REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Świadczenie 15 zł za służbę policjanta na świeżym powietrzu. Czy policjant w radiowozie to służba na powietrzu?

Tomasz Król
prawnik - prawo sektora publicznego, prawo cywilne, gospodarcze, prawo administracyjne, podatki
Świadczenie 15 zł za służbę policjanta na świeżym powietrzu. Czy policjant w radiowozie to służba na powietrzu?
Świadczenie 15 zł za służbę policjanta na świeżym powietrzu. Czy policjant w radiowozie to służba na powietrzu?
Konrad Żelazowski
dziennik.pl

REKLAMA

REKLAMA

Policjantom pełniącym w okresie od dnia 1 listopada do dnia 31 marca służbę na wolnym powietrzu przez co najmniej 4 godziny dziennie przysługuje świadczenie pieniężne w zamian za wyżywienie w kwocie 15 zł.

Świadczenie 15 zł za służbę policjanta na świeżym powietrzu

W poprzednim stanie prawnym świadczenie wynosiło 12 zł. 

REKLAMA

Nowe rozporządzenie wchodzi w życie od 3 marca 2023 r.

Policjanci pytają się obecnie o to, czy dostaną wyrównanie za okres 1 listopada 2022 r. – 2 marca 2023 r. obliczone według nowej stawki. Jak podnoszą, w treści rozporządzenia nie ma podstawy do takiego wyrównania. 

Podstawa prawna:

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI z 9 lutego 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie otrzymywania wyżywienia przez policjantów

Czy policjant w radiowozie to służba na powietrzu?

Związki zawodowe reprezentujące policjantów w tej sprawie wydały taki komunikat: 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

„STANOWISKO KOMENDANTA GŁÓWNEGO POLICJI W SPRAWIE “REGANÓW” NIE ULEGŁO ZMIANIE!. 

REKLAMA

Jeden z tematów dzisiejszej wideokonferencji Komendanta Głównego Policji gen.insp. Jarosława Szymczyka z podległymi komendantami, poświęcono przypadkom otrzymywania równoważnika pieniężnego w zamian za wyżywienie, przysługującemu policjantom za służbę na wolnym powietrzu w okresie od 1 listopada do 31 marca.

Komendant Główny Policji odnosząc się do sygnałów na temat prób definiowania radiowozu jako pomieszczenia zamkniętego i ograniczania w ten sposób liczby policjantów uprawnionych do otrzymywania równoważnika z tytułu służby na wolnym powietrzu, kategorycznie zabronił tego rodzaju praktyk. Podkreślił, że doniesienia o braku pieniędzy na wypłatę podwyższonej stawki równoważnika należy traktować jako niczym nieuzasadnioną plotkę.

W związku z tym Komendant Główny jednoznacznie stwierdził, że służba z wykorzystaniem radiowozu jest służbą na wolnym powietrzu i logistycy powinni dopilnować, by równoważnik naliczano policjantom zgodnie z tą zasadą.

Na ten sam temat Komendant Szymczyk rozmawiał z przewodniczącym Zarządu Głównego NSZZ Policjantów Rafałem Jankowskim bezpośrednio po wideokonferencji. Komendant powtórzył przewodniczącemu jakie w tej sprawie wydał zalecenia i w jaki sposób należy definiować radiowóz. Publikując tę informację, Zarząd Główny NSZZ Policjantów oczekuje, że dalsze spekulacje w tej sprawie stracą sens.”

Źródło: Biuro Prasowe ZG NSZZ Policjantów.

Wartości pieniężne norm wyżywienia

 

Normy wyżywienia

Wartości pieniężne do 2 marca 2023 r.

Wartości pieniężne od 3 marca 2023 r.

norma SZ

18 zł

25 zł

norma LOT

22 zł

30 zł

norma DU

7 zł

7 zł

norma DS

4 zł

4 zł

norma SZ uzupełniona o 7 zł

25 zł

32 zł

norma SZ uzupełniona o 5 zł

23 zł

30 zł

norma SZ uzupełniona o 4 zł

22 zł

29 zł

norma DU uzupełniona o 2 zł

9 zł

9 zł

 

Wysokość świadczenia pieniężnego w zamian za wyżywienie

 

Normy wyżywienia

Wartości pieniężne do 2 marca 2023 r.

Wartości pieniężne od 3 marca 2023 r.

norma SZ

18 zł

25 zł

norma LOT

22 zł

30 zł

norma DU

7 zł

7 zł

norma DS

4 zł

4 zł

norma SZ uzupełniona o 7 zł

25 zł

32 zł

norma SZ uzupełniona o 5 zł

23 zł

30 zł

norma SZ uzupełniona o 4 zł

22 zł

29 zł

norma DU uzupełniona o 2 zł

9 zł

9 zł

Podwyższone świadczenie pieniężne

Świadczenie pieniężne podwyższa się o:

1) 25 zł - w przypadku, o którym mowa w art. 72 ust. 7 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji;

2) 30 zł - w przypadku, o którym mowa w art. 72 ust. 7 pkt 3 ustawy.

Uzasadnienie rozporządzenia

REKLAMA

Nowelizacja rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 września 2020 r. w sprawie otrzymywania wyżywienia przez policjantów wynika z potrzeby wprowadzenia w przepisach tego rozporządzenia zmian polegających na określeniu wartości pieniężnej normy wyżywienia szkolnej SZ i lotniczej LOT, a także wysokości świadczenia pieniężnego w zamian za wyżywienie, przysługującego policjantom pełniącym służbę od dnia 1 listopada do dnia 31 marca na wolnym powietrzu przez co najmniej 4 godziny dziennie, na poziomie umożliwiającym przygotowanie pełnowartościowych posiłków, spełniających wymogi w zakresie wartości energetycznych i odżywczych dla tych norm, określone w rozporządzeniu.

Potrzeba podwyższenia wartości pieniężnych wyżej wymienionych norm wyżywienia jest sygnalizowana przez jednostki organizacyjne Policji, które wskazują, iż postępujący wzrost cen produktów żywnościowych nie pozwala na utrzymanie dotychczasowych standardów w zakresie wyżywienia i przygotowanie pełnowartościowych i zróżnicowanych posiłków. Dotyczy to w szczególności jednostek szkoleniowych Policji, które realizują wyżywienie słuchaczy, w oparciu o własną bazę logistyczną.

Ponadto, w związku z trwającym okresem zimowym, duża grupa policjantów pełniących służbę przez co najmniej 4 godziny na wolnym powietrzu jest uprawniona do świadczenia pieniężnego w zamian za wyżywienie. Obecna wysokość tego świadczenia wynosząca 12 zł, wobec wzrostu cen produktów żywnościowych, nie zapewnia policjantowi możliwości przygotowania albo zakupu pełnowartościowego posiłku.

W związku z powyższym, proponuje się podwyższenie wartości pieniężnej normy wyżywienia szkolnej SZ z 18 zł do 25 zł, normy lotniczej LOT z 22 zł do 30 zł, a także świadczenia pieniężnego, przysługującego policjantom pełniącym służbę od dnia 1 listopada do dnia 31 marca na wolnym powietrzu przez co najmniej 4 godziny dziennie z 12 zł do 15 zł. Zmiany te umożliwią utrzymanie wyżywienia policjantów na poziomie standardów określonych przez Instytut Żywności i Żywienia, zapewniając odpowiednią wartość energetyczną i odżywczą posiłków.

W efekcie zwiększenia wartości pieniężnej normy wyżywienia szkolnej SZ odpowiedniej zmianie ulegną także:

 1. wartości pieniężne norm wyżywienia, określone w § 4 pkt 5-7 zmienianego rozporządzenia, jako: „norma SZ uzupełniona o 7 zł”, „norma SZ uzupełniona o 5 zł” 
  i „norma SZ uzupełniona o 4 zł”;
 2. wysokości świadczenia pieniężnego w zamian za normę SZ oraz za normy, o których mowa w pkt 1;
 3. wysokość świadczenia pieniężnego, podwyższanego w przypadku, o którym mowa w art. 72 ust. 7 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji;
 4. wartości pieniężne norm wyżywienia dla zatrzymanych lub doprowadzonych w celu wytrzeźwienia, a także zatrzymanych w policyjnych izbach dziecka. Obowiązujące w tym zakresie przepisy rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 4 czerwca 2012 r. w sprawie pomieszczeń przeznaczonych dla osób zatrzymanych lub doprowadzonych 
  w celu wytrzeźwienia, pokoi przejściowych, tymczasowych pomieszczeń przejściowych i policyjnych izb dziecka, regulaminu pobytu w tych pomieszczeniach, pokojach i izbach oraz sposobu postępowania z zapisami obrazu z tych pomieszczeń, pokoi i izb (Dz. U. poz. 638, z późn. zm.) określają stawki norm wyżywienia dla wyżej wymienionych osób, odnosząc je do normy szkolnej SZ – tj. 60% SZ oraz 75% SZ (w przypadku nieletnich w wieku poniżej 18 lat i kobiet w ciąży).

Z kolei zmiana wartości pieniężnej normy wyżywienia lotniczej LOT spowoduje odpowiednio zmianę:

 1. wysokości świadczenia pieniężnego w zamian za normę lotniczą LOT;
 2. wysokości świadczenia pieniężnego podwyższanego w przypadku, o którym mowa w art. 72 ust. 7 pkt 3 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji.

Nie ma możliwości podjęcia alternatywnych, w stosunku do projektowanego rozporządzenia, działań umożliwiających osiągnięcie zamierzonego celu.

Projektowane rozporządzenie nie będzie miało wpływu na konkurencyjność gospodarki i przedsiębiorczość, w tym na działalność mikroprzedsiębiorców, małych i średnich przedsiębiorców.

Źródło: RCL

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Są już wypłaty podwyżek 30-33% dla nauczycieli - informuje Lublin, Kalisz, Rzeszów, Biała Podlaska, Brwinów, Hrubieszów. Samorządy nie czekały do końca kwietnia

  Rozpoczęła się długo wyczekiwana wypłata podwyżek dla nauczycieli. 1 marca wyższe wynagrodzenie otrzymali nauczyciele z Lublina i Koszalina. Również mniejsze gminy uruchamiają wyższe przelewy.

  Stopnie alarmowe na terenie całego kraju. Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia

  Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia wprowadzające stopnie alarmowe - 2. stopnia BRAVO i 2. stopnia BRAVO-CRP na terenie całego kraju oraz 2. stopnia BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej, mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

  Pobyt w szpitalu - jak się przygotować?

  Pobyt w szpitalu często wiąże się ze stresem. Czasem zmniejszyć go może odpowiednie przygotowanie i wiedza o tym, co jest potrzebne do przyjęcia do szpitala. Podpowiadamy w artykule. 

  Od 1 marca 2024 r. zmiana wysokości opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny

  Jaka jest aktualna wysokość opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny? Kiedy pobierana jest taka opłata?

  REKLAMA

  Infolinia dla żołnierzy i ich rodzin uruchomiona - wsparcie psychologiczne

  29 lutego 2024 roku została uruchomiona bezpłatna i ogólnodostępna infolinia dla żołnierzy WP, pracowników resortu obrony narodowej oraz ich rodzin.

  29 lutego - Światowy Dzień Chorób Rzadkich. Ile ich jest na świecie?

  Dzień Chorób Rzadkich przypada na ostatni dzień lutego, data jest nieprzypadkowa. Na całym świecie 300 mln ludzi żyje z rzadkimi chorobami. 

  Jak pozbyć się mikroplastiku z wody? Prosty sposób

  Mikroplastik jest wszechobecny, niestety trafia także do pożywienia i wody. Chociaż na ten moment nie wiadomo dokładnie, jak wpływa na ludzki organizm, to wpływ ten z pewnością nie jest pozytywny. Naukowcy znaleźli sposób na pozbycie się mikroplastiku go z wody. 

  "Szczyt rolniczy" w Warszawie. Dziś premier spotkał się z protestującymi rolnikami

  Dziś w Warszawie miał miejsce "szczyt rolniczy". Premier Donald Tusk spotkał się z przedstawicielami protestujących rolników. Tematem rozmów jest m.in. kwestia napływu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. Rolnicy sprzeciwiają się również unijnej polityce Zielonego Ładu.

  REKLAMA

  Ustawa o dostępności w produktach i usługach od 28 czerwca 2025 roku

  Ustawa o zapewnieniu dostępności w produktach i usługach dla osób z niepełnosprawnościami i ze szczególnymi potrzebami ma wejść w życie dnia 28 czerwca 2025 roku. O jakie produkty i usługi chodzi ustawodawcy wdrażającemu unijną dyrektywę zwaną "Europejskim Aktem o Dostępności” (EAA)?

  Ekoschematy 2024 - rozporządzenie wprowadza zmiany od 15 marca

  Ekoschematy 2024 - oświadczenie zastąpi zdjęcia geotagowane. Jest projekt rozporządzenia dotyczącego zmian w dopłatach dla rolników w ramach ekoschematów. Zmiany wejdą w życie 15 marca 2024 roku.

  REKLAMA