REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

180 zł za dzień służby żołnierza przy granicy. 112,5 zł za dzień służby spoza sfery przygranicznej [zmiany od 24 sierpnia 2023 r.]

180 zł za dzień służby żołnierza przy granicy, 112,5 zł za dzień służby poza sferą przygraniczną [zmiany od 24 sierpnia 2023 r.]
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dietę 250% otrzymają żołnierze Wojsk Obrony Przeciwlotniczej i Wojsk Radiotechnicznych zabezpieczający lub pełniący dyżurną zmianę bojową (DZB) na rzecz wschodniej granicy. Muszą zostać skierowani w podróż służbową w celu ochrony granicy państwowej. Wypłata diety nie wymaga służby bezpośrednio w strefie przygranicznej (o co trudno w przypadku formacji przeciwlotniczych, przeciwrakietowych i radiolokacyjnych).

Zmianę wprowadza rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej zmieniające rozporządzenie w sprawie należności pieniężnych żołnierzy zawodowych za przeniesienia, przesiedlenia i podróże służbowe. Obejmuje należności od 24 sierpnia 2023 r.

REKLAMA

180 zł za dzień służby służby przy granicy, 112,5 zł za dzień służby poza sferą przygraniczną 

Zgodnie ze specyfiką obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej oraz rozpoznania radiolokacyjnego systemy Wojsk Obrony Przeciwlotniczej i Wojsk Radiotechnicznych z uwagi na zasięg, dyslokowane są w innych niż bezpośrednia styczność rejonach operacyjnych. Dlatego dieta 112,5 zł jest niższa niż 180 zł dla żołnierzy służących bezpośrednio przy granicy. 

UZASADNIENIE dla 250% diety za podróże służbowe

Z uzasadnienia projektu nowelizacji rozporządzenia: 

REKLAMA

Projektowane rozporządzenie stanowi wykonanie delegacji ustawowej zamieszczonej w art. 445 ust. 15 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 2305, z późn. zm.). Zgodnie z art. 445 ust. 7 pkt 1 ustawy o obronie Ojczyzny żołnierzom zawodowym skierowanym do wykonywania zadań służbowych poza stałym miejscem pełnienia służby przysługują diety

Oprócz działań podejmowanych przez żołnierzy bezpośrednio w strefie nadgranicznej, konieczne jest też zapewnienie skutecznej ochrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej oraz rozpoznania radiolokacyjnego dla osłony zgrupowań wojsk realizujących zadania na wschodniej flance, jak też ochrony infrastruktury krytycznej. Działania te w ramach Sił Zbrojnych RP realizowane są przez żołnierzy Wojsk Obrony Przeciwlotniczej i Wojsk Radiotechnicznych zabezpieczających lub pełniących dyżurną zmianę bojową (DZB).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co istotne, zgodnie ze specyfiką obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej oraz rozpoznania radiolokacyjnego systemy Wojsk Obrony Przeciwlotniczej i Wojsk Radiotechnicznych z uwagi na zasięg, dyslokowane są w innych niż bezpośrednia styczność rejonach operacyjnych. 

REKLAMA

W związku z tą specyfiką działań obecnie żołnierzom przewidzianym do realizacji wyżej wymienionych zadań w obszarze ochrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej oraz rozpoznania radiolokacyjnego, w przeciwieństwie do żołnierzy wykonujących zadania bezpośrednio w strefie nadgranicznej, mimo realizacji de facto tożsamych i newralgicznych zadań (ochrona granicy państwowej), nie przysługują uprawnienia w postaci zwiększonej diety za każdą pełną dobę wykonywania zadań poza stałym miejscem pełnienia służby. 

W obecnym stanie prawnym żołnierze wykonujący zadania związane z ochroną granicy państwowej działający bezpośrednio w strefie nadgranicznej otrzymują dietę w wysokości 400% stawki diety. 

W celu zwiększenia motywacji finansowej oraz rekompensaty utrudnionych warunków służby, wymagających wzmożonego wysiłku zarówno w zakresie przygotowania ale i pełnienia służby przez żołnierzy Wojsk Obrony Przeciwlotniczej i Wojsk Radiotechnicznych zabezpieczających lub pełniących dyżurną zmianę bojową, proponuje się zwiększenie wysokości diety wypłacanej ww. żołnierzom skierowanym w podróż służbową w celu ochrony granicy państwowej do wysokości 250% stawki określonej w przepisach wydanych na podstawie art. 775 § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy. 

Zgodnie z art. 474 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny nowe wysokości diety będą również przysługiwać żołnierzom niebędącymi żołnierzami zawodowymi. 

Stosownie zaś do treści art. 21 ust. 1 pkt 16 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2647, z późn. zm.) projektowana należność będzie stosownie zwolniona z podatku od osób fizycznych. 

Prawo do dodatkowej należności nie będzie wymagało wydawania odrębnych decyzji administracyjnych, co znacząco uprości i przyspieszy system wypłaty należnych środków.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wciąż są przyznawane dodatki węglowe 3000 zł. W szczególnych sytuacjach [Nowelizacja ustawy o dodatku węglowym]

Nowelizacja: Dodatek węglowy 3000 zł może być przyznany w 2024 r. Jak to możliwe? Dodatek był jednorazowo w 2022 r.

Za 27 dni szkolenia wojskowego cywil dostanie 6 tys. zł. Kto może się zgłosić?

„Wakacje z wojskiem” to nowy projekt Ministerstwa Obrony Narodowej, którego celem jest m.in. promocja służby wojskowej. Jest on skierowany głównie do młodzieży szkolnej i studenckiej.

Ważne wieści dotyczące CPK. To może być przełom w sprawie budowy portu lotniczego w Baranowie

Spółka Centralny Port Komunikacyjny (CPK) złożyła dzisiaj do Wojewody Mazowieckiego dokumenty potrzebne do wydania decyzji lokalizacyjnej dla obszaru lotniska CPK. To może być przełom w sprawie budowy portu lotniczego w Baranowie.

MEN: Stawia na edukację włączającą. Dla wszystkich uczniów i szkół. Jak przyciągnąć lekarzy do szkół?

Wiceminister edukacji narodowej Izabela Ziętka: Edukacja włączająca dotyczy wszystkich uczniów i każdej placówki. Jest pomocą w szkołach dla dzieci potrzebujących pomocy i wsparcia. 

REKLAMA

Wspólny bilet na pociągi i komunikację miejską. Znamy plany resortu infrastruktury

Ogólnopolski Bilet Zintegrowany ma umożliwić zakup jednego biletu łączącego różne rodzaje transportu publicznego, w tym transportu miejskiego i regionalnego organizowanego przez samorządy. Trwają prace nad możliwością jego wprowadzenia. 

10 tys. zł kary za akcję "Stop LGBT"

Prezes UODO nałożył karę na Komitet Inicjatywy Ustawodawczej "Stop LGBT" za niewłaściwe prowadzenie zbiórki podpisów. Listy z podpisami były niezabezpieczone w kościele.

Jakie zasiłki na dziecko w roku szkolnym 2024/25

Na jakie wsparcie materialne będą mogli liczyć i ich rodzice w nadchodzącym roku szkolnym? Oto zestawienie najważniejszych świadczeń i zasiłków.

Kalendarz roku szkolnego 2024/2025. Kiedy początek i koniec zajęć? W jakich terminach ferie?

Znamy już kalendarz roku szkolnego 2024/2025. Jakie są najważniejsze terminy w opublikowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej dokumencie?

REKLAMA

Nawet 30 tys. dofinansowania. Nowy program wsparcia dla przydomowych wiatraków

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poinformował, że planuje uruchomić program "Moja elektrownia wiatrowa" w drugim lub trzecim kwartale 2024 roku. Program ten ma na celu wsparcie zakupu przydomowych wiatraków, oferując dofinansowanie do 30 tys. zł.

Jeśli posiadasz dużą rodzinę, należą Ci się zniżki. Jakie?

Jesteś rodzicem przynajmniej 3 dzieci? Możesz nie wiedzieć, że przysługują Ci zniżki. Dowiedz się, jak z nich skorzystać oraz jak i gdzie złożyć odpowiedni wniosek.

REKLAMA