REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Patronat Infor.pl: Konferencja „Atom dla samorządu” [13 września 2022 r. Muzeum Śląskie w Katowicach]

Subskrybuj nas na Youtube
Elektrownia jądrowa w Cattenom
Elektrownia jądrowa w Cattenom
PAP

REKLAMA

REKLAMA

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia zaprasza do udziału w konferencji „Atom dla samorządu”, która odbędzie się we wtorek 13 września w nowoczesnych przestrzeniach Muzeum Śląskiego w Katowicach oraz online. Szczegóły na stronie: https://metropolia-energia.pl/

Program Konferencji „Atom dla samorządu” [PDF]

Tematyka konferencji „Atom dla samorządu”

Już teraz część prelegentów katowickiej konferencji zgodziła się przedstawić tematykę swoich wystąpień.

REKLAMA

Paliwa kopalne jak walkmany

dr Andrzej Sikora, prezes zarządu Instytutu Studiów Energetycznych

REKLAMA

Z właściwą pokorą i rozumieniem świata zapewniam Państwa, że istnieje już technologia, zasób, wiedza, której jeszcze nie rozumiemy, ale którą poznamy i wykorzystamy w trakcie życia kolejnego pokolenia. Jestem przekonany, że tak jak za Kopernika i Newtona była już elektryczność (choć jej jeszcze nie znaliśmy), tak dziś doświadczamy – choć nadal nie umiemy jeszcze wykorzystać – technologii nowych energii. O paliwach kopalnych za chwilę będziemy myśleć jak o kamieniu łupanym, jak Iga Swiątek o walkmanie – historycznie.

Europa na rozwój technologii wodorowych przeznaczyła już 80 mld euro. Ten program jest trochę jak projekt Manhattan, w ramach którego Stany Zjednoczone w czasie II wojny światowej budowały bombę atomową. Angażujemy w to wszystkie siły. Jako UE jesteśmy bez własnych surowców, a te które mamy – takie jak węgiel – są nieakceptowalne, więc musimy wymyślić coś kompletnie nowego. Skoro natura trzyma wodór w tak prostych strukturach jak woda, znaczy to, że musi być łatwy sposób uwolnienia tej energii. Tak samo było z węglem, z którego też nie umieliśmy korzystać, aż ktoś wrzucił ten kamień do ogniska i się zapalił. Cud.

Jestem przekonany, że energetyka jądrowa wróci. Pojawią się reaktory, ale bardzo dobrze zabezpieczone, niejako kompaktowe, pudełkowe. Nie będzie można tego zniszczyć, nie będzie można użyć materiału do budowy bomby atomowej. To przyniesie rewolucję w energetyce. Nie będzie już potrzeba żadnych koncernów energetycznych i dystrybutorów. Takie „pudełka” będą stawiane lokalnie, tam, gdzie prąd jest potrzebny. To będzie rewolucja. Dostęp do zasobów energii podobny do dzisiejszego dostępu do Internetu, do wiedzy, do sieci. Jeszcze 20 lat temu niewyobrażalne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Trzydzieści lat temu telefonia komórkowa w USA uznana została za nieefektywną „kto wyda pieniądze na budowę masztów co 30-50 km? To bzdura”. A dziś trudno sobie wyobrazić świat bez Internetu mobilnego i powszechnego dostępu do zasobów wiedzy.

Reaktor niedaleko od domu?

Paweł Adamów, Zastępca Prezydenta Konina

Czy lepiej przedłużyć w Polsce żywotność bloków węglowych – tak zwanych „dwusetek” – 200 MW do lat 2030-35 i budować w ich miejsce, jak najszybciej, małe wysokotemperaturowe reaktory jądrowe, które mogą być wpięte do istniejącej infrastruktury przesyłowej? Czy da się przekonać mieszkańców średnich i dużych miast, aby w odległości 1000-5000 metrów od ich mieszkań budowano reaktory jądrowe, choćby te małe modułowe SMR 70-300 MW?

Model SaHo pomoże wyhamować inflację?

Łukasz Sawicki, Główny Specjalista, Departament Energii Jądrowej, Ministerstwo Klimatu i Środowiska, współtwórca Modelu SaHo

REKLAMA

Model SaHo powstał kilka lat temu, gdy ceny energii dla przemysłu już były zbyt wysokie i rozpoczęły proces deindustrializacji (likwidacja hutnictwa), natomiast dziś, gdy są kilkukrotnie wyższe, zabójcze dla przedsiębiorstw i gospodarstw domowych (płacących choćby pośrednio w cenach produktów), znaczenie Modelu jeszcze bardziej wzrosło.

Obecny kryzys energetyczny uwidacznia jak bardzo przyszłość naszego kraju i dobrobyt społeczeństwa są uzależnione od rachunków za prąd. Zapewnienie odbiorcom końcowym bardzo taniego prądu umożliwi nie tylko utrzymanie działalności gospodarczej i jej rozwój, zatrzymanie pogłębiającego się ubóstwa energetycznego, ale również wyhamowanie inflacji.

Z Modelu SaHo mogą skorzystać wszyscy odbiorcy, w tym także samorządowi. W innych państwach takich jak Niemcy, Holandia, Finlandia, USA często to właśnie samorząd zapewnia mieszkańcom tanią energię z elektrowni jądrowych należących do niego. Warto skorzystać z dobrej praktyki, wzbogaconej o nasze własne polskie pomysły.

Edukacja atomowa

dr hab. inż. Łukasz Bartela, prof. Politechniki Śląskiej

Obszar Górnego Śląska oraz Zagłębia Dąbrowskiego, głównie ze względu na zapowiedziane stopniowe wygaszanie systemów wytwórczych energetyki węglowej, jak również ograniczanie wydobycia węgla, jest miejscem, w którym efektywnie wdrażane mogą być rozwiązania wschodzących technologii energetycznych. Regiony o takiej charakterystyce wydają się wyjątkowo atrakcyjne dla implementacji rozwiązań reaktorów modułowych małej oraz średniej mocy. Ich upowszechnienie powinno być postrzegane przez lokalnych decydentów jako szansa na odsunięcie ryzyka pojawienia się recesji gospodarczej, a w konsekwencji tego emigracji oraz zubożenia społeczeństwa. Ważne jest, aby w ramach Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej, czas przewidywany dla urynkowienia nowoczesnych rozwiązań jądrowych dobrze wykorzystać na działania edukacyjne oraz popularyzatorskie. To one głównie przyczynić mogą się do stworzenia korzystnych warunków dla przyszłych inwestycji.

Duże reaktory do lamusa?

Adam Rajewski, ekspert ds. projektów energetyki jądrowej

W ostatnich miesiącach i latach zarówno w przestrzeni publicznej, jak i w debatach specjalistycznych, coraz więcej mowy jest o "małych reaktorach modułowych". Nierzadko dyskusjom tym towarzyszą twierdzenia, że te konstrukcje jako nowocześniejsze i bardziej innowacyjne likwidują potrzebę budowy tradycyjnych, dużych elektrowni jądrowych. Tymczasem jednak żaden taki obiekt jeszcze nie powstał i nie podpisano jeszcze żadnego kontraktu na oferowane konstrukcje. Czy zatem reaktory małe mają szansę (i powody) odesłać duże do lamusa?

Konferencja Atom dla samorządu jest kierowana nie tylko do przedstawicieli samorządów, ale po prostu do osób zainteresowanych transformacją energetyczną. Wydarzenie jest dostępne bezpłatnie po wcześniejszym zalogowaniu. Można w nim wziąć udział w sposób stacjonarny lub w formule online. Szczegóły na stronie: https://metropolia-energia.pl/

Organizator: Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, Partnerzy: Miasto Katowice i Śląski Związek Gmin i Powiatów

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bioodpady z potencjałem. W 2026 r. mogą przyjść długo oczekiwane zmiany w prawie [WYWIAD]

Choć legislacja koncentruje się dziś głównie na tworzywach sztucznych, sektor bioodpadów czeka na własną, systemową rewolucję. Eksperci są zgodni: czas na normy jakości nawozów z odpadów i impuls inwestycyjny dla fermentacji kuchennych resztek.

Forum Liderów PPP z Wielkim Medalem Senatu. Dziesięć lat promocji partnerstwa publiczno-prywatnego

Jubileuszowa, dziesiąta edycja Forum Liderów PPP, która odbyła się w Warszawie, stała się okazją do podsumowania dekady promocji partnerstwa publiczno-prywatnego w Polsce. Gościem honorowym wydarzenia był senator Adam Szejnfeld – inicjator jednej z najbardziej nowoczesnych ustaw o PPP w Europie. Z jego inicjatywy, przy poparciu senatorów zaangażowanych w rozwój PPP, Senat Rzeczypospolitej Polskiej uhonorował Forum Wielkim Medalem Senatu. Wyróżnienie odebrała prezes Kamila Król, doceniona za wieloletnie zaangażowanie w popularyzację idei partnerstwa publicznego i prywatnego oraz skuteczne wdrażanie przepisów ustawy o PPP.

PPP rośnie w siłę. Podsumowanie X Forum Liderów PPP

„Przyszłość PPP w Polsce” była tematem przewodnim jubileuszowej, dziesiątej edycji Forum Liderów PPP, która odbyła się 16 czerwca 2025 roku w Warszawie. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, parlamentarzyści, eksperci, instytucje finansujące, partnerzy prywatni oraz promotorzy projektów realizowanych w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Wśród gości znaleźli się m.in. wicemarszałek Senatu Maciej Żywno, senatorowie Joanna Sekuła i Adam Szejnfeld, a także praktycy rynku PPP z Polski i Europy.

Nowy wariant Covid-19 o nazwie Nimbus. Jakie objawy?

Nowy wariant koronawirusa Covid-19, nazwany Nimbus, zaczyna się rozprzestrzeniać – podaje amerykańskie Centrum Prewencji i Kontroli Chorób (CDC). Zakażenia tym szczepem odnotowano już w Azji, Stanach Zjednoczonych oraz Europie. Nimbus objawia się przede wszystkim silnym bólem gardła, jednak nie jest groźniejszy niż wcześniejsze warianty Omikrona.

REKLAMA

Zwolnienia lekarskie pod lupą. ZUS i pracodawcy skontrolowali tysiące pracowników

W pierwszym kwartale 2025 roku pracownicy ZUS z Pomorza przeprowadzili ponad 2,5 tysiąca kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich. Co dziesiąta kontrola zakończyła się odebraniem prawa do zasiłku. Okazuje się jednak, że nie tylko ZUS miał prawo do takich działań – również pracodawcy weryfikowali, czy zwolnienia były wykorzystywane zgodnie z przepisami.

Odpowiedzialność trenera personalnego za kontuzje

Branża fitness dynamicznie się rozwija. Coraz więcej osób uzyskuje kwalifikacje trenera personalnego lub instruktora fitness i podejmuje się trenowania podopiecznych w ramach współpracy z siłownią, czy klubem fitness, albo działając na własną rękę. W toku takich treningów zdarzają się jednak kontuzje.

Strefa czystego transportu (STC) w Krakowie od 1 stycznia 2026 r.

W głosowaniu przeprowadzonym w nocy ze środy (11.06.) na czwartek (12.06.), Rada Miasta Krakowa większością głosów zdecydowała, że SCT zacznie obowiązywać od stycznia 2026 r. i obejmie obszar do granic IV obwodnicy. Oznacza to, że nowymi przepisami objęta zostanie niemal cała powierzchnia miasta – z wyłączeniem jego obrzeży, w tym m.in. Wzgórz Krzesławickich i Swoszowic.

Konkurs MEN: Bezpłatne studia podyplomowe przygotowujące do wykonywania zawodu nauczyciela w kształceniu zawodowym /zgłoszenia do 10 lipca 2025/

Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło konkurs na studia podyplomowe przygotowujące do wykonywania zawodu nauczyciela w kształceniu zawodowym dla obecnych i przyszłych nauczycieli. Na realizację projektów przeznaczono niemal 50 mln zł.

REKLAMA

Patologie publicznej służby zdrowia. OZPSP: Pieniądze ze składki zdrowotnej nie idą na leczenie, ale na zyski dla prywatnych firm; lekarz na kontrakcie to prywatna działalność prowadzona na szpitalnym sprzęcie

W ochronie zdrowia państwo nie istnieje; publiczny system to maszynka do zarabiania pieniędzy - powiedział w wywiadzie dla PAP Mariusz Trojanowski z Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych (OZPSP). Pieniądze ze składki zdrowotnej nie idą na leczenie, ale na zyski dla prywatnych podmiotów - podkreślił.

Wysokość opłat za krew i jej składniki w 2026 r. [PROJEKT RESORTU ZDROWIA z 3 czerwca 2025 r.]

6 czerwca 2025 r. do uzgodnień i konsultacji publicznych trafił projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie określenia wysokości opłat za krew i jej składniki w 2026 r. Resort zdrowia ma czas na określenie tych opłat do 30 czerwca 2025 r.

REKLAMA