reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Bezpieczeństwo > Urlop macierzyński i rodzicielski w służbach mundurowych

Urlop macierzyński i rodzicielski w służbach mundurowych

17 czerwca 2013 r. weszła w życie zmiana kodeksu pracy wprowadzająca wydłużony roczny urlop macierzyński oraz nowy urlop rodzicielski. Ze wszystkich rodzajów urlopów na takich samych zasadach jak pracownicy będą mogli skorzystać funkcjonariusze służb mundurowych i żołnierze zawodowi.

Znowelizowane przepisy kodeksu pracy regulują długość urlopu macierzyńskiego i wydłuża okres pozostawania dziecka pod opieką rodziców do 52 tygodni. Wprowadzone zmiany przyznają rodzicom 20 tygodni urlopu macierzyńskiego, w tym 14 zarezerwowanych wyłącznie dla matek, 6 tygodni urlopu dodatkowego oraz 26 tygodni nowego urlopu rodzicielskiego. W przypadku większej ilości dzieci przy porodzie łączy wymiar urlopu zostanie wydłużony odpowiednio od 65 do 71 tygodni.

Podmioty uprawnione do przyznania urlopu

Podmiotami uprawnionymi do przyznania urlopu macierzyńskiego są funkcjonariusze służb mundurowych oraz żołnierze zawodowi. Funkcjonariusze korzystający z urlopu macierzyńskiego mogą podzielić go pomiędzy matkę i ojca z zastrzeżeniem, że matka musi wykorzystać 14 tygodni po porodzie. Aby ojciec mógł skorzystać z dalszej części urlopu macierzyńskiego w sprawowaniu bezpośredniej opieki nad dzieckiem, matka jest zobowiązana do złożenia stosownego pisma z rezygnacją z prawa do dalszego urlopu. Do złożonego pisma matka powinna dołączyć zaświadczenie od przełożonego ojca dziecka z potwierdzeniem rozpoczęcia przez ojca korzystania z urlopu macierzyńskiego. W razie zwolnienia funkcjonariusza ze służby w okresie ciąży, w czasie urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu ojcowskiego lub urlopu rodzicielskiego przysługuje mu uposażenie do końca okresu ciąży oraz trwania wymienionego urlopu.

Siły Zbrojne RP w sytuacjach udzielania oraz określania wymiaru urlopu macierzyńskiego i wychowawczego przysługującego żołnierzowi zawodowemu opierają się na zapisach kodeksu pracy. Wobec tego opieka nad dzieckiem może być sprawowana w formie:

• urlopu macierzyńskiego (podstawowego i dodatkowego),
• urlopu wychowawczego,
• urlopu ojcowskiego w wymiarze dwóch tygodni,
• zwolnienie z zajęć służbowych w razie konieczności sprawowania osobistej opieki nad członkiem najbliższej rodziny.

Po wykorzystaniu po porodzie co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego żołnierz – kobieta ma prawo zrezygnować z pozostałej części urlopu, W związku z tym, najpóźniej na 7 dni przed przystąpieniem do pracy żołnierz – kobieta zgłasza do pracodawcy pisemny wniosek w sprawie rezygnacji z części urlopu macierzyńskiego. Dodatkowego urlopu macierzyńskiego udziela się na pisemny wniosek żołnierza - kobiety, składany w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu. Pracodawca w takiej sytuacji jest zobowiązany uwzględnić wniosek żołnierza - kobiety.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Urlop macierzyński i rodzicielski służb mundurowych / fot. ShutterStock
Urlop macierzyński i rodzicielski służb mundurowych / fot. ShutterStock

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Przybysz

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama