REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

180 zł za dzień służby żołnierza przy granicy. 112,5 zł za dzień służby spoza sfery przygranicznej [zmiany od 24 sierpnia 2023 r.]

180 zł za dzień służby żołnierza przy granicy, 112,5 zł za dzień służby poza sferą przygraniczną [zmiany od 24 sierpnia 2023 r.]
180 zł za dzień służby żołnierza przy granicy, 112,5 zł za dzień służby poza sferą przygraniczną [zmiany od 24 sierpnia 2023 r.]
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dietę 250% otrzymają żołnierze Wojsk Obrony Przeciwlotniczej i Wojsk Radiotechnicznych zabezpieczający lub pełniący dyżurną zmianę bojową (DZB) na rzecz wschodniej granicy. Muszą zostać skierowani w podróż służbową w celu ochrony granicy państwowej. Wypłata diety nie wymaga służby bezpośrednio w strefie przygranicznej (o co trudno w przypadku formacji przeciwlotniczych, przeciwrakietowych i radiolokacyjnych).

Zmianę wprowadza rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej zmieniające rozporządzenie w sprawie należności pieniężnych żołnierzy zawodowych za przeniesienia, przesiedlenia i podróże służbowe. Obejmuje należności od 24 sierpnia 2023 r.

REKLAMA

180 zł za dzień służby służby przy granicy, 112,5 zł za dzień służby poza sferą przygraniczną 

Zgodnie ze specyfiką obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej oraz rozpoznania radiolokacyjnego systemy Wojsk Obrony Przeciwlotniczej i Wojsk Radiotechnicznych z uwagi na zasięg, dyslokowane są w innych niż bezpośrednia styczność rejonach operacyjnych. Dlatego dieta 112,5 zł jest niższa niż 180 zł dla żołnierzy służących bezpośrednio przy granicy. 

UZASADNIENIE dla 250% diety za podróże służbowe

Z uzasadnienia projektu nowelizacji rozporządzenia: 

REKLAMA

Projektowane rozporządzenie stanowi wykonanie delegacji ustawowej zamieszczonej w art. 445 ust. 15 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 2305, z późn. zm.). Zgodnie z art. 445 ust. 7 pkt 1 ustawy o obronie Ojczyzny żołnierzom zawodowym skierowanym do wykonywania zadań służbowych poza stałym miejscem pełnienia służby przysługują diety

Oprócz działań podejmowanych przez żołnierzy bezpośrednio w strefie nadgranicznej, konieczne jest też zapewnienie skutecznej ochrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej oraz rozpoznania radiolokacyjnego dla osłony zgrupowań wojsk realizujących zadania na wschodniej flance, jak też ochrony infrastruktury krytycznej. Działania te w ramach Sił Zbrojnych RP realizowane są przez żołnierzy Wojsk Obrony Przeciwlotniczej i Wojsk Radiotechnicznych zabezpieczających lub pełniących dyżurną zmianę bojową (DZB).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co istotne, zgodnie ze specyfiką obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej oraz rozpoznania radiolokacyjnego systemy Wojsk Obrony Przeciwlotniczej i Wojsk Radiotechnicznych z uwagi na zasięg, dyslokowane są w innych niż bezpośrednia styczność rejonach operacyjnych. 

REKLAMA

W związku z tą specyfiką działań obecnie żołnierzom przewidzianym do realizacji wyżej wymienionych zadań w obszarze ochrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej oraz rozpoznania radiolokacyjnego, w przeciwieństwie do żołnierzy wykonujących zadania bezpośrednio w strefie nadgranicznej, mimo realizacji de facto tożsamych i newralgicznych zadań (ochrona granicy państwowej), nie przysługują uprawnienia w postaci zwiększonej diety za każdą pełną dobę wykonywania zadań poza stałym miejscem pełnienia służby. 

W obecnym stanie prawnym żołnierze wykonujący zadania związane z ochroną granicy państwowej działający bezpośrednio w strefie nadgranicznej otrzymują dietę w wysokości 400% stawki diety. 

W celu zwiększenia motywacji finansowej oraz rekompensaty utrudnionych warunków służby, wymagających wzmożonego wysiłku zarówno w zakresie przygotowania ale i pełnienia służby przez żołnierzy Wojsk Obrony Przeciwlotniczej i Wojsk Radiotechnicznych zabezpieczających lub pełniących dyżurną zmianę bojową, proponuje się zwiększenie wysokości diety wypłacanej ww. żołnierzom skierowanym w podróż służbową w celu ochrony granicy państwowej do wysokości 250% stawki określonej w przepisach wydanych na podstawie art. 775 § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy. 

Zgodnie z art. 474 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny nowe wysokości diety będą również przysługiwać żołnierzom niebędącymi żołnierzami zawodowymi. 

Stosownie zaś do treści art. 21 ust. 1 pkt 16 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2647, z późn. zm.) projektowana należność będzie stosownie zwolniona z podatku od osób fizycznych. 

Prawo do dodatkowej należności nie będzie wymagało wydawania odrębnych decyzji administracyjnych, co znacząco uprości i przyspieszy system wypłaty należnych środków.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dodatek osłonowy od 228,8 zł do 822,25 zł. Wnioski od 1 stycznia do 30 kwietnia 2024 r. Także przez Internet. Wypłata do końca czerwca 2024 r.

  Dodatek osłonowy od 228,8 zł do 822,25 zł. Wnioski od 1 stycznia do 30 kwietnia 2024 r. Wypłata do końca czerwca 2024 r. Takie są parametry zwaloryzowanego dodatku osłonowego.

  800 plus. ZUS: pierwsze przelewy już 2 stycznia 2024 r.. Są już terminy kolejnych

  Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska poinformowała, że od stycznia 2024 r. ZUS podniesie osobom uprawnionym automatycznie wysokość świadczenia wychowawczego z 500 zł do 800 zł miesięcznie. Nie trzeba składać żadnego dodatkowego wniosku. Pierwsze przelewy z 800 plus ZUS wyśle 2 stycznia 2024 r.

  Wynagrodzenia nauczycieli 2024. Co najmniej 30 proc. podwyżki, nie mniej niż 1500 zł. ZNP czeka na realizację obietnic wyborczych

  Od nowego rządu wyłonionego przez większość sejmową oczekujemy w 2024 roku jak najszybszego przystąpienia do realizacji deklaracji z kampanii wyborczej - powiedział prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz. Wskazał na zapowiedzianą 30 proc. podwyżkę wynagrodzeń nauczycieli.

  Umiejętności polskich piętnastolatków powyżej średniej OECD i UE [Badanie PISA 2022]

  We wszystkich trzech obszarach objętych międzynarodowym badaniem PISA 2022 wyniki polskich piętnastolatków są powyżej średniej dla krajów OECD oraz powyżej średniej uzyskanej przez uczniów z Unii Europejskiej. Jednocześnie są one niższe niż w poprzedniej edycji badania - poinformowano 5 grudnia 2023 r. Główną badaną dziedziną były umiejętności matematyczne.

  REKLAMA

  Jakim powietrzem oddychają dzieci w szkołach i przedszkolach? Temat stężenia dwutlenku węgla w budynkach to problem pomijany, nierozumiany - a wpływa na zdrowie, koncentrację, samopoczucie

  O tym jak wpływa stan techniczny budynków szkół i przedszkoli na powietrze jakim oddychają uczniowie i dlaczego problem jakości powierza i stężenia w nim dwutlenku węgla jest pomijany i nierozumiany – rozmawiamy z Elżbietą Lemańską-Błażowską z organizacji Rodzice dla Klimatu.

  Zimno? W tym miasteczku temperatura spadła do minus 58 stopni Celsjusza!

  Minus 58 stopni Celsjusza - taką temperaturę odnotowano w miejscowości Ojmiakon na Syberii, w republice Jakucji. Szacuje się, że z powodu wiatru i wilgoci odczuwalna temperatura może wynosić nawet minus 63 stopnie! Informacje podała agencja Reutera.

  Od 6 grudnia będzie można się zaszczepić przeciw COVID-19. Jak się zapisać? Kto jest w grupie ryzyka?

  Od 6 grudnia 2023 r. wszystkie osoby powyżej 12 r.ż. będą mogły zaszczepić się szczepionką Nuvaxovid firmy Novavax zmodyfikowaną na podwariant koronawirusa XBB.1.5. Skierowanie na szczepienie będzie wystawione automatycznie przez system w nocy z 5 na 6 grudnia. 

  Ratusz zatwierdził. Feministki zamiast świętych w nazwach ulic w Barcelonie

  Ratusz Barcelony zatwierdził zmianę nazw ulic w stolicy Katalonii, usuwając z nich imiona świętych: Rafała, Magdaleny, Agaty oraz Róży. Ich miejsce zajmą nazwiska działaczek feministycznych, podały władze hiszpańskiego miasta.

  REKLAMA

  Większe bezpieczeństwo na drogach i przyjazna przestrzeń. Nowoczesne oświetlenie ulic z programem „Rozświetlamy Polskę”

  Ponad miliard złotych w rządowym programie „Rozświetlamy Polskę” trafi do samorządów na wymianę oświetlenia drogowego na energooszczędne. 

  Zima to najtrudniejszy czas dla osób w kryzysie bezdomności. A w Polsce jest ich około 30 tys.

  Bezdomność najbardziej doskwiera zimą. To wtedy  wtedy odnotowuje się wśród osób w kryzysie bezdomności największą liczbę zgonów, a liczba potrzebujących gwałtownie rośnie. 

  REKLAMA