formie prawa do eksploatacji obiektu.
 

Samorządy coraz częściej podejmują współpracę z partnerami prywatnymi stosując przepisy o zamówieniach publicznych. Taką metodę wybrała Łódź, która w ogłoszonym właśnie przetargu na budowę stadionu miejskiego wykorzystała koncesje na roboty budowlane. Wykonawca, który wygra przetarg, będzie mógł otrzymać część zapłaty w formie prawa do eksploatacji obiektu i czerpania z niego zysków. Formuła koncesji pozwala bowiem na to, aby przedsiębiorca realizujący budowę mógł potem zarządzać obiektem i czerpać z tego zyski.

REKLAMA

REKLAMA

W podobnej formule realizowane są także parkingi podziemne w Krakowie, gdzie partner prywatny - hiszpańska firma Ascan - ponosiła całość nakładów inwestycyjnych związanych z budową miejsc parkingowych, a w zamian za to otrzymała wynagrodzenie w formie możliwości eksploatacji obiektu przez 70 lat. Na podobnych zasadach zrealizowano też parking podziemny w Poznaniu pod placem Wolności.

- Partner prywatny wykonał, w całości finansowany z własnych środków, trzykondygnacyjny parking na ponad 500 miejsc postojowych wraz z rewitalizacją nawierzchni placu Wolności. Jako wynagrodzenie miasto oddało parking wykonawcy na 39 lat w użytkowanie z prawem do pobierania opłat za parkowanie - mówi Anna Szpytko z urzędu miasta Poznania.

REKLAMA

Aby sfinansować inwestycje publiczne za prywatne pieniądze, nie trzeba stosować obowiązującej ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym (PPP) z 2005 roku (Dz.U. nr 169, poz. 1420). Prościej jest sięgnąć po swoiste formy partnerstwa publiczno-prywatnego oparte na przepisach prawa zamówień publicznych. Pozwalają na to zwłaszcza regulacje dotyczące koncesji na roboty budowlane.

- Niepewność stanu prawnego i długotrwałość procedur poprzedzających rozpoczęcie realizacji zadania publicznego w formule PPP prowadzi do wypierania partnerstwa przez instrument klasycznego zamówienia publicznego, który, inaczej niż umowa PPP, nie wymaga tak skomplikowanych zabiegów przygotowawczych i jest zdecydowanie bardziej precyzyjnie uchwycony w ramy formalnoprawne - wskazuje Jarosław Jurzykowski, radca prawny z kancelarii Jerzykowski i Wspólnicy.Według niego właśnie brak elementów odróżniających klasyczną instytucję partnerstwa od innych form działania administracji zniechęcało sektor publiczny do sięgania po tradycyjny instrument PPP.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

EWA GRĄCZEWSKA-IVANOVA

ewa.graczewska-ivanova@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

Top 10 szkół przyjaznych LGBTQ+ w 2024 roku. Nowy ranking

W ramach 4. ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, przeprowadzonej pod hasłem "Szkoła Zaufania", zebrano opinie 20 tys. osób. Po raz pierwszy wyniki zostały zaprezentowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Szkoły, które zdobyły najwyższe miejsca, otrzymają tarcze z rysunkiem tęczy i napisem "Szkoła Zaufania".

REKLAMA

Europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami. Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy

Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy, które mają na celu ułatwienie życia osobom z niepełnosprawnościami w całej Unii Europejskiej. Przepisy te wprowadzają ogólnounijną kartę dla osób z niepełnosprawnościami oraz europejską kartę parkingową dla osób z niepełnosprawnościami.

Rada Krajowa KO zatwierdziła listy do Parlamentu Europejskiego. Sienkiewicz podał się do dymisji

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Na czele list znajdują się znane postacie, w tym członkowie rządu.

Jak walczyć z przymrozkami? Gdzie? kiedy? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami? [prognoza pogody]

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi jabłoniami, gruszami, śliwami, borówką, porzeczkami?

Jaka jest liczba ludności w Polsce? Dane GUS

Liczba ludności w Polsce znów się zmniejszyła. Ile wynosi na koniec I kwartału 2024 r.? GUS podał dane. 

REKLAMA

Różowe skrzyneczki w szkołach. MEN pracuje nad nowym projektem

Wiceminister edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz poinformowała, że resort bierze pod uwagę kwestię dostępności w szkołach tzw. różowych skrzyneczek ze środkami higieny intymnej. Przekazała, że w środę spotka się w tej sprawie z przedstawicielami samorządu.

ZNP: gwałtowna zainteresowanie nauczycieli urlopami dla poratowania zdrowia. Emerytury stażowe bez tego urlopu

W ciągu ostatnich trzech lat o 40 proc. wzrosła liczba wniosków nauczycieli o urlopy dla poratowania zdrowia, a także liczba zwolnień lekarskich. Nie skorzystają z urlopu nauczyciele na wcześniejszych emeryturach.

REKLAMA