REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Barszcz Sosnowskiego groźny nie tylko po dotknięciu

barszcz Sosnowskiego
barszcz Sosnowskiego
/
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi) to jedna z roślin groźnych dla zdrowia. Warto wiedzieć, że nie tylko dotykanie jej jest ryzykowne. Niebezpieczne może być przebywanie w jej otoczeniu. Co zrobić, gdy już dojdzie do oparzenia?

Barszcz Sosnowskiego - gdzie występuje?

Z barszczem Sosnowskiego możemy się spotkać właściwie wszędzie. To inwazyjna roślina, która rośnie na terenie całego kraju. Znajdziemy ją najczęściej na łąkach, pastwiskach, wzdłuż strumieni wodnych, na obrzeżach lasów i pól czy skarpach rowów.

REKLAMA

Barszcz Sosnowskiego - jak rozpoznać?

Barszcz Sosnowskiego można łatwo pomylić z innymi roślinami, takimi jak np. arcydzięgiel, barszcz zwyczajny, koper, wrotycz. Oto jego cechy charakterystyczne:

  • Wygląda jak przerośnięty koper 
  • Ma charakterystyczne białe kwiaty, zebrane w duży baldach
  • Łodygi pokryte purpurowymi plamkami
  • Wysokość: nawet do 3-5 m
  • Szerokość rozety liściowej: do 2 m
  • Grubość łodygi: do 12 cm
 

Barszcz Sosnowskiego - objawy po kontakcie 

Sok i olejki eteryczne barszczu Sosnowskiego zawierają toksyczne substancje (furanokumaryny). Pod wpływem promieniowania słonecznego wywołują one zmiany skórne, które przypominają oparzenie – zaczerwienienie, wysypkę, owrzodzenie czy opuchlizna. Jak szybko mogą pojawić się objawy? Występują od kilku do kilkunastu godzin po kontakcie.

Częste objawy to również:

  • nudności,
  • wymioty.
  • bóle głowy,
  • obrażenia układu oddechowego,
  • obrażenia oczu,
  • wstrząs anafilaktyczny.

Wytwarzane przez roślinę toksyczne związki mogą także wpływać na powstawanie nowotworów skóry.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co istotne, do poparzenia może dojść nawet bez bezpośredniego kontaktu z barszczem Sosnowskiego, gdyż wydzielane przez niego olejki eteryczne mogą unosić się w powietrzu nawet na odległość kilkunastu metrów.

Wysoka temperatura zwiększa toksyczność 

Barszcz Sosnowskiego jest groźny szczególnie latem, ponieważ wilgoć i wysoka temperatura powietrza zwiększa jego toksyczność.

Jak ograniczyć ryzyko poparzenia?

  • Nie dotykać i nie zrywać roślin – zwłaszcza gołymi rękoma.
  • Lotne olejki eteryczne, które wydziela ta roślina, mogą osadzać się na skórze – dlatego należy unikać przebywania w pobliżu barszczu Sosnowskiego.   
  • W przypadku przebywania w pobliżu rośliny, chronić skórę i drogi oddechowe przed promieniowaniem UV: używać kremu z filtrem, nosić okulary i odzież z nienasiąkliwych tworzyw sztucznych, która zakrywa skórę, zakładać maski ochronne.
Ważne

Skóra dzieci jest bardziej wrażliwa na toksyczne działanie barszczu.

Barszcz Sosnowskiego - pomoc w przypadku oparzenia 

Jak postępować w przypadku oparzenia rośliną. 

  • Przy bezpośrednim narażeniu/kontakcie należy jak najszybciej przemyć skórę letnią wodą z mydłem, aby usunąć z jej powierzchni sok rośliny. Umyć wszystkie przedmioty i uprać ubrania, które miały kontakt z barszczem.
  • Jeśli na skórze pojawiły się pęcherze surowicze, ale nie doszło do ich rozerwania, można zastosować miejscowo maść (krem) kortykosteriodową.
  • Dobór środków farmakologicznych skonsultować z lekarzem.
  • Jeżeli roślina miała kontakt z oczami, należy przemyć je dokładnie wodą, chronić przed światłem i skonsultować się z okulistą.
  • Można stosować chłodne okłady z lodu.
  • Jeśli poparzenie jest silne lub występują problemy oddechowe – wezwać pogotowie ratunkowe.
  • Niezależnie od stopnia nasilenia objawów unikać ekspozycji na światło słoneczne. Nawet jeśli nie wystąpiły żadne objawy, unikać słońca przez co najmniej 48 godzin.

TUTAJ można sprawdzić miejsca, gdzie występuje barszcz Sosnowskiego w bazie online, która liczy prawie 3000 lokalizacji.

Miejsce występowania barszczu Sosnowskiego warto zgłosić pod całodobowy numer alarmowy straży miejskiej 986

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Źródło: gov.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

REKLAMA

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

REKLAMA

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

Poradnik kryzysowy. Pierwsze 72 h każde gospodarstwo powinno przetrwać o własnych siłach

Do końca roku do obywateli ma trafić tzw. poradnik kryzysowy. Robert Klonowski z MSWiA przekazał PAP: - Przez trzy dni wszyscy obywatele, każde gospodarstwo domowe, powinno przetrwać o własnych siłach.

REKLAMA