REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Infor.pl: Nieprecyzyjna ustawa o tanim węglu. Gdzie składać wnioski o jego zakup?

Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
Infor.pl: Nieprecyzyjna ustawa o tanim węglu? Gdzie składać wnioski o jego zakup?
Infor.pl: Nieprecyzyjna ustawa o tanim węglu? Gdzie składać wnioski o jego zakup?
Media

REKLAMA

REKLAMA

Tani węgiel - przepisy nie wskazują precyzyjnie gminy jako organu właściwego do złożenia wniosku o zakup taniego węgla za maksymalnie 2000 zł/tona. Zamiast stosować proste przepisy, nabywcy węgla muszą najpierw dokonać ich wykładni.

Od dziś obowiązuje ustawa z 27 października o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwa domowe.

REKLAMA

Gdzie składać wnioski o zakup taniego węgla za 2000 zł/t?

Ministerstwo Klimatu usuwa błędy z wzoru oświadczenia o tanim prądzie 79 groszy/kWh [Nowy wzór]

Jest poprawiony wzór oświadczenia o tanim prądzie 79 groszy za 1/kWh [wzór]

Art. 9 ust. 1 pkt 1 ustawy stanowi, że w przypadku gdy zakup preferencyjny paliwa stałego następuje w gminie właściwej ze względu na miejsce zamieszkania osoby fizycznej w gospodarstwie domowym, zakupu węgla dokonuje się na wniosek o zakup preferencyjny. W przepisie brakuje zwrotu „wniosek składa się w gminie” wskazującego jednoznacznie, że gmina rozumiana jako organ, urząd jest jego adresatem.

Jak powinien brzmieć przepis?

Przykłady prawidłowo zredagowanych przepisów znajdziemy w ustawach, które wprowadziły dodatek osłonowy i węglowy, do pelletu, oleju opałowego, gazu LPG, drewna i dodatek elektryczny. Porównajmy z nowymi przepisami art. 2 ust. 12 ustawy z 5 sierpnia 2022 r. o dodatku węglowym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przepis jednoznacznie stanowi:

Wniosek o wypłatę dodatku węglowego składa się w gminie właściwej ze względu na miejsce zamieszkania osoby składającej ten wniosek”.

Taki przepis jest stałym elementem każdej ustawy, która wprowadzała kolejne dodatki mające pomóc rozwiązać obecny kryzys.

Czy ustawa o tanim węglu powinna zostać znowelizowana?

Czy obowiązująca od dziś ustawa o zakupie preferencyjnym paliwa stałego jest wadliwa i powinna zostać natychmiast znowelizowana? Nie, gdyż sytuację ratuje wykładnia uwzględniająca wszystkie jej przepisy. Ustawa wprowadza następujące reguły:

1) zakup węgla w gminie następuje na wniosek,

2) gmina zajmująca się dystrybucją węgla weryfikuje wnioski m.in. pod kątem sprawdzenia posiadania przez wnioskodawcę prawa do dodatku węglowego,

REKLAMA

3) jeżeli na terenie gminy zakup węgla jest dokonywany od innego podmiotu niż gmina, to trzeba mu przedstawić zaświadczenie wystawione przez wójta, burmistrza albo prezydenta miasta o posiadaniu prawa do kupna taniego węgla. Czyli jego zakup w składzie węgla wymaga pójścia do gminy, otrzymania zaświadczenia i przedstawienia go sprzedawcy węgla.  

Z wszystkich tych reguł można wyprowadzić interpretację, że dokumenty związane ze sprzedażą węgla muszą „przejść” przez gminę jako organ i jej urzędników. A ta sprawdza i je weryfikuje. Wniosek o zakup taniego węgla składa się więc w gminie.

Ale osoba nie będąca prawnikiem, próbując znaleźć w ustawie przepis mówiący wprost, komu i gdzie należy złożyć wniosek o zakup węgla, takiego przepisu tam nie znajdzie.

Wniosek o tani węgiel za 2000 zł/tona

Wniosek nie ma charakteru urzędowego. Każda gmina opracuje go na własną rękę. Poniżej przykład takiego wniosku.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Projekt "Szkoły międzypokoleniowej" ruszy jesienią, w formie pilotażu

Projekt "Szkoły międzypokoleniowej", czyli wspólna przestrzeń dla uczniów i seniorów, sprzyjająca wymianie informacji i integracji międzypokoleniowej, ruszy jesienią w formie pilotażu. Tak przekazała minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz.

Minister finansów: płace w budżetówce wzrosną nieznacznie więcej niż 4,1% w 2025 roku. Realna wartość wynagrodzeń ma być utrzymana

Resort finansów zaproponuje Radzie Ministrów wyższą niż 4,1 proc. waloryzację wynagrodzeń w sferze budżetowej w 2025 r. - poinformował 15 lipca 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego. Nie wskazał jednak żadnego konkretnego wskaźnika podwyżek dla budżetówki w przyszłym roku.

Darmowa rehabilitacja z ZUS dla nauczycieli i innych pracujących głosem. Dla kogo 24 dni w sanatorium? Jak uzyskać skierowanie?

ZUS informuje, że osoby, dla których głos jest głównym narzędziem pracy (np. nauczyciele) są narażone na zaburzenia funkcji narządu głosu i tym samym grozi im utrata zdolności do pracy. Jeżeli chcą temu zapobiec, mogą skorzystać z rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej ZUS w schorzeniach narządu głosu. Rehabilitacja lecznicza w zakresie schorzenia narządu głosu, na którą kieruje ZUS, trwa 24 dni w ośrodku rehabilitacyjnym w takich miejscowościach jak: Ciechocinek, Jelenia Góra, Ostróda, Świeradów-Zdrój, Uniejów. Jak uzyskać skierowanie do sanatorium?

Wakacje 2024: dokąd najchętniej jeżdżą Polacy i jakie mają budżety?

Większość Polaków (84 proc.) planuje wyjechać na wakacje, i większość spędzi je w Polsce (64 proc.). Tak wynika z  raportu International Travel Confidence Index 2024 opracowanego na zlecenie Allianz Partners.

REKLAMA

Rekordowa liczba pasażerów z lotniska Chopina

Ponad 2 mln odprawionych w ciągu miesiąca pasażerów. To rekord, który padł w czerwcu na lotnisku Chopina. Z szacunków wynika, ze w całym roku ta liczba będzie wynosić 20 mln. 

Darmowe potańcówki w Warszawie

Wracają potańcówki na Grochowskiej. Od 12 lipca mieszkańcy dzielnicy Praga-Południe i okolic będą mogli tańczyć do muzyki z różnych stron świata. 

Koncert życzeń związków nauczycielskich: 500 zł dodatku za wychowawstwo, 15% lub 20% podwyżki w 2025 roku, 4 dni urlopu na żądanie, zmiany w zastępstwach, odprawach, godzinach ponadwymiarowych i inne postulaty

Związek Nauczycielstwa Polskiego i  Prezydium Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" wystosowały 10 lipca 2024 r. odrębne pisma do Ministerstwa Edukacji Narodowej zawierające obszerne listy spraw wymagających pilnego uregulowania. Są to odpowiedzi na ustalenia grupy roboczej ds. wynagradzania nauczycieli z 26 czerwca br. działającej w ramach Zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli. Czego domagają się związkowcy?

Mięsak. Poznaj objawy tego nowotworu

Mięsak to rzadki nowotwór. Stanowi około 1% wszystkich nowotworów u dorosłych i około 15% u dzieci. Lipiec to miesiąc poświęcony budowaniu świadomości na temat mięsaków. Warto wiedzieć, czym są te nowotwory, jakie dają objawy i jak ważna jest szybka diagnoza. 

REKLAMA

Czy warto iść na tradycyjne studia w 2024 roku? Gdzie zdobyć praktyczne umiejętności przydatne w pracy?

Dziś coraz więcej osób kwestionuje sens tradycyjnego modelu akademickiego, który koncentruje się głównie na zdobywaniu wiedzy teoretycznej, bez jednoczesnego zapewnienia praktycznych umiejętności przydatnych na rynku pracy. Także rosnące koszty edukacji oraz obawy o przyszłe zatrudnienie skłaniają młodych ludzi do poszukiwania alternatywnych ścieżek rozwoju zawodowego, takich jak kursy, szkolenia praktyczne czy praca zdalna. Czy warto zatem jeszcze iść na tradycyjne studia?

Dyrektor CKE: Będą zmiany w maturach i egzaminie ósmoklasisty w 2025 r. Rok szkolny 2024/2025: Odchudzona o 20% podstawa programowa

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik w rozmowie z Polską Agencją Prasową udzielił informacji odnośnie zmian w maturach i egzaminie ósmoklasisty wynikających z uszczuplenia podstawy programowej od roku szkolnego 2024/2025. Najwięcej zmian ma być na egzaminie maturalnym z języka polskiego, tak pisemnym, jak i ustnym, np. znacznie skrócona zostanie lista pytań jawnych.

REKLAMA