REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przedsiębiorco nie płać 2 zł/kWh za prąd do mieszkania. Rozdziel liczniki na prąd!

Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
W 2023 r. nie opłaca się z licznika na firmę dostarczać prąd do swojego mieszkania
W 2023 r. nie opłaca się z licznika na firmę dostarczać prąd do swojego mieszkania
Media

REKLAMA

REKLAMA

W budynku mam sklep i część mieszkalną. Jest jeden licznik „na firmę”. Jak to rozpisać w kolumnie 5,6 tabeli w oświadczeniu o tanim prądzie?

Odpowiedź

REKLAMA

W takim przypadku proszę obliczyć we własnym zakresie, ile prądu średnio zużyło mieszkanie w 2021 r. i w 2022 r. I tą część wyłączyć z ceny prądu subsydiowanej przez państwo. Trzeba ją wykazać jako część energii elektrycznej nie objętej ceną maksymalną. Niestety oznacza to, że w 2023 r. opłaty za prąd używany w mieszkaniu mogą wynieść np. 2 zł za 1 kWh. Dlatego opłaca się, aby mieszkanie miało osobny licznik jako PPE.

Przykład

Do licznika na prąd firmy podpięte jest prywatne mieszkanie przedsiębiorcy. Średnie zużycie to 24 000 kWh rocznie. Firma zużywa z tego 18 000 kWh. Mieszkanie (cele prywatne), to 6000 kWh. Jest to 25% całości zużytego prądu. Firma to 75%. Tabelę w oświadczeniu o tanim prądzie przedsiębiorca wypełni więc następująco:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

wzór

Media

Sytuacja opisana przez Czytelniczkę jest dla niej finansowo niekorzystna. Powinna mieć osobny PPE dla mieszkania.

Wynika z tabeli, że nie opłaca się prowadząc firmę, korzystać z "firmowego" prądu na cele prywatne. Bo umowę na prąd podpisuje się jako:

  1. przedsiębiorca albo
  2. osoba nie prowadząca działalności gospodarczej.

Nie można więc dla części zużytego prądu stosować zasady "dla firm", a dla części "dla osób fizycznych nie prowadzących JDG"

Tani prąd dla firm, które mogą korzystać z pomocy budżetu, to koszt do 79 groszy netto za 1 kWh (od 1 grudnia 2022 r. do 31 grudnia 2023 r.). Ale 25% zużywanego prądu przez firmę na cele "niefirmowe", a więc mieszkanie, to prąd według stawek rynkowych. Np. 2 zł/kWh. O ile mniejszej stawki nie gwarantuje aktualna umowa z energetyką.

Co daje licznik na prąd osobie fizycznej nie prowadzącej firmy?

Regulują to dwie ustawy:

1) Zamrożenie cen prądu:

ustawa z dnia 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej – przyznaje w 2023 r. osobie fizycznej limit 2000 kWh, 2600 kWh (osoby niepełnosprawne) albo 3000 kWh (Karta Dużej Rodziny, rolnicy) według zamrożonych stawek za prąd z początku 2022 r.

2) Cena maksymalna za prąd:

REKLAMA

ustawa z dnia 27 października 2022 r. o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku: właśnie ta ustawa daje małym i średnim przedsiębiorcom gwarancję, że nie zapłacą za prąd więcej niż 79 groszy za 1 kWh (785 zł/MWh) (ale osobno są opłaty za dystrybucję). Ta ustawa daje osobom fizycznym jeszcze niższą cenę prądu niż przedsiębiorcom. Cena maksymalna to 693 zł/MWh, czyli około 69 groszy za 1 kWh.

Kiedy osoba fizyczna w zakresie poza firmą zapłaci maksymalnie za prąd 69 groszy za 1 kWh? Jak wyczerpie limit 2000 kWh, 2600 kWh (osoby niepełnosprawne) albo 3000 kWh (Karta Dużej Rodziny, rolnicy).

Dlaczego sam mam ustalać, ile prądu zużyło mieszkanie?

Przepisy zakładają, że w sytuacji z pytania przedsiębiorca sam oszacuje wartość prądu zużywaną przez firmę i "na mieszkanie". Nie można dla uniknięcia konieczności płacenia wyższych stawek za mieszkanie, powołać argumentacji, że "nie wiem bo nie mam podliczników". I domagać się od zakładu energetycznego stawki 79 groszy/kWh za cały prąd zużyty przez firmę.

Wynika to z tego, że przedsiębiorca składając oświadczenie ubiega się o rodzaj subsydiowania. To w jego interesie jest, aby mógł z niego skorzystać. Musi więc wykonać czynności starannego działania takie jak ustalenie, ile prądu zużywa na cele firmowe, a ile na cele prywatne.

Inną sprawą jest realność:

  1. wykrycia, że przedsiębiorca świadomie podał nieprawdę twierdząc, że 100% prądu zużywa na cele firmowe w oświadczeniu dla przedsiębiorstwa energetycznego i
  2. wymierzenia kary za złożenie fałszywego oświadczenia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

REKLAMA

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

REKLAMA

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

REKLAMA