Kategorie

Urlop macierzyński i rodzicielski w służbach mundurowych

Monika Pązik
Urlop macierzyński i rodzicielski służb mundurowych / fot. ShutterStock
Urlop macierzyński i rodzicielski służb mundurowych / fot. ShutterStock
ShutterStock
17 czerwca 2013 r. weszła w życie zmiana kodeksu pracy wprowadzająca wydłużony roczny urlop macierzyński oraz nowy urlop rodzicielski. Ze wszystkich rodzajów urlopów na takich samych zasadach jak pracownicy będą mogli skorzystać funkcjonariusze służb mundurowych i żołnierze zawodowi.

Znowelizowane przepisy kodeksu pracy regulują długość urlopu macierzyńskiego i wydłuża okres pozostawania dziecka pod opieką rodziców do 52 tygodni. Wprowadzone zmiany przyznają rodzicom 20 tygodni urlopu macierzyńskiego, w tym 14 zarezerwowanych wyłącznie dla matek, 6 tygodni urlopu dodatkowego oraz 26 tygodni nowego urlopu rodzicielskiego. W przypadku większej ilości dzieci przy porodzie łączy wymiar urlopu zostanie wydłużony odpowiednio od 65 do 71 tygodni.

Podmioty uprawnione do przyznania urlopu

Reklama

Podmiotami uprawnionymi do przyznania urlopu macierzyńskiego są funkcjonariusze służb mundurowych oraz żołnierze zawodowi. Funkcjonariusze korzystający z urlopu macierzyńskiego mogą podzielić go pomiędzy matkę i ojca z zastrzeżeniem, że matka musi wykorzystać 14 tygodni po porodzie. Aby ojciec mógł skorzystać z dalszej części urlopu macierzyńskiego w sprawowaniu bezpośredniej opieki nad dzieckiem, matka jest zobowiązana do złożenia stosownego pisma z rezygnacją z prawa do dalszego urlopu. Do złożonego pisma matka powinna dołączyć zaświadczenie od przełożonego ojca dziecka z potwierdzeniem rozpoczęcia przez ojca korzystania z urlopu macierzyńskiego. W razie zwolnienia funkcjonariusza ze służby w okresie ciąży, w czasie urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu ojcowskiego lub urlopu rodzicielskiego przysługuje mu uposażenie do końca okresu ciąży oraz trwania wymienionego urlopu.

Siły Zbrojne RP w sytuacjach udzielania oraz określania wymiaru urlopu macierzyńskiego i wychowawczego przysługującego żołnierzowi zawodowemu opierają się na zapisach kodeksu pracy. Wobec tego opieka nad dzieckiem może być sprawowana w formie:

• urlopu macierzyńskiego (podstawowego i dodatkowego),
• urlopu wychowawczego,
• urlopu ojcowskiego w wymiarze dwóch tygodni,
• zwolnienie z zajęć służbowych w razie konieczności sprawowania osobistej opieki nad członkiem najbliższej rodziny.

Po wykorzystaniu po porodzie co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego żołnierz – kobieta ma prawo zrezygnować z pozostałej części urlopu, W związku z tym, najpóźniej na 7 dni przed przystąpieniem do pracy żołnierz – kobieta zgłasza do pracodawcy pisemny wniosek w sprawie rezygnacji z części urlopu macierzyńskiego. Dodatkowego urlopu macierzyńskiego udziela się na pisemny wniosek żołnierza - kobiety, składany w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu. Pracodawca w takiej sytuacji jest zobowiązany uwzględnić wniosek żołnierza - kobiety.

Zobacz również: Emerytury służb mundurowych

Nowy urlop macierzyński

Reklama

Z nowego dłuższego urlopu macierzyńskiego będą mogli skorzystać obydwoje rodzice. Płatny roczny urlop będzie przysługiwał rodzicom dzieci urodzonych od 2013 r. i będzie dotyczył wszystkich, którzy opłacają składki na ubezpieczenie chorobowe, czyli zarówno rodziców pracujących na umowie zlecenia, samo zatrudnionych jak również funkcjonariuszy służb mundurowych oraz żołnierzy zawodowych. Jednakże rodzice dzieci urodzonych po 31 grudnia 2013 r. a przed 17 czerwca 2013 r. będą mogli skorzystać z nowego dłuższego urlopu, jeżeli wykorzystali już podstawowy urlop macierzyński oraz urlop dodatkowy w sytuacji, gdy:

• matka dziecka urodzonego na początku 2013r. wykorzystała już w 2012r. co najmniej 2 tygodnie urlopu macierzyńskiego jeszcze przed porodem,
• rodzic dziecka nie wykorzystał urlopu dodatkowego następującym po podstawowym urlopie macierzyńskim,
• rodzic nie wykorzystał dodatkowego urlopu macierzyńskiego przysługującego w pełnym wymiarze.

Uposażenie miesięczne podczas urlopu macierzyńskiego

• Miesięczne uposażenie funkcjonariusza za okres ustalony przepisami kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego, okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego, okres urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, okres dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz okres urlopu ojcowskiego wynosi 100% miesięcznego uposażenia.
• Miesięczne uposażenie funkcjonariuszki, która we wniosku, złożonym nie później niż 14 dni po porodzie, wystąpi o udzielenie jej, bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze, a bezpośrednio po takim urlopie – urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze, wynosi 80% miesięcznego uposażenia.
• Natomiast miesięczne uposażenie policjanta za okres ustalony przepisami kodeksu pracy jako okres urlopu rodzicielskiego wynosi 60% miesięcznego uposażenia.

Urlop rodzicielski

Nowelizacja kodeksu pracy wprowadza nowy rodzaj urlopu, czyli urlop rodzicielski, który będzie również przysługiwał w służbach mundurowych. Urlop rodzicielski będzie można wykorzystać bezpośrednio po wykorzystaniu podstawowego urlopu macierzyńskiego oraz dodatkowego w pełnym wymiarze. Istotne jest, że służby mundurowe będą mogły z niego skorzystać w całości bądź w częściach (nie więcej niż trzech) następujących bezpośrednio po sobie w wymiarze nie krótszym niż 8 tygodni.

Zadaj pytanie na forum: Samorząd - Bezpieczeństwo

Chcesz dowiedzieć się więcej, skorzystaj z naszego programu
INFORLEX Plan kont dla firm – program
INFORLEX Plan kont dla firm – program
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Sektor publiczny
  1 sty 2000
  29 lip 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Premia dla lekarza POZ za szczepienie

  Lekarz POZ otrzyma premię finansową za zwiększenie tempa szczepień i liczby zaszczepionych pacjentów w poradni.

  Nadzór nad dyrektorami - planowane zmiany

  Projektowane przepisy, mające zwiększyć kontrolę nad szkołami, zostały złagodzone. Co z dyrektorami?

  Powodzie - czy możemy przygotować się na nadchodzące zalania?

  W momencie wystąpienia sytuacji kryzysowej praktyczne możliwości zabezpieczenia przed jej skutkami są bardzo ograniczone. Jakie mamy możliwości ograniczenia zagrożenia powodziowego?

  Zmiany w ustawie o zatrudnieniu socjalnym

  Zmiany w ustawie o zatrudnieniu socjalnym przewiduje przygotowany przez MRiPS projekt nowelizacji. Co się zmieni?

  Społeczne Agencje Najmu - korzyści podatkowe dla właścicieli

  Od 23 lipca 2021 r. obowiązują przepisy pozwalające tworzyć tzw. Społeczne Agencje Najmu (SAN). Ich zadaniem jest dzierżawa lokali mieszkalnych lub budynków mieszkalnych jednorodzinnych od ich właścicieli oraz wynajmowanie ich osobom fizycznym wskazanym przez gminę. Właściciele takich mieszkań i budynków będą korzystać ze zwolnień podatkowych w podatku dochodowym i VAT.

  Zasady odwołania od wyników egzaminu maturalnego 2021

  Odwołania od wyników egzaminu maturalnego. Niecałe trzy tygodnie temu maturzyści poznali wyniki egzaminów dojrzałości. Niektórzy mają wątpliwości, czy ich praca została poprawnie sprawdzona, i wnioskują o wgląd do niej oraz wyższe noty.

  Kontrole zwolnień lekarskich nauczycieli

  Kontrole zwolnień lekarskich nauczycieli - zgodnie z projektem nowelizacji prawa oświatowego autorstwa MEiN ministerstwo co kwartał będzie przekazywało do ZUS szczegółowe informacje dotyczące nauczycieli przebywających m.in. na zwolnieniach lekarskich, urlopach zdrowotnych oraz macierzyńskich.

  Nauka stacjonarna w szkołach od 1 września 2021 r.

  Nauka stacjonarna w szkołach - minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zapowiedział, że trwają przygotowania do powrotu uczniów do szkół od 1 września 2021 r.

  Historia XX i XXI wieku - od kiedy nowy przedmiot?

  Historia XX i XXI wieku - od kiedy nowy przedmiot zapowiedziany w Polskim Ładzie? Co obejmie?

  Dodatkowe zajęcia wspomagające - możliwość zwiększenia liczby godzin

  Dodatkowe zajęcia wspomagające - większa liczba dzieci będzie mogła skorzystać z dodatkowych lekcji. MEiN przygotowało zmianę przepisów w tym zakresie.

  Nauka zdalna czy stacjonarna w roku akademickim 2021/2022? - wytyczne dla uczelni

  Nauka zdalna czy stacjonarna w roku akademickim 2021/2022? Ministerstwo Edukacji i Nauki opublikowało wytyczne dla uczelni.

  Compliance - cykl Deminga

  Compliance - każdy system powinien działać w cyklu Deminga i zawsze należy monitorować ryzyka. Niestety często brakuje na to zasobów lub woli najwyższego kierownictwa.

  Transakcja zakupu nieruchomości na rzecz gminy

  Zakup nieruchomości na rzecz gminy. W ramach działalności gospodarczej gmina może nabywać prawa do nieruchomości na wolnym rynku - w trybie czynności cywilnoprawnych. W takich transakcjach istotne są kompetencje organów gminy. Wójt jest uprawniony do dokonywania czynności związanych z nabyciem nieruchomości. Działa jednak z zachowaniem zasad prawidłowej gospodarki i w ramach wytyczonych przez radę gminy.

  Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) - co zawiera?

  Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) już działa. Wyjaśniamy, jakie informacje zawiera ten ważny rejestr. Warto również wspomnieć o obowiązkach właścicieli budynków związanych z CEEB.

  Loteria szczepionkowa - kiedy losowania?

  Loteria szczepionkowa - kiedy losowania? Wciąż można zarejestrować się w Loterii Narodowego Programu Szczepień i wziąć udział w kolejnych losowaniach nagród.

  Wakacje 2021 w Europie - zasady podróżowania, paszport covidowy, testy

  Wakacje 2021 w Europie w czasach koronawirusa - jakie zasady obowiązują podróżnych? W większości krajów trzeba pokazać paszport covidowy lub wynik testu na COVID-19.

  Aspekty środowiskowe w nowym prawie zamówień publicznych

  Zrównoważone zamówienia to taki sposób organizacji postępowań o udzielenie zamówienia publicznego, który uwzględnia aspekty środowiskowe lub społeczne, co przekłada się na charakter udzielanego zamówienia, przy jednoczesnym zapewnieniu celowego, racjonalnego i oszczędnego wydatkowania środków publicznych. W pojęciu tym mieszczą się więc zarówno tzw. „zielone”, jak również społeczne zamówienia publiczne.

  Cyfryzacja usług a cyberbezpieczeństwo w sektorze publicznym

  W ostatnich latach można obserwować postępującą cyfryzację usług, również w sektorze publicznym. O ile załatwianie spraw urzędowych online jest dla obywateli ogromną wygodą, o tyle zasadne w tym kontekście jest pytanie – jak właściwie zadbać o bezpieczeństwo przetwarzanych danych?

  Karta Lokalizacji Podróżnego - jak wypełnić?

  Kartę Lokalizacji Podróżnego musi wypełnić każdy przylatujący do Polski. Czym jest? Jak wypełnić Kartę Lokalizacji Pasażera?

  Karta Lokalizacji Podróżnego w formie elektronicznej

  Karta Lokalizacji Podróżnego w formie elektronicznej od soboty zastąpi karty papierowe. Kto musi wypełnić Kartę Lokalizacji Podróżnego?

  Loteria szczepionkowa - ochrona danych uczestników

  Loteria szczepionkowa - jak chronione są dane osobowe uczestników Loterii Narodowego Programu Szczepień? Czy dane medyczne są bezpieczne?

  Loteria szczepionkowa - lista wygranych

  Loteria szczepionkowa - lista wygranych. Są już pierwsi zwycięzcy w Loterii Narodowego Programu Szczepień. Gdzie sprawdzić listę wygranych nagród? Kiedy kolejne losowania?

  Wypadek przy pracy urzędnika świadczącego pracę zdalną

  Wypadek przy pracy urzędnika świadczącego pracę zdalną. Jak prawidłowo sporządzić protokół powypadkowy?

  Szczepienia dzieci w wieku 5-12 lat - od kiedy?

  Szczepienia dzieci w wieku 5-12 lat - od kiedy? Jest to niezwykle istotna kwestia pod kątem roku szkolnego i bezproblemowego powrotu dzieci do szkół.

  Compliance - od czego zacząć wdrożenie systemu?

  Compliance - od czego należy zacząć wdrożenie systemu w organizacji? Coraz więcej podmiotów z sektora prywatnego oraz z sektora publicznego rozumie, że posiadanie systemów Compliance jest niezbędne, by podmiot mógł bezpiecznie funkcjonować lub się rozwijać.