Patronat Infor.pl: Konferencja „Atom dla samorządu” [13 września 2022 r. Muzeum Śląskie w Katowicach]
REKLAMA
REKLAMA
Program Konferencji „Atom dla samorządu” [PDF]
Tematyka konferencji „Atom dla samorządu”
Już teraz część prelegentów katowickiej konferencji zgodziła się przedstawić tematykę swoich wystąpień.
REKLAMA
Paliwa kopalne jak walkmany
dr Andrzej Sikora, prezes zarządu Instytutu Studiów Energetycznych
REKLAMA
Z właściwą pokorą i rozumieniem świata zapewniam Państwa, że istnieje już technologia, zasób, wiedza, której jeszcze nie rozumiemy, ale którą poznamy i wykorzystamy w trakcie życia kolejnego pokolenia. Jestem przekonany, że tak jak za Kopernika i Newtona była już elektryczność (choć jej jeszcze nie znaliśmy), tak dziś doświadczamy – choć nadal nie umiemy jeszcze wykorzystać – technologii nowych energii. O paliwach kopalnych za chwilę będziemy myśleć jak o kamieniu łupanym, jak Iga Swiątek o walkmanie – historycznie.
Europa na rozwój technologii wodorowych przeznaczyła już 80 mld euro. Ten program jest trochę jak projekt Manhattan, w ramach którego Stany Zjednoczone w czasie II wojny światowej budowały bombę atomową. Angażujemy w to wszystkie siły. Jako UE jesteśmy bez własnych surowców, a te które mamy – takie jak węgiel – są nieakceptowalne, więc musimy wymyślić coś kompletnie nowego. Skoro natura trzyma wodór w tak prostych strukturach jak woda, znaczy to, że musi być łatwy sposób uwolnienia tej energii. Tak samo było z węglem, z którego też nie umieliśmy korzystać, aż ktoś wrzucił ten kamień do ogniska i się zapalił. Cud.
Jestem przekonany, że energetyka jądrowa wróci. Pojawią się reaktory, ale bardzo dobrze zabezpieczone, niejako kompaktowe, pudełkowe. Nie będzie można tego zniszczyć, nie będzie można użyć materiału do budowy bomby atomowej. To przyniesie rewolucję w energetyce. Nie będzie już potrzeba żadnych koncernów energetycznych i dystrybutorów. Takie „pudełka” będą stawiane lokalnie, tam, gdzie prąd jest potrzebny. To będzie rewolucja. Dostęp do zasobów energii podobny do dzisiejszego dostępu do Internetu, do wiedzy, do sieci. Jeszcze 20 lat temu niewyobrażalne.
Trzydzieści lat temu telefonia komórkowa w USA uznana została za nieefektywną „kto wyda pieniądze na budowę masztów co 30-50 km? To bzdura”. A dziś trudno sobie wyobrazić świat bez Internetu mobilnego i powszechnego dostępu do zasobów wiedzy.
Reaktor niedaleko od domu?
Paweł Adamów, Zastępca Prezydenta Konina
Czy lepiej przedłużyć w Polsce żywotność bloków węglowych – tak zwanych „dwusetek” – 200 MW do lat 2030-35 i budować w ich miejsce, jak najszybciej, małe wysokotemperaturowe reaktory jądrowe, które mogą być wpięte do istniejącej infrastruktury przesyłowej? Czy da się przekonać mieszkańców średnich i dużych miast, aby w odległości 1000-5000 metrów od ich mieszkań budowano reaktory jądrowe, choćby te małe modułowe SMR 70-300 MW?
Model SaHo pomoże wyhamować inflację?
Łukasz Sawicki, Główny Specjalista, Departament Energii Jądrowej, Ministerstwo Klimatu i Środowiska, współtwórca Modelu SaHo
REKLAMA
Model SaHo powstał kilka lat temu, gdy ceny energii dla przemysłu już były zbyt wysokie i rozpoczęły proces deindustrializacji (likwidacja hutnictwa), natomiast dziś, gdy są kilkukrotnie wyższe, zabójcze dla przedsiębiorstw i gospodarstw domowych (płacących choćby pośrednio w cenach produktów), znaczenie Modelu jeszcze bardziej wzrosło.
Obecny kryzys energetyczny uwidacznia jak bardzo przyszłość naszego kraju i dobrobyt społeczeństwa są uzależnione od rachunków za prąd. Zapewnienie odbiorcom końcowym bardzo taniego prądu umożliwi nie tylko utrzymanie działalności gospodarczej i jej rozwój, zatrzymanie pogłębiającego się ubóstwa energetycznego, ale również wyhamowanie inflacji.
Z Modelu SaHo mogą skorzystać wszyscy odbiorcy, w tym także samorządowi. W innych państwach takich jak Niemcy, Holandia, Finlandia, USA często to właśnie samorząd zapewnia mieszkańcom tanią energię z elektrowni jądrowych należących do niego. Warto skorzystać z dobrej praktyki, wzbogaconej o nasze własne polskie pomysły.
Edukacja atomowa
dr hab. inż. Łukasz Bartela, prof. Politechniki Śląskiej
Obszar Górnego Śląska oraz Zagłębia Dąbrowskiego, głównie ze względu na zapowiedziane stopniowe wygaszanie systemów wytwórczych energetyki węglowej, jak również ograniczanie wydobycia węgla, jest miejscem, w którym efektywnie wdrażane mogą być rozwiązania wschodzących technologii energetycznych. Regiony o takiej charakterystyce wydają się wyjątkowo atrakcyjne dla implementacji rozwiązań reaktorów modułowych małej oraz średniej mocy. Ich upowszechnienie powinno być postrzegane przez lokalnych decydentów jako szansa na odsunięcie ryzyka pojawienia się recesji gospodarczej, a w konsekwencji tego emigracji oraz zubożenia społeczeństwa. Ważne jest, aby w ramach Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej, czas przewidywany dla urynkowienia nowoczesnych rozwiązań jądrowych dobrze wykorzystać na działania edukacyjne oraz popularyzatorskie. To one głównie przyczynić mogą się do stworzenia korzystnych warunków dla przyszłych inwestycji.
Duże reaktory do lamusa?
Adam Rajewski, ekspert ds. projektów energetyki jądrowej
W ostatnich miesiącach i latach zarówno w przestrzeni publicznej, jak i w debatach specjalistycznych, coraz więcej mowy jest o "małych reaktorach modułowych". Nierzadko dyskusjom tym towarzyszą twierdzenia, że te konstrukcje jako nowocześniejsze i bardziej innowacyjne likwidują potrzebę budowy tradycyjnych, dużych elektrowni jądrowych. Tymczasem jednak żaden taki obiekt jeszcze nie powstał i nie podpisano jeszcze żadnego kontraktu na oferowane konstrukcje. Czy zatem reaktory małe mają szansę (i powody) odesłać duże do lamusa?
Konferencja Atom dla samorządu jest kierowana nie tylko do przedstawicieli samorządów, ale po prostu do osób zainteresowanych transformacją energetyczną. Wydarzenie jest dostępne bezpłatnie po wcześniejszym zalogowaniu. Można w nim wziąć udział w sposób stacjonarny lub w formule online. Szczegóły na stronie: https://metropolia-energia.pl/ |
Organizator: Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, Partnerzy: Miasto Katowice i Śląski Związek Gmin i Powiatów
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.