REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlop macierzyński i rodzicielski w służbach mundurowych

Monika Pązik
Urlop macierzyński i rodzicielski służb mundurowych / fot. ShutterStock
Urlop macierzyński i rodzicielski służb mundurowych / fot. ShutterStock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

17 czerwca 2013 r. weszła w życie zmiana kodeksu pracy wprowadzająca wydłużony roczny urlop macierzyński oraz nowy urlop rodzicielski. Ze wszystkich rodzajów urlopów na takich samych zasadach jak pracownicy będą mogli skorzystać funkcjonariusze służb mundurowych i żołnierze zawodowi.

Znowelizowane przepisy kodeksu pracy regulują długość urlopu macierzyńskiego i wydłuża okres pozostawania dziecka pod opieką rodziców do 52 tygodni. Wprowadzone zmiany przyznają rodzicom 20 tygodni urlopu macierzyńskiego, w tym 14 zarezerwowanych wyłącznie dla matek, 6 tygodni urlopu dodatkowego oraz 26 tygodni nowego urlopu rodzicielskiego. W przypadku większej ilości dzieci przy porodzie łączy wymiar urlopu zostanie wydłużony odpowiednio od 65 do 71 tygodni.

REKLAMA

Podmioty uprawnione do przyznania urlopu

REKLAMA

Podmiotami uprawnionymi do przyznania urlopu macierzyńskiego są funkcjonariusze służb mundurowych oraz żołnierze zawodowi. Funkcjonariusze korzystający z urlopu macierzyńskiego mogą podzielić go pomiędzy matkę i ojca z zastrzeżeniem, że matka musi wykorzystać 14 tygodni po porodzie. Aby ojciec mógł skorzystać z dalszej części urlopu macierzyńskiego w sprawowaniu bezpośredniej opieki nad dzieckiem, matka jest zobowiązana do złożenia stosownego pisma z rezygnacją z prawa do dalszego urlopu. Do złożonego pisma matka powinna dołączyć zaświadczenie od przełożonego ojca dziecka z potwierdzeniem rozpoczęcia przez ojca korzystania z urlopu macierzyńskiego. W razie zwolnienia funkcjonariusza ze służby w okresie ciąży, w czasie urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu ojcowskiego lub urlopu rodzicielskiego przysługuje mu uposażenie do końca okresu ciąży oraz trwania wymienionego urlopu.

Siły Zbrojne RP w sytuacjach udzielania oraz określania wymiaru urlopu macierzyńskiego i wychowawczego przysługującego żołnierzowi zawodowemu opierają się na zapisach kodeksu pracy. Wobec tego opieka nad dzieckiem może być sprawowana w formie:

• urlopu macierzyńskiego (podstawowego i dodatkowego),
• urlopu wychowawczego,
• urlopu ojcowskiego w wymiarze dwóch tygodni,
• zwolnienie z zajęć służbowych w razie konieczności sprawowania osobistej opieki nad członkiem najbliższej rodziny.

Po wykorzystaniu po porodzie co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego żołnierz – kobieta ma prawo zrezygnować z pozostałej części urlopu, W związku z tym, najpóźniej na 7 dni przed przystąpieniem do pracy żołnierz – kobieta zgłasza do pracodawcy pisemny wniosek w sprawie rezygnacji z części urlopu macierzyńskiego. Dodatkowego urlopu macierzyńskiego udziela się na pisemny wniosek żołnierza - kobiety, składany w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu. Pracodawca w takiej sytuacji jest zobowiązany uwzględnić wniosek żołnierza - kobiety.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Emerytury służb mundurowych

Nowy urlop macierzyński

REKLAMA

Z nowego dłuższego urlopu macierzyńskiego będą mogli skorzystać obydwoje rodzice. Płatny roczny urlop będzie przysługiwał rodzicom dzieci urodzonych od 2013 r. i będzie dotyczył wszystkich, którzy opłacają składki na ubezpieczenie chorobowe, czyli zarówno rodziców pracujących na umowie zlecenia, samo zatrudnionych jak również funkcjonariuszy służb mundurowych oraz żołnierzy zawodowych. Jednakże rodzice dzieci urodzonych po 31 grudnia 2013 r. a przed 17 czerwca 2013 r. będą mogli skorzystać z nowego dłuższego urlopu, jeżeli wykorzystali już podstawowy urlop macierzyński oraz urlop dodatkowy w sytuacji, gdy:

• matka dziecka urodzonego na początku 2013r. wykorzystała już w 2012r. co najmniej 2 tygodnie urlopu macierzyńskiego jeszcze przed porodem,
• rodzic dziecka nie wykorzystał urlopu dodatkowego następującym po podstawowym urlopie macierzyńskim,
• rodzic nie wykorzystał dodatkowego urlopu macierzyńskiego przysługującego w pełnym wymiarze.

Uposażenie miesięczne podczas urlopu macierzyńskiego

• Miesięczne uposażenie funkcjonariusza za okres ustalony przepisami kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego, okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego, okres urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, okres dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz okres urlopu ojcowskiego wynosi 100% miesięcznego uposażenia.
• Miesięczne uposażenie funkcjonariuszki, która we wniosku, złożonym nie później niż 14 dni po porodzie, wystąpi o udzielenie jej, bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze, a bezpośrednio po takim urlopie – urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze, wynosi 80% miesięcznego uposażenia.
• Natomiast miesięczne uposażenie policjanta za okres ustalony przepisami kodeksu pracy jako okres urlopu rodzicielskiego wynosi 60% miesięcznego uposażenia.

Urlop rodzicielski

Nowelizacja kodeksu pracy wprowadza nowy rodzaj urlopu, czyli urlop rodzicielski, który będzie również przysługiwał w służbach mundurowych. Urlop rodzicielski będzie można wykorzystać bezpośrednio po wykorzystaniu podstawowego urlopu macierzyńskiego oraz dodatkowego w pełnym wymiarze. Istotne jest, że służby mundurowe będą mogły z niego skorzystać w całości bądź w częściach (nie więcej niż trzech) następujących bezpośrednio po sobie w wymiarze nie krótszym niż 8 tygodni.

Zadaj pytanie na forum: Samorząd - Bezpieczeństwo

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  D. Tusk odblokował unijne pieniądze na polskie KPO [137 mld euro, 600 mld zł]. W przyszłym tygodniu dwie ważne decyzje. von der Leyen: Razem będziemy bronić praworządności w całej Europie

  Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Belgii Alexander De Croo w piątek 23 lutego 2023 r. rozmawiali w Warszawie z premierem Tuskiem. Przewodnicząca KE poinformowała po spotkaniu, że w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje ws. funduszy europejskich dla Polski. Uwolnią one do 137 mld euro z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy.

  PFRON: Od 1 marca wnioski o samochody dla osób niepełnosprawnych. Dopłata 80% od 150 000 zł albo 85% od 130 000 zł

  Maksymalna wartość samochodu objęta wsparciem wynosi 300 000 zł (osoba niepełnosprawna jest kierowcą) albo 230 000 zł (opiekun jest kierowcą). Muszą to być samochody dostosowane do potrzeb osób korzystających w poruszaniu się wózkiem inwalidzkim.

  Depresja nie wybiera. Ale na dobrostan psychiczny może wpłynąć dieta albo... pies

  23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. To dobra okazja do tego, aby przypomnieć sobie, że ta choroba może dotknąć każdego. Gdzie szukać pomocy? Jak poprawić swój dobrostan psychiczny? 

  Stawki uposażenia żołnierzy zawodowych w 2024 roku [Tabela]. Podwyżka z wyrównaniem od 1 stycznia. Rozporządzenie już obowiązuje. Będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową

  W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 16 lutego 2024 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych zostały określone te stawki ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenie weszło w życie 21 lutego 2024 r. Od 1 kwietnia 2024 r. będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową żołnierzy zawodowych.

  REKLAMA

  Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

  Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

  Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I.Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

  W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

  Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

  W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

  Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

  Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

  REKLAMA

  Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

  W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

  REKLAMA