Większość Polaków zgadza się, by rząd pomógł kredytobiorcom w złotówkach [SONDAŻ dla DGP i RMF]
REKLAMA
REKLAMA
58,8 proc. badanych chce wsparcia dla kredytobiorców złotówkowych, zaś przeciwnego zdania jest 32,2 proc. badanych - wynika z sondażu United Surveys dla "DGP" i "RMF FM".
REKLAMA
Ile Polaków popiera udzielenie pomocy kredytobiorcom w złotówkach
Z sondażu United Surveys wynika, że większość ankietowanych, bo prawie 59 proc. popiera pomysł, by państwo wsparło kredytobiorców złotówkowych. Przeciwnego zdania jest co trzeci respondent, a 9 proc. nie ma zdania.
Jakie poglądy polityczne mają zwolennicy pomocy przez rząd kredytobiorcom w złotówkach
"W podziale na elektoraty największymi zwolennikami tej koncepcji są wyborcy Lewicy (81 proc.), Prawa i Sprawiedliwości oraz Koalicji Obywatelskiej (po 64 proc.). Na +nie+ są sympatycy Konfederacji (78 proc.) i PSL (69 proc.)" - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".
Jak Polacy oceniają prezesa NBP i RPP?
W sondażu zapytano respondentów również o to, czy prezes NBP Adam Glapiński i Rada Polityki Pieniężnej skutecznie walczą z inflacją. 72,4 proc. ankietowanych uważa, że nie, zaś przeciwnego zdania jest 20 proc. badanych.
REKLAMA
"Także w tym przypadku elektorat partii rządzącej jest istotnie podzielony – dobrze działania prezesa NBP i rady ocenia 40 proc., źle – 34 proc., a co czwarty sympatyk PiS nie ma wyrobionej opinii. Gdyby przyszłość starającego się o drugą kadencję szefa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego zależała od uczestników badania, to straciłby pracę. Aż 71 proc. respondentów uważa, że nie powinien być dłużej szefem banku centralnego, a tylko 19 proc. jest +za+. W tej kwestii nawet elektorat PiS jest podzielony – Adama Glapińskiego na fotelu prezesa NBP chce widzieć 46 proc., przeciwnego zdania jest 31 proc., a opinii w tej sprawie nie ma 23 proc. badanych" - napisano.
Sondaż United Surveys dla Dziennika Gazety Prawnej, dziennik.pl, RMF FM i rmf24.pl wykonany 6–7.05.2022 r. na ogólnopolskiej próbie 1000 pełnoletnich mieszkańców Polski metodą telefonicznych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI)
REKLAMA
REKLAMA