Dofinansowanie odbudowy zniszczonych przez powódź gminnych zasobów mieszkaniowych
REKLAMA
Od 6 sierpnia obowiązuje znowelizowane rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 4 sierpnia 2010 r. w sprawie finansowego wsparcia na tworzenie lokali socjalnych, mieszkań chronionych i lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy niestanowiących lokali socjalnych (Dz.U. Nr 141, poz. 949). Nowy akt wprowadza zmiany w treści rozporządzenia Ministra infrastruktury o tym samym tytule - wydanego 29 lipca 2009 r. (Dz. U. Nr 120, poz. 1001)
REKLAMA
Rozporządzenie z 2009 r. reguluje zasady i tryb ubiegania się i przyznawania finansowego wsparcia na tworzenie mieszkaniowego zasobu gmin. Samorządy - w myśl przepisów rozporządzenia - mogą ubiegać się o dofinansowanie podejmowanych prac w wysokości 30 – 50 proc. kosztów przedsięwzięć.
Wnioski o dofinansowanie składane są corocznie w Banku Gospodarstwa Krajowego dwóch terminach :
- od 1 marca do 31 marca
- od 1 września do 30 września.
Nowelizacja dostosowała przepisy rozporządzenia do potrzeb wynikających z ubytków w zasobach mieszkaniowych, które powstały na skutek powodzi. Poprzednio wnioski oceniane były w oparciu o takie kryteria jak np: koszty odtworzenia budynków, stopa bezrobocia na terenach planowanych przedsięwzięć, intensywność wsparcia finansowego, potrzeby w zakresie lokali socjalnych w samorządach (Załącznik nr 2 rozporządzenia z 29 lipca 2009 r.)
W wyniku nowelizacji w rozporządzeniu pojawiły się nowe kryteria oceny:
- udział lokali mieszkalnych przeznaczonych dla osób, które utraciły lokal lub budynek mieszkalny w wyniku powodzi,
- rozmiary zniszczeń zasobu mieszkaniowego na terenie gminy w wyniku powodzi.
Czytaj także: Uproszczone procedury budowlane dla powodzian>>
REKLAMA
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 2009 r. szczegółowo określa treść wniosku oraz rodzaje załączników wymaganych do jego uzupełnienia. Po zmianach, we wrześniowych wnioskach gminy dodatkowo będą mogły zawrzeć informacje o liczbie lokali przeznaczonych dla osób, które utraciły lokal lub budynek mieszkalny w wyniku powodzi.
W przypadku gdy odbudowa obejmie lokale przeznaczone do wynajęcia osobom, które utraciły lokal lub budynek mieszkalny na skutek powodzi, maksymalny pułap dofinansowania - czyli 30, 40 lub 50 proc. kosztów przedsięwzięcia ( art. 13 ust. 1 i 1a w związku z art. 3 ustawy z dnia 8 grudnia 2006 r. o finansowym wsparciu tworzenia lokali socjalnych, mieszkań chronionych, noclegowni i domów dla bezdomnych) ulega podwyższeniu o 10 punktów procentowych.
Aby otrzymać zwiększone dofinansowanie jednostki powinny wzbogacić wnioski o następujące informacje:
- oświadczenie, że gmina ucierpiała w wyniku powodzi,
- określenie liczby lokali mieszkalnych uszkodzonych lub zniszczonych na terenie gminy w wyniku powodzi,
- określenie liczby wszystkich lokali mieszkalnych istniejących na terenie gminy w dniu poprzedzającym wystąpienie powodzi,
REKLAMA
- określenie procentowego udziału łącznej powierzchni użytkowej lokali mieszkalnych tworzonych w ramach przedsięwzięcia, przeznaczonych dla osób, które utraciły lokal lub budynek mieszkalny w wyniku powodzi, bez pomieszczeń przynależnych, w łącznej powierzchni użytkowej wszystkich lokali tworzonych w ramach przedsięwzięcia, bez pomieszczeń przynależnych
- wykaz lokali mieszkalnych, których uszkodzenie lub zniszczenie w wyniku powodzi powoduje ubieganie się gminy o udzielenie finansowego wsparcia na tworzenie lokali mieszkalnych przeznaczonych do wynajęcia osobom, które utraciły lokal lub budynek mieszkalny na skutek powodzi.
BGK po dokonaniu oceny wniosków opublikuje wyniki w Biuletynie Informacji Publicznej.
Czytaj także: Szczególne rozwiązania związane z usuwaniem skutków powodzi - ustawa>>
Podstawa prawna:
Agnieszka Marek
REKLAMA
REKLAMA