RCL: projekt wzoru oświadczenia odbiorcy uprawnionego
REKLAMA
REKLAMA
Rządowe Centrum Legislacyjne 15 listopada 2022 r. opublikowało projekt drugiego wzoru oświadczenia odbiorcy uprawnionego
REKLAMA
20 pytań o „tani prąd” [Kompendium, oświadczenie, 79 groszy/kWh]
Wzór: aktywny druk oświadczenia odbiorcy uprawnionego i instrukcja [Tauron]
Masz kilka mieszkań. Jedno wynajmujesz. Co z zamrożeniem cen prądu? [2600 kWh 3000 kWh]
Czy oświadczenie o tanim prądzie składam przez ePuap? Na jaki adres?
Poradnik Ministerstwa Klimatu o obowiązku oszczędzania prądu. Kalkulator
Najemcy wyrzuceni z systemu "taniego prądu". Wraz z wynajętymi mieszkaniami, biurami i sklepami
Informacja Ministerstwa Klimatu i Środowiska
W dniu 17 listopada 2022 r. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przekazało Redakcji następujący komunikat:
REKLAMA
"W nawiązaniu do artykułu „RCL: projekt wzoru oświadczenia odbiorcy uprawnionego”, opublikowanego 16 listopada 2022 r., na stronie www.samorzad.infor.pl, informujemy, że Ministerstwo Klimatu i Środowiska nie planuje i nie przygotowuje aktualizacji wzoru oświadczenia uprawniającego do obniżenia ceny energii elektrycznej do poziomu 785 zł/MWh.
Wzór oświadczenia, stanowi załącznik do rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie wzoru oświadczenia odbiorcy uprawnionego. Rozporządzenie ze wzorem oświadczenia zostało opublikowane 10 listopada 2022 r. w Dzienniku Ustaw RP, poz. 2299 (https://dziennikustaw.gov.pl/DU/2022/2299) i weszło w życie następnego dnia tj. 11 listopada 2022 r.
Podstawowe informacje dotyczące składania oświadczeń oraz wzór oświadczenia w wersji edytowalnej dostępne są na stronie internetowej Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
Przypominamy, że aby korzystać z energii elektrycznej w cenie 785 zł/MWh, jednostki samorządu terytorialnego, mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa oraz podmioty świadczące podstawowe usługi użyteczności publicznej, w terminie do 30 listopada br., powinny złożyć do swojego sprzedawcy energii stosowne oświadczenie. Można je składać w formie papierowej lub elektronicznej (tzn. plik opatrzony kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym przesłany pocztą elektroniczną)."
Przypominamy, że 15 XI 2022 r. Polska Agencja Prasowa opublikowała informację:
"MKiŚ: projekt wzoru oświadczenia dla odbiorców prądu po preferencyjnej cenie
REKLAMA
Ministerstwo Klimatu i Środowiska opublikowało we wtorek i przekazało do konsultacji i opiniowania projekt rozporządzenia ws. wzoru oświadczenia odbiorcy uprawnionego. Chodzi o odbiorców uprawnionych do skorzystania na mocy ustawy z obniżonej do 785 zł za MWh w 2023 r. ceny prądu.
Zgodnie z projektem, we wniosku odbiorca uprawniony będzie zobowiązany podać dane identyfikacyjne oraz numery punktów poboru energii elektrycznej wraz z datami zawarcia umowy na dostawy dla danego PPE, a także z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku procent energii elektrycznej objętej ceną maksymalną oraz procent energii elektrycznej nieobjętej ceną maksymalną.
Zgodnie z ustawą o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznejoraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 r., do skorzystania z ceny 785 zł za MWh prawo mają mikroprzedsiębiorcy, mali albo średni przedsiębiorcy, w zakresie, w jakim zużywają energię elektryczną na potrzeby podstawowej działalności, jednostki samorządu terytorialnego lub podmioty świadczące na rzecz tej jednostki usługi, spółki komunalne, podmioty pożytku publicznego itp.(PAP)"
Obecnie obowiązujący wzór oświadczenia o tanim prądzie
Wzór oświadczenia wprowadziło rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 10 listopada 2022 r. w sprawie wzoru oświadczenia odbiorcy uprawnionego – Dziennik Ustaw 2022 r. poz. 2299
Poniżej wzór oświadczenia w formacie PDF do ściągnięcia:
Oświadczenia należy składać na powyższym wzorze.
Instrukcja wypełnienia oświadczenia - PGE
Przykład wypełnionego oświadczenia opracowany przez ENEA
Jak wypełnić tabelę w oświadczeniu odbiorcy uprawnionego?
Część wzoru to tabela. Można w niej wpisać maksymalnie 25 PPE według następującego schematu:
Kolumna 1. numer punktu poboru energii elektrycznej (PPE). Numer ten znajduje się na każdej fakturze, jaką wystawia np. Tauron, PGE, Enea.
Kolumna 2. wskazanie kategorii odbiorcy uprawnionego – następuje poprzez wpisanie cyfry 1,2,3 albo 4. Np. mikroprzedsiębiorca zarejestrowany w CEIDG i nie zatrudniający nikogo z obrotem/aktywami poniżej 2 mln euro, to cyfra 1.
Kolumna 3. Data zawarcia umowy sprzedaży energii albo umowy kompleksowej dla każdego PPE (dotyczy umów z art. 5 ust. 2 pkt 1 art. 5 ust. 3 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne).
Kolumna 4. Wielkość zużycia energii elektrycznej (dane służące określeniu szacunkowej części energii elektrycznej, która będzie zużywana na potrzeby wskazane w art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. a i b ustawy
Fragment wzoru jest nieprecyzyjny dla kolumny 4, gdyż nie zawiera informacji za jaki okres ma być podane zużycie.
Czy chodzi o średnie zużycie energii w przeszłości np. za cały 2021 r.? A może raczej przewidywania składającego oświadczenia, ile energii zużyje w okresie 1 grudnia 2022 r. – 31 grudnia 2023 r.?
Ponieważ - zarówno opis we formularzu jak i ustawa, posługują się zwrotem „energia, która będzie zużywana” - autor artykułu przychyla się do interpretacji, że w kolumnie 4 wpisuje się planowane zużycie energii w okresie 1 grudnia 2022 r. – 31 grudnia 2023 r. bazując na tym, ile zużyto prądu w 2021 r. i 2022 r. Przedsiębiorcy z tym problemem radzą sobie np. tak, że biorą zużycie prądu z 2021 r. albo 2022 r., zwiększają otrzymaną wartość o 20%. I wpisują do rubryki 4.
Infor.pl zwrócił się w tej sprawie z zapytaniem do ministerstwa o wydanie odpowiedniej interpretacji.
Wyjaśnienia Ministerstwa Klimatu i Środowiska o wypełnianiu oświadczenia
Artykuł powstał 13 listopada 2022 r. 16 listopada Ministerstwo przekazało Infor.pl wyjaśnienia jak wypełniać kolumny 4, 5 i 6 w tabeli we wzorze. Poniżej pismo z wyjaśnieniami, jakie otrzymaliśmy:
"Wzór oświadczenia, zawarty w rozporządzeniu Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 10 listopada 2022 r. w sprawie wzoru oświadczenia odbiorcy uprawnionego obejmuje elementy określone w przepisach ustawy z dnia 27 października 2022 r. o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku.
Wprowadzenie kolumny 4, zawartej w oświadczeniu w części: 4. Informacja o punktach poboru energii elektrycznej (PPE)*, wynika bezpośrednio z przepisu art. 5 ust. 1 pkt 3 ustawy.
Pola zawarte w kolumnie 4 powinny być uzupełnione danymi liczbowymi o szacowanym wolumenie energii elektrycznej, który zużywany będzie w danym PPE w okresie 1 grudnia 2022 r. do 31 grudnia 2023 r.
Dane te dotyczą planowanego zużycia energii, niemniej należy zauważyć, że większość odbiorców uprawnionych, którzy posiadają dane historyczne powinni wpisać w rubrykę dane o historycznym zużyciu (o ile wnioskodawca nie planuje np. instalacji nowych urządzeń, czy zwiększenia lub zmniejszenia produkcji). Kolumny 5 i 6 odpowiadają wymaganiom zawartym w art. 5 ust. 1 pkt. 3 i 4 odnośnie wskazania części energii (podanej uprzednio w kolumnie 4) jaka, zgodnie z przepisami ustawy objęta będzie ceną gwarantowaną oraz tej części, która nie będzie objęta gwarancją ceny.
Wartości procentowe objęte i nieobjęte ceną maksymalną dla jednego PPE muszą się sumować do 100%."
Jak zastosować wyjaśnienia Ministerstwa wypełniając oświadczenie?
Z wyjaśnień wynika, że:
1) w kolumnie 4 tabeli wpisujesz historyczne zużycie prądu np. z 2021 r. albo 2022 r. i przekształcasz te dane na prognozę dla okresu 1 grudnia 2022 r. - 31 grudnia 2023 r. Jeżeli planujesz zwiększenie zużycia prądu, to nie wpisujesz danych historycznych, a te planowane na 2023 r.
2) w kolumnie 5 i 6. wpisujesz dane procentowe pokazujące, ile prądu dla danego PPE (według prognozy z kolumny 4), zużyjesz na cele objęte ceną maksymalną i nieobjęte tą ceną.
Przykład
Burgerownia całość energii zużywa na potrzeby podstawowej działalności. Dlatego właściciel wpisze w kolumnie 5: 100% a w kolumnie 6 - 0%.
Obie kolumny muszą się sumować do 100%.
Czy w kolumnie 4 wpisuje się kWh czy MWh?
To kolejne pytanie, które otrzymujemy od czytelników. Jakie jednostki wpisuje się w oświadczenie - kWh czy MWh? I znów ustawa jest tu nieprecyzyjna. I tego po prostu nie reguluje. Więc obie jednostki są prawidłowe. Trzeba je tylko wpisać wraz z liczbą, aby przedsiębiorstwo energetyczne wiedziało, jakie zużycie prądu deklarujemy.
Zamieszczamy poniżej w PDF przykład wypełnionego oświadczenia. Przykład opracowała ENEA.
Co to jest "podstawowa działalność" przedsiębiorcy?
Oświadczenie o tanim prądzie 79 groszy/kWh wymaga rozpoznania przez przedsiębiorcę co tzn. „podstawowa działalność firmy”. Tylko prąd z tej działalności ma rządową dopłatę. Pojęcie nie ma definicji.
Infor.pl zwrócił się do Ministerstwa z prośbą o wyjaśnienie, co oznacza pojęcie „podstawowa działalność przedsiębiorcy" w oświadczeniu o tanim prądzie.
W piśmie Ministerstwa Klimatu i Środowiska z 18 listopada 2022 r. czytamy:
„Pojęcie działalności podstawowej, o której mowa w art. 2 pkt 2 lit. b ustawy z dnia 27 października 2022 r. o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku, powinna pokrywać się z zakresem pojęciowym przeważającej działalności gospodarczej w rozumieniu PKD. Zgodnie z Zasadami budowy klasyfikacji, stanowiącymi załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 24 grudnia 2007 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) (pkt 7): „Przeważającą działalnością jednostki statystycznej jest działalność posiadająca największy udział wskaźnika (np. wartość dodana, produkcja brutto, wartość sprzedaży, wielkość zatrudnienia lub wynagrodzeń) charakteryzującego działalność jednostki. W badaniach statystycznych zalecanym wskaźnikiem służącym do określenia przeważającej działalności jest wartość dodana”.
Stąd zgodnie z ww. ustawą cenę maksymalna powinno się stosować w zakresie, w jakim przedsiębiorca zużywa energię elektryczną na potrzeby podstawowej (w rozumieniu PKD przeważającej) działalności.”
Ministerstwo zaznaczyło, że:
1) Minister Klimatu i Środowiska nie jest organem uprawnionym do dokonywania wiążącej wykładni prawa powszechnie obowiązującego. W indywidualnych sprawach może to uczynić jedynie sąd powszechny.
2) Brak jest ustawowej definicji podstawowej działalności gospodarczej.
Osoby zainteresowane problemem podstawowej działalności przedsiębiorcy więcej informacji znajdą w artykule:
Gdzie składa się oświadczenie w PGE?
Oświadczenie można złożyć:
- osobiście, we wszystkich stacjonarnych Biurach Obsługi Klienta PGE Obrót, lista placówek dostępna jest tutaj
- poprzez ePUAP;
- mailowo, na adres serwis@gkpge.pl;
- w formie przesyłki w polskiej placówce pocztowej operatora pocztowego na adres PGE Obrót S.A.
Gdzie składa się oświadczenie w Tauronie?
Elektronicznie
Na adres ceny@tauron.pl – pod warunkiem, że będzie ono opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym lub podpisem osobistym (certyfikat z e-Dowodu).
Pamiętaj, aby przed podpisaniem dokumentu w pierwszej kolejności zapisać go w formacie pdf, a następnie złożyć podpis elektroniczny i przesłać na wskazany adres e-mail.
Zgodnie z Ustawą nie mogą Państwo złożyć Oświadczenia w formie skanu ani zdjęcia
Gdzie składa się oświadczenie w ENEA?
Odbiorca uprawniony może złożyć Oświadczenie w następującej formie:
- papierowej:
- osobiście w BOK (nie jest wymagana wcześniejsza rejestracja wizyty) albo,
- drogą pocztową z dopiskiem na kopercie "Oświadczenie" na adres korespondencyjny: Enea S.A., ul. Górecka 1, 60-201 Poznań albo,
- drogą pocztową z dopiskiem na kopercie "Oświadczenie" na adres korespondencyjny zawarty w umowie, - elektronicznej:
Najprostszym sposobem jest przesłanie wypełnionego i podpisanego kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo podpisem zaufanym (z wykorzystaniem podpisywarki dostępnej na stronie https://www.gov.pl/web/gov/podpisz-dokument-elektronicznie-wykorzystaj-podpis-zaufany) Oświadczenia na adres mailowy: ustawa@enea.pl lub przez eBOK - Zaloguj się do eBOK
Skan Oświadczenia podpisanego własnoręcznie nie będzie honorowany.
Zalecamy skorzystanie z wzoru Oświadczenia, który jest dostępny na stronie enea.pl zgodny z rozporządzeniem ministra właściwego do spraw energii.
Oświadczenia odbiorcy uprawnionego do 30 listopada 2022 r.
Infor.pl informował o krótkim terminie na złożenie oświadczenia w poniższych artykułach:
Tani prąd 79 groszy/kWh: Czy najemcy składają oświadczenie do 30 listopada 2022 r.?
Jak złożyć przez Internet oświadczenie o tanim prądzie [Profil zaufany, 79 groszy/kWh, Tauron, ENEA]
Jakie są konsekwencje niedotrzymania terminu 30 listopada 2022 r.?
Jeżeli złożysz oświadczenie po 30 listopada 2022 r., cenę maksymalną zakład energetyczny zastosuje od miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożono oświadczenie.
Przykład
Właściciel pizzerii złożył oświadczenie 10 stycznia 2023 r. Prawo do 79 groszy/kWh ma od lutego 2023 r. bez prawa do rekompensaty za nadpłaconą cenę prądu w grudniu 2022 r. i styczniu 2023 r.
Podstawa prawna dla wzoru oświadczenia o maksymalnej cenie prądu
Upoważnienie do określenia wzoru oświadczenia stanowi bardzo ogólnie, że minister właściwy do spraw energii określi, w drodze rozporządzenia, wzór oświadczenia, mając na względzie:
- zapewnienie przejrzystości i komunikatywności tego oświadczenia oraz
- potrzebę ujednolicenia jego formy.
Upoważnienie wynika z art. 5 ust. 8 ustawy z 27 października 2022 r. o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku (Dz. U. poz. 2243).
Oświadczenie odbiorcy uprawnionego
Wszystkie podmioty uprawnione do tańszego prądu składają oświadczenia na podstawie art. 3 ust. 5 ustawy z dnia 27 października 2022 r. o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku.
Wykaz podmiotów uprawnionych do taniego prądu do 785 zł/MWh
Wykaz podmiotów uprawnionych do 79 groszy za 1 kWh: Wykaz firm i instytucji z ceną prądu do 79 groszy za 1 kWh w 2023 r.
Czy zamrożona cena prądu zawiera podatek VAT?
Cena 785 zł/MWh nie zawiera podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego. Zapewnienie niższego VAT regulowały przepisy o tarczy antyinflacyjnej, które muszą zostać zmienione z uwagi na regulacje unijne.
Czy można oświadczenie o tanim prądzie 79 groszy/kWh wysłać pocztą?
Oświadczenie złożone w postaci papierowej opatruje się własnoręcznym podpisem i składa:
- osobiście w siedzibie podmiotu uprawnionego lub innych miejscach wykonywania działalności podmiotu uprawnionego przez niego wskazanych albo
- w formie przesyłki w polskiej placówce pocztowej operatora pocztowego w rozumieniu art. 3 pkt 12 ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. – Prawo pocztowe (Dz. U. z 2022 r. poz. 896, 1933 i 2042) lub
- w placówce podmiotu zajmującego się doręczaniem korespondencji na terytorium państw członkowskich Unii Europejskiej, co jest równoznaczne ze złożeniem go podmiotowi uprawnionemu.
Czy można złożyć oświadczenie przez Internet?
Tak, ale trzeba dysponować odpowiednim podpisem. Oświadczenie w postaci elektronicznej opatruje się:
- kwalifikowanym podpisem elektronicznym,
- podpisem zaufanym albo
- podpisem osobistym
i składa za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2020 r. poz. 344).
Mikroprzedsiębiorca a maksymalna cena prądu
Dla ustawy o maksymalnej cenie prądu definicję mikroprzedsiębiorcy określa art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców w zakresie, w jakim zużywa energię elektryczną na potrzeby podstawowej działalności.
Dlatego mikroprzedsiębiorca, to przedsiębiorca, który w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych spełniał łącznie następujące warunki: a) zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz b) osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów e |
Mały przedsiębiorca a maksymalna cena prądu
Dla ustawy o maksymalnej cenie prądu definicję małego przedsiębiorcy określa art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców w zakresie, w jakim zużywa energię elektryczną na potrzeby podstawowej działalności.
Mały przedsiębiorca - przedsiębiorca, który w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych spełniał łącznie następujące warunki: a) zatrudniał średniorocznie mniej niż 50 pracowników oraz b) osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 10 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 10 milionów euro - i który nie jest mikroprzedsiębiorcą; |
Średni przedsiębiorca a maksymalna cena prądu
Dla ustawy o maksymalnej cenie prądu definicję średniego przedsiębiorcy określa art. 7 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców w zakresie, w jakim zużywa energię elektryczną na potrzeby podstawowej działalności.
Średni przedsiębiorca - przedsiębiorca, który w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych spełniał łącznie następujące warunki: a) zatrudniał średniorocznie mniej niż 250 pracowników oraz b) osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 50 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 43 milionów euro - i który nie jest mikroprzedsiębiorcą ani małym przedsiębiorcą. |
Wzór. Jak wypełnić kolumnę 4,5, i 6 oświadczenia odbiorcy uprawnionego. Przykłady [MKiŚ, PGE]
Przykład wypełnionego oświadczenia odbiorcy uprawnionego [Instrukcja ENEA]
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.