REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozporządzenie od 17 XI 2023 r.: Zasady uzyskania zezwolenia na noszenie umundurowania oraz odznak i oznak wojskowych przez żołnierzy niebędących żołnierzami zawodowymi

Rozporządzenie od 17 XI 2023 r: Zasady uzyskania zezwolenia na noszenie umundurowania oraz odznak i oznak wojskowych przez żołnierzy niebędących żołnierzami zawodowymi
Rozporządzenie od 17 XI 2023 r: Zasady uzyskania zezwolenia na noszenie umundurowania oraz odznak i oznak wojskowych przez żołnierzy niebędących żołnierzami zawodowymi
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zasady uzyskania zezwolenia od 17 listopada 2023 r.

Od 17 listopada 2023 r. obowiązuje ROZPORZĄDZENIE MINISTRA OBRONY NARODOWEJ z dnia 14 listopada 2023 r. w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o uzyskanie zezwolenia na noszenie umundurowania oraz odznak i oznak wojskowych przez żołnierzy niebędących żołnierzami zawodowymi.

REKLAMA

Uzyskanie zezwolenia przez żołnierzy niebędących żołnierzami zawodowymi

Rozporządzenie określa sposób i tryb postępowania w sprawach o uzyskanie zezwolenia na noszenie umundurowania oraz odznak i oznak wojskowych przez żołnierzy niebędących żołnierzami zawodowymi. 

REKLAMA

Organem wojskowym właściwym do udzielenia albo odmowy udzielenia ww. zezwolenia jest Szef Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji lub dowódca (szef, komendant) jednostki wojskowej, w  której żołnierz pełni służbę. Dotychczas organem właściwym w przedmiocie udzielenia albo odmowy udzielenia ww. zezwolenia był szef wojewódzkiego sztabu wojskowego właściwy ze względu na miejsce stałego pobytu żołnierza.

Przy określaniu organu właściwego w sprawach o uzyskanie ww. zezwolenia wzięto pod uwagę rodzaje służby wojskowej określone w art. 129 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny.

Autopromocja

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna

Kup książkę:

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna - Poradnik Gazety Prawnej

Uzasadnienie rozporządzenia

W uzasadnieniu projektu rozporządzenia czytamy:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

"W odniesieniu do żołnierzy pełniących służbę w rezerwie (są to żołnierze zarówno aktywnej, jak i pasywnej rezerwy) organem właściwym do złożenia wniosku o udzielenie zezwolenia na noszenie umundurowania oraz odznak i znak wojskowych będzie dowódca (szef, komendant) jednostki wojskowej – w przypadku żołnierza aktywnej rezerwy w dniach pełnienia  przez niego służby lub też żołnierza pasywnej rezerwy odbywającego ćwiczenia wojskowe (czyli żołnierza pełniącego czynną służbę wojskową w określonych dniach). Natomiast dla tych samych żołnierzy rezerwy poza ww. okresami właściwym organem do złożenia wniosku będzie Szef Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji.

Zezwolenie na noszenie umundurowania oraz odznak i oznak wojskowych udzielane jest – tak jak do tej pory –  na pisemny wniosek zainteresowanego żołnierza. Wniosek taki składany jest przez żołnierzy niebędących żołnierzami zawodowymi w każdym przypadku uzasadniającym noszenie umundurowania oraz odznak i oznak wojskowych poza okolicznościami wynikającymi z obowiązku stawienia się przez nich do służby i wykonywania przez nich zadań służbowych.

Ponadto projekt przewiduje, że wniosek o udzielenie zezwolenia na noszenie umundurowania oraz odznak i oznak wojskowych składany jest za pośrednictwem szefa wojskowego centrum rekrutacji właściwego ze względu na miejsce zamieszkania żołnierza 
w przypadku żołnierza pełniącego służbę w rezerwie.

Ponadto w projekcie wskazano, że właściwy organ może odmówić udzielenia zezwolenia  z uwagi na zasadę szczególnej ochrony munduru wojskowego oraz obowiązujące zasady noszenia umundurowania, wynikające z przepisów ustawy z dnia 21 grudnia 1978 r. o odznakach i mundurach (Dz. U. z 2023 r. poz. 76). Identyczna regulacja była przewidziana w  dotychczasowym akcie prawnym odnoszącym się do omawianej problematyki".

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA OBRONY NARODOWEJ z dnia 14 listopada 2023 r. w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o uzyskanie zezwolenia na noszenie umundurowania oraz odznak i oznak wojskowych przez żołnierzy niebędących żołnierzami zawodowymi

Na podstawie art. 329 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 2305 oraz z 2023 r. poz. 347, 641, 1615, 1834 i 1872) zarządza się, co następuje:

§ 1. Rozporządzenie określa sposób i tryb postępowania w sprawach o uzyskanie zezwolenia na noszenie umundurowania oraz odznak i oznak wojskowych przez żołnierzy niebędących żołnierzami zawodowymi.

§ 2. 1. Żołnierz niebędący żołnierzem zawodowym, zwany dalej „żołnierzem", składa pisemny wniosek o udzielenie zezwolenia na noszenie umundurowania oraz odznak i oznak wojskowych do:

1) Szefa Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji za pośrednictwem szefa wojskowego centrum rekrutacji właściwego ze względu na miejsce zamieszkania żołnierza - w przypadku żołnierza pełniącego służbę w rezerwie;

2) dowódcy (szefa, komendanta) jednostki wojskowej, w której żołnierz pełni służbę - w przypadku żołnierza pełniącego czynną służbę wojskową.

2. Szef Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji albo dowódca (szef, komendant) jednostki wojskowej udziela żołnierzowi zezwolenia albo odmawia udzielenia zezwolenia w formie decyzji administracyjnej.

§ 3. Szef Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji albo dowódca (szef, komendant) jednostki wojskowej może odmówić udzielenia zezwolenia, jeżeli jego udzielenie naruszałoby szczególną ochronę munduru wojskowego, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 21 grudnia 1978 r. o odznakach i mundurach (Dz. U. z 2023 r. poz. 76).

§ 4. 1. Decyzję o udzieleniu lub odmowie udzielenia zezwolenia doręcza się żołnierzowi.

2. W przypadku gdy decyzja o udzieleniu lub odmowie udzielenia zezwolenia dotyczy żołnierza pełniącego służbę w rezerwie, przesyła się ją również szefowi właściwego wojskowego centrum rekrutacji.

§ 5. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.1)

Minister Obrony Narodowej: z up. M. Wiśniewski

Autopromocja
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ratusz zatwierdził. Feministki zamiast świętych w nazwach ulic w Barcelonie

  Ratusz Barcelony zatwierdził zmianę nazw ulic w stolicy Katalonii, usuwając z nich imiona świętych: Rafała, Magdaleny, Agaty oraz Róży. Ich miejsce zajmą nazwiska działaczek feministycznych, podały władze hiszpańskiego miasta.

  Zima to najtrudniejszy czas dla osób w kryzysie bezdomności. A w Polsce jest ich około 30 tys.

  Bezdomność najbardziej doskwiera zimą. To wtedy  wtedy odnotowuje się wśród osób w kryzysie bezdomności największą liczbę zgonów, a liczba potrzebujących gwałtownie rośnie. 

  Kontrowersyjna ustawa "wiatrakowa". O co chodzi? Marszałek Hołownia: intencje były dobre

  Wielkie kontrowersje oraz emocje budzi tzw. ustawa wiatrakowa. Wyjaśniamy o co dokładnie chodzi. Posłowie PiS stawiają szereg zarzutów proponowanym przez posłów Polski 2050-Trzeciej Drogi i Koalicji Obywatelskiej przepisom. Chodzi przede wszystkim o zmniejszenie odległości elektrowni wiatrowych od zabudowań mieszkalnych oraz o stworzenie możliwości wywłaszczeń czy szybszego odrolnienia gruntów pod budowę tych elektrowni. Intencje były dobre, popełniono błędy w komunikacji, w wytłumaczeniu, o co dokładnie chodzi - powiedział 4 grudnia 2023 r. w Polsat News marszałek Sejmu Szymon Hołownia. "Ludzie nie mogą mieć wątpliwości, że nie będzie wiatraków w parkach narodowych, że nikt nie chce stawiać im wiatraków 300 metrów od domu" - dodał.

  Maluch plus. Nabór wniosków dla gmin trwa do 31 grudnia 2023 r. Do podziału jest 5,5 mld zł

  Do końca 2023 r. gminy mogą składać wnioski w ramach drugiego naboru do programu „Maluch plus”. W 2023 r. ministerstwo rodziny i polityki społecznej zwiększyło budżet programu do 5,5 mld zł, co ma pozwolić na utworzenie ponad 102 tys. nowych miejsc opieki nad najmłodszymi dziećmi.

  REKLAMA

  Niepełnosprawny z Łańcuta nie da rady dotrzeć do Rzeszowa na komisję po punkty. Jakie ma opcje? [świadczenie wspierające]

  To częste pytanie czytelników "Mam kłopoty z poruszaniem się. Jestem przykuty do łóżka. Nie opuszczam mieszkania. W jaki sposób spotkam się z wojewódzkim zespołem ds orzekania o niepełnosprawności.?"

  Szczepienia na koronawirusa (podwariant XBB.1.5. "Kraken") w Polsce - zapisy od 6 grudnia 2023 r.

  Ministerstwo Zdrowia informuje, że od 6 grudnia osoby powyżej 12 roku życia będą mogły zaszczepić się szczepionką Nuvaxovid firmy Novavax zmodyfikowaną na podwariant koronawirusa XBB.1.5 ("Kraken"). W nocy z 5 na 6 grudnia 2023 r. skierowanie na szczepienie zostanie wystawiane automatycznie przez system - informuje MZ.

  Biały Dom do Kongresu USA: skończyły nam się pieniądze dla Ukrainy

  Skończyły nam się pieniądze dla Ukrainy i prawie skończył się czas - napisała 4 grudnia 2023 r. w liście do spikera Izby Reprezentantów Mike'a Johnsona szefowa Biura Budżetu i Zarządzania (OMB) w Białym Domu Shalanda Young. Ostrzegła, że jeśli do końca grudnia Kongres nie przegłosuje nowego pakietu środków dla Ukrainy, administracja nie będzie mogła dostarczać Ukrainie pomocy.

  Od początku roku w polskich kopalniach zginęło 15 osób

  4 grudnia, w Barbórkę czyli Dzień Górnika prezydent Andrzej Duda spotkał się ratownikami górniczymi. Przypomniał, że od początku roku w polskich kopalniach zginęło 15 osób. 

  REKLAMA

  Kolejna ofiara zatrucia tlenkiem węgla. Czujnik czadu może uratować życie

  Następna ofiara zatrucia czadem. 22- letni mężczyzna stracił przytomność w wannie, winny jest najprawdopodobniej gazowy podgrzewacz wody. Strażacy od lat zachęcają do instalacji czujników czadu. 

  Leczenie zębów? Polacy wciąż głównie wybierają gabinety prywatne

  Na NFZ czy prywatnie? Gdzie Polacy leczą zęby? Coraz popularniejsze staje się łączenie usług bezpłatnych z odpłatnymi. 

  REKLAMA