REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Opłaty za nieruchomości letniskowe 2019 r./ fot. Fotolia
Opłaty za nieruchomości letniskowe 2019 r./ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Za gospodarowanie odpadami komunalnymi dotyczącymi nieruchomości letniskowych, również ponosi się opłaty. Sprawdź zasady ponoszenia opłat za nieruchomości letniskowe w 2019 r.

Interpelacje poselskie coraz częściej dotyczą systemu gospodarki odpadami komunalnymi, w tym opłat za gospodarowanie odpadami dotyczących nieruchomości letniskowych.

REKLAMA

Przykładem interpelacji poselskiej dotyczącej systemu gospodarki odpadami komunalnymi może być interpelacja posła Marka Opioły (KP PiS) z lipca 2018 roku dotycząca możliwości zmiany opłat ryczałtowych za wywóz odpadów z domków letniskowych lub innych nieruchomości wykorzystywanych na cele rekreacyjno - wypoczynkowe (interpelacja nr 24352). W interpelacji tej zwrócono uwagę, iż opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi w przypadku tego typu nieruchomości „opłata obciążająca daną nieruchomość nie zawsze będzie stanowiła równowartość kosztów gospodarowania odpadami pochodzącymi z konkretnej nieruchomości. Kwestia ta stanowi główny powód niezadowolenia obywateli, którzy nie zamieszkują na nieruchomościach letniskowych lub przebywają na nich niewielką ilość dni w roku, a muszą uiszczać opłaty za wywóz śmieci nierzadko w wysokości miesięcznej równej opłacie za wywóz śmieci w stałym miejscu zamieszkania. W konsekwencji obywatele są podwójnie obciążani opłatami za wywóz śmieci, zarówno w stałym miejscu zamieszkania, jak i za wywóz śmieci z działki letniskowej za cały rok.”.

Zobacz: Ustrój i jednostki

REKLAMA

W związku z powyższym parlamentarzysta wystosował do Ministra Środowiska pytanie o możliwość zmiany art. 6j ust. 3 b i 3 c ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach w taki sposób, aby opłaty za wywóz odpadów komunalnych z domków letniskowych i innych nieruchomości wykorzystywanych na cele rekreacyjnych były obliczane na podstawie okresu przebywania na nieruchomości i faktycznego czasu wytwarzania odpadów.

W odpowiedzi udzielonej przez podsekretarza stanu w Ministerstwie Środowiska odpowiedzialnego za gospodarkę odpadami wskazano, iż „Wnosząc jedną, roczną opłatę właściciel domku letniskowego ma zagwarantowany odbiór wszystkich wytworzonych odpadów komunalnych – niezależnie od ilości wytworzonych odpadów czy okresu, w jakim przebywa na ww. nieruchomości w ciągu roku.”. Tym samym usługa świadczona jest w sposób ciągły przez cały rok, nawet wówczas, gdy na danej nieruchomości nie są wytwarzane odpady komunalne. Jednocześnie przedstawiciel Ministerstwa Środowiska wskazał, iż w sytuacjach „gdy mieszkaniec przebywa przez dłuższy okres (np. miesiąc) w domku letniskowym i jednocześnie nie przebywa w miejscu stałego zamieszkania, to nie jest zobowiązany do wnoszenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi z tej nieruchomości, będącej miejscem stałego zamieszkania.”. W ten sposób może uniknąć „podwójnego” płacenia za odpady komunalne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W odpowiedzi na interpelację wskazano również, że „w przypadku, gdy stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi za rok od domku letniskowego lub od innej nieruchomości wykorzystywanej na cele rekreacyjno - wypoczynkowe jest uchwalana przez radę gminy niezgodnie z art. 6j ust. 3c ww. ustawy, bez uwzględnienia kryteriów określonych w ustawie, w oderwaniu od kosztów odebrania i zagospodarowania odpadów z wyżej wymienionych nieruchomości, właściciele nieruchomości objętych opłatą ryczałtową mogą wezwać radę gminy do usunięcia naruszenia prawa, a następnie zaskarżyć uchwałę do sądu administracyjnego, zgodnie z art. 101 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2018 r. poz. 944).”

Ministerstwo Środowiska poinformowało również, że trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, w której przeanalizowana zostanie kwestia opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi związana z przedmiotowymi nieruchomościami. Wynikiem tych analiz jest propozycja resortu środowiska dotycząca kwotowego ograniczenia opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi w przypadku nieruchomości letniskowych do 96 zł rocznie w przypadku odpadów selektywnie zebranych. Projekt ustawy nowelizującej nie dostarcza odpowiedzi na pytanie co zrobić ma gmina w sytuacji, gdy rzeczywisty koszt świadczenia usługi w przedmiotowym zakresie jest wyższy od arbitralnie ustalonej przez Ministerstwo kwoty.

Maciej Kiełbus

prawnik w Kancelarii Prawnej Dr Krystian Ziemski & Partners w Poznaniu, Partner,

specjalizuje się w zakresie prawa administracyjnego, w szczególności prawa samorządowego

Dr Krystian Ziemski & Partners Kancelaria Prawna spółka komandytowa w Poznaniu

www.ziemski.com.pl

Artykuł pochodzi z Portalu: www.prawodlasamorzadu.pl

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Leczenie polskiej oświaty potrwa jeszcze długo? Wyniki badania „Barometr Edukacji Niepublicznej”

    Jak wygląda sytuacja polskiej oświaty? Oto wyniki 11. edycji badania „Barometr Edukacji Niepublicznej” przeprowadzonego przez Społeczne Towarzystwo Oświatowe.

    Dziś rozpoczyna się Europejskie Forum Rolnicze

    Dziś w podrzeszowskiej Jasionce na Podkarpaciu rozpocznie się Europejskie Forum Rolnicze. Głównymi tematami VI edycji tego wydarzenia będą m.in. wpływ konfliktu w Ukrainie na europejskie i światowe rynki rolno-spożywcze oraz sztuczna inteligencja i jej rola w rolnictwie. Forum potrwa do środy.

    Mapa 550 blokad 20 marca w środę. Sprawdź online objazd do pracy. Rolnicy. Strajk. Protest [20 marca, cała Polska]
    Światowy Dzień Recyklingu. Jak nauczyć się inaczej patrzeć na odpady?

    Światowy Dzień Recyklingu obchodzimy dopiero od 2018 r. Przetwarzanie odpadów ma jednak o wiele dłuższą historię. W dzisiejszych czasach recykling jest koniecznością, biorąc pod uwagę jak dużo rzeczy obecnie produkuje się na świecie. 

    REKLAMA

    Wielkanoc prawosławna 2024 - kiedy wypada?

    Kiedy wypada prawosławna Wielkanoc w 2024 r.? W poniedziałek, 18 marca, rozpoczął się prawosławni rozpoczęli Wielki Post.

    Do min. edukacji B. Nowackiej. Religia a świadectwa, liczba godzin, lekcje na początek i koniec zajęć

    Nauczyciele religii skierowali list otwarty do min. edukacji B. Nowackiej. Kierują do MEN zarzuty, wątpliwości i pytania o planowane zmiany w lekcjach religii.

    Min. B. Nowacka: Nowe przepisy dla dyrektorów szkół i kuratorów

    Min. edukacji B. Nowacka zapowiedziała zmiany w powoływaniu dyrektorów szkół. Bez kuratorów i konkursów. Zmiany jeszcze w 2024 r.

    Gospodarka traci miliardy złotych z powodu problemów Polaków ze snem

    Tylko nieco ponad połowa Polaków jest zadowolona z jakości swojego snu. Na kłopoty ze snem najczęściej skarżą się osoby mające od 25 do 34 lat. Krótki i zły jakościowo sen to nie tylko potencjalne problemy zdrowotne, ale i miliardy dolarów strat dla gospodarki. 

    REKLAMA

    Kiedy matura 2024 – terminy

    Matura 2024 – kiedy są terminy egzaminu maturalnego głównego, dodatkowego i poprawkowego? Jakie daty matury ustnej i matury pisemnej ustala komunikat CKE? Kiedy będą wyniki matur?

    MZ zapowiada zmiany w wystawianiu recept na darmowe leki dla osób 65+ oraz dla dzieci

    Zmiany mają dotyczyć recept wystawianych przez lekarzy niemających kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia.

    REKLAMA