REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dlaczego są opóźnione wypłaty dodatku osłonowego?

Dlaczego są opóźnione wypłaty dodatku osłonowego?
Dlaczego są opóźnione wypłaty dodatku osłonowego?

REKLAMA

REKLAMA

Pod koniec sierpnia gminy zajęte są przede wszystkim wnioskami o przyznanie dodatku węglowego. Ale wciąż zajmują się dodatkiem osłonowym.

ZUS spóźnia się z dokumentami niezbędnymi do wypłat dodatku osłonowego.

REKLAMA

Opóźnienia wypłaty dodatku osłonowego

Samorządy z opóźnieniem otrzymują informacje z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych potrzebne do prawidłowego ustalenia wysokości dochodów niektórych emerytów, co jest niezbędne do wypłaty dodatku osłonowego. Wiceszef resortu rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed tłumaczy to nawet trzykrotnym wzrostem liczby wniosków wpływających do ZUS.

Interpelacja w sprawie opóźnień wypłat dodatku osłonowego

Posłowie Lewicy złożyli interpelację w sprawie opóźnień dotyczących przekazywania samorządom informacji z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych niezbędnych do prawidłowego naliczenia wysokości dodatku osłonowego. Parlamentarzyści oczekiwali wyjaśnień w tej sprawie oraz informacji na temat działań podejmowanych przez MRiPS, by emeryci otrzymali świadczenie bez zbędnej zwłoki.

ZUS a dodatek osłonowy

 „Samorządy muszą czekać nawet 1-2 miesiące na informacje z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o wysokości składki zdrowotnej w celu prawidłowego ustalenia wysokości dochodów w przypadku niektórych emerytów czy też w związku z niewliczaniem 13. i 14. emerytury do wysokości dochodu” – informowali posłowie.

W odpowiedzi na interpelację wiceminister Stanisław Szwed wyjaśnił, że opóźnienia wynikają ze znacznie zwiększonej liczby wniosków, na które ZUS musi udzielić odpowiedzi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ile do ZUS wpływa wniosków o udostępniania danych

REKLAMA

„Od początku roku do ZUS wpłynęło ponad 1,5 mln wniosków o udostępnienie danych. To dwukrotnie większa liczba w porównaniu do analogicznego okresu w ubiegłym roku (w szczytowym momencie liczba wniosków do obsługi wzrosła nawet trzykrotnie)” – wskazał Szwed.

Wiceminister poinformował też, że aby zoptymalizować obsługę klientów w zakresie dodatku osłonowego, wdrożono szereg działań promujących wykorzystanie usług automatycznych oraz wniosków elektronicznych, dzięki czemu ponad 8,3 mln zapytań zostało obsłużonych automatycznie. Dwukrotnie zwiększono też liczbę pracowników obsługujących wnioski.

Ile wniosków związanych z dodatkiem osłonowym jest zaległych w ZUS

Według informacji z MRiPS, obecnie w ZUS pozostało do realizacji ponad 17 tys. wniosków o udostepnienie danych w celu naliczenia dodatku osłonowego. Dla prawie 6 tys. wniosków upłynął termin na udzielenie informacji. Wnioski te mają być zrealizowane do końca sierpnia. ZUS przygotowuje się też do kolejnej fali zapytań związanej z ostatecznym terminem składania wniosków o dodatek osłonowy, który upływa 31 października.

Co to jest dodatek osłonowy?

Dodatek osłonowy jest częścią rządowej Tarczy Antyinflacyjnej, który ma zniwelować rosnące ceny energii, gazu i żywności. Zgodnie z przepisami będzie przysługuje on gospodarstwu domowemu, którego przeciętne miesięczne dochody nie przekraczają 2100 zł w gospodarstwie jednoosobowym albo 1500 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym. Na ten cel zostanie wydatkowane ponad 4 mld zł.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rekordowa liczba pasażerów z lotniska Chopina

Ponad 2 mln odprawionych w ciągu miesiąca pasażerów. To rekord, który padł w czerwcu na lotnisku Chopina. Z szacunków wynika, ze w całym roku ta liczba będzie wynosić 20 mln. 

Darmowe potańcówki w Warszawie

Wracają potańcówki na Grochowskiej. Od 12 lipca mieszkańcy dzielnicy Praga-Południe i okolic będą mogli tańczyć do muzyki z różnych stron świata. 

Koncert życzeń związków nauczycielskich: 500 zł dodatku za wychowawstwo, 15% lub 20% podwyżki w 2025 roku, 4 dni urlopu na żądanie, zmiany w zastępstwach, odprawach, godzinach ponadwymiarowych i inne postulaty

Związek Nauczycielstwa Polskiego i  Prezydium Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" wystosowały 10 lipca 2024 r. odrębne pisma do Ministerstwa Edukacji Narodowej zawierające obszerne listy spraw wymagających pilnego uregulowania. Są to odpowiedzi na ustalenia grupy roboczej ds. wynagradzania nauczycieli z 26 czerwca br. działającej w ramach Zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli. Czego domagają się związkowcy?

Mięsak. Poznaj objawy tego nowotworu

Mięsak to rzadki nowotwór. Stanowi około 1% wszystkich nowotworów u dorosłych i około 15% u dzieci. Lipiec to miesiąc poświęcony budowaniu świadomości na temat mięsaków. Warto wiedzieć, czym są te nowotwory, jakie dają objawy i jak ważna jest szybka diagnoza. 

REKLAMA

Czy warto iść na tradycyjne studia w 2024 roku? Gdzie zdobyć praktyczne umiejętności przydatne w pracy?

Dziś coraz więcej osób kwestionuje sens tradycyjnego modelu akademickiego, który koncentruje się głównie na zdobywaniu wiedzy teoretycznej, bez jednoczesnego zapewnienia praktycznych umiejętności przydatnych na rynku pracy. Także rosnące koszty edukacji oraz obawy o przyszłe zatrudnienie skłaniają młodych ludzi do poszukiwania alternatywnych ścieżek rozwoju zawodowego, takich jak kursy, szkolenia praktyczne czy praca zdalna. Czy warto zatem jeszcze iść na tradycyjne studia?

Dyrektor CKE: Będą zmiany w maturach i egzaminie ósmoklasisty w 2025 r. Rok szkolny 2024/2025: Odchudzona o 20% podstawa programowa

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik w rozmowie z Polską Agencją Prasową udzielił informacji odnośnie zmian w maturach i egzaminie ósmoklasisty wynikających z uszczuplenia podstawy programowej od roku szkolnego 2024/2025. Najwięcej zmian ma być na egzaminie maturalnym z języka polskiego, tak pisemnym, jak i ustnym, np. znacznie skrócona zostanie lista pytań jawnych.

Min. Sikorski: kilka tysięcy osób w Polsce zgłosiło się do Legionu Ukraińskiego. Polska zapewnia sprzęt i szkolenie

Kilka tysięcy osób zarejestrowało się już w Polsce, aby dołączyć do Legionu Ukraińskiego, czyli nowej ukraińskiej ochotniczej jednostki wojskowej - poinformował minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski podczas Forum Publicznego NATO, zorganizowanego przy okazji szczytu tej organizacji w Waszyngtonie.

Od piątku utrudnienia w Warszawie

W piątek kierowcy w stolicy napotkają utrudnienia na Wale Miedzeszyńskim i moście Poniatowskiego. 

REKLAMA

Poprawka matury w sierpniu 2024

Kiedy jest poprawka matury w sierpniu 2024 roku? Kiedy jest poprawkowa matura pisemna, a kiedy ustna? Co trzeba zrobić, aby przystąpić do terminu poprawkowego? Wyników można spodziewać się we wtorek 10 września 2024 r.

Siedem wsi w Polsce stanie się miastem od początku 2025 roku. Wiemy już które

Od 1 stycznia 2025 r. roku w Polsce przybędzie siedem miast. Tak wynika z założeń projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta oraz zmiany siedziby władz gminy, które zostały opublikowane 9 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych rządu. Nastąpi też 7 zmian dotyczących ustalenia granic gmin i 11 zmian dotyczących ustalenia granic miast.

REKLAMA