REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Samorządy chcą zmian w przymusowym oszczędzaniu prądu. Sprzeciw przeciwko karom

Samorządy chcą zmian w przymusowym oszczędzaniu prądu. Sprzeciw przeciwko karom
Samorządy chcą zmian w przymusowym oszczędzaniu prądu. Sprzeciw przeciwko karom
Media

REKLAMA

REKLAMA

Zwolnienie kierowników jednostek sektora finansów publicznych z osiągnięcia celu zmniejszenia zużycia energii elektrycznej w grudniu 2022 r. lub zmianę sposobu obliczania redukcji zużycia prądu – postuluje Związek Gmin Wiejskich RP.

Zwolnienie kierowników jednostek sektora finansów publicznych z osiągnięcia celu zmniejszenia zużycia energii elektrycznej w grudniu 2022 r. lub zmianę sposobu obliczania redukcji zużycia prądu – postuluje Związek Gmin Wiejskich RP.

REKLAMA

Samorządy chcą zmian w przymusowym oszczędzaniu prądu

ZGWRP przygotował stanowisko w sprawie nałożenia na kierowników jednostek sektora finansów publicznych obowiązku zmniejszenia całkowitego zużycia energii elektrycznej.

REKLAMA

Samorządy postulują zwolnienie kierowników jednostek sektora finansów publicznych z osiągnięcia celu zmniejszenia zużycia energii elektrycznej w grudniu 2022 r. Ewentualnie, w przypadku braku woli do podjęcia takiej inicjatywy legislacyjnej, ZGWRP wnioskuje o odniesienie celu zmniejszenia zużycia energii do średniomiesięcznego zużycia energii elektrycznej w grudniu lat 2018 i 2019.

Związek wskazał, że podwyżki cen energii w latach 2022-2023 są wystarczającą motywacją do podejmowania wszelkich realnych i możliwych sposobów na ograniczenie zużycia energii elektrycznej w jednostkach samorządu terytorialnego.

W przyjętym stanowisku zawrócono uwagę, że nałożony ustawą cel do osiągnięcia w 2022 r. to 10 proc. średniorocznego zużycia energii elektrycznej w latach 2018-2019. Samorządowcy zauważyli jednak, że przepisy ustawy nie definiują w stosunku do jakiej wartości cel ten należy osiągnąć. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ponadto wskazano, że przygotowany przez resort klimatu kalkulator do obliczania oszczędności energii elektrycznej przyjmuje, że osiągnięty cel należy odnieść do średniomiesięcznego zużycia energii elektrycznej w latach 2018-2019.

REKLAMA

„Naszym zdaniem, taki sposób liczenia oszczędności energii elektrycznej, powoduje, że rzeczywiste ograniczenie zużycia energii musi być znacznie wyższe. Algorytm ten pomija całkowicie fakt, że grudzień jest okresem, w którym zużycie energii elektrycznej jest największe i znacznie przekracza zapotrzebowanie energetyczne w innych miesiącach roku. Nawet jednak, gdyby przyjąć jedynie grudzień jako odniesienie w porównywanym okresie to i tak osiągnięcie wskazanego w ustawie wskaźnika nie jest możliwe” – zaznaczono w stanowisku. 

ZGWRP przypomniał, że samorządy od lat realizują programy ograniczające zużycie energii, między innymi inwestując w instalacje fotowoltaiczne, instalacje energooszczędnego i inteligentnego oświetlenia w budynkach. Dzięki zastosowaniu tych rozwiązań nastąpił znaczny spadek zużycia energii elektrycznej, dlatego „wprowadzenie dodatkowego ustawowego zmniejszenia zużycia energii elektrycznej staje się dla bardzo dużym problemem”. 

Przymusowe oszczędzanie prądu - sprzeciw przeciwko karom

Samorządowcy wyrazili też swoje zaniepokojenie przepisem, który umożliwia prezesowi UKE nałożenie kary w wysokości 20 tys. zł za nieosiągnięcie celu zmniejszenia energii elektrycznej na kierowników jednostek sektora finansów publicznych.

„Jakakolwiek wysokość kary wymierzona kierownikowi jednostki sektora finansów publicznych stanowi dla niego naruszenie dyscypliny finansów publicznych. Nakładanie nierealistycznych, niemożliwych do zrealizowania celów na osoby piastujące wskazane funkcje pod groźbą kary, jest nie tylko nietyczne i nie prowadzi w zasadzie do osiągnięcia zamierzonych celów, ale także narusza art. 2 Konstytucji RP, wprowadzając regulacje sprzeczne z zasadą demokratycznego państwa prawnego” – podkreślono w stanowisku.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rekordowa liczba pasażerów z lotniska Chopina

Ponad 2 mln odprawionych w ciągu miesiąca pasażerów. To rekord, który padł w czerwcu na lotnisku Chopina. Z szacunków wynika, ze w całym roku ta liczba będzie wynosić 20 mln. 

Darmowe potańcówki w Warszawie

Wracają potańcówki na Grochowskiej. Od 12 lipca mieszkańcy dzielnicy Praga-Południe i okolic będą mogli tańczyć do muzyki z różnych stron świata. 

Dla nauczycieli: co najmniej 15% podwyżki, 500 zł dodatku za wychowawstwo, 4 dni urlopu na żądanie, zmiany w zastępstwach, godzinach ponadwymiarowych. ZNP i NSZZ Solidarność do MEN: sprawy do pilnego załatwienia

Związek Nauczycielstwa Polskiego i  Prezydium Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" wystosowały 10 lipca 2024 r. odrębne pisma do Ministerstwa Edukacji Narodowej zawierające obszerne listy spraw wymagających pilnego uregulowania. Są to odpowiedzi na ustalenia grupy roboczej ds. wynagradzania nauczycieli z 26 czerwca br. działającej w ramach Zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli. Czego domagają się związkowcy?

Mięsak. Poznaj objawy tego nowotworu

Mięsak to rzadki nowotwór. Stanowi około 1% wszystkich nowotworów u dorosłych i około 15% u dzieci. Lipiec to miesiąc poświęcony budowaniu świadomości na temat mięsaków. Warto wiedzieć, czym są te nowotwory, jakie dają objawy i jak ważna jest szybka diagnoza. 

REKLAMA

Czy warto iść na tradycyjne studia w 2024 roku? Gdzie zdobyć praktyczne umiejętności przydatne w pracy?

Dziś coraz więcej osób kwestionuje sens tradycyjnego modelu akademickiego, który koncentruje się głównie na zdobywaniu wiedzy teoretycznej, bez jednoczesnego zapewnienia praktycznych umiejętności przydatnych na rynku pracy. Także rosnące koszty edukacji oraz obawy o przyszłe zatrudnienie skłaniają młodych ludzi do poszukiwania alternatywnych ścieżek rozwoju zawodowego, takich jak kursy, szkolenia praktyczne czy praca zdalna. Czy warto zatem jeszcze iść na tradycyjne studia?

Dyrektor CKE: Będą zmiany w maturach i egzaminie ósmoklasisty w 2025 r. Rok szkolny 2024/2025: Odchudzona o 20% podstawa programowa

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik w rozmowie z Polską Agencją Prasową udzielił informacji odnośnie zmian w maturach i egzaminie ósmoklasisty wynikających z uszczuplenia podstawy programowej od roku szkolnego 2024/2025. Najwięcej zmian ma być na egzaminie maturalnym z języka polskiego, tak pisemnym, jak i ustnym, np. znacznie skrócona zostanie lista pytań jawnych.

Min. Sikorski: kilka tysięcy osób w Polsce zgłosiło się do Legionu Ukraińskiego. Polska zapewnia sprzęt i szkolenie

Kilka tysięcy osób zarejestrowało się już w Polsce, aby dołączyć do Legionu Ukraińskiego, czyli nowej ukraińskiej ochotniczej jednostki wojskowej - poinformował minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski podczas Forum Publicznego NATO, zorganizowanego przy okazji szczytu tej organizacji w Waszyngtonie.

Od piątku utrudnienia w Warszawie

W piątek kierowcy w stolicy napotkają utrudnienia na Wale Miedzeszyńskim i moście Poniatowskiego. 

REKLAMA

Poprawka matury w sierpniu 2024

Kiedy jest poprawka matury w sierpniu 2024 roku? Kiedy jest poprawkowa matura pisemna, a kiedy ustna? Co trzeba zrobić, aby przystąpić do terminu poprawkowego? Wyników można spodziewać się we wtorek 10 września 2024 r.

Siedem wsi w Polsce stanie się miastem od początku 2025 roku. Wiemy już które

Od 1 stycznia 2025 r. roku w Polsce przybędzie siedem miast. Tak wynika z założeń projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta oraz zmiany siedziby władz gminy, które zostały opublikowane 9 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych rządu. Nastąpi też 7 zmian dotyczących ustalenia granic gmin i 11 zmian dotyczących ustalenia granic miast.

REKLAMA