MRiT: Od 1 lutego 2023 r. wnioski o dopłaty do fotowoltaiki na blokach i wieżowcach [Grant OZE, Termo, 448 mln zł]
REKLAMA
REKLAMA
Dopłaty do fotowoltaiki na blokach i wieżowcach w 2023 r.
- Mieszkańcy dużych miast powinni mieć możliwość produkcji czystej energii. Dotychczasowe programy wsparcia rozwoju fotowoltaiki były tworzone głównie z myślą o budynkach jednorodzinnych, a więc o obszarach wiejskich i małych miastach. Chcemy to zmienić i maksymalnie upowszechniać niskoemisyjne źródła energii. Przyniesie to szereg korzyści dla obywateli, w tym oszczędność energii i pieniędzy, ochronę środowiska i nowe kontrakty dla biznesu - mówi minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.
REKLAMA
Kto otrzyma dofinansowanie do fotowoltaiki na blokach i wieżowcach?
Teraz o dopłaty do fotowoltaiki będą się mogły ubiegać spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe, a także samorządy mające w zasobach budynki wielorodzinne. Budżet na dopłaty do inwestycji w OZE wynosi ponad 448 mln zł. Granty są elementem Krajowego Planu Odbudowy. Początkowo będą prefinansowane ze środków Polskiego Funduszu Rozwoju.
Gdzie wnioski o dopłaty do fotowoltaiki w 2023 r.?
Z początkiem lutego 2023 r. dokumenty konieczne do ubiegania się o wsparcie zostały udostępnione na stronie internetowej Banku Gospodarstwa Krajowego. Nabór wniosków będzie ciągły.
Co to jest Grant OZE?
Głównym elementem wsparcia będzie Grant OZE dla właścicieli i zarządców budynków wielorodzinnych na zakup, montaż, budowę nowej instalacji odnawialnego źródła energii lub modernizację instalacji odnawialnego źródła energii, w wyniku której zainstalowana moc instalacji wzrośnie o co najmniej 25%.
Co to jest program TERMO?
Inwestycje będą realizowane w ramach Programu TERMO oraz rządowego programu wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego (BSK). Środki KPO (obecnie prefinansowanie z PFR) będą uzupełnione przez Fundusz Termomodernizacji i Remontów oraz Fundusz Dopłat, zasilane przez budżet państwa i zarządzane przez Bank Gospodarstwa Krajowego.
Ile wynosi dofinansowanie?
Wsparcie to 50% kosztów przedsięwzięcia netto (czyli bez podatku VAT). By zdobyć grant, nie trzeba spełnić dodatkowych warunków dotyczących np. maksymalnej wartości inwestycji. Do kosztów przedsięwzięcia wlicza się też koszt infrastruktury niezbędnej do funkcjonowania instalacji OZE.
Linki do dokumentów programu wsparcia
W ramach uruchomionego dziś naboru można się także starać o:
Grant termomodernizacyjny (wsparcie na termomodernizację, dzięki której zmniejszy się zapotrzebowanie budynku na energię)
Grant OZE na nowe budynki społeczne (wsparcie dla ekologicznych inwestycji powstających w ramach programu BSK)
Więcej informacji:
Program TERMO https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/wspieranie-termomodernizacji-remontow-i-oze
Rozliczenie energii w budynku wielorodzinnym https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/rozliczenie-energii-elektrycznej-oze-w-budynku-wielolokalowym
Prosument zbiorowy https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/prosument-zbiorowy-w-polsce
Prosument lokatorski https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/prosument-lokatorski---przewidywane-zmiany-rozliczen-dla-budynkow-wielolokalowych
REKLAMA
REKLAMA