Jaka sankcja za niezłożenie sprawozdania z oszczędzania prądu do 31 marca 2023 r.?
REKLAMA
REKLAMA
Rzecznik URE Agnieszka Głośniewska poinformowała: "Na kilka dni przed ostatecznym terminem złożenia pierwszego raportu z oszczędzania energii do urzędu wpłynęło około tysiąc raportów"
REKLAMA
Jaka sankcja za niezłożenie sprawozdania z oszczędzania prądu do 31 marca 2023 r.?
Tymczasem sankcja za niedotrzymanie terminu jest bardzo wysoka. Rzecznik URE przypomniała, że za niezrealizowanie w terminie obowiązku ustawowego grozi kara w wysokości do 20 tys. zł.
Głośniewska zwróciła uwagę, że pojawiały się pytania od jednostek sektora finansów publicznych dotyczące wypełniania formularza sprawozdawczego. „Staraliśmy się je zebrać i na ich podstawie przygotowaliśmy odpowiedzi, które zamieściliśmy na stronie: Formularz sprawozdawczy - zużycie energii elektrycznej przez JSFP - BIP - Urząd Regulacji Energetyki (ure.gov.pl)”- wskazała rzecznik.
Sprawozdanie z oszczędzania prądu przez JST do 31 marca 2023 r.
REKLAMA
Obowiązek przekazania do Prezesa URE raportu z realizacji celu oszczędności energii elektrycznej nałożyła na kierowników jednostek sektora finansów publicznych ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej.
Regulacja wprowadziła obowiązkowy cel 10 proc. zmniejszenia całkowitego zużycia energii elektrycznej w zajmowanych budynkach lub częściach budynków oraz przez wykorzystywane urządzenia techniczne, instalacje i pojazdy.
Przepisy wspomnianej ustawy przyznały Prezesowi URE kompetencje do weryfikowania działań podjętych przez zobowiązane do uzyskania oszczędności JSFP oraz do nakładania kar za brak ich realizacji lub brak poinformowania regulatora o podjętych działaniach w ustawowym terminie.
Pierwsze sprawozdanie z realizacji celu oszczędności energii elektrycznej za grudzień 2022 roku, kierownicy zobowiązanych jednostek muszą złożyć Prezesowi URE do 31 marca 2023 roku. Kolejny raport, za cały 2023 rok, trzeba będzie złożyć do 31 marca 2024 roku.
Punktem odniesienia dla redukcji zużycia energii w grudniu 2022 roku jest średniomiesięczne zużycie energii elektrycznej w latach 2018-2019. Natomiast oszczędności osiągane w 2023 roku należy odnieść do całkowitego zużycia energii elektrycznej w roku 2022.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.