REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przedsiębiorco nie płać 2 zł/kWh za prąd do mieszkania. Rozdziel liczniki na prąd!

Tomasz Król
prawnik - prawo sektora publicznego, prawo cywilne, gospodarcze, prawo administracyjne, podatki
W 2023 r. nie opłaca się z licznika na firmę dostarczać prąd do swojego mieszkania
W 2023 r. nie opłaca się z licznika na firmę dostarczać prąd do swojego mieszkania
Media

REKLAMA

REKLAMA

W budynku mam sklep i część mieszkalną. Jest jeden licznik „na firmę”. Jak to rozpisać w kolumnie 5,6 tabeli w oświadczeniu o tanim prądzie?

Odpowiedź

REKLAMA

W takim przypadku proszę obliczyć we własnym zakresie, ile prądu średnio zużyło mieszkanie w 2021 r. i w 2022 r. I tą część wyłączyć z ceny prądu subsydiowanej przez państwo. Trzeba ją wykazać jako część energii elektrycznej nie objętej ceną maksymalną. Niestety oznacza to, że w 2023 r. opłaty za prąd używany w mieszkaniu mogą wynieść np. 2 zł za 1 kWh. Dlatego opłaca się, aby mieszkanie miało osobny licznik jako PPE.

Przykład

Do licznika na prąd firmy podpięte jest prywatne mieszkanie przedsiębiorcy. Średnie zużycie to 24 000 kWh rocznie. Firma zużywa z tego 18 000 kWh. Mieszkanie (cele prywatne), to 6000 kWh. Jest to 25% całości zużytego prądu. Firma to 75%. Tabelę w oświadczeniu o tanim prądzie przedsiębiorca wypełni więc następująco:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

wzór

Media

Sytuacja opisana przez Czytelniczkę jest dla niej finansowo niekorzystna. Powinna mieć osobny PPE dla mieszkania.

Wynika z tabeli, że nie opłaca się prowadząc firmę, korzystać z "firmowego" prądu na cele prywatne. Bo umowę na prąd podpisuje się jako:

 1. przedsiębiorca albo
 2. osoba nie prowadząca działalności gospodarczej.

Nie można więc dla części zużytego prądu stosować zasady "dla firm", a dla części "dla osób fizycznych nie prowadzących JDG"

Tani prąd dla firm, które mogą korzystać z pomocy budżetu, to koszt do 79 groszy netto za 1 kWh (od 1 grudnia 2022 r. do 31 grudnia 2023 r.). Ale 25% zużywanego prądu przez firmę na cele "niefirmowe", a więc mieszkanie, to prąd według stawek rynkowych. Np. 2 zł/kWh. O ile mniejszej stawki nie gwarantuje aktualna umowa z energetyką.

Co daje licznik na prąd osobie fizycznej nie prowadzącej firmy?

Regulują to dwie ustawy:

1) Zamrożenie cen prądu:

ustawa z dnia 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej – przyznaje w 2023 r. osobie fizycznej limit 2000 kWh, 2600 kWh (osoby niepełnosprawne) albo 3000 kWh (Karta Dużej Rodziny, rolnicy) według zamrożonych stawek za prąd z początku 2022 r.

2) Cena maksymalna za prąd:

REKLAMA

ustawa z dnia 27 października 2022 r. o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku: właśnie ta ustawa daje małym i średnim przedsiębiorcom gwarancję, że nie zapłacą za prąd więcej niż 79 groszy za 1 kWh (785 zł/MWh) (ale osobno są opłaty za dystrybucję). Ta ustawa daje osobom fizycznym jeszcze niższą cenę prądu niż przedsiębiorcom. Cena maksymalna to 693 zł/MWh, czyli około 69 groszy za 1 kWh.

Kiedy osoba fizyczna w zakresie poza firmą zapłaci maksymalnie za prąd 69 groszy za 1 kWh? Jak wyczerpie limit 2000 kWh, 2600 kWh (osoby niepełnosprawne) albo 3000 kWh (Karta Dużej Rodziny, rolnicy).

Dlaczego sam mam ustalać, ile prądu zużyło mieszkanie?

Przepisy zakładają, że w sytuacji z pytania przedsiębiorca sam oszacuje wartość prądu zużywaną przez firmę i "na mieszkanie". Nie można dla uniknięcia konieczności płacenia wyższych stawek za mieszkanie, powołać argumentacji, że "nie wiem bo nie mam podliczników". I domagać się od zakładu energetycznego stawki 79 groszy/kWh za cały prąd zużyty przez firmę.

Wynika to z tego, że przedsiębiorca składając oświadczenie ubiega się o rodzaj subsydiowania. To w jego interesie jest, aby mógł z niego skorzystać. Musi więc wykonać czynności starannego działania takie jak ustalenie, ile prądu zużywa na cele firmowe, a ile na cele prywatne.

Inną sprawą jest realność:

 1. wykrycia, że przedsiębiorca świadomie podał nieprawdę twierdząc, że 100% prądu zużywa na cele firmowe w oświadczeniu dla przedsiębiorstwa energetycznego i
 2. wymierzenia kary za złożenie fałszywego oświadczenia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(3)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Nikt
  2022-11-21 07:48:33
  Trzeba zatrudnić wróżkę ile na co się zużywa. Szacowanie może być obarczone błędem a formularz składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej. Urzędnikowi może wyjść inny szacunek i na pewno wyjdzie! Jak więc legalnie złożyć takie oświadczenie?
  0
 • Tomek
  2022-11-20 21:17:13
  No i to jest absolutny absurd ustawowy bo dla 25% jako mieszkanie powinna być w takim przypadku cena jak dla gospodarstw domowych. Podobnie najemcy powinni mieć prawo skorzystania z ceny gwarantowanej. Jak nic działalność podstawowa powinna być wykreślona z ustawy a tylko być brana pod uwagę dominująca
  0
 • Szydło
  2022-11-21 07:50:31
  Jak nie ma podliczników to jak określić zużycie? Wróżki podrożeją!
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

REKLAMA

Zmiany w KRS 2024 - rząd Tuska przyjął projekt nowelizacji

Na posiedzeniu 20 lutego 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS), przygot4owany przez Ministra Sprawiedliwości. 

Podwyżki dla nauczycieli w 2024 roku - rozporządzenie podpisane

W dniu 20 lutego 2024 r. Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie określające minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Wynagrodzenie nauczycieli początkujących rośnie o 33%, a w przypadku nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrost wynosi 30%. Podpisane rozporządzenie skierowano do publikacji w Dzienniku Ustaw. Wzrost wynagrodzeń jest możliwy z powodu zwiększenia subwencji oświatowej.

Ile jest osób w kryzysie bezdomności w Polsce? W nocy z 28 na 29 odbędzie się liczenie

Ile jest w Polsce osób w kryzysie bezdomności? Dokładne szacunki nie są znane. Ostatnie badanie miało miejsce w 2019 r. W tym roku, w nocy z 28 na 29 lutego w całej Polsce zostanie przeprowadzone liczenie osób w kryzysie bezdomności. 

Podwyżki w budżetówce 2024. Komu +10%,+20% a nawet +47%? Wyższe kwoty wynagrodzenia zasadniczego w kategoriach zaszeregowania [projekt rozporządzenia]

W dniu 20 lutego 2024 r. został opublikowany projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniający rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w niektórych państwowych jednostkach budżetowych. Jakie podwyżki wynikają z tego projektu? O ile wzrosną wynagrodzenia?

REKLAMA

Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana 27 lutego, tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę"

Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana w dniu 27 lutego 2024 roku, odbędzie się tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę". Tak zapowiadają strajkujący rolnicy, którzy chcą m.in. żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu.

Badania naukowe: Nadmiar białka w diecie szkodzi tętnicom. To wyższe ryzyko miażdżycy

Spożywanie zbyt dużych ilości białka zwiększa ryzyko miażdżycy. Winę za to ponosi aminokwas leucyna – informuje pismo “Nature Metabolism”. Odkryty przez naukowców z University of Pittsburgh School of Medicine mechanizm molekularny sprawia, że nadmierna ilość białka w diecie może zwiększać ryzyko miażdżycy.

REKLAMA