REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dofinansowanie odbudowy zniszczonych przez powódź gminnych zasobów mieszkaniowych

Agnieszka Marek

REKLAMA

We wrześniu gminy będą mogły ubiegać się o dofinansowanie odbudowy zasobów mieszkaniowych zniszczonych w wyniku powodzi.

Od 6 sierpnia obowiązuje znowelizowane rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 4 sierpnia 2010 r. w sprawie finansowego wsparcia na tworzenie lokali socjalnych, mieszkań chronionych i lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy niestanowiących lokali socjalnych (Dz.U. Nr 141, poz. 949). Nowy akt wprowadza zmiany w treści rozporządzenia Ministra infrastruktury o tym samym tytule - wydanego 29 lipca 2009 r. (Dz. U. Nr 120, poz. 1001)

REKLAMA

Rozporządzenie z 2009 r. reguluje zasady i tryb ubiegania się i przyznawania finansowego wsparcia na tworzenie mieszkaniowego zasobu gmin. Samorządy - w myśl przepisów rozporządzenia - mogą ubiegać się o dofinansowanie podejmowanych prac w wysokości 30 – 50 proc. kosztów przedsięwzięć

Wnioski o dofinansowanie składane są corocznie w Banku Gospodarstwa Krajowego dwóch terminach :

- od 1 marca do 31 marca

- od 1 września do 30 września.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nowelizacja dostosowała przepisy rozporządzenia do potrzeb wynikających z ubytków w zasobach mieszkaniowych, które powstały na skutek powodzi. Poprzednio wnioski oceniane były w oparciu o takie kryteria jak np: koszty odtworzenia budynków, stopa bezrobocia na terenach planowanych przedsięwzięć, intensywność wsparcia finansowego, potrzeby w zakresie lokali socjalnych w samorządach (Załącznik nr 2 rozporządzenia z 29 lipca 2009 r.)

W wyniku nowelizacji w rozporządzeniu pojawiły się nowe kryteria oceny:

- udział lokali mieszkalnych przeznaczonych dla osób, które utraciły lokal lub budynek mieszkalny w wyniku powodzi,

- rozmiary zniszczeń zasobu mieszkaniowego na terenie gminy w wyniku powodzi.

Czytaj także: Uproszczone procedury budowlane dla powodzian>>

REKLAMA

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 2009 r. szczegółowo określa treść wniosku oraz rodzaje załączników wymaganych do jego uzupełnienia. Po zmianach, we wrześniowych wnioskach gminy dodatkowo będą mogły zawrzeć informacje o liczbie lokali przeznaczonych dla osób, które utraciły lokal lub budynek mieszkalny w wyniku powodzi.

W przypadku gdy odbudowa obejmie lokale przeznaczone do wynajęcia osobom, które utraciły lokal lub budynek mieszkalny na skutek powodzi, maksymalny pułap dofinansowania - czyli 30, 40 lub 50 proc. kosztów przedsięwzięcia ( art. 13 ust. 1 i 1a w związku z art. 3 ustawy z dnia 8 grudnia 2006 r. o finansowym wsparciu tworzenia lokali socjalnych, mieszkań chronionych, noclegowni i domów dla bezdomnych) ulega podwyższeniu o 10 punktów procentowych.

Aby otrzymać zwiększone dofinansowanie jednostki powinny wzbogacić wnioski o następujące informacje:

- oświadczenie, że gmina ucierpiała w wyniku powodzi,

- określenie liczby lokali mieszkalnych uszkodzonych lub zniszczonych na terenie gminy w wyniku powodzi,

- określenie liczby wszystkich lokali mieszkalnych istniejących na terenie gminy w dniu poprzedzającym wystąpienie powodzi,

REKLAMA

- określenie procentowego udziału łącznej powierzchni użytkowej lokali mieszkalnych tworzonych w ramach przedsięwzięcia, przeznaczonych dla osób, które utraciły lokal lub budynek mieszkalny w wyniku powodzi, bez pomieszczeń przynależnych, w łącznej powierzchni użytkowej wszystkich lokali tworzonych w ramach przedsięwzięcia, bez pomieszczeń przynależnych

- wykaz lokali mieszkalnych, których uszkodzenie lub zniszczenie w wyniku powodzi powoduje ubieganie się gminy o udzielenie finansowego wsparcia na tworzenie lokali mieszkalnych przeznaczonych do wynajęcia osobom, które utraciły lokal lub budynek mieszkalny na skutek powodzi.

BGK po dokonaniu oceny wniosków opublikuje wyniki w Biuletynie Informacji Publicznej.

Czytaj także: Szczególne rozwiązania związane z usuwaniem skutków powodzi - ustawa>>

Podstawa prawna:

- Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 29 lipca 2009 r. w sprawie finansowego wsparcia na tworzenie lokali socjalnych, mieszkań chronionych i lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy niestanowiących lokali socjalnych (Dz.U. z 2009 r. Nr 120 poz. 1001)>>

- Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 4 sierpnia 2010 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie finansowego wsparcia na tworzenie lokali socjalnych, mieszkań chronionych i lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy niestanowiących lokali socjalnych (Dz.U. z 2010 r. Nr 141, poz. 949)>>

Agnieszka Marek

samorzad.infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Sektor Publiczny

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rządowi brakuje pieniędzy na służby: Policję, SG, PSP i SOP. Co z programem modernizacyjnym?

Cały czas mamy sytuację niepełnego pokrycia w budżecie wydatków na służby (chodzi o Policję, Straż Graniczną, Państwową Straż Pożarną i Służbę Ochrony Państwa) - poinformował 23 lipca 2024 r. podczas sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych wiceszef MSWiA Czesław Mroczek. Dodał, że w najbliższym czasie przedstawione zostaną propozycje na kolejne lata.

Ponad 854 mln zł na Sejm w 2025 r. Podwyżki wynagrodzeń dla posłów i wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu. Większe ryczałty na biura poselskie

Budżet Kancelarii Sejmu na 2025 r. ma wynieść 854 mln 258 tys. zł - to ponad 80 mln więcej niż w 2024 roku. W dniu 23 lipca 2024 r. sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Kancelarii Sejmu na 2025 rok. Szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki poinformował, że w 2025 roku nastąpi wzrost wynagrodzeń wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu a także posłów.

Zmiany w finansowaniu ochotniczych straży pożarnych. Znamy plany ministerstwa

Wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz przekazał, że w resorcie trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia ws. przyznawania rekompensaty pieniężnej oraz wyrównania do wysokości rekompensaty wypłacanej strażakowi ratownikowi ochotniczej straży pożarnej.

Zmiany w wynagradzaniu pracowników samorządowych wchodzą w życie 1 sierpnia 2024 r. Pensje od 4000 zł do 6200 zł

1 sierpnia wejdzie w życie znowelizowane rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Ale na wyższe pensje można liczyć przy pensjach należnych od 1 lipca. 

REKLAMA

Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje, jest coraz gorzej

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

REKLAMA

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

REKLAMA