| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Rozwój i promocja > Polska Prezydencja w Radzie UE > Wydarzenia kulturalne w Polsce podczas przewodnictwa w Radzie UE

Wydarzenia kulturalne w Polsce podczas przewodnictwa w Radzie UE

Całodniowe widowisko muzyczne w kilku miejscach Warszawy rozpoczęło w lipcu krajowy program kulturalny polskiej prezydencji, w ramach którego w Polsce odbyły się setki wydarzeń. Jednym z najważniejszych był Europejski Kongres Kultury we Wrocławiu.

Koordynatorem krajowego programu kulturalnego polskiej prezydencji - z ramienia Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - był Narodowy Instytut Audiowizualny.

1 lipca w Warszawie, podczas inauguracji przewodnictwa Polski w Radzie UE, odbyło się widowisko muzyczne, które rozegrało się na kilku specjalnie przygotowanych scenach. Na każdej z nich prezentowano inny gatunek muzyczny, m.in. muzykę poważną, program dla dzieci, muzykę etniczną i jazz. W programie inauguracji znalazło się też prawykonanie kompozycji Pawła Mykietyna. Scena główna stanęła na Placu Defilad, a kolejne - przy Elektrowni Powiśle, na Rynku Nowego Miasta i na Mariensztacie.

"Muzyka jest najlepszym narzędziem dotarcia do publiczności" - przekonywał szef Narodowego Instytut Audiowizualnego Michał Merczyński.

We wrześniu we Wrocławiu odbył się Europejski Kongres Kultury, w którym uczestniczyła prawie 200-tysięczna publiczność.

Podsumowując kongres szef resortu kultury Bogdan Zdrojewski mówił, że uczestnicy kongresu byli świadkami "emocjonujących wydarzeń, szczerych, nieraz bardzo trudnych i kontrowersyjnych debat, ale także wymiany myśli, w której nie zabrakło także konfliktów, sporów i zróżnicowanych zdań".

Podczas Europejskiego Kongresu Kultury odbyło się ponad 100 interdyscyplinarnych wydarzeń. Podczas czterech kongresowych dni organizowano m.in. debaty i spotkania oraz wystawy, koncerty, spektakle, pokazy filmowe.

W trakcie dyskusji panelowych rozmawiano m.in. o wzajemnych relacjach kultury i gospodarki, o tym, jak lobbować na rzecz kultury w Parlamencie Europejskim, o zagadnieniach związanych z pojmowaniem sztuki, prawach autorskich, prawach odbiorców do partycypacji w kulturze czy wpływie kultury i działalności artystycznej na zamiany społeczne.

Podczas kongresu doszło do artystycznego spotkania Krzysztofa Pendereckiego i gitarzysty zespołu Radiohead Jonna Greenwooda oraz muzyka reprezentującego nurt muzyki elektronicznej Aphexa Twina. Wydarzeniem Kongresu była też premiera spektaklu Krystiana Lupy "Poczekalnia.0".

W trakcie polskiej prezydencji imprezy kulturalne organizowano także m.in. w Sopocie, Katowicach i Poznaniu.

Muzyka dawna i taniec współczesny były filarami programu prezydencji w Poznaniu. Odbył się tam m.in. projekt "Old Music - New Dance", łączący środowiska tańca współczesnego i artystów wykonujących muzykę dawną.

Sopocki kurort otworzył swoje drzwi dla młodych artystów i angażujących widza projektów. W ramach projektu Otwarty Kurort Kultury odkrywano zakamarki miasta, jego obrzeża, miejsca nieodwiedzane przez turystów.

Podczas akcji "TAKK! Tymczasowa Akcja Kulturalna Katowice" śląska grupa projektantów Wzorro złożona z absolwentów katowickiej ASP zaprosiła do współpracy projektantów z grupy USIN-e z Francji, by razem rewitalizować zdegradowane części miasta.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Marek Jurkiewicz

General Manager infoPraca (Grupo Intercom).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »