REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Warunki przyjęcia do służby w Policji

REKLAMA

Obowiązuje nowelizacja przepisów ustawy o Policji w zakresie warunków jakie musi spełniać osoba pragnąca podjąć służbę w Policji oraz postępowania kwalifikacyjnego do tej formacji mundurowej. Zmiana została podyktowana m.in. dostosowaniem wymagań jakie ma spełniać kandydat do służby w Policji do wymagań stawianym kandydatom w innych służbach mundurowych.

Warunki jakie musi spełniać kandydat do służby w Policji

Służbę w Policji może pełnić kandydat który spełnia warunki określone przez ustawę o Policji. Zgodnie z nią policjantem może być:

REKLAMA

-  obywatel polski,

-  o nieposzlakowanej opinii,

-  nieskazany prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe,

-  korzystający z pełni praw publicznych,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

-  posiadający co najmniej średnie wykształcenie,

-  posiadający zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych, podległych szczególnej dyscyplinie służbowej, której gotów jest się podporządkować,

-  dający rękojmię zachowania tajemnicy stosownie do wymogów określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych.

W porównaniu z poprzednim stanem prawnym w chwili obecnej nie będzie już możliwości, jak było wcześniej, przyjęcia do służby w oddziałach prewencji Policji kandydata, który nie ma wykształcenia średniego, jeżeli w toku postępowania kwalifikacyjnego stwierdzono, że wykazuje szczególne on predyspozycje do służby w Policji.

REKLAMA

Ponadto zmieniony został zapis dotyczący karalności kandydata. Przed zmianami jednym z warunków była niekaralność kandydata, rozumiana jako niekaralność za przestępstwo, jak i za wykroczenie. Obecnie do Policji nie może kandydować jedynie osoba która była skazana prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe, a więc osoba skazana za wykroczenie spełnia warunek niekaralności. 

Nie oznacza to jednak, że kandydat który został skazany za wykroczenie np. kradzieży, nieobyczajnego wybryku, zakłócenia porządku czy też innego rodzaju spełnia warunki do służby w Policji. Organ przeprowadzający postępowanie kwalifikacyjne w toku postępowania kwalifikacyjnego będzie musiał wziąć pod uwagę to, czy kandydat spełnia wszystkie warunki, w tym również czy posiada nieposzlakowaną opinię. W każdym więc przypadku organ będzie musiał podejmować decyzję w zakresie oceny opinii kandydata mając m.in. na uwadze to, że ukaranie za dane wykroczenie może zostać uznane za brak posiadania nieposzlakowanej opinii.

Postępowanie kwalifikacyjne do służby w Policji

Zgodnie z nowymi uregulowaniami przyjęcie kandydata do służby w Policji następuje po przeprowadzeniu postępowania kwalifikacyjnego mającego na celu ustalenie, czy kandydat spełnia warunki przyjęcia do służby w Policji oraz określenie jego predyspozycji do pełnienia tej służby. Zarządza je i prowadzi Komendant Główny Policji albo komendant wojewódzki (Stołeczny) Policji, a informacje o wyniku postępowania kwalifikacyjnego stanowią informację publiczną.

Składa się ono z następujących etapów:

1)   złożenie podania o przyjęcie do służby, kwestionariusza osobowego kandydata do służby, a także dokumentów stwierdzających wymagane wykształcenie i kwalifikacje zawodowe oraz zawierających dane o uprzednim zatrudnieniu;

2)   test wiedzy;

3)   test sprawności fizycznej;

4)   test psychologiczny;

5)   przeprowadzenie rozmowy kwalifikacyjnej;

6)   ustalenie zdolności fizycznej i psychicznej do służby w Policji;

7)   sprawdzenie w ewidencjach, rejestrach i kartotekach prawdziwości danych zawartych w kwestionariuszu osobowym kandydata do służby;

8)   przeprowadzenie postępowania sprawdzającego określonego w przepisach o ochronie informacji niejawnych.

Natomiast inna procedura jest stosowana w stosunku do kandydata ubiegającego się o przyjęcie do służby w Policji:

1)   w charakterze członka personelu lotniczego, posiadającego uprawnienia lotnicze w określonej specjalności,

2)   w charakterze członka personelu medycznego w oddziale prewencji Policji,

3)   który złożył podanie o przyjęcie do służby, kwestionariusz osobowy kandydata do służby, a także dokumenty stwierdzające wymagane wykształcenie i kwalifikacje zawodowe oraz zawierające dane o uprzednim zatrudnieniu przed upływem 3 lat od dnia zwolnienia z tej służby, jeżeli podczas jej pełnienia uzyskał kwalifikacje zawodowe podstawowe.

W takim przypadku postępowanie kwalifikacyjne składa się z następujących etapów:

 1)   złożenie podania o przyjęcie do służby, kwestionariusza osobowego kandydata do służby, a także dokumentów stwierdzających wymagane wykształcenie i kwalifikacje zawodowe oraz zawierających dane o uprzednim zatrudnieniu;

2)   przeprowadzenie rozmowy kwalifikacyjnej;

3)   ustalenie zdolności fizycznej i psychicznej do służby w Policji;

4)   sprawdzenie w ewidencjach, rejestrach i kartotekach prawdziwości danych zawartych w kwestionariuszu osobowym kandydata do służby;

5)   przeprowadzenie postępowania sprawdzającego określonego w przepisach o ochronie informacji niejawnych.

Komendant Główny Policji albo komendant wojewódzki (Stołeczny) Policji odmawia poddania kandydata postępowaniu kwalifikacyjnemu, albo odstępuje od jego prowadzenia w przypadku:

1)   niezłożenia podania o przyjęcie do służby, kwestionariusza osobowego kandydata do służby lub dokumentów stwierdzających wymagane wykształcenie i kwalifikacje zawodowe oraz zawierających dane o uprzednim zatrudnieniu;

2)   niespełnienia wymagań określonych w ustawie;

3)   uzyskania negatywnego wyniku z testu sprawności fizycznej, testu psychologicznego, rozmowy kwalifikacyjnej, badania zdolności fizycznej i psychicznej do służby w Policji czy też postępowania sprawdzającego określonego w przepisach o ochronie informacji niejawnych;

4)   zatajenia lub podania nieprawdziwych danych w kwestionariuszu osobowym;

5)   niepoddania się przez kandydata przewidzianym w postępowaniu kwalifikacyjnym czynnościom lub etapom tego postępowania;

6)   przystąpienia do ponownego postępowania kwalifikacyjnego pomimo uzyskania przez niego w poprzednim postępowaniu kwalifikacyjnym negatywnego ze sprawdzenie w ewidencjach, rejestrach i kartotekach prawdziwości danych zawartych w kwestionariuszu osobowym kandydata do służby lub postępowania sprawdzającego określonego w przepisach o ochronie informacji niejawnych, gdy z informacji posiadanych przez komendanta prowadzącego postępowanie wynika, że nie uległy zmianie okoliczności stanowiące podstawę negatywnego wyniku z danego etapu;

7)   gdy nie znajduje to uzasadnienia w potrzebach kadrowych Policji.

   

Do postępowań kwalifikacyjnych rozpoczętych i niezakończonych do dnia wejścia nowych uregulowań  stosuje się przepisy dotychczasowe, z uwzględnieniem wymagań jakie ma spełniać kandydat w brzmieniu nadanym nowymi przepisami.

Jednocześnie do czasu opracowania i wejścia nowego rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do osób ubiegających się o przyjęcie do służby Policji, postępowanie przeprowadzane będzie według dotychczasowych zasad jednak nie dłużej jednak niż przez 6 miesięcy od dnia wejścia w życie nowych uregulowań.

Podstawa prawna:

- ustawa z dnia z dnia 19 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy o Policji (Dz.U. Nr 205 poz.1205)

Piotr Górnik

samorzad.infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zakaz reklamy fast foodów na bilboardach. Powód: plaga otyłości. Kiedy w Polsce takie przepisy? Czego nie można reklamować już teraz?

Otyłość to problem coraz większej liczby nastolatków. Głównie z tego powodu lokalni politycy w Anglii zakazują reklamowania produktów wysokoprzetworzonych na billboardach. Ogólnokrajowych czy ogólnoeuropejskich zasad regulujących tę kwestię nie należy się spodziewać, ale eksperci podkreślają, że ten sam nośnik można wykorzystać do kampanii pro-zdrowotnej. 

Wystarczy 3 godziny dziennie i dolegliwości masz jak w banku. Może to dotyczyć nawet co drugiego Polaka

Najnowsze badania potwierdzają starą prawdę, że granie na komputerze nie służy zdrowiu. Dlaczego jednak profesjonalni gracze, którzy poświęcają na grę bardzo dużo czasu, nie cierpią bardziej niż amatorzy?

RPO: Nauczyciele mianowani są gorzej traktowani co do ochrony przedemerytalnej. MEN rozważy zmianę przepisów

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do ministra edukacji o rozważenie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Chodzi o zrównanie uprawnień nauczycieli mianowanych z uprawnieniami nauczycieli zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, związanych z ochroną przedemerytalną i prawem do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia nauczyciela do pracy przez sąd pracy i podjęcia przez niego zatrudnienia. Barbara Nowacka, minister edukacji zapowiedziała powołanie Zespołu, który będzie analizował zgłaszane postulaty odnośnie sytuacji prawnej nauczycieli – także w zakresie ochrony przedemerytalnej i prawa do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia do pracy przez sąd pracy.

Ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną i nie zmniejszy się liczba miejsc w przedszkolach. Trzeba też zerwać łatkę miasta maczet.

Trzeba szukać oszczędności, ale ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną. Nie zmniejszy się też liczba miejsc w przedszkolach. Łukasz Gibała twierdzi też, że ma pomysł na Kraków bez partyjniactwa i opowiedział o tym w programie Gość INFOR.PL

REKLAMA

60 złotych brutto za godzinę dodatkowych zajęć dla nauczycieli. Będzie można wykorzystać 100 dodatkowych godzin

W programie „Aktywna Szkoła” właśnie wprowadzono istotne zmiany. Osoby prowadzące zajęcia dostaną wyższe wynagrodzenie. Poszerzy się też katalog osób prowadzących zajęcia.

Prezes NFOŚiGW dla "DGP": perspektywa ewentualnego wycofania dotacji dla pieców gazowych wywołuje niezadowolenie i niepewność

Decyzja o dalszym dofinansowaniu pieców gazowych w ramach programu Czyste Powietrze będzie musiała zostać podjęta w tym roku – powiedziała "Dziennikowi Gazecie Prawnej" prezes NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak.

Ile depresja Polaków kosztuje gospodarkę?

66,6% - aż tle dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów kojarzonych z depresją. Najczęściej to uczucie zmęczenia i obniżenie nastroju. To poprawa względem ubiegłego roku, ale wciąż bardzo duża liczba. Tak wynika z danych najnowszego raportu. Autorzy badania szacują, że gospodarka traci na tym około 3 mld zł rocznie. 

Dostajesz podejrzane SMS-y? Twój operator sieci komórkowej je zablokuje

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni podłączyli się do systemu służącego do wymiany informacji o fałszywych wiadomościach – telegraf.cert.pl. System służy do przekazywania wzorca fałszywej wiadomości SMS.

REKLAMA

Egzamin ósmoklasisty - język polski. Zrób powtórkę z naszymi testami wiedzy

Egzamin ósmoklasisty już coraz bliżej. Uczniowie kończący szkołę podstawową przystąpią do sprawdzianów wiedzy w dniach 14-16 maja 2024. Przygotowaliśmy małą powtórkę z języka polskiego. 

Masz 18 lat i kochasz podróżować? Sprawdź, jak wygrać podróż po Europie

Do końca kwietnia można się zgłaszać do konkursu DiscoverEU i wygrać podróż po Europie. Jakie warunki trzeba spełnić? Jak się zgłosić?  

REKLAMA