Kategorie

IBM modernizuje Straż Graniczną

 
Warszawa: Firma IBM modernizuje system informatyczny Straży Granicznej. Zaproponowany przez konsultantów firmy IBM kompleksowy system IT obejmuje m.in. centralne repozytorium dokumentów, rejestr użytkowników, mechanizmy zabezpieczające oparte na architekturze PKI, help desk, portal zewnętrzny i wewnętrzny, platformę e-learningową oraz narzędzia do zarządzania zasobami. Planowany czas zakończenia pozostałych projektów IBM w Straży Granicznej to koniec 2008 roku.


Po wejściu Polski do strefy Schengen przed Strażą Graniczną pojawiły się nowe wyzwania. Formacja odpowiedzialna jest obecnie m.in. za zabezpieczenie zewnętrznej granicy Unii Europejskiej oraz bezpieczeństwo granic wewnętrznych UE. Na odcinku polskiej granicy wzmocniona została służba patrolowa i kontrole legalności pobytu cudzoziemców na terenie Polski. Funkcjonariusze koncentrują się na ujawnianiu fałszerstw dokumentów uprawniających do wjazdu i pobytu na terytorium naszego kraju oraz całej strefy, przeciwdziałają nielegalnemu przerzutowi na terytorium kraju materiałów niebezpiecznych lub szkodliwych dla środowiska naturalnego, a także przemytowi narkotyków i środków odurzających oraz wywozowi z Polski przedmiotów zabytkowych.

 

                                                                                            mjr Grzegorz Wojtkun

 

Straż Graniczna poszukiwała efektywnego i bezpiecznego systemu teleinformatycznego, który miał zaspokoić rosnące wymagania związane z ochroną granic, kontrolą ruchu granicznego oraz  konsultacjami wizowymi. System miał także wspierać wykrywanie i zapobieganie przestępstw granicznych. Nowy system teleinformatyczny Straży Granicznej pozwolił znacznie zwiększyć skuteczność wykonywania powierzonych zadań, podnieść bezpieczeństwo gromadzonych
i przesyłanych danych, a także zoptymalizować wydatki na utrzymanie infrastruktury i posiadanych zasobów.

„Utrzymanie wysokiej sprawności operacyjnej w każdej dużej instytucji jest ogromnym wyzwaniem dla informatyków. W tak rozbudowanej logistycznie i strukturalnie formacji, jaką jest Straż Graniczna to zadanie wyjątkowo trudne. Aby sprostać tym wymogom konieczne było szybkie wprowadzenie najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych, w szczególności w zakresie bezpieczeństwa sieci i systemów teleinformatycznych. Poszukiwaliśmy partnera, który pomoże nam nie tylko zaprojektować, ale także sprawnie wdrożyć system odpowiadający wszelkim międzynarodowym wymaganiom. Głównie dlatego zdecydowaliśmy się na współpracę z firmą IBM.” – powiedział mjr Grzegorz Wojtkun zastępca Dyrektora Biura Łączności i Informatyki Komendy Głównej Straży Granicznej ( na zdjęciu) .

Najtrudniejsze zadanie polegało na dostosowaniu infrastruktury technicznej Straży do korzystania
z zasobów udostępnionych przez Unię Europejską, w tym przede wszystkim Systemu Informatycznego Schengen i Systemu Informacji Wizowej. To warunek niezbędny do skutecznego kontrolowania legalności pobytu cudzoziemców na terenie Polski, a także wykrywania fałszowania dokumentów uprawniających do wjazdu i pobytu na terytorium Strefy Schengen. Problem został rozwiązany dzięki wdrożeniu zaproponowanego przez IBM Centralnego Repozytorium Dokumentów opartego na systemie telekopiowym oraz systemach przetwarzania danych, które usprawniają identyfikację obcokrajowców ubiegających się o wizę.

Równie istotna była potrzeba stworzenia nowoczesnej sieci komunikacji wewnętrznej i zewnętrznej. Funkcjonowanie Straży Granicznej z wykorzystaniem starych technologii było utrudnione. Projekt modernizacji w tym obszarze objał wdrożenie nowoczesnego systemu poczty elektronicznej oraz systemu telefonii IP, a także zintegrowanej centralnej książki teleadresowej. Zaimplementowane rozwiązanie umożliwia bezpośrednią komunikację nie tylko pomiędzy użytkownikami aparatów telefonicznych, ale także pomiędzy nimi a użytkownikami komputerów stacjonarnych i przenośnych, na których zainstalowane jest proste w obsłudze oprogramowanie obsługujące nawiązywanie
i odbieranie połączeń.

„Najważniejsze jednak, że – bez względu na sposób komunikacji - informacja z punktu granicznego
o podejrzanie wyglądającej lub zachowującej się osobie błyskawicznie dociera do odpowiednich służb”.

wyjaśnia mjr Grzegorz Wojtkun zastępca Dyrektora Biura Łączności i Informatyki Komendy Głównej Straży Granicznej.

Bezpieczeństwo systemów i danych, gwarantuje niezależne centrum autoryzacji bazujące na architekturze PKI (Public Key Infrastructure). Do uwierzytelniania funkcjonariuszy uprawnionych do obsługi urządzeń służbowych wykorzystywane są karty dostępowe wyposażone w procesory.
System komunikacyjny uzupełnia oprogramowanie do zarządzania połączeniami telefonicznymi
i konferencjami. Koordynuje on działanie telefonów wyposażonych w ekrany dotykowe, pozwala na prowadzenie telekonferencji a także zestawianie równoczesnych połączeń z wieloma użytkownikami.
Nad sprawnym działaniem wszystkich rozwiązań teleinformatycznych czuwają pracownicy działu wsparcia, którzy korzystają z dostarczonego także przez IBM systemu help desk. Zintegrowane
z telefonią IP oprogramowanie,  pozwala funkcjonariuszom na błyskawiczne zgłaszanie wszelkiego typu usterek użytkowanego sprzętu. System, zgodnie z ustawionymi priorytetami, automatycznie tworzy kolejkę zgłoszeń, a także wspomaga operatora systemu w skutecznym rozwiązaniu problemu.

Dopełnieniem kompleksowego wsparcia funkcjonowania Straży Granicznej przez IT jest nowoczesny portal internetowy (www.strazgraniczna.pl). Rozwiązanie opracowane przez konsultantów IBM (począwszy od zaprojektowania układu graficznego, poprzez wprowadzanie zawartości poszczególnych działów, aż po opracowanie ścieżki rozwoju technologicznego i rozbudowy funkcjonalnej) umożliwia skuteczną komunikację Straży z mediami, podmiotami gospodarczymi a także obywatelami.

 

bj

 

Źródło: Samorzad.infor.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  1 sty 2000
  18 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Nauczyciel w Polsce - pasja czy zawód? Raport o statusie nauczycieli w Polsce 2021

  Nauczyciel w Polsce - pasja czy zawód? Raport o statusie nauczycieli w Polsce 2021. Nauczyciel to zawód często oceniany. Ale czy doceniany? W raporcie zbadano, co myślą o nauczycielach rodzice, uczniowie, a także oni sami o swojej pracy.

  Domowa Opieka Medyczna - Pulsoksymetr i PulsoCare

  Domowa Opieka Medyczna to program mający na celu zdalne monitorowanie stanu zdrowia Pacjentów. Program wykorzystuje pulsoksymetr jako narzędzie diagnostyczne i aplikację PulsoCare do przekazywania i monitoringu danych.

  CEEB - zadania gmin związane ze spisem źródeł ciepła

  CEEB - zadania gmin związane ze spisem źródeł ciepła. W jakim terminie gmina powinna wprowadzić dane do ewidencji? Ile czasu ma urzędnik na wprowadzenie danych z deklaracji do systemu? Czy każdy pracownik urzędu może wprowadzać dane do CEEB? Czy przewidziano finansowanie dla gmin?

  Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) - od kiedy, deklaracja

  Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) - od kiedy, jak złożyć deklarację źródeł ciepła? Przedstawiamy najważniejsze informacje o nowym obowiązku, który będzie spoczywał na właścicielach i zarządcach budynków.

  CEEB - jakie kary za brak zgłoszenia do ewidencji źródeł ciepła?

  CEEB - Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków rusza już 1 lipca 2021 roku. Oznacza to nowy obowiązek dla milionów Polaków, którzy będą musieli zgłosić, czym ogrzewają swoje domy. Jakie kary grożą za brak zgłoszenia?

  Szczepienia przeciw COVID-19 w aptekach - NFZ przyjmuje wnioski

  Szczepienia przeciw COVID-19 w aptekach. Oddziały Wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia przyjmują od wtorku wnioski od aptek, które chcą przystąpić do Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19. Nabór jest otwarty i ciągły, nie ma konkretnej daty jego zakończenia.

  Aplikacja mObywatel - co można w niej znaleźć?

  Aplikacja mObywatel - co można w niej znaleźć? Już ponad 3 miliony Polaków korzysta z naszej aplikacji mObywatel, czyli cyfrowego portfela na dokumenty. Wkrótce trafi do niej Unijny Certyfikat COVID.

  Tymczasowy profil zaufany będzie stały

  Tymczasowy profil zaufany będzie stały. 17 czerwca 2021 roku wejdą ważne zmiany dotyczące profilu zaufanego, szczególnie jego tymczasowej wersji. Co się zmieni?

  Kiedy wyniki matur 2021?

  Wyniki matur 2021 – kiedy? Jak i gdzie je sprawdzić? Przedstawiamy ważne informacje dla tysięcy tegorocznych maturzystów.

  Profilaktyka 40 plus - badania od 1 lipca 2021 r.

  Profilaktyka 40 plus - badania od 1 lipca 2021 r. Minister zdrowia podpisał rozporządzenie zapowiedziane w programie Polski Ład. Z jakich badań będzie można skorzystać?

  Polski Ład: nowe miejsca pracy i infrastruktura mają rozwiązać problemy gmin

  Polski Ład to całościowe spojrzenie na problemy powiatów i gmin w całej Polsce. W ramach Polskiego Ładu budowane będą m.in. obiekty sportowe oraz infrastruktura drogowa, energetyczna, internetowa, kolejowa, które przyczynią się do rozwoju gospodarczego i poprawią jakość życia - mówił premier Mateusz Morawiecki.

  Konrad Fijołek prezydentem Rzeszowa - wyniki wyborów

  Konrad Fijołek nowym prezydentem Rzeszowa - znamy już oficjalne wyniki wyborów. Kandydat popierany przez opozycję: PO, Lewicę, PSL i Ruch Polska 2050 wygrał w pierwszej turze. Ile głosów zdobyli poszczególni kandydaci?

  Kurator oświaty - jakie ma mieć uprawnienia po zmianach?

  Kurator oświaty. Ministerstwo Edukacji i Nauki proponuje rozwiązania wzmacniające rolę kuratora oświaty. Jakie kurator ma mieć uprawnienia po zmianach?

  Lektury w szkole podstawowej – proponowane zmiany

  Lektury w szkole podstawowej – zmiany. Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało propozycję zmian w liście lektur szkolnych. Jakie książki zostaną usunięte z wykazu a jakie dodane?

  Lista lektur w liceum i technikum – proponowane zmiany

  Lektury w liceum i technikum – jakie zmiany proponuje Ministerstwo Edukacji i Nauki? Skreślone z wykazu lektur mają być m.in. wiersze Marcina Świetlickiego oraz „Mała apokalipsa” Tadeusza Konwickiego. Zamiast tego uczniowie mają czytać m.in. dzieła filozoficzne i egzystencjalne Jana Pawła II.

  Dopłaty z gmin za odpady, maksymalna stawka opłaty od zużycia wody

  Dopłaty z gmin, maksymalna stawka opłaty od zużycia wody - szykują się spore zmiany w gospodarce odpadami. Co zawiera rządowy projekt zmian w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach?

  Komunikacja w Compliance

  Komunikacja w Compliance. W najbliższym czasie sektor publiczny, ale i sektor prywatny (zwłaszcza duże i średnie przedsiębiorstwa) czeka wdrażanie systemów Compliance. Kluczem do udanego wdrożenia, a potem utrzymania systemów Compliance jest komunikacja.

  Leśna szkoła z klimatem - ruszają ekolekcje

  Leśna szkoła z klimatem to program opracowany we współpracy Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwa Edukacji i Nauki, który służy inspirowaniu uczniów i nauczycieli do działań sprzyjających środowisku przyrodniczemu. W program zaangażowane są też Lasy Państwowe, które m.in. przygotowują służące grom plenerowym ścieżki i organizują prelekcje.

  Dzień Ojca - gra miejska "Przygoda z Tatą"

  Dzień Ojca - MRiPS zaprasza do zapisów na grę miejską "Przygoda z Tatą". Gra odbędzie się w Warszawie.

  Praca zdalna urzędników - ekwiwalent

  Praca zdalna urzędników - po zmianie przepisów pracodawca będzie musiał zagwarantować ekwiwalent. Czy wygasi to pracę zdalną urzędników?

  Obowiązek zgłoszenia, czym ogrzewamy domy od 1 lipca 2021 r.

  Obowiązek zgłoszenia czym ogrzewamy domy - 1 lipca 2021 roku rusza zbieranie danych do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Do kiedy będzie trzeba zgłosić urządzenia? Jakie kary grożą za brak zgłoszenia?

  Euro 2021: Narodowa Strefa Kibica na mecz Polski z Hiszpanią

  Euro 2021 - Strefa Kibica na Stadionie Narodowym. 19 czerwca 2021 roku na Stadionie Narodowym będzie można oglądać mecz reprezentacji Polski z Hiszpanią na Mistrzostwach Europy w Piłce Nożnej. Jakie będą zasady? Ile osób będzie mogło wejść na stadion?

  MEiN proponuje zmiany w liście lektur

  Zmiany w liście lektur - Ministerstwo Edukacji i Nauki rozpoczyna konsultacje społeczne. Potrwają do 8 lipca.

  Narodowy Spis Powszechny - jak powinni się spisać studenci?

  Narodowy Spis Powszechny - studenci mogą nie mieć świadomości, że ciąży na nich obowiązek spisowy. Nigdy nie brali udziału w spisie - ostatni był 10 lat temu, gdy byli jeszcze dziećmi. Mogą też myśleć, że zrobią to za nich rodzice lub dom studencki. Najlepiej jednak wziąć odpowiedzialność we własne ręce i spisać się samodzielnie! Tym bardziej, jeśli nie mieszka się z rodzicami lub w akademiku.

  Strajk Pielęgniarek: Czujemy się oszukane przez rząd [PODCAST]

  11 manifestacji w centralnych miejscach miast wojewódzkich, 4000 uczestników: pielęgniarki, pielęgniarze, położne - tak wyglądał strajk ostrzegawczy pielęgniarek i położnych. Czy będzie strajk generalny? Zapraszamy do wysłuchania podcastu.