REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

IBM modernizuje Straż Graniczną

REKLAMA

REKLAMA

  Warszawa: Firma IBM modernizuje system informatyczny Straży Granicznej. Zaproponowany przez konsultantów firmy IBM kompleksowy system IT obejmuje m.in. centralne repozytorium dokumentów, rejestr użytkowników, mechanizmy zabezpieczające oparte na architekturze PKI, help desk, portal zewnętrzny i wewnętrzny, platformę e-learningową oraz narzędzia do zarządzania zasobami. Planowany czas zakończenia pozostałych projektów IBM w Straży Granicznej to koniec 2008 roku.


Po wejściu Polski do strefy Schengen przed Strażą Graniczną pojawiły się nowe wyzwania. Formacja odpowiedzialna jest obecnie m.in. za zabezpieczenie zewnętrznej granicy Unii Europejskiej oraz bezpieczeństwo granic wewnętrznych UE. Na odcinku polskiej granicy wzmocniona została służba patrolowa i kontrole legalności pobytu cudzoziemców na terenie Polski. Funkcjonariusze koncentrują się na ujawnianiu fałszerstw dokumentów uprawniających do wjazdu i pobytu na terytorium naszego kraju oraz całej strefy, przeciwdziałają nielegalnemu przerzutowi na terytorium kraju materiałów niebezpiecznych lub szkodliwych dla środowiska naturalnego, a także przemytowi narkotyków i środków odurzających oraz wywozowi z Polski przedmiotów zabytkowych.

REKLAMA

 

                                                                                            mjr Grzegorz Wojtkun

 

Straż Graniczna poszukiwała efektywnego i bezpiecznego systemu teleinformatycznego, który miał zaspokoić rosnące wymagania związane z ochroną granic, kontrolą ruchu granicznego oraz  konsultacjami wizowymi. System miał także wspierać wykrywanie i zapobieganie przestępstw granicznych. Nowy system teleinformatyczny Straży Granicznej pozwolił znacznie zwiększyć skuteczność wykonywania powierzonych zadań, podnieść bezpieczeństwo gromadzonych
i przesyłanych danych, a także zoptymalizować wydatki na utrzymanie infrastruktury i posiadanych zasobów.

„Utrzymanie wysokiej sprawności operacyjnej w każdej dużej instytucji jest ogromnym wyzwaniem dla informatyków. W tak rozbudowanej logistycznie i strukturalnie formacji, jaką jest Straż Graniczna to zadanie wyjątkowo trudne. Aby sprostać tym wymogom konieczne było szybkie wprowadzenie najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych, w szczególności w zakresie bezpieczeństwa sieci i systemów teleinformatycznych. Poszukiwaliśmy partnera, który pomoże nam nie tylko zaprojektować, ale także sprawnie wdrożyć system odpowiadający wszelkim międzynarodowym wymaganiom. Głównie dlatego zdecydowaliśmy się na współpracę z firmą IBM.” – powiedział mjr Grzegorz Wojtkun zastępca Dyrektora Biura Łączności i Informatyki Komendy Głównej Straży Granicznej ( na zdjęciu) .

Najtrudniejsze zadanie polegało na dostosowaniu infrastruktury technicznej Straży do korzystania
z zasobów udostępnionych przez Unię Europejską, w tym przede wszystkim Systemu Informatycznego Schengen i Systemu Informacji Wizowej. To warunek niezbędny do skutecznego kontrolowania legalności pobytu cudzoziemców na terenie Polski, a także wykrywania fałszowania dokumentów uprawniających do wjazdu i pobytu na terytorium Strefy Schengen. Problem został rozwiązany dzięki wdrożeniu zaproponowanego przez IBM Centralnego Repozytorium Dokumentów opartego na systemie telekopiowym oraz systemach przetwarzania danych, które usprawniają identyfikację obcokrajowców ubiegających się o wizę.

Równie istotna była potrzeba stworzenia nowoczesnej sieci komunikacji wewnętrznej i zewnętrznej. Funkcjonowanie Straży Granicznej z wykorzystaniem starych technologii było utrudnione. Projekt modernizacji w tym obszarze objał wdrożenie nowoczesnego systemu poczty elektronicznej oraz systemu telefonii IP, a także zintegrowanej centralnej książki teleadresowej. Zaimplementowane rozwiązanie umożliwia bezpośrednią komunikację nie tylko pomiędzy użytkownikami aparatów telefonicznych, ale także pomiędzy nimi a użytkownikami komputerów stacjonarnych i przenośnych, na których zainstalowane jest proste w obsłudze oprogramowanie obsługujące nawiązywanie
i odbieranie połączeń.

„Najważniejsze jednak, że – bez względu na sposób komunikacji - informacja z punktu granicznego
o podejrzanie wyglądającej lub zachowującej się osobie błyskawicznie dociera do odpowiednich służb”.

wyjaśnia mjr Grzegorz Wojtkun zastępca Dyrektora Biura Łączności i Informatyki Komendy Głównej Straży Granicznej.

Bezpieczeństwo systemów i danych, gwarantuje niezależne centrum autoryzacji bazujące na architekturze PKI (Public Key Infrastructure). Do uwierzytelniania funkcjonariuszy uprawnionych do obsługi urządzeń służbowych wykorzystywane są karty dostępowe wyposażone w procesory.
System komunikacyjny uzupełnia oprogramowanie do zarządzania połączeniami telefonicznymi
i konferencjami. Koordynuje on działanie telefonów wyposażonych w ekrany dotykowe, pozwala na prowadzenie telekonferencji a także zestawianie równoczesnych połączeń z wieloma użytkownikami.
Nad sprawnym działaniem wszystkich rozwiązań teleinformatycznych czuwają pracownicy działu wsparcia, którzy korzystają z dostarczonego także przez IBM systemu help desk. Zintegrowane
z telefonią IP oprogramowanie,  pozwala funkcjonariuszom na błyskawiczne zgłaszanie wszelkiego typu usterek użytkowanego sprzętu. System, zgodnie z ustawionymi priorytetami, automatycznie tworzy kolejkę zgłoszeń, a także wspomaga operatora systemu w skutecznym rozwiązaniu problemu.

Dopełnieniem kompleksowego wsparcia funkcjonowania Straży Granicznej przez IT jest nowoczesny portal internetowy (www.strazgraniczna.pl). Rozwiązanie opracowane przez konsultantów IBM (począwszy od zaprojektowania układu graficznego, poprzez wprowadzanie zawartości poszczególnych działów, aż po opracowanie ścieżki rozwoju technologicznego i rozbudowy funkcjonalnej) umożliwia skuteczną komunikację Straży z mediami, podmiotami gospodarczymi a także obywatelami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

bj

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Nie wiesz, gdzie świętować? Stolica przygotowała multum atrakcji na ten weekend

W najbliższy weekend mieszkańcy Warszawy będą mogli skorzystać z wielu atrakcji. Na Saskiej Kępie odbędzie się piknik z okazji święta dzielnicy, a nad Wisłą rozpocznie się sezon turystyczny, który uświetni barwna parada łodzi.

Uwaga! GIS wydał ostrzeżenie dotyczące żywności. Partia produktu wycofana ze sprzedaży

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie w piątek, dotyczące wykrycia białka soi w partii mąki z ciecierzycy. Osoby z alergią na białko soi mogą doświadczyć reakcji alergicznej po spożyciu tego produktu.

1 czerwca ma ruszyć program in vitro. Ogłoszono wyniki konkursu

Minister zdrowia, Izabela Leszczyna, w piątek poinformowała o wynikach konkursu na realizację programu leczenia niepłodności metodą in vitro przez podmioty lecznicze. Program ma zostać uruchomiony już 1 czerwca.

Zasiłki dla poszkodowanych rolników. Zostanie wprowadzony stan klęski żywiołowej?

Sejmik województwa lubelskiego zdecydował o przyznaniu wsparcia finansowego dla trzech gmin: Opole Lubelskie, Chodel, Józefów nad Wisłą. Każda z nich otrzyma po 100 tys. zł na wypłatę zasiłków dla sadowników, którzy doświadczyli strat po ostatnim gradobiciu i przymrozkach.

REKLAMA

Dofinansowanie 2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 m-ce, na 1 pracownika. Program: Odbuduj swoją przyszłość dla pogorzelców z Marywilskiej

W czerwcu 2024 r. powinna być gotowa część hali tymczasowej dla kupców, którzy stracili swoje stanowiska w pożarze centrum przy ul. Marywilskiej. Jak poinformował warszawski ratusz do 30 czerwca br. poszkodowani przedsiębiorcy mogą też składać wnioski o pomoc w postaci pieniędzy na wypłatę bieżących wynagrodzeń.

Płatne praktyki w energetycznym gigancie. Gdzie, dla kogo i do kiedy można aplikować?

Energetyczny gigant ogłosił rekrutację do programu letnich, płatnych praktyk. Program jest skierowany do studentów i absolwentów uczelni wyższych, którzy rozważają rozpoczęcie kariery w koncernie. W tym roku przygotowano 25 miejsc.

Kolejne alerty RCB o burzach i intensywnych opadach

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało ostrzeżenia dla 7 województw o burzach i intensywnych opadach. W jakich województwach najlepiej nie wychodzić z domu? 

Bon energetyczny a opłata mocowa. Niepotrzebny jest wniosek. Automatyczna oszczędność od 15,96 do 89,4 zł

Parlament rzutem na taśmę w ustawie wprowadzającej bon energetyczny dodał zwolnienie z opłaty mocowej. To jedna z opłat, jakie widzimy na rachunku za prąd. Do końca 2024 r. będzie wynosiła 0 zł. Czy to jest bonus dla każdego gospodarstwa domowego, czy tylko dla tych osób, które mają prawo do bonu energetycznego?

REKLAMA

Zakończenie roku szkolnego 2024 r.

Kiedy kończy się rok szkolny 2023/2024? Do kiedy potrwają wakacje? Czy wszyscy uczniowie rok szkolny kończą w tym samym czasie? 

Producenci owoców i warzyw twardo o Zielonym Ładzie. Oberwą rolnicy, ale też inne grupy społeczne

Producenci owoców i warzyw mówią, że Zielony Ład to bardziej ideologia niż idea. Dotknie nie tylko rolników, ale też inne grupy społeczne. Nie sprzeciwiają się idei produkcji żywności wyróżniającej się wyższą jakością, zwracają jednak uwagę na szereg problemów, które przy okazji mogą poważnie uderzyć w ich działalność. Wśród nich znalazła się biurokracja.

REKLAMA