| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Rozwój i promocja > Partnerstwo publiczno-prywatne > Pierwszy stadion będzie wybudowany dzięki partnerstwu

Pierwszy stadion będzie wybudowany dzięki partnerstwu

W Łodzi powstanie pierwszy w Polsce stadion w formule partnerstwa publiczno- -prywatnego. Wykonawca będzie mógł pobierać wynagrodzenie w formie prawa do eksploatacji obiektu.

 


Samorządy coraz częściej podejmują współpracę z partnerami prywatnymi stosując przepisy o zamówieniach publicznych. Taką metodę wybrała Łódź, która w ogłoszonym właśnie przetargu na budowę stadionu miejskiego wykorzystała koncesje na roboty budowlane. Wykonawca, który wygra przetarg, będzie mógł otrzymać część zapłaty w formie prawa do eksploatacji obiektu i czerpania z niego zysków. Formuła koncesji pozwala bowiem na to, aby przedsiębiorca realizujący budowę mógł potem zarządzać obiektem i czerpać z tego zyski.

W podobnej formule realizowane są także parkingi podziemne w Krakowie, gdzie partner prywatny - hiszpańska firma Ascan - ponosiła całość nakładów inwestycyjnych związanych z budową miejsc parkingowych, a w zamian za to otrzymała wynagrodzenie w formie możliwości eksploatacji obiektu przez 70 lat. Na podobnych zasadach zrealizowano też parking podziemny w Poznaniu pod placem Wolności.

- Partner prywatny wykonał, w całości finansowany z własnych środków, trzykondygnacyjny parking na ponad 500 miejsc postojowych wraz z rewitalizacją nawierzchni placu Wolności. Jako wynagrodzenie miasto oddało parking wykonawcy na 39 lat w użytkowanie z prawem do pobierania opłat za parkowanie - mówi Anna Szpytko z urzędu miasta Poznania.

Aby sfinansować inwestycje publiczne za prywatne pieniądze, nie trzeba stosować obowiązującej ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym (PPP) z 2005 roku (Dz.U. nr 169, poz. 1420). Prościej jest sięgnąć po swoiste formy partnerstwa publiczno-prywatnego oparte na przepisach prawa zamówień publicznych. Pozwalają na to zwłaszcza regulacje dotyczące koncesji na roboty budowlane.

- Niepewność stanu prawnego i długotrwałość procedur poprzedzających rozpoczęcie realizacji zadania publicznego w formule PPP prowadzi do wypierania partnerstwa przez instrument klasycznego zamówienia publicznego, który, inaczej niż umowa PPP, nie wymaga tak skomplikowanych zabiegów przygotowawczych i jest zdecydowanie bardziej precyzyjnie uchwycony w ramy formalnoprawne - wskazuje Jarosław Jurzykowski, radca prawny z kancelarii Jerzykowski i Wspólnicy.Według niego właśnie brak elementów odróżniających klasyczną instytucję partnerstwa od innych form działania administracji zniechęcało sektor publiczny do sięgania po tradycyjny instrument PPP.

EWA GRĄCZEWSKA-IVANOVA

ewa.graczewska-ivanova@infor.pl

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Alimenty. Jak szybko dostać pieniądze na dziecko14.90 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Góralski&Goss Legal

Góralski&Goss Legal to butikowa kancelaria prawna, specjalizująca się w doradztwie transakcyjnym i procesowym na rzecz dużych podmiotów gospodarczych, w szczególności firm z sektora ubezpieczeniowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »