Za wypalanie traw kara nagany, aresztu lub grzywny. Rolnik utraci dopłaty.
REKLAMA
REKLAMA
Wraz z pożarami traw strażacy odnotowali 920 pożarów w lasach, w których 5 osób odniosło obrażenia, a 2 straciły życie. Większość tego typu interwencji miała miejsce w marcu.
REKLAMA
Wypalanie traw w liczbach
Do 22 marca 2022 r. dane były następujące
— Państwowa Straż Pożarna (@KGPSP) March 22, 2022
Do 25 marca 2022 roku strażacy interweniowali 20 060 razy przy pożarach traw i nieużytków rolnych, w tym na terenie woj.: mazowieckiego 2691, dolnośląskiego 2575, małopolskiego 2131, śląskiego 2099, świętokrzyskiego 1833 oraz podkarpackiego 1821.
- Niestety, w pożarach, odnotowano osiem ofiar śmiertelnych oraz 62 osoby ranne.
- W 2022 roku średni czas akcji gaśniczej przy pożarach traw to to 58 minut.
- Podczas akcji gaśniczych strażacy zużyli 45516 metrów sześciennych wody (ponad 45,5 miliona litrów).
- Straty pożarowe oszacowano na 4,475 miliona złotych.
W analogicznym okresie 2021 roku strażacy odnotowali 2 838 pożarów traw, w wyniku których dwie osoby odniosły obrażenia. Nie odnotowano ofiar śmiertelnych.
Za wypalanie traw kara nagany, aresztu lub grzywny
Wypalania traw zakazują przepisy ustaw o ochronie przyrody i o lasach, a kodeks wykroczeń przewiduje za to karę nagany, aresztu lub grzywny, której wysokość może wynieść nawet 20 tys. zł.
Co więcej, jeśli w wyniku podpalenia traw dojdzie do pożaru, który sprowadzi zagrożenie życia wielu osób albo zniszczenia mienia dużych rozmiarów, sprawca podlega karze pozbawienia wolności nawet do 10 lat.
Za wypalanie traw utrata dotacji
Prawo do nakładania kar ma również Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
By ubiegać się o płatności bezpośrednie oraz płatności obszarowe PROW, rolnicy są zobligowani m.in. do niewypalania gruntów rolnych.
Złamanie tego zobowiązania grozi nałożeniem kary finansowej zmniejszającej wszystkie otrzymywane płatności od 1 proc. wzwyż – w zależności od stopnia winy rolnika.
Wyższe kary przewidziane są dla tych, którzy świadomie wypalają grunty rolne.
Muszą oni liczyć się z obniżeniem płatności nawet o 25 proc. Agencja może również pozbawić beneficjenta całej kwoty płatności bezpośrednich za dany rok, jeśli stwierdzone zostanie uporczywe nieprzestrzeganie zakazu wypalania traw.
Od 2015 r. ARiMR za wypalanie gruntów rolnych nałożyła sankcje na 137 rolników w łącznej wysokości ponad 235 tys. zł.
🔥🔥🔥Tegoroczna aura, niezwykle sucha, szczególnie sprzyja powstawaniu czy rozprzestrzenianiu się pożarów. Dlatego po raz kolejny przestrzegamy - wypalanie traw i nieużytków rolnych jest niebezpieczne i grożą za to surowe kary.
— ARiMR (@ARiMR_GOV_PL) March 25, 2022
Więcej informacji 👉https://t.co/zuWEF0ecHW pic.twitter.com/Sy9agD5Mfy
REKLAMA
REKLAMA