REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy znamy międzynarodowe dyskretne sygnały i gesty wzywania pomocy?

pomóż mi help znak gest
pomóż mi help znak gest
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jedynie mniej niż połowa Polaków rozpoznaje międzynarodowy gest „HELP ME” wykonywany dłonią w celu dyskretnego poproszenia o pomoc. To dane z ankiety na temat bezpiecznego podróżowania przygotowanej przez Preply. Ale reszta Europy wcale nie wypada lepiej. 

Bezpiecznie w podróży

Czy europejscy turyści czują się bezpiecznie w podróży? Specjaliści z platformy do nauki języków obcych Preply przeprowadzili ankietę dotyczącą bezpiecznego podróżowania i znajomości popularnych znaków pomocy. Przepytali 2700 osób z 27 różnych krajów na świecie (w tym także z Polski) o to, jak wyglądają ich zagraniczne wakacje oraz przygotowania do wyjazdów. Na tle innych narodowości Polacy okazują się całkiem uważnymi podróżnikami. 

REKLAMA

REKLAMA

Aż 62% ankietowanych z Polski przyznało, że przed wyjazdem analizuje, czy w danym kraju jest bezpiecznie, 42% sprawdza numery lokalnych służb ratunkowych, a 23% – sygnały pomocy lub listy działań do podjęcia w razie niebezpiecznych sytuacji. Co ciekawe, 6% przepytanych Polaków nie udaje się do innych państw bez polskiego przewodnika, a 2% wcale nie wyjeżdża na zagraniczne wakacje. 

Dane z ankiety ujawniają też dość niepokojące doświadczenia Polaków z przeszłości. 20% ankietowanych zwierzyło się, że doświadczyło lub było świadkiem napaści w przestrzeni publicznej, a 9% było kiedyś ofiarą niebezpiecznej sytuacji w barze. 

 

Wyjazd w pojedynkę

Jednocześnie aż 66% Polaków przynajmniej raz w życiu podróżowało samotnie, a 33% podczas wyjazdów grupowych niektóre plany realizuje w pojedynkę. 15% przepytanych osób przyznało, że zdarzyło im się wyjechać w towarzystwie ludzi, których wcześniej nie znali, a 31% chociaż raz wyszło samotnie do baru czy klubu.

Podobne wyniki co Polska uzyskały Holandia i Niemcy. Ten drugi kraj wyróżnia się także popularnością tak zwanego couchsurfingu, czyli bezpłatnego noclegu u lokalnych mieszkańców. Taki sposób podróżowania przynajmniej raz w życiu praktykowało 16% Niemców (i dla porównania – 6% Polaków).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Z kolei solo najchętniej podróżują Turcy, Rumuni, Koreańczycy i Szwajcarzy. Jeśli chodzi o samotne imprezowanie, tu w światowej czołówce znajdują się Szwedzi, Brazylijczycy i Argentyńczycy. Niemal co druga osoba pochodząca z Argentyny przynajmniej raz w życiu udała sama się do baru lub klubu. 

Jak podkreślają autorzy badania: znajomość międzynarodowych gestów pomocy, numerów i sygnałów alarmowych znacząco zwiększa bezpieczeństwo podróżowania, zwłaszcza podczas samotnych wyjazdów. 

Z ankiety wynika, że 53% Polaków uważa, że potrafi odpowiednio zareagować, kiedy ktoś prosi ich o pomoc. Pod tym względem w ogólnym rankingu Polska plasuje się na szóstym miejscu. W Europie lepiej wypadają jedynie Niemcy i Szwedzi – zauważa Sylvia Johnson, ekspert ds. umiejętności językowych i międzykulturowych w Preply. Co ciekawe, 98% ankietowanych z Polski przyznało, że znajomość języka angielskiego sprawia, że czują się dużo pewniej i bezpieczniej podczas wakacji za granicą.

Dyskretne sygnały wzywania pomocy

Jak prezentuje się znajomość popularnych gestów i sygnałów pomocy? 

  • 12% Polaków wie, co oznacza zamówienie w barze „Angel Shot” (dyskretny sposób poinformowania personelu, że ktoś potrzebuje pomocy).
  • 12% rozpoznaje symbol „Black Dot” (czarna kropka narysowana na dłoni sygnalizująca, że ktoś jest ofiarą przemocy domowej).
  • 12% kojarzy hasło „Ask for Angela” (używane w celu zasygnalizowania np. obsługi baru czy pubu, że potrzebujemy pomocy).
  • 13% wie, czym jest STAN (akronim od „Send The Authorities Now” stosowany do zasygnalizowania prośby o natychmiastowe wezwanie władz).
  • 44% rozpoznaje międzynarodowy gest dłonią „POMÓŻ MI” (sygnalizujący niebezpieczeństwo lub przemoc domową).

Pod względem znajomości symbolu „POMÓŻ MI” Polacy są w europejskiej czołówce. Lepiej od nas znają go jedynie Włosi i Turcy (w obu państwach rozpoznaje go 51% ankietowanych). W ogólnym rankingu najwyżej są mieszkańcy Kolumbii. 

Jak zauważają specjaliści z Preply, aby zwiększyć nasze bezpieczeństwo za granicą, przydatna jest nie tylko znajomość gestów pomocy czy lokalnych numerów alarmowych. Do wyjazdu warto się także przygotować poprzez zapoznanie się z panującymi w danym miejscu obyczajami i kulturą (np. w kontekście dopuszczalnych zachowań, ubioru czy znaków niewerbalnych), a także poprzez nauczenie się podstawowych zwrotów w lokalnym języku.

W dobie technologii komunikacja za granicą jest prostsza niż jeszcze kilkanaście lat temu. Dziś 84% Polaków przyznaje, że korzysta w tym celu z aplikacji z tłumaczem online. Warto jednak nauczyć się choćby kilku najważniejszych fraz w lokalnym języku związanych ze wzywaniem pomocy. To naprawdę pomaga w nagłych sytuacjach zagrożenia, kiedy nie mamy możliwości lub czasu, aby sięgnąć po telefon i włączyć słownik – podpowiada Sylvia Johnson z Preply. 

 Źródło: Preply

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Flagi państw Europy. Na pewno je znasz? To nie jest łatwy QUIZ!
Czy na pewno znasz flagi państw Europy? To może być naprawdę trudne zadanie. Do rozwiązania quizu zachęcamy nie tylko podróżników i fanów piłki nożnej. Powodzenia!
Lubnauer: Katechetów przekwalifikować, duchownych wycofać ze szkół

Zmniejszenie liczby lekcji religii, przekwalifikowanie katechetów, wycofanie duchownych ze szkół – o takich zmianach informuje Katarzyna Lubnauer, wiceminister edukacji. Podkreśla, że według szacunków Ministerstwa Edukacji Narodowej zmiany w organizacji nauki religii mogą przynieść 1,5 mld zł oszczędności. Pieniądze te mają być przeznaczone na inne cele edukacyjne.

Dostępność dziś i jutro – nowe technologie ułatwiają korzystanie z urzędów

11 września w Oddziale ZUS w Chorzowie odbyła się konferencja „Dostępność dziś i jutro”. Przedstawiciele rządu, instytucji i organizacji pozarządowych dyskutowali na temat dostępności podmiotów publicznych dla osób ze szczególnymi potrzebami.

Ruszają prace nad nowelizacją Karty Nauczyciela. Celem jest zmiana systemu wynagradzania nauczycieli

Ruszają prace nad obywatelskim projektem „Godne płace i wysoki prestiż nauczycieli”. 13 września br. zajmie się nim sejmowa Komisja Edukacji i Nauki.

REKLAMA

Bogate złoże ropy naftowej w pobliżu Świebodzina (ponad 100 tys. ton). Duży sukces geologów i inżynierów Orlenu

Grupa Orlen odkryła zawierające ponad 100 tys. ton ropy naftowej złoże w województwie lubuskim - poinformował Orlen w komunikacie prasowym. Co więcej w pobliżu tego odkrycia znajdują się kolejne struktury geologiczne, w których mogą znajdować się dodatkowe ilości surowca. Zasobność całego złoża w tej okolicy Orlen szacuje na ponad 500 tys. ton ropy.

Kosztowne podwyżki. NFZ nie ma pieniędzy dla szpitali na niektóre świadczenia. Pacjenci będą zapisywani na 2025 rok

O tym, że NFZ nie zapłacił szpitalom za nadwykonania alarmuje od kilku tygodni Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych (OZPSP). Dyrektor Biura Komunikacji Społecznej i Promocji NFZ Paweł Florek poinformował, że realizacja ustawy podwyżkowej, czyli o minimalnym wynagrodzeniu w ochronie zdrowia i przekazanie do finansowania przez NFZ części świadczeń, za które jeszcze do 2022 r. płacił budżet państwa, np. ratownictwo medyczne, są sporym obciążeniem dla budżetu NFZ.

Rodzice chcą by w miejsce religii i muzyki szkoła uczyła ich dzieci zarządzania finansami osobistymi

Rodzice wyciągają wnioski z własnych doświadczeń. Dlatego niemal co drugi badany optuje za edukacją w zakresie finansów osobistych w ramach nauczania szkolnego. Najchętniej za lekcje religii i muzyki.

Dlaczego warto studiować prawo? Jakie zarobki po studiach prawniczych?

“Prawo” niezmiennie pozostaje jednym z najchętniej wybieranych kierunków studiów w Polsce. Potwierdzają to dane z raportu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, dotyczące wyników rekrutacji na rok akademicki 2023/2024 , podczas której kierunek ten znalazł się wśród najczęściej wybieranych, przyciągając znaczną liczbę kandydatów - aż 21 786. Co sprawia, że tak wiele osób decyduje się na tę ścieżkę edukacyjną? W tym artykule przyjrzymy się głównym powodom, dla których warto studiować “Prawo” oraz korzyściom jakie wynikają z jego wyboru w kontekście współczesnych wyzwań zawodowych. 

REKLAMA

Aplikacja mObywatel: Nowa funkcja w usłudze Bezpiecznie w sieci

Baza wiedzy to nowa funkcja w aplikacji mObywatel. Funkcja została wprowadzona 11 września 2024 r. Baza wiedzy w znacznym stopniu przyczyni się do bezpieczeństwa użytkowników przy poruszaniu się w Internecie.

Wybory prezydenckie w USA w 2024 r. już rozstrzygnięte? Taylor Swift poparła Kamalę Harris

Taylor Swift, jedna z najpopularniejszych obecnie gwiazd muzyki pop, zaliczona przez magazyn "Forbes" do najbardziej wpływowych kobiet świata, udzieliła poparcia Kamali Harris. 10 września 2024 r. tuż po debacie telewizyjnej kandydatów na prezydenta USA, Swift na swoim koncie na Instagramie udzieliła jednoznacznego poparcia kandydatce Demokratów.

REKLAMA