REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Po 1 stycznia 2016 r. policja przejmie sprawy straży gminnych

Subskrybuj nas na Youtube
Fotoradar
Fotoradar

REKLAMA

REKLAMA

Po podpisaniu przez prezydenta ustawy gminy nie prowadzą kontroli ruchu drogowego. Koncentrują się na zakończeniu wcześniej wykrytych spraw związanych z przewinieniami czy wypadkami. Straż gminna (miejska) musi zakończyć ich postępowanie do końca bieżącego roku. Po 1 stycznia 2016 roku przejmie ona wiele niezamkniętych spraw od gmin.

Gminy bez fotoradarów notują coraz większą brawurę kierowców i wzrost wypadków nawet o 200 procent

Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym i ustawy o strażach gminnych przynosi negatywne skutki. Stan bezpieczeństwa w gminach, pod względem wypadków drogowych, jest alarmujący. Brak fotoradarów wykorzystują kierowcy. Nowy rząd będzie musiał od nowa przyjrzeć się uchwalonej  ustawie.

REKLAMA

REKLAMA

Pozostawienie nowelizacji w obecnym kształcie spowoduje jedynie narastanie problemów zarówno pod względem bezpieczeństwa, jak i pracy policji. Po 1 stycznia 2016 roku przejmie ona wiele niezamkniętych spraw od gmin, co grozi sparaliżowaniem jej głównych działań. W Polsce wciąż istnieje zbyt duże przyzwolenie na przekraczanie dozwolonej prędkości. W tym przypadku najbardziej zagrożeni są piesi.

Nasz kraj musi podjąć skuteczne działania zapobiegające wypadkom na drogach. W statystykach, pod tym względem, gorzej niż Polska wypada tylko Bułgaria, Litwa, Rumunia i Łotwa. Uchwalona przez Sejm zmiana ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy o strażach gminnych, podpisana przez Prezydenta RP na początku września br., sprawi, że piraci drogowi będą czuć się bezkarni, a ofiar śmiertelnych będzie przybywać.

Zobacz również: Przejście pojazdu na własność gminy - kiedy jest możliwe?

- Podjęty temat tej ustawy był podyktowany przekazami medialnymi i trwającą kampanią wyborczą w Polsce. Politycy poszukiwali głosów niezadowolonych wyborców, którzy przekraczali prędkość i płacili mandaty. W ten sposób spełnili oczekiwania tych ludzi, którzy popełniali wykroczenia drogowe, mówi Radosław Januszewski, wójt gminy Kęsowo.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Kwestie związane ze strażą miejską i gminną były często podejmowane przez media, niestety, zazwyczaj w świetle negatywnym. Dodatkowo obecna kampania wyborcza i hasła polityków, negujące te instytucje i głoszące, że to jest tylko i wyłącznie reperowanie kas budżetów gminnych (miejskich), wymusiły podjęcie niekorzystnych działań. Zmiana w ustawie uderza w autonomię gmin, odbierając im kompetencje polegające na poprawie bezpieczeństwa na drogach publicznych.

- Media odegrały w tym procesie znaczącą rolę. Skupiły się tylko i wyłącznie na aspekcie finansowym wpływów do budżetu gmin i miast, a nie zauważyły aspektu poprawy bezpieczeństwa na drogach publicznych. Trzeba tutaj dodać, że te pieniądze, które pochodziły z wykroczeń drogowych, były przekazywane na jego poprawę, remonty i przebudowę dróg, dodaje Januszewski.

Po podpisaniu przez prezydenta ustawy gminy nie prowadzą kontroli ruchu drogowego. Koncentrują się na zakończeniu wcześniej wykrytych spraw związanych z przewinieniami czy wypadkami. Straż gminna (miejska) musi zakończyć ich postępowanie do końca bieżącego roku. To jest jednak bardzo krótki czas. W związku z tym kierowcy, a w niektórych przypadkach wręcz piraci drogowi, mogą uniknąć po nowym roku odpowiedzialności karnej. W ustawie zabrakło przepisów przejściowych, które umożliwiłyby kontynuację tych spraw co najmniej do końca 2016 roku. Jednocześnie brak w tej chwili kontroli radarowych spowodował znaczny wzrost wypadków, albowiem kierowcy permanentnie wykorzystują sytuację.

- Bezpieczeństwo znacznie się pogorszyło. Prędkość, z którą przejeżdżają kierowcy przez nasze miejscowości, wzrosła o co najmniej 10km/h. Zauważamy też wzrost liczby wypadków. W porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku jest ich o 200 procent więcej na terenie naszej gminy, ocenia wójt gminy Kęsowo.

Identyczna sytuacja zauważalna jest również w innych gminach. Dlatego mają one nadzieję na ponowne podjęcie tematu kontroli bezpieczeństwa na drogach w nowym Sejmie, kiedy emocje wyborcze już opadną i parlamentarzyści obiektywnie będą mogli rozważyć regulacje dotyczące prawa o ruchu drogowym. A przede wszystkim spojrzą na statystyki, które jedynie wzbudzają trwogę.

- Od kiedy wprowadziliśmy kontrolę ruchu drogowego, to nikt nie zginął. Przez osiem lat nie było ani jednej ofiary śmiertelnej w miejscach, gdzie ta kontrola ruchu drogowego była przeprowadzana. I to są argumenty dla nowej siły politycznej, aby wrócić do tematu w nowym Sejmie po wyborach i poprawić tę ustawę, która jest bublem ustawowym oraz prawnym, podsumowuje wójt Januszewski.

Już teraz, zważywszy na liczbę wypadków na drogach w Polsce, Bank Światowy rekomenduje w naszym kraju powołanie silnej instytucji nadzorującej działania państwa dotyczące bezpieczeństwa ruchu drogowego. Tej roli na pewno nie spełnia Główny Inspektorat Transportu Drogowego, który pomimo posiadania wielu urządzeń rejestrujących, nie jest w stanie w obecnej strukturze przetworzyć wszystkich danych z nich uzyskiwanych. Nasi parlamentarzyści nie powinni pozostać obojętni wobec tego problemu.

MondayNews

Polecamy serwis: Bezpieczeństwo

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

REKLAMA

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

REKLAMA

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

Poradnik kryzysowy. Pierwsze 72 h każde gospodarstwo powinno przetrwać o własnych siłach

Do końca roku do obywateli ma trafić tzw. poradnik kryzysowy. Robert Klonowski z MSWiA przekazał PAP: - Przez trzy dni wszyscy obywatele, każde gospodarstwo domowe, powinno przetrwać o własnych siłach.

REKLAMA