REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Patronat Infor.pl: Konferencja „Atom dla samorządu” [13 września 2022 r. Muzeum Śląskie w Katowicach]

Subskrybuj nas na Youtube
Elektrownia jądrowa w Cattenom
Elektrownia jądrowa w Cattenom
PAP

REKLAMA

REKLAMA

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia zaprasza do udziału w konferencji „Atom dla samorządu”, która odbędzie się we wtorek 13 września w nowoczesnych przestrzeniach Muzeum Śląskiego w Katowicach oraz online. Szczegóły na stronie: https://metropolia-energia.pl/

Program Konferencji „Atom dla samorządu” [PDF]

Tematyka konferencji „Atom dla samorządu”

Już teraz część prelegentów katowickiej konferencji zgodziła się przedstawić tematykę swoich wystąpień.

REKLAMA

Paliwa kopalne jak walkmany

dr Andrzej Sikora, prezes zarządu Instytutu Studiów Energetycznych

REKLAMA

Z właściwą pokorą i rozumieniem świata zapewniam Państwa, że istnieje już technologia, zasób, wiedza, której jeszcze nie rozumiemy, ale którą poznamy i wykorzystamy w trakcie życia kolejnego pokolenia. Jestem przekonany, że tak jak za Kopernika i Newtona była już elektryczność (choć jej jeszcze nie znaliśmy), tak dziś doświadczamy – choć nadal nie umiemy jeszcze wykorzystać – technologii nowych energii. O paliwach kopalnych za chwilę będziemy myśleć jak o kamieniu łupanym, jak Iga Swiątek o walkmanie – historycznie.

Europa na rozwój technologii wodorowych przeznaczyła już 80 mld euro. Ten program jest trochę jak projekt Manhattan, w ramach którego Stany Zjednoczone w czasie II wojny światowej budowały bombę atomową. Angażujemy w to wszystkie siły. Jako UE jesteśmy bez własnych surowców, a te które mamy – takie jak węgiel – są nieakceptowalne, więc musimy wymyślić coś kompletnie nowego. Skoro natura trzyma wodór w tak prostych strukturach jak woda, znaczy to, że musi być łatwy sposób uwolnienia tej energii. Tak samo było z węglem, z którego też nie umieliśmy korzystać, aż ktoś wrzucił ten kamień do ogniska i się zapalił. Cud.

Jestem przekonany, że energetyka jądrowa wróci. Pojawią się reaktory, ale bardzo dobrze zabezpieczone, niejako kompaktowe, pudełkowe. Nie będzie można tego zniszczyć, nie będzie można użyć materiału do budowy bomby atomowej. To przyniesie rewolucję w energetyce. Nie będzie już potrzeba żadnych koncernów energetycznych i dystrybutorów. Takie „pudełka” będą stawiane lokalnie, tam, gdzie prąd jest potrzebny. To będzie rewolucja. Dostęp do zasobów energii podobny do dzisiejszego dostępu do Internetu, do wiedzy, do sieci. Jeszcze 20 lat temu niewyobrażalne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Trzydzieści lat temu telefonia komórkowa w USA uznana została za nieefektywną „kto wyda pieniądze na budowę masztów co 30-50 km? To bzdura”. A dziś trudno sobie wyobrazić świat bez Internetu mobilnego i powszechnego dostępu do zasobów wiedzy.

Reaktor niedaleko od domu?

Paweł Adamów, Zastępca Prezydenta Konina

Czy lepiej przedłużyć w Polsce żywotność bloków węglowych – tak zwanych „dwusetek” – 200 MW do lat 2030-35 i budować w ich miejsce, jak najszybciej, małe wysokotemperaturowe reaktory jądrowe, które mogą być wpięte do istniejącej infrastruktury przesyłowej? Czy da się przekonać mieszkańców średnich i dużych miast, aby w odległości 1000-5000 metrów od ich mieszkań budowano reaktory jądrowe, choćby te małe modułowe SMR 70-300 MW?

Model SaHo pomoże wyhamować inflację?

Łukasz Sawicki, Główny Specjalista, Departament Energii Jądrowej, Ministerstwo Klimatu i Środowiska, współtwórca Modelu SaHo

REKLAMA

Model SaHo powstał kilka lat temu, gdy ceny energii dla przemysłu już były zbyt wysokie i rozpoczęły proces deindustrializacji (likwidacja hutnictwa), natomiast dziś, gdy są kilkukrotnie wyższe, zabójcze dla przedsiębiorstw i gospodarstw domowych (płacących choćby pośrednio w cenach produktów), znaczenie Modelu jeszcze bardziej wzrosło.

Obecny kryzys energetyczny uwidacznia jak bardzo przyszłość naszego kraju i dobrobyt społeczeństwa są uzależnione od rachunków za prąd. Zapewnienie odbiorcom końcowym bardzo taniego prądu umożliwi nie tylko utrzymanie działalności gospodarczej i jej rozwój, zatrzymanie pogłębiającego się ubóstwa energetycznego, ale również wyhamowanie inflacji.

Z Modelu SaHo mogą skorzystać wszyscy odbiorcy, w tym także samorządowi. W innych państwach takich jak Niemcy, Holandia, Finlandia, USA często to właśnie samorząd zapewnia mieszkańcom tanią energię z elektrowni jądrowych należących do niego. Warto skorzystać z dobrej praktyki, wzbogaconej o nasze własne polskie pomysły.

Edukacja atomowa

dr hab. inż. Łukasz Bartela, prof. Politechniki Śląskiej

Obszar Górnego Śląska oraz Zagłębia Dąbrowskiego, głównie ze względu na zapowiedziane stopniowe wygaszanie systemów wytwórczych energetyki węglowej, jak również ograniczanie wydobycia węgla, jest miejscem, w którym efektywnie wdrażane mogą być rozwiązania wschodzących technologii energetycznych. Regiony o takiej charakterystyce wydają się wyjątkowo atrakcyjne dla implementacji rozwiązań reaktorów modułowych małej oraz średniej mocy. Ich upowszechnienie powinno być postrzegane przez lokalnych decydentów jako szansa na odsunięcie ryzyka pojawienia się recesji gospodarczej, a w konsekwencji tego emigracji oraz zubożenia społeczeństwa. Ważne jest, aby w ramach Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej, czas przewidywany dla urynkowienia nowoczesnych rozwiązań jądrowych dobrze wykorzystać na działania edukacyjne oraz popularyzatorskie. To one głównie przyczynić mogą się do stworzenia korzystnych warunków dla przyszłych inwestycji.

Duże reaktory do lamusa?

Adam Rajewski, ekspert ds. projektów energetyki jądrowej

W ostatnich miesiącach i latach zarówno w przestrzeni publicznej, jak i w debatach specjalistycznych, coraz więcej mowy jest o "małych reaktorach modułowych". Nierzadko dyskusjom tym towarzyszą twierdzenia, że te konstrukcje jako nowocześniejsze i bardziej innowacyjne likwidują potrzebę budowy tradycyjnych, dużych elektrowni jądrowych. Tymczasem jednak żaden taki obiekt jeszcze nie powstał i nie podpisano jeszcze żadnego kontraktu na oferowane konstrukcje. Czy zatem reaktory małe mają szansę (i powody) odesłać duże do lamusa?

Konferencja Atom dla samorządu jest kierowana nie tylko do przedstawicieli samorządów, ale po prostu do osób zainteresowanych transformacją energetyczną. Wydarzenie jest dostępne bezpłatnie po wcześniejszym zalogowaniu. Można w nim wziąć udział w sposób stacjonarny lub w formule online. Szczegóły na stronie: https://metropolia-energia.pl/

Organizator: Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, Partnerzy: Miasto Katowice i Śląski Związek Gmin i Powiatów

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Odwołanie od decyzji administracyjnej. Najważniejsze informacje

Wiele życiowych spraw załatwianych jest decyzją administracyjną. Może to być np. zameldowanie na pobyt stały lub czasowy, przyznanie lub odmowa zasiłku rodzinnego, cofnięcie świadczeń z MOPS, przyjęcie lub nieprzyjęcie dziecka do przedszkola albo szkoły, określenie wysokości podatku od nieruchomości, pozwolenie na budowę, zajęcie pasa drogowego, zasiłków z tytułu choroby i macierzyństwa, świadczeń z ubezpieczeń społecznych.

Coraz więcej Polaków regularnie podróżuje koleją. Dokąd i jak często jeździmy pociągiem?

Kolej w Polsce przeżywa rozkwit – w ubiegłym roku odnotowano rekordową liczbę przejazdów. Aż 45% Polaków deklaruje sympatię do tego środka transportu, szczególnie młodzi (16–24 lata) i mieszkańcy Pomorza, którzy podróżują średnio 33 razy rocznie. Jaka jest najczęściej uczęszczana trasa? W jakie dni Polacy najczęściej kupują bilety? Jaki rodzaj pociągu preferują?

Renta wdowia. 320 tys. osób już otrzymało świadczenia. Sprawdź, czy też możesz dostać

Już 320 tys. osób otrzymało świadczenia w ramach renty wdowiej z ZUS. Wnioski nadal można składać. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że dzięki rencie wdowiej świadczeniobiorcy zyskają średnio 358,27 zł.

Próg zaostrzony z 50 proc. do 25 proc. Nowe przepisy MEN zmieniają wszystko w szkołach

Istotne zmiany przepisów dla uczniów zakłada nowy projekt Ministerstwa Edukacji Narodowej, który został już skierowany do konsultacji. Będą surowsze zasady w szkołach. Projekt zakłada m.in., że uczeń nie będzie klasyfikowany z jednego, kilku albo wszystkich przedmiotów, gdy przekroczy próg 25 proc. nieobecności nieusprawiedliwionej.

REKLAMA

Od marzeń do nauki – po co naprawdę Sławosz Uznański – Wiśniewski poleciał w kosmos?

Śledzimy media społecznościowe, zdjęcia Ziemi z orbity i codzienne relacje Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Ale za tą medialną euforią kryje się znacznie więcej niż symboliczny gest. Co z tego lotu wynika dla Polski? Jakie są realne, wymierne korzyści dla gospodarki, nauki i przemysłu?

Pensje w samorządach z wyrównaniem. Czy również dla byłych pracowników?

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych zaczęła obowiązywać od 14 czerwca 2025 r. Nowe stawki wynagrodzeń będą należne pracownikom z wyrównaniem od 1 marca 2025 r.

Stacje hydrologiczne odnotowują rekordy dobowego opadu deszczu. Ulewy w całym kraju

Aż jedenaście stacji hydrologicznych zanotowało opad dobowy wyższy niż dotychczasowa maksymalna suma dobowa - wynika z danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Dwukrotnie wyższy poziom odnotowano na trzech stacjach, na jednej - trzykrotnie wyższy.

„Jak mogliśmy do tego dopuścić?” – dramatyczny stan zdrowia dzieci w jednym z najbogatszych krajów

W ostatnich latach znacznie pogorszył się stan zdrowia dzieci w jednym z najbogatszych krajów świata. Z najnowszego raportu wynika, że najmłodsi chorują i umierają tam częściej niż ich rówieśnicy w innych wysoko rozwiniętych państwach. Główne przyczyny to wypadki, przemoc i choroby cywilizacyjne, ale nie tylko.

REKLAMA

Patrz na skład! Ogólnopolska kampania o świadomej suplementacji

Jak często poświęcamy chwilę, by sprawdzić skład na etykiecie? Kampania „Patrz na skład” zachęca do zastanowienia się nad naszymi codziennymi decyzjami i promuje świadome podejście do suplementacji.

Segregacja odpadów to za mało. Ekspert: "Najlepsze śmieci to te, które nigdy nie powstały"

Dlaczego recykling nie wystarczy? Jakie błędy popełniamy w gospodarowaniu bioodpadami? I co musi się zmienić, by Polska była gotowa na gospodarkę obiegu zamkniętego? O tym wszystkim opowiada Michał Paca – ekspert ds. gospodarki odpadami i zrównoważonego rozwoju.

REKLAMA