REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

RMF: Kryzys w warszawskiej policji? 800 policjantów chce odejść na emeryturę w 2023 r. Brakuje 20% policjantów

RMF FM
RMF: Kryzys w warszawskiej policji. 800 policjantów chce odejść na emeryturę w 2023 r. Brakuje 20% policjantów
RMF: Kryzys w warszawskiej policji. 800 policjantów chce odejść na emeryturę w 2023 r. Brakuje 20% policjantów
Policja

REKLAMA

REKLAMA

Ponad 800 stołecznych policjantów złożyło wnioski o odejście w przyszłym roku na emeryturę - dowiedział się reporter RMF FM Krzysztof Zasada. Nie pozostanie to bez wpływu na bezpieczeństwo w stolicy.

Potężna liczba wniosków o odejście ze służby sprawia, że w garnizonie warszawskim będzie brakowało jednej piątej mundurowych, bo już dziś wakaty są na poziomie ponad 10 procent. O ile, policjanci rzeczywiście odejdą.

REKLAMA

W 2022 r. w Warszawie brakuje już teraz 1000 policjantów

Niedobór oznacza mniej policjantów na ulicach, a także dłuższy czas oczekiwania na interwencje. Już dziś w Warszawie i przyległych powiatach, gdzie liczba mundurowych i tak jest niedoszacowana, brakuje ponad tysiąca funkcjonariuszy.

W 2023 r. potrzebnych 2000 policjantów więcej?

Wszystko wskazuje na to, że w Warszawie w przyszłym roku te braki prawie się podwoją. Z pewnością nie pozostanie to bez wpływu na bezpieczeństwo.

Szefostwo policji zauważa ten wielki problem i szuka rozwiązania kryzysu. Jak dowiedział się reporter RMF FM, rozważanych jest kilka pomysłów.

Wszyscy młodzi policjanci po kursie podstawowym cześć praktyczną mieliby realizować w garnizonie warszawskim. Tu odbywałaby się tak zwana "adaptacja zawodowa". Po drugie, rozbudowane oddziały prewencji z Mazowsza mogłyby być kierowane do służby w stolicy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

5220 wniosków w sprawie przejścia na emeryturę w skali kraju

REKLAMA

We wtorek RMF informował, że w skali kraju policjanci złożyli 5220 wniosków w sprawie przejścia na emeryturę do 1 grudnia. Ostatecznie liczba złożonych raportów nie różni się znacząco od tej z ostatnich lat. Oznacza to przede wszystkim to, że liczba deklaracji nie pokryła się z liczbą decyzji o odejściu ze służby.

Powodem może być ciągła niepewność co do warunków płacowych w policji w przyszłym roku. Trwały rozmowy z resortem spraw wewnętrznych. Dopiero w poniedziałek nastąpiły wstępne uzgodnienia, które są w miarę korzystne dla funkcjonariuszy.

Dodatek motywacyjny 5% do 15% pensji

Głównym ustaleniem jest stażowy dodatek motywacyjny, wynoszący 5 procent po 15 latach służby i rosnący o 1 punkt procentowy co roku do 25. roku. Ten dodatek ma się wliczać do emerytury pod warunkiem, że funkcjonariusz przesłuży co najmniej 32 lata.

Dwa dodatki dla funkcjonariuszy

Dodatek nie wyklucza otrzymywania tak zwanego "dziadkowego" w wysokości półtora tysiąca złotych oraz dwóch i pół tysiąca złotych po 25 i 28 i pół latach służby.

450 zł dodatku granicznego

Dodatkowo podczas poniedziałkowego spotkania ustalono 450 złotych dodatku granicznego dla straży granicznej. Do sześciu procent z jednego procenta zwiększono dodatek terenowy dla policjantów.

Dodatek stołeczny 550 zł

Uzgodniono również, że dodatek stołeczny w kwocie 550 złotych obejmie - poza policjantami - pozostałych funkcjonariuszy podległych MSWiA.

Fundusz nagród

Przyszłoroczny fundusz nagród w służbach wzrośnie dodatkowo o 30 milionów złotych

Źródło RMF: Wielki problem w Warszawie. Setki policjantów chcą przejść na emeryturę

Krzysztof Zasada

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: RMF FM

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Komunikat MC: List polecony przez Internet? Wygodna korespondencja z urzędami dzięki e-Doręczeniom

Od 1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać system e-doręczeń. Wszystkie urzędowe pisma i decyzje będzie można odbierać oraz nadawać w formie elektronicznej. E-Doręczenia są elektronicznym odpowiednikiem listu poleconego za pośrednictwem odbioru.

Ósmoklasiści rozpoczęli próbne egzaminy

Dziś zaczął się trzydniowy próbny egzamin ósmoklasisty organizowany przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Udział szkół nie jest obowiązkowy. 

QUIZ Jak dobrze znasz kultowe świąteczne filmy? Duża szansa na 10/12
Kochasz świąteczne filmy? Znasz je na pamięć? To z quizem poradzisz sobie bez problemu.
Do min. edukacji B. Nowackiej trafił kolejny pomysł na podwyżki pensji nauczycieli o 15%. Kluczowa kwota 10.340,00 zł

Autorem pomysłu są związkowcy. Ich pomysł na podwyżki 15% dla nauczycieli to zwiększenie pieniędzy na tzw. standard A. To kwota, jaką gminy dostaną na jednego ucznia w 2025 r. Związkowcy chcą podnieść kwoty przekazywane samorządom na ucznia o 15%, co otworzyłoby punkt startu do przekazania nauczycielom części z tych pieniędzy na podwyżki w 2025 r.

REKLAMA

Pracownicy samorządowi: Kto powinien odbyć służbę przygotowawczą?

Służbę przygotowawczą powinna odbyć osoba podejmująca po raz pierwszy pracę w urzędzie, jeżeli umowa o pracę została zawarta na okres dłuższy niż pół roku lub na czas nieokreślony. O dalszym zatrudnieniu decyduje wynik egzaminu kończącego służbę przygotowawczą.

Istotne zmiany dla lekarzy i pielęgniarek anestezjologicznych oraz intensywnej terapii. Termin na dostosowanie się do nowych przepisów do 30 czerwca 2025 r.

Istotne zmiany dla lekarzy i pielęgniarek anestezjologicznych oraz intensywnej terapii. Termin na dostosowanie się do nowych przepisów do 30 czerwca 2025 r. Ministerstwo Zdrowia chce wydłużyć termin dostosowania do wymagań określonych w rozporządzeniu w sprawie standardu organizacyjnego opieki zdrowotnej w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii.

Asystent międzykulturowy. Rząd pracuje nad programem dofinansowań do zatrudnienia asystentów międzykulturowych w szkołach

Asystent międzykulturowy. Rząd pracuje nad programem dofinansowań do zatrudnienia asystentów międzykulturowych w szkołach. Program będzie zawierał trzy moduły. Chodzi o dofinansowanie zatrudnienia asystenta międzykulturowego, realizację różnorodnych form wsparcia na rzecz dobrostanu społeczności szkolnej, a także doskonalenie kadr systemu oświaty. 

ZUS: Do 26 listopada 2024 r. złożono 897,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Przedsiębiorcy mają czas do 30 listopada

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że do 27 listopada 2024 r. złożono 897,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Przedsiębiorcy mają czas do 30 listopada na złożenie wniosków o wakacje składkowe.

REKLAMA

Który polityk to powiedział? Ten QUIZ to wyzwanie – sprawdź swoją wiedzę!
Politycy z racji swojej działalności często są autorami wypowiedzi, które zapadają w pamięć i następnie są przez lata cytowane. Spróbuj powiązać zaprezentowane cytaty z konkretnymi osobami. Który polityk to powiedział? Zacznijmy od klasyki.
Idą Święta. Jak rozliczyć wynagrodzenie nauczyciela w okresie między Świętami? Urząd wyjaśnia

Na pytanie o rozliczenie godzin ponadwymiarowych za okres przerwy świątecznej odpowiedziała Regionalna Izba Obrachunkowa w Białymstoku. Brak jest bowiem podstaw dla twierdzenia, że w okresie przerwy świątecznej w realizacji zajęć, ustalonej odgórnie przepisami prawa powszechnie obowiązującego (rozporządzeniem w sprawie organizacji roku szkolnego) nauczyciel pozostawał w gotowości do wykonywania pracy, bowiem w okresie jej trwania nie są realizowane zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze, a co za tym idzie nie zaistniała realna możliwość do świadczenia pracy. Nie można więc przyjąć, że nauczyciel mógł wyrażać gotowość do świadczenia pracy a niemożność jej wykonania spowodowana została przez pracodawcę.

REKLAMA