REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polskie miasta skorzystają na prezydencji

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Robert Gawłowski

REKLAMA

Już za kilka tygodni Polska po raz pierwszy stanie na czele prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. To wydarzenie o szczególnym znaczeniu politycznym, gospodarczym, społecznym oraz promocyjnym dla kraju.

Przez pół roku rząd polski będzie przewodniczył pracom Rady Unii Europejskiej. Co to oznacza? Przede wszystkim to, że Polska będzie gospodarzem większości unijnych wydarzeń, organizatorem spotkań, będzie nadawała kierunek polityczny całej Unii. Biorąc pod uwagę historię z ostatnich dziesięcioleci, fakt ten ma niezwykle symboliczny charakter. Decyzją rządu polskiego głównymi priorytetami w ramach sprawowanej funkcji będzie praca nad:

REKLAMA

● Wieloletnimi Ramami Finansowymi 2014–2020,

● stosunkami z państwami wschodnimi,

● rynkiem wewnętrznym,

● wzmocnieniem zewnętrznej polityki energetycznej UE,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

● wspólną polityką bezpieczeństwa i obrony,

● wykorzystaniem kapitału intelektualnego Europy.

To, czy Polska odniesie sukces, będzie zależało od trzech rzeczy:

1) skuteczności w budowaniu koalicji z innymi państwami,

2) sprawności organizacyjnej (logistycznej), a także

3) wypracowania korzystnych decyzji w ramach przyjętych priorytetów.

Organizacja spotkań w ramach polskiej prezydencji nie będzie jednak spoczywała wyłącznie na administracji rządowej. Decyzją polskiego rządu prace w ramach przewodnictwa będą się odbywały w różnych częściach kraju. Miastami goszczącymi spotkania wysokiego szczebla będą: Sopot, Wrocław, Kraków, Poznań, Warszawa, Lublin, Białystok oraz Katowice. W związku z tym beneficjentami spodziewanego sukcesu promocyjnego, a co za tym idzie gospodarczego, będą polskie miasta, którymi mogą się zainteresować potencjalni inwestorzy. Powstaje zatem pytanie, w jaki sposób polskie jednostki samorządowe mogą skorzystać na spotkaniach? Jakie działania do tej pory zostały podjęte?

Wrocław i Sopot stawiają na kulturę

REKLAMA

W ramach Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji we Wrocławiu w dniach 8–11 września br. odbędzie się Europejski Kongres Kultury (dalej: EKK). Jego ideą jest połączenie teorii i praktyki kulturalnej poprzez pokazanie bogactwa kulturalnego Europy, związków kultury z ekonomią i polityką, a także wykorzystywanie kultury do przeprowadzenia zmian społecznych. Jednym z założeń projektu jest refleksja nad przyszłością kultury w Europie. Punktem wyjścia do tych rozważań mają być specjalnie przygotowane prace prof. Zygmunta Baumana oraz Anny Zeidler-Janiszewskiej. Organizacją, która koordynuje przeprowadzenie EKK, jest Narodowy Instytut Audiowizualny.

Na kulturę stawia również Sopot. W ramach programu „Otwarty kurort kulturalny” władze miasta planują przeprowadzenie happeningów, wystaw, koncertów, które będą skierowane do mieszkańców oraz przybyłych turystów. Chcąc wykorzystać maksymalnie możliwości promocji wśród europejskich VIP-ów, władze Sopotu i Krakowa zdecydowały się wspólnie promować się w II połowie 2011 r. Na początku maja list intencyjny w tej sprawie podpisali prezydenci Jacek Majchrowski oraz Jacek Karnowski.

Śląsk wspiera inicjatywy oddolne

REKLAMA

Na Śląsku stworzono specjalną witrynę www.slask2011.pl. Jest to platforma informacji na temat zbliżającej się prezydencji. Władze samorządowe przeprowadziły także kilka konkursów na temat polskiego przewodnictwa, np. Uniszkoła (dotyczący programu współpracy ze szkolnymi klubami europejskimi oraz szkołami), Uniblog czy Unimatorzy (poświęcony przygotowaniom scenariuszy zajęć lekcyjnych dotyczących polskiej prezydencji). Działania skierowane są także bezpośrednio do społeczności lokalnej. Na serwisie internetowym można zamieszczać fotografie prezentujące w ciekawy sposób okolicę zamieszkania, oddające jej specyficzny klimat i/lub prezentujące charakterystyczne dla niej elementy krajobrazu. Z kolei w marcu na gmachu budynku Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach przeprowadzono iluminację świetlną przedstawiającą barwy europejskie.

W przypadku miast leżących w regionach przygranicznych szczególne znaczenie może mieć współpraca transgraniczna z sąsiadami. Poza Katowicami może to także dotyczyć Białegostoku. W ramach podejmowanych działań paradyplomatycznych jednostki samorządowe mają szansę na zdynamizowanie swojej aktywności międzynarodowej, na którą często nie ma jasnej koncepcji.

Od unii lubelskiej do Unii Europejskiej

Kolejnym polskim miastem, które będzie gościło polityków i urzędników europejskich, będzie Lublin. Ideą przewodnią organizowanych spotkań w tym mieście będzie Partnerstwo Wschodnie i wiążąca się z tą tematyką kwestia granic w Europie, która ostatnio jest przedmiotem wielu rozmów na poziomie europejskim. Lublin jako miasto – kandydat do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016 – zamierza zorganizować trzy duże wydarzenia: „Mindware. Technologie dialogu”, Międzynarodowy Festiwal „Konfrontacje Teatralne” oraz Międzynarodowy Festiwal „Najstarsze Pieśni Europy. Tradycja i awangarda”.

Szansa, której nie można zmarnować

Z pewnością dla miast, w których odbędą się spotkania w ramach polskiego przewodnictwa, to duży zaszczyt, powód do dumy, doskonała szansa na promocję. Sami zainteresowani nie chcą na razie zbyt dużo mówić, co planują. Zapewniają jednak, że zdają sobie sprawę z szansy, jaką mają. Warto jednak, aby w związku z Europejskim Rokiem Wolontariatu władze miast wykorzystały potencjał organizacji pozarządowych, włączyły społeczność lokalną do obchodów, wykorzystały tę okazję do edukacji europejskiej. Z drugiej strony, niezwykle istotne jest także zaangażowanie ośrodków naukowych oraz środowisk eksperckich. To właśnie naukowcy i specjaliści znający meandry europejskich rozwiązań mogą pomóc i doradzić polskim samorządowcom.

Wyzwanie, jakie stoi przed administracją publiczną w związku z organizacją prezydencji, wymaga zaangażowania ze strony specjalistów. Perspektywa wspólnych korzyści dla uczestników wydaje się zachętą wystarczającą do pracy na rzecz polskiego przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej.

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Gazeta Samorządu i Administracji

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

REKLAMA

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

REKLAMA

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

Poradnik kryzysowy. Pierwsze 72 h każde gospodarstwo powinno przetrwać o własnych siłach

Do końca roku do obywateli ma trafić tzw. poradnik kryzysowy. Robert Klonowski z MSWiA przekazał PAP: - Przez trzy dni wszyscy obywatele, każde gospodarstwo domowe, powinno przetrwać o własnych siłach.

REKLAMA