REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wydarzenia kulturalne w Polsce podczas przewodnictwa w Radzie UE

REKLAMA

Całodniowe widowisko muzyczne w kilku miejscach Warszawy rozpoczęło w lipcu krajowy program kulturalny polskiej prezydencji, w ramach którego w Polsce odbyły się setki wydarzeń. Jednym z najważniejszych był Europejski Kongres Kultury we Wrocławiu.

Koordynatorem krajowego programu kulturalnego polskiej prezydencji - z ramienia Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - był Narodowy Instytut Audiowizualny.

REKLAMA

1 lipca w Warszawie, podczas inauguracji przewodnictwa Polski w Radzie UE, odbyło się widowisko muzyczne, które rozegrało się na kilku specjalnie przygotowanych scenach. Na każdej z nich prezentowano inny gatunek muzyczny, m.in. muzykę poważną, program dla dzieci, muzykę etniczną i jazz. W programie inauguracji znalazło się też prawykonanie kompozycji Pawła Mykietyna. Scena główna stanęła na Placu Defilad, a kolejne - przy Elektrowni Powiśle, na Rynku Nowego Miasta i na Mariensztacie.

"Muzyka jest najlepszym narzędziem dotarcia do publiczności" - przekonywał szef Narodowego Instytut Audiowizualnego Michał Merczyński.

We wrześniu we Wrocławiu odbył się Europejski Kongres Kultury, w którym uczestniczyła prawie 200-tysięczna publiczność.

REKLAMA

Podsumowując kongres szef resortu kultury Bogdan Zdrojewski mówił, że uczestnicy kongresu byli świadkami "emocjonujących wydarzeń, szczerych, nieraz bardzo trudnych i kontrowersyjnych debat, ale także wymiany myśli, w której nie zabrakło także konfliktów, sporów i zróżnicowanych zdań".

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podczas Europejskiego Kongresu Kultury odbyło się ponad 100 interdyscyplinarnych wydarzeń. Podczas czterech kongresowych dni organizowano m.in. debaty i spotkania oraz wystawy, koncerty, spektakle, pokazy filmowe.

W trakcie dyskusji panelowych rozmawiano m.in. o wzajemnych relacjach kultury i gospodarki, o tym, jak lobbować na rzecz kultury w Parlamencie Europejskim, o zagadnieniach związanych z pojmowaniem sztuki, prawach autorskich, prawach odbiorców do partycypacji w kulturze czy wpływie kultury i działalności artystycznej na zamiany społeczne.

Podczas kongresu doszło do artystycznego spotkania Krzysztofa Pendereckiego i gitarzysty zespołu Radiohead Jonna Greenwooda oraz muzyka reprezentującego nurt muzyki elektronicznej Aphexa Twina. Wydarzeniem Kongresu była też premiera spektaklu Krystiana Lupy "Poczekalnia.0".

W trakcie polskiej prezydencji imprezy kulturalne organizowano także m.in. w Sopocie, Katowicach i Poznaniu.

Muzyka dawna i taniec współczesny były filarami programu prezydencji w Poznaniu. Odbył się tam m.in. projekt "Old Music - New Dance", łączący środowiska tańca współczesnego i artystów wykonujących muzykę dawną.

Sopocki kurort otworzył swoje drzwi dla młodych artystów i angażujących widza projektów. W ramach projektu Otwarty Kurort Kultury odkrywano zakamarki miasta, jego obrzeża, miejsca nieodwiedzane przez turystów.

Podczas akcji "TAKK! Tymczasowa Akcja Kulturalna Katowice" śląska grupa projektantów Wzorro złożona z absolwentów katowickiej ASP zaprosiła do współpracy projektantów z grupy USIN-e z Francji, by razem rewitalizować zdegradowane części miasta.

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile wynosi liczba ludności Polski na koniec 2024 roku? [Dane GUS]

Główny Urząd Statystyczny podał wstępne szacunkowe dane dotyczące liczby ludności w Polsce na koniec 2024 r. Jest spadek.

Podwyżka o 40% (marchewka) a podniesienie wieku emerytalnego (kij). Wcześniej był postulat 3 miesięcy urlopu za 7 lat pracy w jednej firmie

Autorem propozycji podwyżki o 20% w 2025 r. i o 20% w 2026 r. jest Lider Związkowej Alternatywy Piotr Szumlewicz. Mowa jest o podwyżkach płac w sferze budżetowej w tym roku i co najmniej 20 proc. w przyszłym. Wcześniej związkowiec postulował wprowadzenie urlopu 3 miesięcy za 7 lat pracy. Propozycje oceniam jako nierealne do wprowadzenia.

Coraz więcej nastolatków sięga po e-papierosy

Coraz więcej nastolatków sięga po elektroniczne papierosy. Jest to co czwarta dziewczyna i co piąty chłopiec w wieku 13-15 lat. Tak wynika z badania "Global Youth Tobacco Survey" zaprezentowanego podczas rozpoczętej w środę w Sejmie konferencji poświęconej uzależnieniom.

Dwoje seniorów padło ofiarą oszustwa internetowego. Łącznie stracili ponad 400 tys. zł

Oszuści nie ustają w polowaniach. Dwoje seniorów – 74-latka z Lublina i 76-latek z powiatu zamojskiego – zostali oszukani w internecie. Zamiast zyskownych inwestycji, za radą „doradców” zainstalowali oprogramowanie, które pozwoliło przestępcom przejąć pieniądze z ich kont bankowych – podała policja.

REKLAMA

Pierwsze dziecko z rządowego programu in vitro już na świecie

Urodziło się pierwsze dziecko z rządowego programu in vitro. Ministra zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że do programu zakwalifikowało się ponad 23 tys. par, efektem jest 9258 ciąż.

Nowy wymiar edukacji dla przyszłych liderów HR i biznesu. Symfonia i Akademia Leona Koźmińskiego łączą siły

Symfonia, czołowy dostawca oprogramowania dla MŚP oraz administracji publicznej i Akademia Leona Koźmińskiego, jedna z najlepszych uczelni w Polsce, ogłaszają partnerstwo. Firma zapewni studentom i wykładowcom wsparcie merytoryczne i dydaktyczne, wymianę wiedzy i inicjatywy ukierunkowane na rozwój. W programie studiów znajdzie się flagowy produkt HR-owy Symfonii.

Seniorzy chcą pracować na emeryturze?

Kontynuacja pracy na emeryturze to nie tylko chęć podreperowania domowego budżetu, ale i podtrzymanie aktywności i rozwój osobisty, a także szansa na spełnianie swoich pasji.

Chiński model AI (DeepSeek R1) tańszy od amerykańskich a co najmniej równie dobry. Duża przecena akcji firm technologicznych w USA

Notowania największych amerykańskich firm związanych z rozwojem sztucznej inteligencji oraz jej infrastrukturą zaliczyły ostry spadek w poniedziałek, w związku z zaprezentowaniem tańszego i wydajniejszego chińskiego modelu AI, DeepSeek R1.

REKLAMA

Dofinansowania m.in. dla OSP, kół gospodyń wiejskich oraz klubów sportowych. Ruszają prekonsultacje

Dofinansowania m.in. dla OSP, kół gospodyń wiejskich oraz klubów sportowych. Ruszają prekonsultacje programu NIW-CRSO pn. "Moc Małych Społeczności". Kto będzie mógł starać się o dofinansowanie? Ile będzie wynosiło? Jaki jest harmonogram?

Nowe oszustwo na "darmową apteczkę". NFZ ostrzega

Uwaga na nową metodę oszustów. Narodowy Fundusz Zdrowia ostrzega przed e-mailami z ofertą otrzymania "darmowej apteczki". Można stracić pieniądze. NFZ przypomina, że nie sprzedaje niczego przez internet.

REKLAMA