REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przedsiębiorco nie płać 2 zł/kWh za prąd do mieszkania. Rozdziel liczniki na prąd!

Tomasz Król
prawnik - prawo sektora publicznego, prawo cywilne, gospodarcze, prawo administracyjne, podatki
W 2023 r. nie opłaca się z licznika na firmę dostarczać prąd do swojego mieszkania
W 2023 r. nie opłaca się z licznika na firmę dostarczać prąd do swojego mieszkania
Media

REKLAMA

REKLAMA

W budynku mam sklep i część mieszkalną. Jest jeden licznik „na firmę”. Jak to rozpisać w kolumnie 5,6 tabeli w oświadczeniu o tanim prądzie?

Odpowiedź

REKLAMA

W takim przypadku proszę obliczyć we własnym zakresie, ile prądu średnio zużyło mieszkanie w 2021 r. i w 2022 r. I tą część wyłączyć z ceny prądu subsydiowanej przez państwo. Trzeba ją wykazać jako część energii elektrycznej nie objętej ceną maksymalną. Niestety oznacza to, że w 2023 r. opłaty za prąd używany w mieszkaniu mogą wynieść np. 2 zł za 1 kWh. Dlatego opłaca się, aby mieszkanie miało osobny licznik jako PPE.

Przykład

Do licznika na prąd firmy podpięte jest prywatne mieszkanie przedsiębiorcy. Średnie zużycie to 24 000 kWh rocznie. Firma zużywa z tego 18 000 kWh. Mieszkanie (cele prywatne), to 6000 kWh. Jest to 25% całości zużytego prądu. Firma to 75%. Tabelę w oświadczeniu o tanim prądzie przedsiębiorca wypełni więc następująco:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

wzór

Media

Sytuacja opisana przez Czytelniczkę jest dla niej finansowo niekorzystna. Powinna mieć osobny PPE dla mieszkania.

Wynika z tabeli, że nie opłaca się prowadząc firmę, korzystać z "firmowego" prądu na cele prywatne. Bo umowę na prąd podpisuje się jako:

  1. przedsiębiorca albo
  2. osoba nie prowadząca działalności gospodarczej.

Nie można więc dla części zużytego prądu stosować zasady "dla firm", a dla części "dla osób fizycznych nie prowadzących JDG"

Tani prąd dla firm, które mogą korzystać z pomocy budżetu, to koszt do 79 groszy netto za 1 kWh (od 1 grudnia 2022 r. do 31 grudnia 2023 r.). Ale 25% zużywanego prądu przez firmę na cele "niefirmowe", a więc mieszkanie, to prąd według stawek rynkowych. Np. 2 zł/kWh. O ile mniejszej stawki nie gwarantuje aktualna umowa z energetyką.

Co daje licznik na prąd osobie fizycznej nie prowadzącej firmy?

Regulują to dwie ustawy:

1) Zamrożenie cen prądu:

ustawa z dnia 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej – przyznaje w 2023 r. osobie fizycznej limit 2000 kWh, 2600 kWh (osoby niepełnosprawne) albo 3000 kWh (Karta Dużej Rodziny, rolnicy) według zamrożonych stawek za prąd z początku 2022 r.

2) Cena maksymalna za prąd:

REKLAMA

ustawa z dnia 27 października 2022 r. o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku: właśnie ta ustawa daje małym i średnim przedsiębiorcom gwarancję, że nie zapłacą za prąd więcej niż 79 groszy za 1 kWh (785 zł/MWh) (ale osobno są opłaty za dystrybucję). Ta ustawa daje osobom fizycznym jeszcze niższą cenę prądu niż przedsiębiorcom. Cena maksymalna to 693 zł/MWh, czyli około 69 groszy za 1 kWh.

Kiedy osoba fizyczna w zakresie poza firmą zapłaci maksymalnie za prąd 69 groszy za 1 kWh? Jak wyczerpie limit 2000 kWh, 2600 kWh (osoby niepełnosprawne) albo 3000 kWh (Karta Dużej Rodziny, rolnicy).

Dlaczego sam mam ustalać, ile prądu zużyło mieszkanie?

Przepisy zakładają, że w sytuacji z pytania przedsiębiorca sam oszacuje wartość prądu zużywaną przez firmę i "na mieszkanie". Nie można dla uniknięcia konieczności płacenia wyższych stawek za mieszkanie, powołać argumentacji, że "nie wiem bo nie mam podliczników". I domagać się od zakładu energetycznego stawki 79 groszy/kWh za cały prąd zużyty przez firmę.

Wynika to z tego, że przedsiębiorca składając oświadczenie ubiega się o rodzaj subsydiowania. To w jego interesie jest, aby mógł z niego skorzystać. Musi więc wykonać czynności starannego działania takie jak ustalenie, ile prądu zużywa na cele firmowe, a ile na cele prywatne.

Inną sprawą jest realność:

  1. wykrycia, że przedsiębiorca świadomie podał nieprawdę twierdząc, że 100% prądu zużywa na cele firmowe w oświadczeniu dla przedsiębiorstwa energetycznego i
  2. wymierzenia kary za złożenie fałszywego oświadczenia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami. Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy

Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy, które mają na celu ułatwienie życia osobom z niepełnosprawnościami w całej Unii Europejskiej. Przepisy te wprowadzają ogólnounijną kartę dla osób z niepełnosprawnościami oraz europejską kartę parkingową dla osób z niepełnosprawnościami.

Rada Krajowa KO zatwierdziła listy do Parlamentu Europejskiego. Sienkiewicz podał się do dymisji

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Na czele list znajdują się znane postacie, w tym członkowie rządu.

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami?

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami?

Jaka jest liczba ludności w Polsce? Dane GUS

Liczba ludności w Polsce znów się zmniejszyła. Ile wynosi na koniec I kwartału 2024 r.? GUS podał dane. 

REKLAMA

Różowe skrzyneczki w szkołach. MEN pracuje nad nowym projektem

Wiceminister edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz poinformowała, że resort bierze pod uwagę kwestię dostępności w szkołach tzw. różowych skrzyneczek ze środkami higieny intymnej. Przekazała, że w środę spotka się w tej sprawie z przedstawicielami samorządu.

ZNP: gwałtowna zainteresowanie nauczycieli urlopami dla poratowania zdrowia. Emerytury stażowe bez tego urlopu

W ciągu ostatnich trzech lat o 40 proc. wzrosła liczba wniosków nauczycieli o urlopy dla poratowania zdrowia, a także liczba zwolnień lekarskich. Nie skorzystają z urlopu nauczyciele na wcześniejszych emeryturach.

Nowa lista lektur. Co proponuje Ministerstwo Edukacji Narodowej?

W projekcie MEN znalazły się m.in. lektury szkolne wydane w ostatnich latach. Jakie pozycje zniknęły z listy?

ZNP: wynagrodzenia nauczycieli za wycieczki szkolne. I utrzymanie pensum bez zmian

Problemem wymagającym szybkiego rozstrzygnięcia jest zapewnienie wynagrodzenia nauczycielom za pracę podczas wycieczek szkolnych.

REKLAMA

Dopłaty bezpośrednie 2024 - ARiMR informuje o zmianach w katalogu płatności

Dopłaty bezpośrednie w 2024 roku – ARiMR informuje, że na chwilę obecną blisko 248 tys. rolników złożyło wnioski. Agencja podaje również, że planowane są zmiany w płatnościach bezpośrednich.

Krajowa Lista Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce – czym jest, co zawiera. Co nowego w 2024 roku?

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało 23 kwietnia 2024 r. o dokonaniu pięciu nowych wpisów na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Lista ta (tworzona od 2013 roku) liczy już 93 pozycje.

REKLAMA