REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Samorządy chcą zmian w przymusowym oszczędzaniu prądu. Sprzeciw przeciwko karom

Samorządy chcą zmian w przymusowym oszczędzaniu prądu. Sprzeciw przeciwko karom
Samorządy chcą zmian w przymusowym oszczędzaniu prądu. Sprzeciw przeciwko karom
Media

REKLAMA

REKLAMA

Zwolnienie kierowników jednostek sektora finansów publicznych z osiągnięcia celu zmniejszenia zużycia energii elektrycznej w grudniu 2022 r. lub zmianę sposobu obliczania redukcji zużycia prądu – postuluje Związek Gmin Wiejskich RP.

Zwolnienie kierowników jednostek sektora finansów publicznych z osiągnięcia celu zmniejszenia zużycia energii elektrycznej w grudniu 2022 r. lub zmianę sposobu obliczania redukcji zużycia prądu – postuluje Związek Gmin Wiejskich RP.

REKLAMA

Samorządy chcą zmian w przymusowym oszczędzaniu prądu

ZGWRP przygotował stanowisko w sprawie nałożenia na kierowników jednostek sektora finansów publicznych obowiązku zmniejszenia całkowitego zużycia energii elektrycznej.

REKLAMA

Samorządy postulują zwolnienie kierowników jednostek sektora finansów publicznych z osiągnięcia celu zmniejszenia zużycia energii elektrycznej w grudniu 2022 r. Ewentualnie, w przypadku braku woli do podjęcia takiej inicjatywy legislacyjnej, ZGWRP wnioskuje o odniesienie celu zmniejszenia zużycia energii do średniomiesięcznego zużycia energii elektrycznej w grudniu lat 2018 i 2019.

Związek wskazał, że podwyżki cen energii w latach 2022-2023 są wystarczającą motywacją do podejmowania wszelkich realnych i możliwych sposobów na ograniczenie zużycia energii elektrycznej w jednostkach samorządu terytorialnego.

W przyjętym stanowisku zawrócono uwagę, że nałożony ustawą cel do osiągnięcia w 2022 r. to 10 proc. średniorocznego zużycia energii elektrycznej w latach 2018-2019. Samorządowcy zauważyli jednak, że przepisy ustawy nie definiują w stosunku do jakiej wartości cel ten należy osiągnąć. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ponadto wskazano, że przygotowany przez resort klimatu kalkulator do obliczania oszczędności energii elektrycznej przyjmuje, że osiągnięty cel należy odnieść do średniomiesięcznego zużycia energii elektrycznej w latach 2018-2019.

REKLAMA

„Naszym zdaniem, taki sposób liczenia oszczędności energii elektrycznej, powoduje, że rzeczywiste ograniczenie zużycia energii musi być znacznie wyższe. Algorytm ten pomija całkowicie fakt, że grudzień jest okresem, w którym zużycie energii elektrycznej jest największe i znacznie przekracza zapotrzebowanie energetyczne w innych miesiącach roku. Nawet jednak, gdyby przyjąć jedynie grudzień jako odniesienie w porównywanym okresie to i tak osiągnięcie wskazanego w ustawie wskaźnika nie jest możliwe” – zaznaczono w stanowisku. 

ZGWRP przypomniał, że samorządy od lat realizują programy ograniczające zużycie energii, między innymi inwestując w instalacje fotowoltaiczne, instalacje energooszczędnego i inteligentnego oświetlenia w budynkach. Dzięki zastosowaniu tych rozwiązań nastąpił znaczny spadek zużycia energii elektrycznej, dlatego „wprowadzenie dodatkowego ustawowego zmniejszenia zużycia energii elektrycznej staje się dla bardzo dużym problemem”. 

Przymusowe oszczędzanie prądu - sprzeciw przeciwko karom

Samorządowcy wyrazili też swoje zaniepokojenie przepisem, który umożliwia prezesowi UKE nałożenie kary w wysokości 20 tys. zł za nieosiągnięcie celu zmniejszenia energii elektrycznej na kierowników jednostek sektora finansów publicznych.

„Jakakolwiek wysokość kary wymierzona kierownikowi jednostki sektora finansów publicznych stanowi dla niego naruszenie dyscypliny finansów publicznych. Nakładanie nierealistycznych, niemożliwych do zrealizowania celów na osoby piastujące wskazane funkcje pod groźbą kary, jest nie tylko nietyczne i nie prowadzi w zasadzie do osiągnięcia zamierzonych celów, ale także narusza art. 2 Konstytucji RP, wprowadzając regulacje sprzeczne z zasadą demokratycznego państwa prawnego” – podkreślono w stanowisku.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

  W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

  Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

  Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

  Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

  W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

  REKLAMA

  Zmiany w KRS 2024 - rząd Tuska przyjął projekt nowelizacji

  Na posiedzeniu 20 lutego 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS), przygot4owany przez Ministra Sprawiedliwości. 

  Podwyżki dla nauczycieli w 2024 roku - rozporządzenie podpisane i opublikowane. Wchodzi w życie 22 lutego ze skutkiem od 1 stycznia

  W dniu 20 lutego 2024 r. Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie określające minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Już 21 lutego rozporządzenie to zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. Wynagrodzenie nauczycieli początkujących rośnie o 33%, a w przypadku nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrost wynosi 30%. Podpisane rozporządzenie skierowano do publikacji w Dzienniku Ustaw. Wzrost wynagrodzeń jest możliwy z powodu zwiększenia subwencji oświatowej.

  Ile jest osób w kryzysie bezdomności w Polsce? W nocy z 28 na 29 odbędzie się liczenie

  Ile jest w Polsce osób w kryzysie bezdomności? Dokładne szacunki nie są znane. Ostatnie badanie miało miejsce w 2019 r. W tym roku, w nocy z 28 na 29 lutego w całej Polsce zostanie przeprowadzone liczenie osób w kryzysie bezdomności. 

  Podwyżki w budżetówce 2024. Komu +10%,+20% a nawet +47%? Wyższe kwoty wynagrodzenia zasadniczego w kategoriach zaszeregowania [projekt rozporządzenia]

  W dniu 20 lutego 2024 r. został opublikowany projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniający rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w niektórych państwowych jednostkach budżetowych. Jakie podwyżki wynikają z tego projektu? O ile wzrosną wynagrodzenia?

  REKLAMA

  Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana 27 lutego, tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę"

  Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana w dniu 27 lutego 2024 roku, odbędzie się tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę". Tak zapowiadają strajkujący rolnicy, którzy chcą m.in. żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu.

  Badania naukowe: Nadmiar białka w diecie szkodzi tętnicom. To wyższe ryzyko miażdżycy

  Spożywanie zbyt dużych ilości białka zwiększa ryzyko miażdżycy. Winę za to ponosi aminokwas leucyna – informuje pismo “Nature Metabolism”. Odkryty przez naukowców z University of Pittsburgh School of Medicine mechanizm molekularny sprawia, że nadmierna ilość białka w diecie może zwiększać ryzyko miażdżycy.

  REKLAMA