| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Rozwój i promocja > Polska Prezydencja w Radzie UE > Wydarzenia kulturalne w Polsce podczas przewodnictwa w Radzie UE

Wydarzenia kulturalne w Polsce podczas przewodnictwa w Radzie UE

Całodniowe widowisko muzyczne w kilku miejscach Warszawy rozpoczęło w lipcu krajowy program kulturalny polskiej prezydencji, w ramach którego w Polsce odbyły się setki wydarzeń. Jednym z najważniejszych był Europejski Kongres Kultury we Wrocławiu.

Koordynatorem krajowego programu kulturalnego polskiej prezydencji - z ramienia Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - był Narodowy Instytut Audiowizualny.

1 lipca w Warszawie, podczas inauguracji przewodnictwa Polski w Radzie UE, odbyło się widowisko muzyczne, które rozegrało się na kilku specjalnie przygotowanych scenach. Na każdej z nich prezentowano inny gatunek muzyczny, m.in. muzykę poważną, program dla dzieci, muzykę etniczną i jazz. W programie inauguracji znalazło się też prawykonanie kompozycji Pawła Mykietyna. Scena główna stanęła na Placu Defilad, a kolejne - przy Elektrowni Powiśle, na Rynku Nowego Miasta i na Mariensztacie.

"Muzyka jest najlepszym narzędziem dotarcia do publiczności" - przekonywał szef Narodowego Instytut Audiowizualnego Michał Merczyński.

We wrześniu we Wrocławiu odbył się Europejski Kongres Kultury, w którym uczestniczyła prawie 200-tysięczna publiczność.

Podsumowując kongres szef resortu kultury Bogdan Zdrojewski mówił, że uczestnicy kongresu byli świadkami "emocjonujących wydarzeń, szczerych, nieraz bardzo trudnych i kontrowersyjnych debat, ale także wymiany myśli, w której nie zabrakło także konfliktów, sporów i zróżnicowanych zdań".

Podczas Europejskiego Kongresu Kultury odbyło się ponad 100 interdyscyplinarnych wydarzeń. Podczas czterech kongresowych dni organizowano m.in. debaty i spotkania oraz wystawy, koncerty, spektakle, pokazy filmowe.

W trakcie dyskusji panelowych rozmawiano m.in. o wzajemnych relacjach kultury i gospodarki, o tym, jak lobbować na rzecz kultury w Parlamencie Europejskim, o zagadnieniach związanych z pojmowaniem sztuki, prawach autorskich, prawach odbiorców do partycypacji w kulturze czy wpływie kultury i działalności artystycznej na zamiany społeczne.

Podczas kongresu doszło do artystycznego spotkania Krzysztofa Pendereckiego i gitarzysty zespołu Radiohead Jonna Greenwooda oraz muzyka reprezentującego nurt muzyki elektronicznej Aphexa Twina. Wydarzeniem Kongresu była też premiera spektaklu Krystiana Lupy "Poczekalnia.0".

W trakcie polskiej prezydencji imprezy kulturalne organizowano także m.in. w Sopocie, Katowicach i Poznaniu.

Muzyka dawna i taniec współczesny były filarami programu prezydencji w Poznaniu. Odbył się tam m.in. projekt "Old Music - New Dance", łączący środowiska tańca współczesnego i artystów wykonujących muzykę dawną.

Sopocki kurort otworzył swoje drzwi dla młodych artystów i angażujących widza projektów. W ramach projektu Otwarty Kurort Kultury odkrywano zakamarki miasta, jego obrzeża, miejsca nieodwiedzane przez turystów.

Podczas akcji "TAKK! Tymczasowa Akcja Kulturalna Katowice" śląska grupa projektantów Wzorro złożona z absolwentów katowickiej ASP zaprosiła do współpracy projektantów z grupy USIN-e z Francji, by razem rewitalizować zdegradowane części miasta.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

Elżbieta Jachymczak

Dziennikarka ekonomiczna, szkoleniowiec z pasją

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »